Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πυγοράπισμα (Spanking)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 6 Ιουλίου 2005.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ίσως ή πιο γνωστή και για πολλούς η πλέον αγαπητή μέθοδος. Τι εμπειρίες υπάρχουν; Με γυμνό χέρι ή με κάποιο εργαλείο; Τι συναισθήματα δημιουργεί;
     
  2. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    RE: Spanking

    Το γυμνό χέρι η ένα paddle είναι υπέρ αρκετά
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    RE: Spanking

    Συνιστώ να δοκιμάσεις και το riding crop Κωνσταντίνε  
     
  4. Consul

    Consul New Member

    RE: Spanking

    Πραγματικά μία από τις πιο αγαπητές μεθόδους στο χώρο αυτό.Θεωρώ ότι το γυμνό χέρι είναι εκ των ων ουκ άνευ γι'αυτή τη μέθοδο.Η επαφή του Κυρίου/ας με γυμνό χέρι πάνω στον/ην υποτακτικό είναι η πεμπτουσία της κυριαρχίας και υποταγής μεταξύ των δύο,αντίστοιχα.Βέβαια υπάρχουν και αρκετά όργανα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν,αλλά το γυμνό χέρι,νομίζω,είναι το καταλληλότερο.Ας χρησιμοποιούμε όμως και τον ελληνικό όρο : πυγοράπισμα .
    [Δεχθείτε την παραίνεσή μου ως αποτέλεσμα της ευαισθησίας μου για την γλώσσα μας(είμαι καθηγητής φιλόλογος άλλωστε) κι όχι ως διόρθωση.]
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    RE: Spanking

    Ευχαριστώ για την υπενθύμιση Consul!   Νοιώθω λίγο σαν "δάσκαλε που δίδασκες"

     
  6. gaby

    gaby Guest

    Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το πυγοράπισμα είναι ο πιό "βατός" τρόπος για να ασκήσει σωματική εξουσία ο Κυρίαρχος στην υποτακτική Του, επειδή είναι απλός και κατανοητός και δεν προκαλεί στην υποτακτική τον φόβο του άγνωστου που πιθανά θα έχει στην αρχή με άλλες μορφές πρόκλησης πόνου, π.χ. μανταλάκια στις ρώγες.

    Τα πρώτα πυγοραπίσματα, αξίζει τον κόπο να είναι με το χέρι, γιατί η υποτακτική θα θέλει να νιώσει το γυμνό χέρι πάνω της, έχει την αίσθηση πιό προσωπικής επικοινωνίας έτσι.

    Κατόπιν, ας διαλέξει ο Κυρίαρχος τι επιθυμεί. Μπορεί να φοράει και γάντι επίσης.

    Μου φαίνεται επίσης πολύ συμπαθητικό αν η υποτακτική γνωρίζει από την αρχή πόσα πυγοραπίσματα θα δεχτεί, αν είναι υποχρεωμένη να τα μετράει να λέει "ευχαριστώ" για το καθένα και να ζητάει το επόμενο. Και αν τα πυγοραπίσματα είναι σε αργό ρυθμό.

    Δεν ξέρω αν έχει κανείς δοκιμάσει πυγοραπίσματα σε βρεγμένα με νερό οπίσθια, ή σε περασμένα με λάδι ή κρέμα.

    Οι υποτακτικοί μπορεί και να με μισήσουν γι αυτή την ιδέα  
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    <γελάει> οι Κυρίαρχοι όμως σίγουρα θα σε λατρέψουν Lily, προσωπικά προτιμώ να βρέχω το χέρι μου και όχι τα οπισθια <eg>
     
  8. Consul

    Consul New Member

    Ναι,Tender Lilly,το μέτρημα από την υποτακτικό κάνει ουσιαστικότερη την τιμωρία και το"ευχαριστώ"&η παράκληση προς τον Κυρίαρχο,για το επόμενο χτύπημα,προσθέτει στην υποταγή της.Το πυγοράπισμα,όμως,δεν πρέπει να είναι στον ίδιο ρυθμό συνέχεια.Η τιμωρία ενέχει και το άγνωστο της προσμονής,το φόβο της υποτακτικού για τον χρόνο & τρόπο της συνέχειας.Έτσι το πυγοράπισμα γίνεται ουσιαστική τιμωρία και όχι απλή εισαγωγή στα επόμενα.Η εναλλαγή του ρυθμού,η εναλλαγή της δύναμης των χτυπημάτων,η παύση των χτυπημάτων σε ανύποπτο χρόνο και η επανάληψή τους,η εναλλαγή χεριού και οργάνων καθώς και το δέσιμο της υποτακτικού(στα μάτια ή το σώμα) κάνει το πυγοράπισμα ποικίλο και την υποτακτικό να αγωνιά/αγνοεί/προσμένει την επόμενη κίνηση του Κυρίαρχου.
    Όσον αφορά στο πυγοράπισμα σε βρεγμένα οπίσθια ή αλειμένα με λάδι,ναι,το έχω κάνει και είναι διαφορετικό.Ο πόνος διαφοροποιείται,η ένταση της επαφής του χτυπήματος διαφοροποιείται,η αντίδραση του δέρματος των οπισθίων της υποτακτικού διαφοροποιείται(γίνονται εντονότερα).Ακόμα,αν χρησιμοποιήσει ο Κυρίαρχος στο πυγοράπισμα απλά πράγματα καθημερινότητας,σαν όργανα,όπως ας πούμε μία γυναικεία βούρτσα μαλλιών(επίπεδη στη μία μεριά,με μεταλλικές μύτες από την άλλη,ξύλινη)τότε κάνει ακόμα πιο ποικίλο το πυγοράπισμα,όταν τα χτυπήματα με την ξύλινη επίπεδη επιφάνεια τα εναλλάσσει με μερικά χτυπήματα με τις μύτες στα κοκκινισμένα οπίσθια της υποτακτικού(με προσοχή πάντα στην ευαισθησία/αντοχή του δέρματος εκεί).Από κει και πέρα υπάρχουν κι άλλοι τρόποι και μέθοδοι ώστε το πυγοράπισμα να αναβαθμίζεται από τον απλό,βατό,τρόπο τιμωρίας που ανέφερες.Άλλωστε η εμπειρία,η γνώση και η φαντασία του Κυρίαρχου ορίζουν την αγωνία/προσμονή/φόβο/πόνο της υποτακτικού.
     
  9. paroinia

    paroinia Regular Member

    Ουσιαστικά οι πιο διαδεδομένες μεθόδοι είναι πέραν από το γυμνό χέρι, το paddle, οι βούρτσες, οι ζώνες κ.α. προσωπικά έχω γνωρίσει μόνο το χέρι και έχω αποκομίσει υπέροχες εμπειρίες, αν και δεν ήταν στα πλαίσια μιας «τιμωρίας» ιδέα που την βρίσκω υπέροχη... θα ήθελα κάποια στιγμή πάντως να δοκιμάσω και τις άλλες μεθόδους.
     
  10. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Enas allos simantikos paragontas analoga me to apotelesma pou thelei i top na prokalesei einai o rithmos ton htipimaton ke i provlepsimotita tous. Alli px einai i aisthisi an to tempo einai stathero, an allazei, an i entasi ton htipimaton einai i idia, poio apo ta dio magoula (i kai ta dio) htipiountai klp. Idiaitera endiaferon einai otan dimiourgeitai i aisthisi ston bottom oti ena sigkekrimeno tempo akolouthetai, ke afou afto einai anamenomeno apotoma allaksei o rithmos.
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Πυγοράπισμα (Spanking)

    όχι μόνο τιμωρίας.. Το πυγοράπισμα μπορεί να είναι και μέρος του play ή από μόνο του play έτσι δεν είναι?

    η λάρα Του
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Ασφαλώς κι εγώ το δέχομαι και ως παιχνίδι και ως τιμωρια.

    Σχετικά με το ρυθμό τώρα, αν θα είναι σταθερός ή όχι...

    Υπάρχουν άνθρωποι για τους οποίους μετράει η απόλαυση του απροσδόκητου και άλλοι που τους ελκύει η γοητεία του αναμενόμενου. Εγώ είμαι από τους δεύτερους.

    Προτιμώ τον σταθερό ρυθμό γιατί μου επιτρέπει να έχω ένα mantra, όση ώρα δέχομαι τα πυγοραπίσματα και γιατί με βοηθάει να είμαι κάπως χαλαρή, αν ο ρυθμός αλλάζει και σφίγγομαι γι αυτό μπορεί μετά να με πιάσει η μέση μου   Ένταση και σημεία χτυπημάτων μπορεί να διαφοροποιούνται.