Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως να γίνετε " μισητοί " στις γυναίκες ( Ένας εύκολος και σίγουρος τρόπος )

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 17 Αυγούστου 2015.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Το λοιπόν, ενότητα "Σεξ και σχέσεις", άρα θέματα που αφορούν το Sex, ή γενικά τις ερωτικές σχέσεις μεταξύ vanilla, gay, lesbian, bisexual ζευγαριών χωρίς BDSM περιεχόμενο.
    Τουτέστιν, αν θέλετε να δώσετε βουδουσουμιάρικη χροιά στο νήμα, η να τα "πάρετε" επειδή βουδουσουμιάρικη χροιά δεν θα είχε...
    Δεν φταίω εγώ...

    Το παρόν νήμα ίσως και να είναι παντελώς άχρηστο...
    Αφού ένας άντρας που έχει περάσει τα 30, αυτά που θα γράψω τώρα, σίγουρα τα γνωρίζει...
    Και αν δεν τα γνωρίζει, θα ήταν επειδή δεν τον βολεύει να τα "δει" και προτιμά να εθελοτυφλεί...
    Ως προς τις γυναίκες, σίγουρα σ' ένα μεγάλο ποσοστό θα με αναθεματίσει και θα με χαρακτηρίσει μισογύνη, ή "πληγωμένο"...
    Μιλάω με βάση τις εμπειρίες τις δικές μου καθώς και φίλων και γνωστών μου...
    Επιπλέον βάσει των συμπεριφορών/σκέψεων που είδα από φίλες γυναίκες απέναντι στους συντρόφους τους...
    Και στα 41 μου όλο και κάτι θα έχω ζήσει σχετικά με το γυναικείο φύλο...

    Όσο γίνεται λιγότερα και περιεκτικά ( Σιγά μην είναι λίγα...Το έγραψα έτσι, για το ξεκάρφωμα χαχαχα )...

    Μην προσπαθείς ν' αλλάξεις γνώμη σε γυναίκα σχετικά με το ποιος είσαι...
    Εγώ θα σου πρότεινα να είσαι παντελώς ειλικρινής και να μην κρύβεις τίποτε...
    Αλλά όχι για την όποια γυναίκα είναι ήδη δίπλα σου, η θα ήθελες να βρεθεί δίπλα σου...
    Μα για να μπορέσεις ν'αντικρούσεις την "επίθεση" που αργά ή γρήγορα θα σου εξαπολύσει...

    Μην ανησυχείς, η "αιθέρια ύπαρξη" σε σένα θα διακρίνει μόνο εκείνα που της αρέσουν...
    Και θα της έφταναν για να ξεκινήσει κάτι μαζί σου...
    Όσα δεν τις αρέσουν, δεν θα τους δώσει καν σημασία ή θα τα παραβλέψει...
    Όμως έννοια σου και δεν γλυτώνεις, όταν έρθει ο καιρός που θα πιστέψει ότι σ' έχει δεμένο...
    Θα επανέλθει δριμύτερη, προσπαθώντας με έμμεσο ή άμεσο τρόπο να σε "αλλάξει", ή να σε κόψει και ράψει στα μέτρα της...

    Κράτα ένα "όμορφο" εδώ...Και που ισχύει σχεδόν σ' οτιδήποτε θα είχε να κάνει με τις σχέσεις σου με το άλλο φύλο...
    Με τις γυναίκες όταν βρίσκεσαι σ' ένα κάποιο "δίλημμα", καλό η κακό, να κάνεις κάτι ή να μην το κάνεις...
    Να πεις κάτι ή να μην το πεις...
    Το αρνητικό ή θετικό αποτέλεσμα δεν εξαρτάται ποτέ ούτε από την ουσία της "κινήσεως" σου, ούτε απ' την λογική...
    Όλα εξαρτώνται από την διάθεση και τον ενθουσιασμό εκείνης που έχεις απέναντι σου...

    Όσο κάποια είναι ακόμη "ζεστή" μαζί σου, μέχρι και κουβάδες με περιττώματα να της πετάξεις στο κεφάλι...
    Δεν αποκλείεται, όχι μόνο να σου το συγχωρέσει, αλλά και να "κολλήσει" ακόμη περισσότερο μαζί σου...
    Γιατί η γυναίκα σπάνια σε βλέπει για κείνον που αληθινά είσαι...
    Βλέπει κυρίως την εικόνα που έχει πλάσει για σένα στο μυαλό της...
    Εδώ θα μου πεις, μα εγώ της έδειξα πεντακάθαρα ποιος είμαι...
    Μάγκα, πρόβλημα σου, θα σ' απαντήσω...

    Όταν όμως "κρυώσει", την πιο απίθανη χειρονομία αγάπης να κάνεις...
    Στα μάτια της θα είσαι τουλάχιστον γελοίος, αν όχι ανδρείκελο και λίγος...

    Μην προσπαθείς σε καμία περίπτωση να συζητήσεις μαζί της τα όποια προβλήματα σας...
    Για να δώστε λύση με την λογική...
    Πρώτον γιατί η γυναίκα δεν έχει ποτέ άδικο και αν για κάποιο ανεξήγητο λόγο...
    Κάποτε παραδεχτεί ότι έκανε κάπου λάθος...
    Ούτε όλο το μερίδιο της ευθύνης που της αναλογεί, θα πάρει...
    Αλλά κι αν το κάνει, μην σκοτίζεσαι, πολύ σύντομα θα καταπιεί τα πάντα και θα συνεχίσει το τροπάριο της...
    Και δεύτερον γιατί στην ερωτική της ζωή η γυναίκα την όποια λογική την αφήνει στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου...
    Καταλαβαίνει μόνο από συγκινήσεις, αναζητά μόνο εκείνες...
    Όσο πιο έντονες, πιο "γεμάτες", αν γίνεται και κάθε μέρα φρέσκες σαν το ψωμί του φούρνου, τόσο το καλύτερο...
    Μπορείς να ερμηνεύεις τον ρόλο του Κέρατος της Αμάλθειας και του Βάζου της Πανδώρας ταυτόχρονα και κυρίως ακούραστα?
    Όσο αντέχεις το βάρος του, η γυναίκα είναι "δική σου"...
    Δεν χρειάζεται να σου πω/υπενθυμίσω ποια θα ήταν η τύχη σου, αν και όταν κουραζόσουν...
    Την ξέρεις ήδη από μόνος σου...

    Κεφάλαιο γυναίκα και "αιώνια πίστη", και για αιώνια υπολόγισε ακόμη και μια/δυο εβδομάδες...
    Αν την περιμένεις, αν είσαι σίγουρος ότι η "δική σου" η γυναίκα "ποτέ"...
    Θα σου πρότεινα, ν' αναθεωρήσεις...
    Όταν μια γυναίκα αρχίσει να μουρμουράει, πέρα απ' το επίπεδο που σ' είχε συνηθίσει...
    Όταν αρχίσουν οι "πονοκέφαλοι", όταν γίνεται πιο εριστική από κείνο που γνώριζες...
    Ο αέρας που αναπνέεις, μυρίζει ήδη άλλο "ενδιαφέρον" ή τουλάχιστον το ψάχνει/εξετάζει σοβαρά σαν πιθανότητα...
    Αν σου ζητήσει λίγο χρόνο "για να σκεφτεί κάποια πράγματα", η "για να βρει τον εαυτό της"...
    Το "ενδιαφέρον" έχει αποκτήσει ήδη ονοματεπώνυμο και κείνο δεν είναι το δικό σου...
    Και όταν σου πει ότι "συνάντησε/γνώρισε κάποιον άλλο...Μα ότι θα δείξει, κλπ.", έχει ήδη πηδηχτεί μαζί του...

    Και δυο τα τινά...

    1ον.

    Η δεν είναι ακόμη σίγουρη ότι ο τυπάς θα ήθελε κάτι άλλο πέρα από έναν η περισσότερους πήδους...
    Και σε κρατάει καβάντζα, μέχρι να σιγουρευτεί για τις προθέσεις του...
    Μα θέλει να είναι και "ειλικρινής" μαζί σου, για να έχει καθαρή την συνείδηση της...

    2ον.

    Συντομότατα θα σε στείλει για βρούβες - αν και θα προτιμούσε να την στείλεις εσύ -, για να μην την πεις "πουτάνα" και να μην έχει την "ευθύνη" που η σχέση σας πήγε καλιά της...
    Λες και απαγορεύεται, κάτι να τελειώσει...

    Anyway...Προχωράμε...

    Η μεγαλύτερη ανάγκη της γυναίκας ονομάζεται Προσοχή, ούτε καν σεξ...
    Τ' οποίο έννοια σου, το γουστάρει εξίσου και κάποιες φορές ίσως και περισσότερο κι από σένα...

    Γυναίκα και έρωτας, αγάπη, δοκιμασίες/test, επιλογή συντρόφου κ...

    Ως προς την επιλογή συντρόφου, όπως είναι φυσιολογικότατο...
    Η κάθε γυναίκα έχει τα κριτήρια της...
    Κάποια προτιμάει τα λεφτά, κάποια άλλη την εμφάνιση, κάποια άλλη γουστάρει μυαλό, άλλη θέλει "τρέλα", άλλη στοργή και προδέρμ, άλλη βάζει στην κορυφή την" βαρβατίλα" κτλ κτλ.
    Αυτά μπορούν να συνδυάζονται σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό...
    Και οι επιλογές μπορούν κάλλιστα ν' αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου...
    Τώρα όποιος σκεφτεί καν ότι η γυναίκα, είναι μια στεγνή υπολογίστρια, "πουτάνα", κλπ κλπ...
    Ας μείνει μόνος του, ή ας αλλάξει σεξουαλικές προτιμήσεις...

    Άλλο "όμορφο κεφάλαιο", τα λεγόμενα "τεστάκια/δοκιμασίες"...
    Εντάξει, εγώ ντρέπομαι καν ν' ασχοληθώ μαζί τους και να γράψω έστω και δυο γραμμές...
    Είναι τόσο εύκολο να τα ξεσκεπάσει κάποιος και να τους δώσει την "σωστή απάντηση"...
    Αρκεί να είναι μια τρίχα προσεκτικός και όταν του μιλάνε, ν' ακούει και όχι να ρεμβάζει...
    Και κυριότερο απ' όλα να είναι "χορτάτος"...
    Γιατί το ισχυρότερο όπλο εναντίον του θα ήταν η "πείνα"...
    Οι λόγοι που σε υποβάλει σε "δοκιμασίες" ?

    Ανασφάλεια, κατάλοιπα, να μην την πεις "πουτάνα",
    - Όπως θα κατάλαβες/ξέρεις, το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε μια γυναίκα...
    Είναι να την κατακρίνεις, ή να την κάνεις να αισθανθεί υπό κρίση...
    Και ας μην ήταν η πρόθεση σου - , έλεγχος...
    Καλά διάβασες, έλεγχος...
    Θέλει να δει, αν μπορεί να σου πάρει τον αέρα και μέχρι ποιου σημείου...

    Να σου δώσω και παραδείγματα από "διαφορετικές" συμπεριφορές, όταν σπάνε τα "μούτρα" τους ?
    Η όταν προσπαθούν να σου τραβήξουν την προσοχή ?
    Η όταν προσπαθούν να αποκτήσουν πάνω σου τον έλεγχο ?
    Γιατί όλες οι "αιθέριες υπάρξεις" είναι μοναδικές, ανεπανάληπτες, κλπ κλπ που κουράζομαι μόνο που τα γράφω...

    Το λοιπόν...

    Πρώτα γκρίνια/χώσιμο/μούτρα το ένα μετά το άλλο ή και όλα μαζί...
    Αν δεν έχουν αποτέλεσμα ( είπαμε, προσοχή, αρνητική ή θετική δεν τις ενδιαφέρει ιδιαιτέρως. Αρκεί να τις προσέξεις ), περνάμε στο δεύτερο, προβλήματα, οικονομικά, υγείας, κλπ κλπ.
    Πρέπει να τις καταλάβεις, να μην τις "εγκαταλείψεις" και να παραμερίσεις τ' οτιδήποτε για χάρη τους...
    Αν δεν πιάσει ούτε κι αυτό, ο Big Boss, το "κλάμα" και η προσπάθεια να σου δημιουργήσουν τύψεις...


    Γυναίκα και έρωτας, αγάπη και λοιπά "ευγενή"...

    Η γυναίκα ζει ένα μόνιμο συναισθηματικό παρόν...
    Όταν σου λέει ότι κόβει για σένα φλέβες, μασουλάει νεύρα, ξεσκίζει την καρδιά της, πετάει το συκώτι της στα λιοντάρια...
    Τα πιστεύει, τα νιώθει και αν είναι άτυχη, ίσως και να βρίσκεται κάποιο λιοντάρι στα πέριξ...
    Κι αν της ζητήσεις, ν' αποδείξει τα λόγια της, πιθανώς και το συκώτι της, να το ξεριζώσει και να το πετάξει...
    Αλλά...τα λόγια της παίρνε τα για "καλά" εκείνη την στιγμή που τα λέει και μετά ξέχνα τα...
    Γιατί μπορεί και να μην στο παραδεχτεί και ποτέ, αλλά κι εκείνη τα ξεχνάει με το που βγαίνουν απ' το στόμα της...

    Θέλεις να τα έχεις καλά με τις γυναίκες με το μικρότερο δυνατό κόστος για σένα?
    Μην ικανοποιείς ποτέ και κανένα θέλω τους, όταν στο ζητούν...
    Αλλά μόνο επειδή το νιώθεις εσύ ή θα ήθελες να τις επιβραβεύσεις για κάτι...
    Άφησε τες να γκρινιάζουν, να παραπονιούνται...
    Γιατί αν τις ικανοποιήσεις, όταν στο ζητήσουν/δώσουν να "ψυχανεμιστείς"...
    Αν το κάνεις, θα το εκλάβουν σαν σημάδι αδυναμίας από μέρους σου...

    Οι γυναίκες είναι σαν τις γάτες...Τετριμμένο αλλά αληθινό ως το μεδούλι...
    Αν βάλεις μπροστά στη γάτα ένα μπαλάκι, όσο πολύχρωμο ή διαφορετικό και να είναι, δεν θα τ' ακουμπήσει καν...
    Αν τo ίδιο μπαλάκι το κρεμάσεις απ' το χερούλι της πόρτας, θα φάει τα λυσσακά της για να παίξει μαζί του...

    Οι γυναίκες είναι πολύ όμορφα πλάσματα...
    Διόλου κατώτερα από εμάς τους άντρες μα σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο περίπλοκες...
    Όσο διηγείται ο μύθος...
    Τουναντίον, συναισθηματικά είναι τόσο απλές και κυνικές, που κάποιος δεν μπορεί να το δεχτεί...
    Δεν ξέρω αν είναι ζήτημα φύσεως, όταν διαβάζω ή ακούω περί γονιδίων ως προς εξήγηση συμπεριφορών...
    Μου έρχεται ένα είδος αναγούλας...
    Εγώ προτιμώ να σκέφτομαι ότι "είναι"...
    Έτσι απλά...
    Και ότι δεν χρήζουν "ελέους"...
    Επειδή αν και όταν κρίνουν, ότι είναι για τ' όποιο συμφέρον τους...
    Η λέξη "έλεος" δεν περνάει καν απ' το μυαλό τους...

    Χρειάζεται να δοσολογείς τα πάντα μαζί τους...
    Και να σου γίνει κτήμα αυτό, να σου βγαίνει αυθόρμητα...
    Δεν υπάρχει συνταγή επιτυχίας, η καθεμία αναζητά διαφορετικές "ποσότητες"...

    Έχεις ανάγκη από κατανόηση, ένα χέρι βοηθείας, ακόμη και αγάπη ?
    Ας είναι καλά οι φίλοι σου, ένας σκύλος, η μητέρα, ο πατέρας, τ' αδέρφια και αυτοί οι τελευταίοι όχι πάντα...
    Αλλά αν τα περιμένεις από μια γυναίκα, θα σου έλεγα να μην έχεις σε χαμηλή ένταση το ξυπνητήρι...
    Μην και σε ξυπνήσει...

    Ένα τελευταίο, και η μητέρα σου και η αδερφή σου γυναίκες είναι...
    Λάτρευε τες αν το νιώθεις, αλλά μην τις τοποθετείς στο απυρόβλητο...

    Και όχι, ούτε μισογύνης είμαι, ούτε μιλάει ο "πληγωμένος" εγωισμός που κάποια "κακούργα" μου τσαλαπάτησε...
    Αν όμως το να είσαι ρεαλιστής, θα συνεπαγόταν την αποδοχή όλων των παραπάνω...
    Mea culpa και καλύπτω το κεφάλι μου με στάχτες σαν ένδειξη μετανοίας...
    Σίγουρα δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες, αλλά πάντα κατ' εμέ η πλειονότητα λειτουργεί όπως την περιέγραψα...
    Επίσης σίγουρα πολλά από τα παραπάνω στοιχεία/συμπεριφορές τα συναντά κανείς και στο ανδρικό φύλο...
    Εγώ όμως ειλικρινά βαρέθηκα να κάνω τον εισαγγελέα, ενάντια στον ίδιο μου τον εαυτό...
    Υποδύθηκα τον ρόλο εκείνο μέχρι τα 38 μου, μετά το έκοψα...
    Όποιος/α θα ήθελε να τα "σούρει" στους άντρες...
    Είναι ελεύθερη/ος να το κάνει...

    Ο "πάπυρος" είναι ανοιχτός για "λούσιμο" ή για οτιδήποτε άλλο θα είχατε την διάθεση να πείτε επί του θέματος...
     
    Last edited: 17 Αυγούστου 2015
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ποιες είναι αυτές οι γυναίκες; & γιατί δεν τις έχουν κάνει στείρωση - λοβοτομή & ξανά στείρωση για σιγουριά.;

    P.s: Kαι εσείς ακόμη βάζετε ακόμη το "Ποιά να συγκριθεί μαζί σου;

     
  3. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Μαλλον δεν ειμαι γυναίκα.

    Εχω πολλά να πω επι του θέματος..αλλα δεν θέλω. Κυριως γιατι δεν θέλω να μπω σε μια διαδικασία να υπερασπιστώ συμπεριφορές ή ''γυναίκες'' γενικότερα επειδή ανοίχτηκε ένα νήμα που τσουβαλιάζει με βάση όπως τόνισες..''προσωπικές εμπειρίες''.
    Αλλο ''οι γυναίκες μου'' και άλλο ''οι γυναίκες''

    και τέλος..εχω λίγο κουραστεί πραγματα που εγώ, και ναι εγώ θα μιλήσω προσωπικά γιατι αυτό μόνο μπορώ να κάνω, που εγώ λοιπόν θεωρώ όμορφα και καλά δείγματα να τσουβαλιάζονται και να παρουσιάζονται ως μανιπουλαρίσματα και δεν ξέρω και εγώ τι αλλο..

    ΝΑΙ, εγω, εχω απιστευτο ενθουσιασμό και ενεργεια όταν γουστάρω και ΝΑΙ και κουβά με σκατά να μου πετάξουν στο κεφάλι θα βρω κάτι όμορφο να πω και να δω στον άλλον.
    ΟΧΙ δεν γίνεται επειδη δεν τον βλέπω γι αυτό που είναι, ή επειδη δεν θέλω να τον δω..γίνεται επειδη τον δέχομαι γι αυτό που είναι και αντι να τον ζαλίζω να αλλάξει η να κατσουφιάζω επιλέγω να γελάσω και να τον κάνω και εκείνον να γελάσει.
    Κανεις τέλειος..σωστά; το γνωρίζω..πολύ καλά αυτό και γι αυτό ακριβώς επιλέγω να βγάζω θετικότητα απο μη τελειότητες και όχι μουτρα.

    ΝΑΙ αμα μου φύγει..ο ενθουσιασμός και έρωτας και όλα..θα σταματήσω..αλλα θα σταματήσω και τη σχέση, θα σταματήσουν όλα..δεν ειναι οτι ξαφνικά θα του χρεώσω κάτι. Σταματώ απλα! Αυτό.
    Οχι οτι θα κάτσω και του ψήνω το ψάρι στα χείλη για όλα αυτά που του ''φύλαγα '' όπως λες.

    Δεν θα πω καν περισσότερα. Ηθελα απλά αυτό..και με συγχωρείς αν είμαι κάπως απότομη..
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Κι όμως ζουν γύρω μας...Δεν έχουν σταθερή ηλικία...Και πριν ακούσω/διαβάσω αηδίες περί ελλεηνίδων...Τα ίδια "πανέμορφα" τα έζησα και με Ιταλίδες και με Σκωτσέζα και με Αργεντίνα και όχι μόνο με Ελληνίδες...
    Επαναλαμβάνω, ότι αν και γενικεύω τρισάθλια, δεν "γνώρισα" λίγες και είχα και σχέσεις και όχι απλά ξεπέτες...
    Και έχω και φίλες γυναίκες, αληθινές φίλες δίχως κανένα σεξουαλικό ενδιαφέρον από καμία μεριά...
    Και κάποια από τα παραπάνω "ευφάνταστα" είδα να τα κάνουν και κείνες...Και τo μορφωτικό τους επίπεδο δεν ήταν διόλου "χαμηλό"...
    Τουτέστιν, άλλος ένας "μύθος" περί "επιπέδου" και συμπεριφοράς...
    Γι' αυτό σε όποιον άντρα δεν θ' άρεσε η φιλία με κάποια γυναίκα...Η φιλία και όχι η "φιλία"...Θα του έλεγα να το ξανασκεφτεί...
    Εκτός από πολύ ενδιαφέρουσες κάποιες σαν άτομα, θα είχαν πολλά να του μάθουν...Η αν μη τι άλλο, θα του δίναν μια άλλη οπτική για το γυναικείο φύλο...
     
    Last edited: 18 Αυγούστου 2015
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Δεν ζορίστηκα καθόλου...Και το οι "γυναίκες μου" δεν το βάζω μην και δεν θιγεί το σύμπαν...Εμένα με κούρασε η politicallycorrectιλα...
    Είπα κι εγώ μια φορά να τσουβαλιάσω...Τόσο τσουβάλιασμα έχω φάει σαν άντρας κι όμως δεν ζορίστηκα, ούτε εδώ, ούτε έξω...
    Καλά έκανες και έγινες απότομη...Ξέρεις τον εαυτό σου, εγώ δεν σε γνωρίζω και σίγουρα δεν θα σε γνωρίσω ποτέ...

    Δεν σε συγχωρώ, γιατί δεν έχεις κάτι για να ζητήσεις συγνώμη...
    Άποψη σου, άποψη μου...Εννοείται ότι μιλάω με βάση τις εμπειρίες μου...
    Αλλά γνωρίζω πολύ κόσμο με παρόμοιες και δεν νομίζω ότι είμαστε όλοι εξωγήινοι...
    Μετά, δεν νομίζω να έθαψα το γυναικείο φύλο...
    Είναι θέμα αντίληψης όμως κι αυτό...  
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @Tenebra_Silente

    Tι να κάνουν και οι γυναίκες, ό,τι έχουν απέναντι τους, φέρονται ανάλογα. Έτσι είναι.
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Συγνώμη, αλλά σαν παρέμβαση είναι άκυρη...
    Μπορούσες να την αποφύγεις εντελώς...
    Και στο λέω με κάθε συμπάθειο... 
     
  8. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Δεν διάβασα το κείμενο μόνο τίτλο ... διαγράφω το ποστ και όταν πάω σπίτι θα προσπαθήσω να διαβάσω το νήμα προσεκτικά. ...
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Δεν έχεις καμία υποχρέωση να το διαβάσεις και ναι, είναι μακρύ σαν την τριλογία του Lord of the rings μαζί με την τελευταία τριλογία του Hobbit και ολίγον από την πενταλογία του Alien...
    Θα σου πρότεινα να πας στην Αλεξανδρούπολη με τα πόδια καλύτερα, πιο γρήγορα θα φτάσεις χαχαχα  
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Αν θέλεις το παίρνω και το πηγαίνω στα ποιήματα @Tenebra_Silente, το βρήκα ταιριαστό για εδώ όμως, με καλή πίστη το λέω  

    Γυναίκα


    Χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.
    Παίξε στον άνεμο τη γλώσσα σου και πέρνα.
    Αλλού σε λέγανε Γιουδήθ, εδώ Μαρία.
    Το φίδι σκίζεται στο βράχο με τη σμέρνα.

    Από παιδί βιαζόμουνα, μα τώρα πάω καλιά μου.
    Μια τσιμινιέρα με όρισε στον κόσμο και σφυρίζει.
    Το χέρι σου, που χάιδεψε τα λιγοστά μαλλιά μου,
    για μια στιγμή αν με λύγισε, σήμερα δε με ορίζει.

    Το μετζαρόλι ράγισε και το τεσσαροχάλι.
    Την τάβλα πάρε, τζόβενο, να ξαναπάμε αρόδο.
    Ποιος σκύλας γιος μας μούντζωσε κι έχουμε τέτοιο χάλι,
    που γέροι και μικρά παιδιά μας πήραν στο κορόιδο;

    Βαμμένη. Να σε φέγγει κόκκινο φανάρι.
    Γιομάτη φύκια και ροδάνθη, αμφίβια Μοίρα.
    Καβάλαγες ασέλωτο με δίχως χαλινάρι,
    πρώτη φορά, σε μια σπηλιά, στην Αλταμίρα.

    Σαλτάρει ο γλάρος το δελφίνι να στραβώσει.
    Τι με κοιτάς; Θα σου θυμίσω εγώ που μ' είδες.
    Στην άμμο πάνω σ' είχα ανάστροφα ζαβώσει
    τη νύχτα που θεμέλιωναν τις Πυραμίδες.

    Το τείχος περπατήσαμε μαζί το Σινικό.
    Κοντά σου ναύτες απ' την Ουρ πρωτόσκαρο εβιδώναν.
    Ανάμεσα σε ολόγυμνα σπαθιά στο Γρανικό
    έχυνες λάδι στις βαθιές πληγές του Μακεδόνα.

    Πράσινο. Αφρός, θαλασσινό βαθύ και βυσσινί.
    Γυμνή. Μονάχα ένα χρυσό στη μέση σου ζωστήρι.
    Τα μάτια σου τα χώριζαν εφτά Ισημερινοί
    μες στου Giorgione το αργαστήρι.

    Πέτρα θα του 'ριξα και δε με θέλει το ποτάμι.
    Τι σου 'φταιξα και με ξυπνάς προτού να φέξει.
    Στερνή νυχτιά του λιμανιού δεν πάει χαράμι.
    Αμαρτωλός που δε χαρεί και που δε φταίξει.

    Βαμμένη. Να σε φέγγει φως αρρωστημένο.
    Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα.
    Εδώ κοντά σου, χρόνια ασάλευτος να μένω
    ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα.

    Ινδικός Ωκεανός 1951

     

    Συνημμένα Αρχεία:

  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Κι όμως @gaby το βρίσκω κάτι παραπάνω από ταιριαστό. Άσε που είναι από τ' αγαπημένα μου του Καβαδία. Εύχομαι οι Κυρίες να μην παρεξηγήσουν. Και όσες παρεξήγησαν, λυπάμαι.
    Εγώ βρίσκω το γυναικείο φύλο τρομερά ενδιαφέρον.
    Έκανα μια ανάλυση και συνεχίζω να πιστεύω, ότι δεν είναι ούτε από άλλη διάσταση, ούτε εντελώς λάθος.
    Και σίγουρα δεν κατέκρινα την γυναίκα.
    Όποια αντέξει να διαβάσει τον πάπυρο δίχως "φέτες σαλαμιού" στα μάτια...
    Όσο και να μην την αντιπροσωπεύει ( το ξέρει μονάχα η όποια εκείνη κι όχι εγώ ), άδικο σε όλα δεν θα μου δώσει...
    Ούτε θα "εκνευριστεί"...
    Κάπου λέω ότι η γυναίκα "είναι"...
    Τουτέστιν, καμία αξιακή κρίση...Ούτε "καλή", ούτε "κακή", πόσο μάλλον "πουτάνα"...
    Για μένα το "πουτάνα" δεν υπάρχει...
    Τώρα, όποια έχει την μύγα, ας μυγιαστεί...
    Και όποιος ποτέ την "πάθει", ας λέει ότι οι γυναίκες είναι "έτσι", ή "αλλιώς" και ότι δεν τις καταλαβαίνει...
    Καλύτερα κυνικοί "μαλθάκες" σαν κι εμένα...Αλλά που αλήθεια δεν κατακρίνουν...
    Παρά "καλά παιδιά", που σαν τους στραβώσει κάτι, την όποια γυναίκα την στολίζουν απ' την κορυφή έως τα νύχια...
    Κι εγώ έχω "σημαιοστολίσει", αλλά επειδή τα είχα πάρει με τον άνθρωπο, όχι με την γυναίκα...
    Για να είμαι και ειλικρινής και να μην λέω ότι είμαι "καλός" και "διαφορετικός"...
    Σωστό ή λάθος το έχω κάνει...

    Δεν είπα ότι οι άντρες είναι "Άγιοι"...Αν κάποιος/α θέλει να μιλήσει για εμάς...
    Ελεύθερη/ος είναι να το κάνει...Αλλά όπως και το νήμα ολόκληρο...Πάλι τ' αυτονόητα γράφω... 
     
    Last edited: 17 Αυγούστου 2015
  12. Nomad

    Nomad Keyser Sose

    Γεια σου Τενέμπρα με τα σεντόνια σου!