Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προσέγγιση…

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 24 Οκτωβρίου 2006.

  1. anasia

    anasia Contributor

    Συζητώντας με φίλους του χώρου
    ανακάλυψα πως οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα προσέγγισης
    … και … απόφασης θα έλεγα εγώ
    και ίσως και πολλά άλλα ….
    που ευελπιστώ να τα βρούμε μέσα από μια συζήτηση εδώ .

    Ένας πολύ καλός μου φίλος Μαστερ
    μου ‘’παραπονιέται’’ εδώ και καιρό
    πως όποια απόπειρα προσέγγισης και να έκανε για να γνωρίσει κάποια υποτακτική
    και να κάνει σχέση ,δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα .
    Μου λέει πως όλα καλά είναι στην αρχή , στην συζήτηση ,
    αλλά μόλις φτάνει η ώρα της πρώτης συνάντησης καμία δεν προχωρά ,
    η αν τελικά προχωρήσει
    αρχίζει με χίλιες δυο συνεννοήσεις για το πώς θα γίνει αυτό ,
    το άλλο , η δεν μπορεί αυτό αλλά μπορεί το άλλο κλπ …

    Από την άλλη
    πολλές υποτακτικές λένε το ίδιο αντίθετα .
    ‘’ θέλει μόνο να γαμήσει , δεν έχει καμία σοβαρότητα ,
    κάνει ένα δυο sess και μετά που τον είδατε τον Παναγή βρίσκοντας
    ένα σωρό δικαιολογίες
    ή δεν έχουν υπομονή για να προχωρήσουν βήμα βήμα κλπ ‘’

    Τι είναι αυτό που εμποδίζει την αρχή μιας σχέσης και την εξέλιξης της ?

    Πιστεύω ότι και οι δυο πλευρές λένε την δική τους αλήθεια - από την πλευρά τους -,
    αλλά αυτό δεν με αφορά τόσο ,
    όσο γιατί δεν μπορούν να ‘’ βρεθούν ‘’ οι δυο αυτοί άνθρωποι εν ουσία
    και να προχωρήσουν σε κάτι που να είναι σοβαρό
    και να έχει διάρκεια ,
    αφού και οι δυο πλευρές υποστηρίζουν
    πως αυτό θέλουν αλλά δεν … το βρίσκουν η δεν υπάρχει .

    Η μήπως δεν θέλουν αυτό τελικα ?
     
  2. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Προσέγγιση…

    Τα πράγματα μετά αρχίζουν και παίρνουν την πραγματική διάσταση η ομίχλη φεύγει και η δυσκολία φαίνεται. Έχουν μεγάλες προσδοκίες και λίγη υπομονή. Θα επανέλθω anasia πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου.
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    ..ισως βλεπουν μονο το BDSM και αγνοουν τα άλλα, τα γνωστα άλλα,,ξερεις μοιαζει με καποιον που παει σε ενα ζαχαροπλαστειο, βλεπει τοσα γλυκα, δεν μπορει να αποφασισει και φευγει με αδεια χερια...νομιζω οτι μια σχεση δεν ειναι session...θα ερθη και αυτη αλλα οταν πρεπει...
     
  4. soft_crystal wrote:
    "Έχουν μεγάλες προσδοκίες και λίγη υπομονή"

    Kαι θα συμφωνήσω και Εγώ με το παραπάνω.
    Τσεκάρετε επίσης τα ποστς κυρίως από Νέους (Όχι σε ηλικία) Επίδοξους Μάστερς (Ίδρυμα Ν.Ε.Μ.) σπανίως φτάνουν 2 ψήφιο αριθμό (μπαίνουν, βλέπουν, δεν βρίσκουν το φαι στο πιάτο, και βουουρ τα μελέ.
     
  5. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Προσέγγιση…

    anasia αυτο που εχω διαπιστοση εγω, εινε οτι η προσεγγιση εινε δησκολη μεταξη ΜΑΣΤΕΡ και female slave η female υπο, ισως του οτι το οριτσιναλ ειδος παη προς εξαφανιση και κυριος του ΜΑΣΤΕΡ ενεκα βλεπης του προτηπου του GIOYNHSEX που προσπαθη η νεα ταξη πραγματων να περαση προς την νεολαια μεσο ΤV κ.λπ.[ ο αστακος εινε υπερωχο γευμα αλλα τον τρονε λιγοι γιατι εινε σπανιος και ακριβος......] .Και ενα δευτερο σκεπτικο μου εινε οτι εσεις τα slave και υπο θυλικα εχεται καπια ακομα ελληνικα ταμπου.
     
  6. zinnia

    zinnia Contributor

    Re: Απάντηση: Προσέγγιση…

    Η δικη μου διαπιστωση ειναι πως ειναι δυσκολη η επικοινωνια μεταξυ των ανθρωπων. Απο εκει πασχουμε κατ αρχην. Και δεν εννοω σαν επικοινωνια το : "Πως σε λενε"; "Εισαι αντρας, γυναικα;" "ποσο εισαι"; "τι βαρος εχεις"; "πως ειναι το στηθος σου"; "στειλε μου φωτο να σε δω -κρυψε προσωπο- δεν με νοιαζει και πολυ" .

    Αυτα ολα ειναι ερωτηματολογιο για βιογραφικο σε καστινγκ κι οχι για να δημιουργησεις σχεση, ποσο μαλλον οταν ψαχνεις σοβαρα σε τετοια "ειδικα" περιβαλλοντα.

    Ποιος πλεον κοινωνει τις σκεψεις του, τα θελω του, τα ονειρα του;

    Και δεν εννοω προφυλαγμενος πισω απο μια οθονη ή ενα κινητο αλλα προσωπο με προσωπο.. Ολο και περισσοτεροι ανθρωποι διαπιστωνω πως καλυπτονται στελνοντας σωρηδον μηνυματα ειτε απο κινητο ειτε απο e-mail, ειτε απο msn και λοιπους μεσεντζερς , χωρις καν να εχουν την αναγκη ν ακουσουν τη φωνη του αλλου, διχως να τους γεννιεται η αναγκη να μιλησουν και να κοιτανε τον αλλον στα ματια..
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ο καθενας εχει κατι να πει πανω σε αυτο το θεμα, που απασχολει αν οχι O/ολους, τους περισσοτερους.
    Εχω και εγω κανει τις διαπιστωσεις μου τοσα χρονια πια και ετσι θα πω μερικους απο αυτους τους λογους που Μ/μας κρατανε μακρια με τον Α η Β τροπο.

    Οταν γινεται μια συζητηση στο forum Ο/ολοι εχουν κατι να πουν, ειτε ειναι αυτοι υποτακτικοι/ες, ειτε ειναι Κυριαρχοι/ες.

    Ειναι δε μερικοι τοσο καλοι στο να λενε και να γραφουν τις σκεψεις τους, που φανταζουν στα ματια ολων Μ/μας οι καλυτεροι lifestylers του BDSM... Α/αλανθαστοι, Τ/τελοιοι, Ι/ιδανικοι!
    Εξιδεικευουν τοσο πολυ το θεμα που αναλυουν και αυτο κανει τους νεοτερους η και απειρους στον χωρο να φοβουνται η να ντρεπονται για την απειρια τους.

    Βλεπω διαρκως διαβαζοντας τα posts οτι πολλες φορες γινεστε εξωπραγματικοι.
    Πολλες φορες μου δημιουργειτε η εντυπωση διαβαζοντας Σ/σας οτι αυτα που γραφετε Ο/ορισμενοι-ες ειναι αποσπασματα, απο ενα καλογραμμενο βιβλιο και οχι απο δικα σας βιωματα, η απο δικες σας ανησυχιες, η σκεψεις. Δεν εισαστε αυθορμητοι λοιπον και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να σας διαβαζουμε αλλα να μη σας νιωθουμε και αυτο ειναι το αποτρεπτικο.
    Με λιγα λογια πολλα απο τα post εδω....
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΗ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΟΣ, ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΝ, ΔΕΝ ΨΙΘΥΡΙΖΟΥΝ, ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΟΥΝ....ΕΙΝΑΙ ΞΥΛΙΝΑ.

    Καποτε συναντησα ενα υποτακτικο που στο forum ηταν ολο Κυριλικια και ευγενειες. Εγραφε ομολογω φοβερα κειμενα τοποθετοντας μαστορικα τις λεξεις του. Αυτος ο ιδιος ο υποτακτικος στην πραγματικη του ζωη ηταν τοσο αξεστος, που το μονο που μπορουσα να φανταστω γι αυτον ηταν οτι τα κειμενα του τα εγραφε αλλος.
    Ετσι του ζητησα να γνωρισω τον συγγραφεα των κειμενων.
    Αυτος ηθελα να μου αδειασει την γωνια το συντομοτερο διοτι μου ειχε δημιουργησει λαθος εντυπωσεις.

    Ενα αλλο που παιζει σημαντικο ρολο (και δεν θα το χρυσωσω καθολου το χαπι), ειναι και η εμφανιση Μ/μας.
    Μιλαμε με ενα ατομο ανταλλασσουμε αποψεις...συμφωνουμε και μετα απο τα πολλα μπουρου- μπουρου αποφασιζουμε να συναντηθουμε και real μαζι του για να δουμε και να γνωρισουμε τον Θεο μας, η την Θεα μας, τον σκαβο μας, η την σκλαβα που μας εχουν παρει τα μυαλά.
    Οσο μιλαμε μαζι του η οσο τον διαβαζουμε αθελα μας η φαντασια παιζει ασχημα, η και ομορφα παιχνιδια (παιζει ομως).
    Ετσι οταν ερχετε η ωρα της συναντησης και η μορφη που εχουμε δωσει στην φαντασια μας απεχει απο την πραγματικοτητα κατα πολυ, απογοητευομαστε.

    Προσπαθουμε να καταπιουμε το ποτηρι τουτο σκεφτομενοι οτι θα Τ/τον- Τ/την συνηθισουμε οπτικα, μια που μας εχει κανει Κλικ ειτε η υποτακτικοτητα του, ειτε η Κυριαρχικοτητα του αντιστοιχα. Αυτο ομως δεν συμβαινει τις περισσοτερες φορες και ετσι μοιραια, γινονται μια- δυο συναντησεις - συνεδριες και μετα οπως ειπε η anasia "μην τον ειδατε τον Παναγη"

    Μου επιτρεπεται λοιπον να σας συμβουλεψω λεγοντας Σ/σας, να εισαστε πιο αυθορμητοι οταν γραφετε. Οταν καταθετε τις σκεψεις σας, να εισαστε πιο ρεαλιστικοι, πιο αμεσοι, πιο απλοι. Να μην γραφετε πραγματα που δεν ειναι κατανοητα απο ολους η φανταζουν σαν να βγαινουν απο βιβλια ψυχολογιας.
    Να μην ειναι τυποποιημενα, μεσα στα πρεπει και τους κανονες που διεπουν το BDSM στην βαση του. Να γραφετε τον εαυτο σας. Να εισαστε αληθινοι.
    Τοτε και μονο τοτε θα εχετε κερδισει.
    Ετσι οποιος/α Σ/σας συναντησει θα ξερει με το τι εχει να κανει και δεν θα απογοητευθει.

    Μη γραφετε οπως θα θελατε να ειναι τα πραγματα.
    Η ζωη real ειναι δυσκολη αλλα και πολυ απλη ταυτοχρονα.

    Μου δινετε η ευκαιρια να γραψω κατι που ηθελα απο καιρο.
    Χαιρομαι για μερικα ατομα εδω μεσα, που δεν τα ενδιαφερει να γινονται αρεστα στο συνολο.
    Μπορει να δημιουργουν αντιπαθειες με αυτα που γραφουν σε πολλους, αλλα τους το αναγνωριζω οτι ειναι ειλικρινεις και πραγματικοι.
    Δεν δημιουργουν την εντυπωση αλλου προσώπου που δεν ειναι.

    Θα παραδειγματισω με ενα απο αυτα τα ατομα την Princess of Pain.(επειδη σε γνωριζω Τανια, ελπιζω να μη παρεξηγηθω).
    Ειναι αυθορμητη, παρορμητικη, εκνευριστικη πολλες φορες, για πολλους ειναι δυσπεπτη και "καπως", θυμωνει αμεσως δικαια η αδικα και παρεξηγειτε επισης πολυ ευκολα...
    Τα λεει ομως χυμα και τσουβαλατα επειδη δεν κολαει να γραψει την σκεψη της
    Μπορει να μην εχουμε τις ιδιες αποψεις και θεσεις με την Princess....
    Μπορει σαν Μistress να ειμαστε και να φερομαστε διαφορετικα και επισης να εκφραζομαστε και διαφορετικα. Μπορει ακομα και να διαφωνουμε. Τιποτε απο αυτα δεν εχουν καμια σημασια.
    Την παραδεχομαι, που η Princess, ειναι εδω στο forum Αυτη που ειναι και στην ζωη της ....ΑΛΗΘΙΝΗ.
    Κανενας δεν θα εκπλαγει οταν την γνωρισει στην πραγματικοτητα. διαπιστωνοντας κατι διαφορετικο απο αυτο που διαβαζει και ειναι γραμμενο απο Αυτην.

    Αυτο ειναι το κατι που δεν συμβαινει με Ο/ολους-ες.
    Ειναι κατι που εχω διαπιστωσει απο Π/πολλους/ες και με λύπη το υπογραφω
     
  8. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Δεν ξέρω τι να απαντήσω  

    Μιλώντας χθες με κάποιον cd-slave και καλά, είπα πόσο ευτυχισμένη είμαι που η διαίσθηση μου με έκανε να τον απορρίψω.
    Ήταν λέει με μία Κυρία την οποία αποκάλεσε "πατσαβούρα"!!!
    Τι να συζητάμε τώρα;;;
    Παίζει τελικά τόσο μεγάλο ρόλο η εμφάνιση;;;
    Μέχρι χθες πίστευα ότι στο BDSM πρέπει να μετράνε άλλα και όχι τόσο η εμφάνιση.
    Πως να πλησιάσεις έναν τέτοιον "σκλάβο";;
    Αγρανάπαυση καλύτερα όπως λέει και μία φίλη.
    Εύα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι έχω μάθει να είμαι.
    ΑΛΗΘΙΝΗ και θα ξαναπώ, σε όποιον αρέσω για τους άλλους δεν θα μπορέσω.
    Εάν φροντίσουμε όλοι Κυρίαρχοι/ες και σκλάβοι/ες, να είμαστε αληθινοί και να μην προσποιούμεθα,
    πιστεύω ότι η προσέγγιση θα είναι πιο εύκολη και καλύτερη
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Θα έβλεπα τρεις λόγους που είναι θρυαλλίδες στο ξεκίνημα μίας BDSM σχέσης δύο ανθρώπων που πρωτοήρθαν σε επαφή από το διαδίκτυο.

    Ο ένας λόγος είναι η έλλειψη πραγματικής εμπειρίας στο BDSM και ο φόβος του πώς θα γίνουν στην πράξη αυτά που στην οθόνη φαντάζουν αρκετά απλούστερα. Θέλει δουλειά και σεμνότητα και από τις δύο πλευρές για να γίνουν. Αλλά αξίζουν τον κόπο.

    Ο άλλος λόγος είναι η έλλειψη εμπειρίας στις επικοινωνίες μέσα από το νετ. Η δική μου διαπίστωση είναι ότι η χημεία που παράγεται μέσα από το νετ είναι πραγματική και πάντα όταν έχω γνωριστεί με ανθρώπους που είχα μιλήσει από το νετ έχω νιώσει αυτά που ένιωθα και όσο επικοινωνούσαμε διαδικτυακά. Αυτό σημαίνει ότι έχω καλό feeling ή ότι είμαι ξεροκέφαλη ή και τα δύο   Με την χημεία εντάξει λοιπόν, αλλά με την εμπιστοσύνη τί γίνεται; Δεν είναι εύκολο να εμπιστευτούμε κάποιον που δεν έχουμε συνηθίσει την προσωπική του αύρα. Και το νετ δεν μας μαθαίνει να δίνουμε χρόνο σε μία γνωριμία να γίνει σχέση.

    Ένας άλλος λόγος είναι ότι στη γενιά μας, επειδή μάθαμε ότι μπορούμε να κάνουμε πολλές σχέσεις και να αλλάζουμε εύκολα ερωτικό σύντροφο, δεν έχουμε μάθει να προσαρμοζόμαστε στα ζητούμενα του άλλου. Ιδίως για τις υποτακτικές είναι απαραίτητο αυτό και πολύ δύσκολα γίνεται. Και αντίστοιχα δεν ξέρω κατά πόσο οι Κυρίαρχοι ασχολούνται με το να κατανοήσουν τις ανάγκες της γυναίκας που έχουν απέναντί τους και να δουν κατά πόσο θα μπορούσαν να τις καλύψουν.
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    οτι πληρωσεις .. παιρνεις .....
     
  11. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Προσέγγιση…

    Θα συμφωνήσω.. κάθε σχέση είναι μοναδική και θέλει τον δικό της χώρο - χρόνο- και προσπάθεια προσέγγισης και γνωριμίας.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Προσέγγιση…

    Κάπως έτσι...

    Θα συμφωνήσω όμως και με την SM_Art_Lady πως πολλοί εδώ δείχνουν ένα πρόσωπο και εμπειρία ενώ στην πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετικοί.