Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προσποιητή ανυπακοή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Mikra_Psemata, στις 24 Οκτωβρίου 2006.

  1. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Έχω μια απορία..
    Πόσο θεμιτό είναι το παιχνιδάκι της συνειδητής ανυπακοής που συχνά εφαρμόζεται από τους σκλάβους/ες υποτακτικούς/ες κλπ το οποίο γίνεται μόνο και μόνο για να εισπράξουν ως ανταπόδοση την τιμωρία? Και πόσο αυτή η πρωτοβουλία εκφράζει μια υποτακτική ψυχολογία?
     
  2. Mistress_Despoina

    Mistress_Despoina Regular Member

    Στον έρωτα και στον πόλεμο τα πάντα επιτρέπονται.
    Από την στιγμή λοιπόν που το BDSM είναι μια μορφή ερωτικής έκφρασης ισχύει και εδώ το ίδιο.
    Δεν υπάρχουν θεμιτά λοιπόν η αθέμιτα.
     
  3. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Προσποιητή ανυπακοή

    Ισοπεδωτικό το βρίσκω αυτό.. Τι καθόμαστε και συζητάμε και αναλύουμε τότε εδώ? Να το κλείσουμε το μαγαζακι καλύτερα.
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Προσποιητή ανυπακοή


    Σα να εχεις δικιο !

    Tοτε να ξεχασουμε και τους ρολους και ολα ,
    και ο υποτακτικος να κανει οτι του καπνισει και να μην λογαριαζει τιποτα .

    Eιναι μεν μορφη ερωτικης εκφρασης σιγουρα ,
    μονο που η εκφραση αυτη ειναι ελαφρα συγκεκριμενη ,
    γι αυτο και μιλαμε για bdsm και οχι για βανιλα σεξ και σχεση ,.νομιζω ...

    Ειμαι κατα της συνειδητής ανυπακοής ,
    θεωρω πως το να προκαλεις την τιμωρια σου ειναι λαθος .
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Ποίοι είναι αυτοί που ζητούν την τιμωρία με αυτόν τον τρόπο; Οι subs, οι slaves ή μήπως οι μαζοχιστές;
    Αν σκοπός του "καλού" sub και slave είναι να υπηρετεί σωστά την Κυρία του και μόνο (όπως έχω ακούσει απ`όλες τις Κυρίαρχες και Κυρίαρχους εδώ), τότε αποκλείονται αυτοί και μας μένει η συμπαθής ομάδα των μαζοχιστών. Αν είναι θεμιτός ο τρόπος αυτός γι`αυτούς; Φυσικά και ναι....
    Για τις άλλες ομάδες ας απαντήσουν οι "καλοί" subs, slaves που δε θέλουν να "εκμεταλλεύονται" την Κυρία τους για να ικανοποιούν τις ορέξεις τους.
     
  6. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Προσποιητή ανυπακοή

    Μάλιστα………..
    Το κάνω κατά συρροή καταδικάστε με ως κακή υποτακτική η ως μη υποτακτική απλά.
    Δεν με ενδιαφέρει το πόρισμα………
    Δεν είμαι εδώ και δεν γράφω για να δημιουργήσω ένα αρεστό profil και να γίνω πρότυπο υποτακτικής προς μίμηση.
    Γράφω και συμμετέχω με τις σκέψεις μου που πολλές φορές επαναπροσδιορίζονται, αλλάζουν, μεταβάλλονται.
    Είμαι υποτακτική γιατί αυτή είναι η φύση μου, όχι ανεξέλεγκτη αλλά ελεγχόμενη.
    Επιλέγω σε Ποιον θα την εκφράσω.
    Την συνειδητή ανυπακοή την εφαρμόζω πολύ συχνά στην αρχή μιας σχέσης .
    Το κάνω για να δοκιμάσω την αντοχή την υπομονή και τον τρόπο συμπεριφοράς σε συγκεκριμένες καταστάσεις.
    Όλη αυτή η συμπεριφορά μου φεύγει σιγά σιγά όταν στην θέση της μπει η υποταγή και η εμπιστοσύνη.
    Θα μου πείτε τώρα ¨μα δεν έχεις υπομονή να γνωρίσεις σιγά σιγά Τον Άλλον;¨ ¨όχι¨
    Δεν έχω αρκετή υπομονή πορεύομαι με τα μειονεκτήματα μου, είμαι ένα καζάνι που κοχλάζει.

    Υ.Γ Ουπς ξέφυγα λίγο από το θέμα 
     
  7. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Προσποιητή ανυπακοή

    Επειδή πολύ φοβάμαι πως θα παρεξηγηθώ για το συγκεκριμένο θέλω να εξηγήσω πως ουδέ μια σχέση έχει με προσβολή κανενός, δεν είναι αυτή η διάθεση μου, αλλά έχει κάνει με την δική μου αρνητική έκθεση με το συγκεκριμένο post και ξεκαθάρισμα της οπτικής μου.
     
  8. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Συχνά μπορεί να συμβεί αυτό. Το θέμα είναι λοιπόν να Τιμωρηθεί η υποτακτική για την αυθάδειά της; Να Τιμωρηθεί, δεν λεω... αλλά όχι όπως φαντάζεται ή φαντασιώνεται  . Διαφορετικά δεν μιλάμε για Τιμωρία, αλλά για ανταμοιβή της ανυπακοής.
    Όταν, όμως, οι αντιδράσεις γίνονται κατα συρροή και σε μικρό χρονικό διάστημα, τότε καταδεικνύουν άτομο που δεν έχει σέβας προς τον Άνθρωπο που (δηλώνει ότι) υποτάσσεται... δεν μιλάμε, λοιπόν, για "δοκιμή του Κυρίαρχου" αλλά για συνειδητή στάση αντίδρασης, οπότε η όποια κίνηση του Κυρίαρχου δεν θα είναι με στόχο την υποταγή της αλλά την υποδούλωσή της. Από την στιγμή που δεν σέβεται Εκείνον και τα συναισθήματά Του, γιατί να την τιμήσει ο Ίδιος με το κολλάρο Του;
     
    Last edited: 25 Οκτωβρίου 2006
  9. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Προσποιητή ανυπακοή

    Με τις γυναικες υποτακτικές είναι λίγο διαφορετικά τα πραγματα, έχουν κ το αβανταζ της "τσαχπινιας" που μπορει να το κάνει από διασκεδαστικό έως και τρυφερό. Με τους άντρες υποτακτικούς είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα ( κατ εμε μιλώντας πάντα).
    Θα ήθελα να το συνδυάσω με την πληθωρα των "υποτακτικών¨(που επίσης -κατ εμε- είναι μαζοχιστές στην πλειοψηφία τους ) και μπαίνουν σε μια σχέση προσφέροντας υποτακτικότητα αλλά ασυνειδητα την πατρονάρουν ώστε να εισπράξουν την τιμωρία τους η οποια ως επί το πλείστον είναι πόνος.
    Λόγω πίεσης της ώρας επιφυλάσομαι να το αναλύσω περισότερο κάποια άλλη στιγμή.
    Δεν είναι ένα επιθετικό ποστ και μη το πάρετε έτσι.. ως προβληματισμό το έβαλα..
    Είδα σε πολλα νήματα του φορουμ απορίες σχετικα με το πόσοι πολλοι αντρες υποτακτικοι υπάρχουν και γιατι οι κυρίαρχες γυναίκες δεν ασχολούνται ή δεν υπάρχουν.
     
    Last edited: 24 Οκτωβρίου 2006
  10. gaby

    gaby Guest

    @soft crystal,

    Στη Femdom/malesub φυλή το θέμα που έβαλε η Mikra_Psemata είναι λίγο αλλιώτικο απ΄ότι στην Maledom/femsub φυλή.

    Οι γυναίκες υποτακτικές αυτό κάνουμε συνήθως, ελέγχουμε αν μπορούμε να εμπιστευτούμε με κάποιες - όσο έχουμε περιθώριο - ανυπακοές. Μέχρι να μας σπάσει ο τσαμπουκάς, αλλά θέλουμε να δούμε αν και πώς θα γίνει αυτό. Μετά από το σπάσιμο του τσαμπουκά συναινούμε και ουσιαστικά αρχίζει η σχέση. Χωρίς υπακοή έστω και στα εύκολα μόνο στην αρχή ... νιξ. No bacardi, no party. Ή τουλάχιστον, αυτό έχω δει να γίνεται.

    Για τους άντρες υποτακτικούς είναι αλλιώς ίσως - μπορεί απλά η ανυπακοή να είναι πρόκληση για σ/μ παιχνίδι. Μάλλον θέλουν αλλη ανατροφή για να μην είναι ανυπάκουοι ούτε για πλάκα, δεν έχω υπόψη μου.

    Ως femsub δε θα συμφωνήσω απολύτως με την Mistress_Despoina ότι στο BDSM είναι εφικτοί όλοι οι ελιγμοί που γίνονται στο ερωτικό παιχνίδι. Μία BDSM σχέση είναι κάπως δομημένη, ούτε στον Κυρίαρχο επιτρέπονται τα πάντα, ούτε πολύ περισσότερο στην υποτακτική.

    Όπως δεν μπορεί ένας Κυρίαρχος ν αφήσει την υποτακτική Του χωρίς κατεύθυνση, χωρίς πειθαρχία, χωρίς περιθώρια να Τον υπηρετεί, έτσι και μία υποτακτική, από την φάση που έχει συναινέσει και έπειτα, δεν μπορεί να παίζει με την υπακοή.

    ΥΓ. Τις τσαχπινιές μας τις κάνουμε, αλλά αφού δούμε ότι έχουμε το περιθώριο και χωρίς να πειράζουμε τα βασικά της σχέσης  
     
  11. Mistress_Despoina

    Mistress_Despoina Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Προσποιητή ανυπακοή

    Δεν νομίζω ότι η απάντηση Μου, παραπέμπει στα συμπεράσματα που βγάλατε.
    Εγώ υποστηρίζω ότι σε οποιαδήποτε μορφή σχέσης, ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι μπορεί, είτε αυτό είναι θεμιτό η αθέμιτο προκειμένου, να προκαλέσει το ζητούμενο του.

    Δεν υποστηρίζω ότι αυτό από πλευράς υποτακτικών, είναι σωστό να συμβαίνει η ότι αν αυτό γίνει αντιληπτό θα πρέπει να περάσει εύκολα. Θα πρέπει σαφώς και να τιμωρηθεί με τρόπο που μάλιστα δεν θα τον περιμένει και ιδιαίτερα αυστηρό.
    Δεν μπορώ να δεχθώ από την άλλη πλευρά ότι οι υποτακτικοί είναι μια άλλη κατηγόρια ανθρώπων που δεν είναι ερωτικοί και δεν έχουν δικαίωμα στην «ζουζουνιά».

    Και κάτι άλλο.
    Με τέτοιες απόψεις δεν κλείνουν τα BDSM μαγαζάκια.
    Κλείνουν όμως από τα πολλά δήθεν και τα τάχα.
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Προσποιητή ανυπακοή


    Mistress_Despoina,

    εδω δεν συζηταμε ομως για την '' οποιαδηποτε μορφη σχεσης '' ,
    αλλα για την συγκεκριμενη σχεση Κυριαρχου και υποτακτικου ,
    ετσι τουλαχιστον τα Mikra_Psemata εβαλαν και την ερωτηση .

    σε αλλες μορφες σχεσεις φυσικα και εχεις δικιο γι αυτο που εγραψες ,
    και εγω συμφωνω απολυτα .