Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πτέρυγα μιστρες (????)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος cornilios, στις 21 Απριλίου 2009.

  1. Την αφορμή πήρα από το νήμα του Ντολμανσε.
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t12862/

    Ποιοι είναι κατά την γνώμη σας οι κοινωνιοπολιτισμικοι η οι ενδοψυχικοι λόγοι που
    διαμορφώνουν τις επιθυμίες μιας κυριαρχικής γυναίκας (με την έννοια του bdsm)
    Γιατί επιζητεί τον εξευτελισμό και την υποταγή του αντίθετου φύλου?
    Γιατί η πτέρυγα των κυριαρχικών γυναικών δεν είναι υπερπλήρης?
     
  2. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Από που βγάζεις αυτά τα δύο συμπεράσματα;
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Πτέρυγα μιστρες (????)

    Αφού επανέφερες το νήμα του Dolmance, δεν επαναφέρεις και τον ίδιο τον Dolmance, έστω και προσωρινά, να μας γράψει μια εισαγωγική πραγμάτεια επί του θέματος μπας και τα βγάλουμε πέρα με το νήμα σου? 
     
  4. Από το γεγονός ότι πολλοί από αυτούς που επιζητούν τον BDSMικο εξευτελισμό
    τους από γυναίκες ,τον ,βρίσκουν
    Επίσης από τις κατά καιρούς δηλώσεις πολλών κυριαρχικών γυναικών .
    Για το δεύτερο…
    Από την στατιστική του φόρουμ η οποία ,υποψιάζομαι ότι είναι ανάλογη
    και στην κοινωνία.
    Δεν είναι όμως συμπεράσματα αλλά ερωτήματα που ίσως δεν περιγράφουν
    με ακρίβεια την ανάλογη ψυχολογία , δεδομένου ότι δεν την γνωρίζω .
    Μπορείς να γράψεις τι, κατά την γνώμη σου, συμβαίνει και γιατί.
    Μπορείς ακόμα να αναδιατυπώσεις τα ερωτήματα με τον τρόπο που
    εσύ νομίζεις ότι είναι σωστότερος.

    Του το λέω αλλά δεν επανέρχεται . Να αρκεστεις σε εμενα και να
    μην αυθαδιάζεις γιατί θα σε τιμωρήσω. Ορίστε μας.
    Εξαλλου οπως βλεπεις και στο αβαταρ ο Ντολμανσε δεν εχει την δικη μου ομορφια!!!!!

    Μια και με το νήμα του Ντολμανσε είδαμε μια εκδοχή του τι κάνει
    ενα άντρα υποτακτικό ρωτώ…
    Τι είναι αυτό που κάνει μια γυναίκα κυριαρχική? Καλύτερα τώρα?
     
    Last edited: 21 Απριλίου 2009
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Πτέρυγα μιστρες (????)

    Είναι πεισματάρης ε?. Εγώ αυτό που βλέπω από τα avatar σας είναι ότι το έχετε ρίξει στη μάσα και έχετε γίνει απίστευτα χοντροί, ο ένας, εσύ, πάει σε κηδείες κατά δήλωσή του και ο άλλος το έχει ρίξει στο χορό... Έτσι προκοπή το φόρουμ δε θα δει...
    (πάλι αυθαδιάζω γμτ)  

    Πάντως μια πρώτη και πρόχειρη σκέψη τηρουμένων των αναλογιών, είναι ο ευνουχισμός και των κοριτσιών όπως και των αγοριών από τη Μητέρα - φίλη...
     
  6. Re: Απάντηση: Πτέρυγα μιστρες (????)

    Δεν ειμαι χοντρος. Απλως εφαγα πολυ προχτες και ειμαι ακομα λιγο πρησμενος. Ακου χοντρος...  

    Αναδιατυπώνω…
    Υπάρχουν γυναίκες που επιθυμούν η ερεθίζονται σεξουαλικά από τον εξευτελισμό
    του αντίθετου φύλου?
    Αν υπάρχουν ,γιατί κατά την γνώμη σας, επιζητούν κάτι τέτοιο?
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor


    Διότι
    α) οι κυριαρχικοί άνθρωποι είναι λιγότεροι από τους υποτακτικούς και
    β) οι κυριαρχικες γυναίκες είναι λιγότερες από τους κυριαρχικούς άνδρες.
     
  8. Ναι, αλλα γιατι?
     
  9. Πηγές;

    Ωραίο το νήμα σου, Χοντρέ:
    Πτέρυγα Mistress, Νοσοκομείον BDSM "Το Φραγγέλιο του Ιησού εν τω Ναώ"
     
    Last edited by a moderator: 21 Απριλίου 2009
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    cornilios έχω κάνει σχετική αναφορά τουλάχιστον δύο φορές στο παρελθόν στο ότι τα θηλυκά ζώα λόγω μικρότερης μυικής δύναμης, διαπραγματεύτηκαν τους όρους της σχέσης τους με τα αρσενικά από μειονεκτική θέση, κατά την ένταξή τους στις οργανωμένες ομάδες. Ομοίως και στο ότι ακόμη και αν επιδώξουν συνολικά μία επαναφορά του κοινωνικού συστήματος στο μηδέν, εκεί δηλαδή όπου δεν υφίστανται κοινωνίες, και όπου καθείς κυνηγά την τροφή του σκαρφαλώνοντας σε κλαδιά, πάλι η μυική ισχύ θα είναι το συγκριτικό πλεονέκτημα που δεν θα έχουν, και αυτό που θα τα υποχρεώσει στην ανάληψη του υποτακτικού ρόλου. Δεν επιβλήθηκε έξωθεν η ανδρική κυριαρχία επί παντός σχεδόν επιστητού, απόρροια της διαφοροποίησής του βιολογικού υπόβαθρού τους από το αντίστοιχο των θηλυκών είναι.

    Aldur δεν έχω να προτείνω συγκεκριμένες πηγές, αν και σίγουρα θα υπάρχουν σχετικές στατιστικές μελέτες. Πολύ πρόχειρα μπορείς να ρίξεις μία ματιά και στα profile statistics του παρόντος forum αν θέλεις.
     
  11. ουστ μιαρε. Θα ευτελισεις εσυ τα θρησκευτικα συμβολα.
    Να αποβληθει ο χοιρος απο το φορουμ παραυτα και μονιμα

    Υποστηρίζεις ότι οι κυριαρχικές είναι λιγότερες λόγω μυικης δύναμης λοιπόν.
    Ωστόσο αν και λιγότερες από τους άντρες υπάρχουν κυριαρχικές γυναίκες.
    Με δεδομένο ότι η μυική δύναμη των ανθρώπων έχει αντικατασταθει από τις
    μηχανές και η ικανότητα επιβίωσης δεν εξαρτάτε πλέον από την μυικη δύναμη,
    μπορούμε άραγε να υποθέσουμε ότι η κυριαρχικές γυναίκες είναι ένα προϊόν
    εξελικτικής διαδικασίας μέσα στο ανθρώπινο είδος?
    Μήπως πρόκειται απλα για εξαιρέσεις ?
    Ποια είναι η σχέση της κυριαρχικής γυναίκας με την σεξουαλική υποταγή
    των αντρών?
     
  12. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Μέγα Dolmance, εσύ εγκατέλειψες και άφησες το μαθητή σου να σε αντιγράφει!!! Επέστρεψε να τον βάλεις σε μια τάξη!

    Ας πάρω, λοιπόν, τα ερωτήματα με τη σειρά. Όσον αφορά το πρώτο, νομίζω πως είναι πολύ δύσκολο να μπορούμε να βγάλουμε γενικά συμπεράσματα, εν είδη κανόνα. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έχει διαφορετικά βιώματα και, κατά συνέπεια, οι λόγοι που τον οδηγούν στο να αποζητά την κυριαρχία είναι διαφορετικοί. Για κάποιες γυναίκες οι λόγοι μπορεί να απέχουν πολύ από το να είναι κοινωνικοί ή πολιτιστικοί (π.χ. απλά για την κάβλα τους). Για άλλες μπορεί να είναι ένας τρόπος να δείξουν την επιθυμία ή την ικανότητά τους ως άτομα να κυριαρχούν επί άλλων. Τέλος, μπορεί να είναι μία ακραία έκδοχή φεμινισμού ή πίστης σε (λανθασμένες κατά τη γνώμη μου) θεωρίες περί γυναικείας φυλετικής ανωτερότητας. Ενίοτε, βέβαια, μπορεί να οφείλεται και σε απωθημένα.

    Το δεύτερο ερώτημα νομίζω πως είναι εξίσου γενικό. Δεν πιστεύω πως όλες οι γυναίκες κυρίαρχες θέτουν ως στόχο τον εξευτελισμό. Άλλωστε, η υποταγή με τον εξευτελισμό, κατά τη γνώμη μου, είναι δύο έννοιες που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, εκτός βέβαια αν αναφερόμαστε σε "εξευτελισμό" με τη μορφή ερωτικού παιχνιδιού. Όσον αφορά αυτές που θέτουν ως στόχο τον πραγματικό εξευτελισμό, τι να πω; Συμπλέγματα υπάρχουν πολλά...

    Ας έρθω, τώρα, στο τρίτο ερώτημα. Η πτέρυγα των κυριαρχικών γυναικών δεν είναι πλήρης, με την ίδια λογική που και η πτέρυγα των υποτακτικών γυναικών δεν είναι υπερπλήρης. Δεν ξέρω τους λόγους, αλλά οι γυναίκες που μπαίνουν στον κόπο να μιλήσουν ανοιχτά για τη σεξουαλικότητά τους, είναι πολύ λιγότερες από τους άντρες. Κοιτάζοντας, όμως, την κυριαρχία ευρύτερα (όχι δηλαδή με τη bdsm έννοια), δε νομίζω πως οι γυναίκες είναι λιγότερο κυριαρχικές από τους άντρες.