Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως έχασα δέκα κιλά σε ένα μήνα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος trterterterterter, στις 7 Σεπτεμβρίου 2018.

  1. oscillation

    oscillation Regular Member

    Ηθελες μια εξήγηση για τα 5 γεύματα και είπα να προσπαθήσω να σου απαντήσω, φαντάσου ήθελα να γράψω κι άλλα  

    Δε θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη, γιατί αυτό σε βολεύει και αυτό επιλέγεις, οπότε απλά θα σου ευχηθώ καλά αποτελέσματα  
     
    Last edited: 8 Σεπτεμβρίου 2018
  2. RAIN

    RAIN nefelibata

    Μετα από χρόνια άγχους με τα κιλά μου, κατάλαβα ότι σε μένα αυτό είχε αντίθετα αποτελέσματα.
    Έτσι λοιπόν το πήρα πιο χαλαρά.

    Τρώω ότι επιθυμώ, σε λογικα παντα πλαισια,σε κοινωνικές εκδηλώσεις, εξόδους,κλπ .
    Θα πιω και τα ποτάκια μου όταν το σηκώνει η παρεα και η διάθεση μου.

    Τις υπόλοιπες και περισσότερες μέρες η ζωή μου ακολουθεί συγκεκριμένο πρόγραμμα.
    Έτσι είναι πιο εύκολο να μπεις και σε μια ρουτίνα φαγητού.

    Χρησιμοποιω οτι έχω μάθει όλα αυτά τα χρόνια.
    Απλά πράγματα.
    Λαχανικά, κρέας/ψάρι, λαδερα, όσπρια, γιαούρτι, αυγό, φυτικές ίνες, φρούτα, ξηρούς καρπούς, μέλι.
    Με μέτρο και χωρισμένα σε 4 γεύματα.

    Νερό και άσκηση αναλογως δυνατοτήτων.

    Το τελευταίο δεν είναι της ιδιοσυγκρασίας μου.
    Παρόλα αυτά χωρίς αγχος και μέτρημα, σε 6 μήνες κατέβηκα 2 νούμερα.
    Κιλά δεν γνωρίζω.
    Δεν ανέβηκα ποτέ ξανά στη ζυγαριά.
    Δεν ξέρω αν είναι σωστή τακτική αλλά δουλεψε σε μένα.
     
     
  3. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    4 εβδομάδες δεν είναι τίποτα.
    Υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που δεν χανουν γραμμάριο για 60 και 90 μέρες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι κόποι σου πήγαν χαμένοι (οι λόγοι που κάποια άτομα 'κολλούν' όταν ξεκινάνε ποικίλουν, π.χ. ανάλογα με το για πόσο καιρό υπήρχε περιττό βάρος στο σώμα, τι διατροφικές συνήθειες είχε το άτομο πρίν και πόσο μεγάλες αλλαγές επέρχονται με το νέο πλάνο, εάν αυτή η αλλαγή γίνεται σε μια ψυχολογικά ζόρικη περίοδο και αρκετοί άλλοι). Το σώμα μπορεί να γίνει πολύ πεισματάρικο, το θέμα πόσο υπομονετικός μπορείς να είσαι και πως προσεγγίζεις / χειρίζεσαι την όλη κατάσταση. Εσύ βρήκες ένα δικό σου τρόπο μετά απο αυτό. Γνώμη δικιά μου, αυτές οι 30 μέρες και τα 90 ευρά, σε βοήθησαν κι ας μην έχασες κανένα γραμμάριο κατα την διάρκεια αυτών των 30 ημερών (dont take my word for ıt,συζήτα το με ένα διατροφολόγο ή ενδοκρινολόγο εαν έχεις την ευκαιρία).
     
  4. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Μαρέσει.Βρήκες την δική σου προσέγγιση.
     
  5. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!

    MasterK77 30 ευρώ παίρνουν την επίσκεψη οι κομπογιαννήτες;;; τι λές να σε αφήσω εδώ υπεύθυνο να απαντάς τις ερωτήσεις τους επι πληρωμή και να τα κονομήσουμε;;;;
     
  6. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Καλή ιδέα  
    Αλλά δεν είναι κομπογιαννήτες (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και αυτοί στην αγορά).
    Το πρόβλημα με τους διαιτολόγους/διατροφολόγους είναι ότι δεν υπάρχει επαρκής χρόνος επαφής με τους πελάτες τους έτσι ώστε να τους επιμορφώσουν στα βασικα μιας υγιεινής διατροφής. Τι να σου κάνει μια ώρα ανα δύο/τέσσερις βδομάδες με τον ειδικό και ένα κομμάτι χαρτί με 35 γεύματα? Στατιστικά, ενα 5% θα ακολουθήσει κατα γράμμα το πρόγραμμα αυτό.
    Αυτό που κατα την γνώμη μου θα βοηθούσε, σε μια δικιά μου ουτοπική κοινωνία θα ήταν οι ειδικοί της διατροφής να είχαν δομημένες σειρές μαθημάτων, ανοικτά σε οποιονδήποτε ανάλογα με το επίπεδο γνώσης τους (ναι, μάθημα κανονικό, με σημειώσεις κλπ, που νασ γίνεται σε κουζίνα, βιωματική μάθηση).
    Υπάρχουν πάμπολλα άρθρα στο διαδίκτιο για διατροφή. Κάποια είναι αρκετά καλά,άλλα όχι και υπάρχουν πολλές αποσπασματικές γνώσεις, συχνά νοθευμένες και μανιπουλαρισμένες για να πουλήσουν κάποιοι άχρηστα προιόντα, τα οποία ο κόσμος καταναλώνει χωρίς δεύτερη σκέψη κυνηγώντας το γρήγορο αποτέλεσμα (ακόμη και εαν εις γνώση τους εμπεριέχει κινδύνους).
    Λεω να το αφήσουμε ως έχει, ανταλλαγή απόψεων. Τί δοκίμασε κάποιος, πως μπορεί να το δοκιμάσει καλύτερα, πως να ψάξει καλύτερα και πιο εξονυχιστικά το θέμα και πού, αν το επιθυμεί.
     
  7. tithon

    tithon Contributor

     
     
  8. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Ευαίσθητα αρχίδια έχετε μάγκες  
     
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Η διατροφή των πέντε γευμάτων δεν είναι αλλη απο τη διατροφη των παιδιών.
    Πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό, βραδινό. Έχει αποδειχθεί μέχρι σήμερα, οτι με τέτοια διατροφη, τα παιδια αποκτούν καλή και υγιή σχέση με το φαγητό. Χωρις άγχος, πείνα, στερήσεις και κλάματα.

    Μακάρι, να συνεχίζεται αυτό και στην ενήλικη ζωη, πράγμα δύσκολο λογω των ρυθμών που ζούμε.
     
  10. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Καταλαβα την εξηγηση. Θενξ!
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    εσείς τα θεωρείτε ευαίσθητα, αλλά εγώ νομίζω πως κάνουν καλό ταημ μάνατζμεντ.
     
  12. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure