Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προσωπα....

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος daniela100, στις 28 Ιουνίου 2017.

  1. daniela100

    daniela100 FREE-DOM

    Δεν εχει να κανει με το αν τελειωσε μισ σχεση η οχι η αν βγαινει πικρια.
    Εχει να κανει με το προσωπο μου στιε φιλικες σχεσεις και ολα αυτα που υποστηριζω κ σεβομαι και υπερασπιζομαι και με αυτο που γινομαι κ φαινομαι απεναντι στον συντροφο μου που καμια σχεση δεν εχει το ενα προσωπο με το αλλο. Σαν ενα πραγμα..." δασκαλε που διδασκες και λογο δεν εκρατησες"
     
  2. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Αν ο "δάσκαλος" δίδασκε, μα λόγο δεν κράταγε. Δεν είναι θέμα διαφορετικού προσώπου, αλλ' αντοχής του ενός και μοναδικού στην ίδια του την υποκρισία.
    Έχει να κάνει με κείνο που προέγραψε ο @dimfetishman, τι θα είχαμε ν' αποκομίσουμε απ' την όποια σχέση καθώς και αν θα βρίσκονταν στη "φαρέτρα" μας ακόμη και τα δόλια μέσα ως προς επίτευξη του σκοπού μας. Θα ήθελα να γράψω, λέγοντας όλοι, αλλά ξέρω καλά μονάχα εμένα. Άρα, με "κίνδυνο" να περάσω για ψωνάρα, λέω "Εγώ". Εγώ λοιπόν, έχω πια μάθει και τους τρόπους της υποκρισίας ( κάποιοι προτιμούν τον όρο διπλωματία ), αλλ' αρνούμαι να τους χρησιμοποιήσω.
    Όποιο κι αν είναι το κόστος. Είναι το "σκάλωμα" του δικού μου προσώπου. Τα ίδια πιστεύω και υπερασπίζομαι, όταν έχω να κάνω με φίλους, τα ίδια με γνωστούς, τα ίδια όταν είχα να κάνω με ερωτικές παρτενέρ ή συντρόφους. Απλά, με τους φίλους και γνωστούς δεν μοιραζόμουν ένα "κρεβάτι" ( ούτε ποτέ θα το μοιραστώ ), ενώ με τις άλλες δυο κατηγορίες, ναι. Και μαζί με το σεχ ( ή πες το όπως θα προτιμούσες ) σε κάποιες είχα δωρίσει και πράγματα, που δεν θα χάριζα ούτε στον πιο αδελφικό μου φίλο. Λέγε με εκμυστηρεύσεις, στιγμές - ακόμη και "αδυναμίας" -. Αν κάποιος/α αρνείται να δει, αυτό που ξεκάθαρα του έδειχνα και δείχνω, τα τινά θα ήταν δυο, ή ότι δεν θα το ήθελε. Ή ότι δεν θα ήταν ικανός να το κάνει. Το σημαντικό για μένα είναι, να παραμένω πιστός στον εαυτό μου - δηλαδή στο ποιος είμαι ή θα ήθελα να γίνω -, όχι στο να μην με παρεξηγήσουν ή κατακρίνουν οι άλλοι. Όσο σημαντικοί κι αν ήταν για μένα.
    Κάποιες φορές, ο δρόμος για να πλησιάσεις τον άλλο, είναι να τον "αφουγκραστείς" - ή τουλάχιστον να το προσπαθήσεις -, όχι να τον καταλάβεις.
    Αρκετοί/ες είμαστε κινούμενες σάρκινες αφηγήσεις, το πως μας αντιλαμβάνονται οι "ακροατές" μας, σε μεγάλο βαθμό δεν περνάει απ' τα δικά μας χέρια.   
     
    Last edited: 29 Ιουνίου 2017
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Oι άνθρωποι εκπαιδεύονται να φορούν μάσκες.
    Ομοίως μαθαίνουν/καταφέρνουν να βλέπουν μάσκες.
    Αυτές που (πιστεύουμε πως ή και όχι) φοράμε εν γνώσει μας, δεν είναι υποχρεωτικά προσλαμβανόμενες ως τέτοιες που πιστεύουμε πως φοράμε ή φοράμε ...

    Σε κάποιες περιπτώσεις οι μάσκες ταυτίζονται και με αυτό που λέμε "ρόλοι"...

    Αυτό που μού φαίνεται να τις δημιουργεί είναι κάτι που πατάει σε πολύ βασικούς φόβους ή αντιλαμβανόμενες απειλές και η προβολή τους μπορεί να είναι από ενοχές έως αποστροφή ή συγκάλυψη...
     
  4. Xarhs

    Xarhs Hard limits: Μπουζούκια, Δράκοι και Μονόκεροι

    Εδώ και μια ώρα προσπαθώ να δω πόσα πρόσωπα έχω, αλλά... δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε...       

    Πέρα από τη πλάκα...

    Νομίζω ότι έχουμε πρόσωπα που θέλουμε να δείξουμε και άλλα που προσπαθούμε να κρύψουμε, πχ άλλο πρόσωπο "βάζεις" όταν πας δουλειά (σοβαρό/know everything κτλ) και με άλλο γυρνάς σπίτι (netflix and chi... fap  ).

    "Φοράμε" το πρόσωπο που πάει με την περίσταση...
     
  5. Amoreisa

    Amoreisa Regular Member

    Προσωπικά πιστεύω πως έχω ένα "πρόσωπο".
    Το ποιά πλευρά ή κομμάτι του αποκαλύπτω, ανάλογα με το ποιόν έχω απέναντί μου, είναι αυτό που αλλάζει.
    Το αν ο απέναντι είναι μαθημένος να ψάχνει κάτω από "μάσκες" και αδυνατεί να δεχτεί αυτό που του αποκαλύπτεται ως πραγματικότητα, δεν με αφορά ιδιαίτερα.
     
  6. sweet_release

    sweet_release ~she looks like the moon~

    Θεωρώ πως διάφορες συνθήκες-ερεθίσματα βγαζουν διαφορετικα στοιχεία του χαρακτηρα μας και οτι δεν προκειται για μασκες ακριβως.Μπορει ενα συγκεκριμενο ατομο σαν φιλος να βγαζει καποια πραματα που δεν τα εμφανιζει στη σχεση λογω του οτι δεν τον εχει εμπνευσει το ατομο με το οποιο ειναι σε σχεση να τα βγαλει(για πολλους λογους ).
     
  7. daniela100

    daniela100 FREE-DOM

    δεν ξέρω βρε παιδιά.
    αλλά παρατηρώ και από προσωπική εμπειρία ο καλύτερός μου φίλος που είναι και γαμώ τα παιδιά στη σχέση του βγάζει έναν άλλο πρόσωπο. Και το καλό είναι ότι το εχω συζητήσει μαζί του αλλά εκείνος δεν το δέχεται αυτό, ενώ για 3α άτομα που τους βλεπουν φαινεται ξεκάθαρα.
     
  8. sweet_release

    sweet_release ~she looks like the moon~

    *Επισης θεωρω πως μια ερωτικη σχεση εχει περισσοτερες απαιτησεις και αναγκες απο μια φιλικη σχεση...οποτε εκει ειναι πιο ευκολο να κανεις πατατες και να φαινεσαι καραγκιοζης οπως ειπες