Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προστασία, γιατί χρειάζεται;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 2 Φεβρουαρίου 2018.

  1. Sonam

    Sonam The most inflated egos are often the most fragile.

    Ίσως να εξιτάρονται κάποιοι μόνο και μόνο με την ιδέα, άλλοι στο ότι παρέχουν προστασία και άλλοι στο να τους την προσφέρουν, κάποιες φορές έστω και μόνο λεκτικά, maybe, πιο τεκμηριωμένη άποψη θα έχουν οι προστάτες και οι προστατευόμενοι.
     
  2. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Ενα παραδειγμα. Πριν λιγα χρονια μια φιλη ηταν στα αρχικα σταδια των 'εξερευνησεων' της και ενα ζευγαρι με το οποιο συνομιλουσε για λιγο καιρο της προτεινε να συμμετεχει στα παιγνιδια τους. Ειπαν διαδικτιακα καποιες απο τις λεπτομερειες του παιγνιδιου,ποιος τι πως κλπ. Οταν ηρθε η ωρα και κανονισαν μια συναντηση για να γνωριστουν και να τα πουνε απο κοντα, αρχισε να εχει καποιες ανυσηχιες (οταν πας απο φαντασιωση στο 'σε λιγες μερες το κανω πραγματικοτητα', καπου ερχεται και βαζει και η λογικη το κομματακι της στην εξισωση). Αν κατι παει στραβα? Αν 'ξεφυγει' καποιος απο αυτους? Ειναι οντως ζευγαρι ή απλα δυο ατομα που δειχνουν ετσι απλα για τις καβλες τους? Ποσο κοντα στην πραγματικοτητα ειναι η εικονα που προβαλλουν? Πως θα κανει πισω εαν δεν 'κατσει΄η φαση?
    Μου ζητησε να παω μαζι της στην συναντηση για να νοιωθει πιο ασφαλης και να της πω την γνωμη μου, εαν εκρινα οτι θα ηταν καλυτερο να μην προχωρησει περα απο την συναντηση για οποιουσδηποτε λογους. Ηταν μιας μορφης protecting? Ηταν ο ρολος μου overseer? Απλα το φιλαρακι που βοηθησε ή ο 'κακος' που θα τα εριχνε πανω μου οτι δεν τους γουσταρα εγω και δεν της επετρεψα να συνεχισει? (το δευτερο ηταν το exit plan, δεν ειχε την τοτε περιοδο το σθενος να τους το κοψει η ιδια γιατι δεν ηθελε να τους προσβαλει και μενα δεν με ενοιαζε τι θα τους ελεγε, φτανει να μπορουσε να το ΄κοψει' αν εκρινε αυτη οτι επρεπε).
    Οπως και να το ονομασω - που δεν χρειαστηκε να ονομαστει και κατι - την βοηθησε παντως να ελεγξει ως ενα βαθμο τις ανυσηχιες της / καλμαρε λιγο το μυαλο ετσι ωστε να μην 'πνιγει' απο τις πολλες σκεψεις κατα την διαρκεια της πρωτης συναντησης.
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @MasterK77

    Κανόνισε session, όλα καλά κ όλα ωραία και την πήρες από το χεράκι γτ φοβόταν;
    Πρώτη φορά το ακούω, αλήθεια.
    Αν δεν είσαι έτοιμος/η δε κάνεις βήμα, πρώτα ξεδιαλύνεις τις όποιες ανησυχίες κ ύστερα προχωράς. :- )
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    Έλα, ήρθα  

    Πρόσφατα, έκανα την επιλογή αυτού του στάτους - διευκρινίζω πως δεν το θεωρώ και δεν το αποδέχομαι ως D/s relationship status.

    Για προσωπικούς και διαφορετικούς λόγους ο καθένας μας -ξεκάθαρους και στους δύο - ο άνθρωπος και εγώ με τον οποίο είμαστε play partners, δεν επιθυμούμε κάτι περαιτερω αυτού - του T/b παιχνιδιού, δηλαδή. Ωστόσο σε ανθρώπινο και φιλικό επίπεδο, λειτουργούμε αμφίδρομα προστατευτικά και γούτσου. Για εμένα, λοιπόν, η "προστασία" υποδηλώνει νοιάξιμο.
    Το outing ήταν μάλλον παρόρμηση. Ωστόσο, διαπίστωσα ότι λειτουργεί "προστατευτικά".

    Δεν γνωρίζω τι σημαίνει και πώς χρησιμοποιείται από άλλους.
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Έλα, ροζουλί γλειφιτζουρίνι! Εγώ νόμιζα ότι το under protection το βάζουν τα newbies για αρχή. Okay.

    Play partners, υπάρχει κ αυτή η επιλογή, άρα το * προστατευτικό* είναι φορ φαν για τους δυο σας. Σε κάνει να νοιώθεις ασφαλής αυτή η επιλογή, κάτι σαν teaching ή mentoring;
     
    Last edited by a moderator: 10 Φεβρουαρίου 2018
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Νομίζω μου το προτείνουν επειδή προσομοιάζω σε μασίστα  
     
  7. masterlord

    masterlord https://youtu.be/9qbRHY1l0vc

    Έχω κάποιον κ μου καλύπτει το σεξουαλικο κ οι υπόλοιποι μην πλησιάζετε...
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Οι αυτόκλητοι είναι ευκολάκι...
    Ως σκηνικό, και καλά ξεκινάει από
    • της προσκολλήσεως (μπας και, ρε παιδί μου / ατμόσφαιρα να γίνεται / μαλάκες είναι οι Χιώτες, που πάνε συο-δυο?)...
    • της προσέλκυσης (εφέ σκύλος / κομενοπαγίδα)
    • της επίδειξης (εφέ Π.Τ.Π -πρώτο τραπέζι πίστα -σύνηθες στην υπερβορεία)

    ...αλλά και (πάμε στα πιο χοντρά)
    • του κατσικώματος με το στανιό (εφέ Λάνσελοτ στο ονειροφαντασιακό πασπαλισμένο με Δον Κιχώτη)
    • του "κάντε με αγάπες, κάντε με, παλιόπαιδα, αλλιώς θα τα κάνω πουτάνα όλα και θα κλαίω κι από πάνω διγιότι εσείς φταίτε που κλαίω")...
    • του συγκαλυμένου τραμπούκου (αυθεντικό δείγμα φορέα πρωτογενούς φασισμού, που ψάχνει άλλοθι (πετάγεται συνήθως ως πορδή για να πεί το δικό του, αλλά δεν λέει τίποτε "ψαχνό")
    • του ψυχολογικά "τη κάτσαμε τη βάρκα" (από ναρκισάκι έως διπολικότητα, το κόβω, για περαιτέρω απευθυνθείτε στον ψυ της γειτονιάς σας)...
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    The block button takes care of trolls.
     
  10. lexy

    lexy .ti.va.

    Όχι, τίποτα από τα δύο . Δε νοιώθω ούτε μαθήτρια ούτε καθοδηγούμενη.
    Έγραψα ότι το outing ήταν παρορμητικό. Ωστόσο, πιστεύω πως ό,τι λέμε ή κάνουμε είε ακούσια είτε παρορμητικά, κρύβει κίνητρα ή λόγους μη εμφανείς ή συγκεκριμενοποιημένους την δεδομένη στιγμή. Υπόβαθρο, αιτία και λόγος πάντως, πάντα υπάρχουν.Προς το παρόν, δε χρειάζομαι να το "ψάξω".
     
  11. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Τι γινεται αν το troll εμφανιστει στον εργασιακο σου χωρο απο το πουθενα ή σου κτυπησει την πορτα?
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ευχαριστώ για την απάντηση .