Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως ξέρει ένας Κυρίαρχος τι πρέπει να κάνει?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 26 Ιανουαρίου 2011.

  1. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: Πως ξέρει ένας Κυρίαρχος τι πρέπει να κάνει?

    Αν έχεις σπουδάσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο, αν έχεις ψάξει έστω και μία φορά για γιατρό ή για καθηγητή ή για σχολείο μάλλον γνωρίζεις όλες τις απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα.

    Δεν είμαστε πρόβατα, ούτε ακολουθούμε κάποιο δόγμα με τα μάτια κλειστά. Μέντορας γίνεται κάποιος ο οποίος έχει συμβουλές να δώσει σε μία κοινότητα. Αναγνωρίζεται και από τα άλλα μέλη και απο αυτούς που ζητάνε τη συμβουλή του.

    Έχουμε πλέον εξειδικευτεί σαν λαός να αναγνωρίζουμε μαλάκες που δεν ξέρουν τι λένε..
     
  2. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Πως ξέρει ένας Κυρίαρχος τι πρέπει να κάνει?

    Αυτό ρώτησα περίπου κι εγώ κούκλα μου.
    Ενας αδαής ή νέος Κ που θα πως θα μάθει να συμπεριφέρεται σαν Κ?
    Με διάβασμα? Με ταινίες bdsm περιεχομένου? Δίπλα σε κάποιον? Κι όταν πιά "μάθει",πως μπορεί να διαχειρίζεται τα μεγέθη του πόνου,του εξευτελισμού που προσφέρει και την ψυχολογία της υ?
     
  3. lizard

    lizard Regular Member

    Πως μαθαινει καποιος να ειναι καλος γονιος?? Μπορουν ολοι να ειναι καλοι γονεις?
    Το ιδιο ισχυει και για τους/τις Κ.
     
  4. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Απάντηση: Πως ξέρει ένας Κυρίαρχος τι πρέπει να κάνει?

    Εχω να θεσω μια πολυ συγκεκριμενη ερωτηση προς τα κ μελη που θεωρω οτι κυμαινεται μεσα στα πλαισια αυτου του νηματος. Αν κανω λαθος διορθωστε με σας παρακαλω.

    Οταν αγοραζετε ενα εργαλειο, το δοκιμαζεται αρχικα πανω σας για να δειτε τι δυναμη θα πρεπει να ασκησετε ωστε να μην προκληθουν αθεμιτες βλαβες στο ατομο που θα δεχτει το χτυπημα? Για σας ειναι σκοπιμο κατι τετοιο η βαδιζετε μεσω αλλων οδων?

    Θεωρω οτι οσο καλα εκπαιδευμενος κ αν ειναι καποιος κ οσο καλη συνειδηση κ αν εχει σ αυτο που κανει, ενα καινουριο παιχνιδι-εργαλειο ειναι αγνωστα νερα γι αυτον. Συνεπως η εκπαιδευση ή εκμαθηση ειναι αεναη κ δεν τελειωνει με την αρχικη, αλλα εκει ξεκιναει.
     
  5. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Πως ξέρει ένας Κυρίαρχος τι πρέπει να κάνει?

    Baby steps, αγαπητή... baby steps.

    Ποτέ δεν ξεκινάς, ασκώντας δύναμη την οποία δεν είσαι σίγουρος πως θ' αντέξει ο άλλος. Ξεκινάς σιγά και, εν συνεχεία, κλιμακώνεις την ένταση των χτυπημάτων, παίρνοντας φυσικά και feedback από το δέκτη. Δεν εννοώ, βέβαια, να κάθεσαι και να διαπραγματεύεσαι αν ήταν υπερβολικά δυνατό το κάθε χτύπημα ή όχι. Αλλά, υποθέτω, πως ο καθένας μπορεί ν' αντιληφθεί, μέσω της αντίδρασης, των εκφράσεων ίσως του άλλου, κατά πόσο είναι σε θέση να το αντέξει ή όχι.
     
  6. Απάντηση: Πως ξέρει ένας Κυρίαρχος τι πρέπει να κάνει?

    Δεν ξέρω τί πρέπει να κάνει ένας Κυρίαρχος, αλλά ξέρω τί χρειάζεται να κάνει ένα καινούριο μέλος.

    Χρειάζεται να ανατρέξει στο αρχείο της Κοινότητας, και να διαβάσει και να μελετήσει τα παλιά -πολύ κατατοπιστικά κι ενδιαφέροντα- θέματα.

    Κάντε ένα κόπο.
     
  7. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως ξέρει ένας Κυρίαρχος τι πρέπει να κάνει?

    Το αντιλαμβανομαι αυτο. Ειναι το πιο λογικο αλλωστε.
    Απλα εχω την περιεργεια να δω αν υπαρχουν Κ που δοκιμαζουν κατι πρωτα σε κεινους κ μετα σε τριτους. Ειναι μια μεθοδος που την βρισκω αρκετα σωστη για να καταλαβεις λιγα πραγματακια.

    Ελπιζω να μου απαντησουν.  
     
  8. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως ξέρει ένας Κυρίαρχος τι πρέπει να κάνει?

    άλλοι ναι, άλλοι όχι. Αν θες να κάνεις κάτι σαν δημοψήφισμα υπάρχει τρόπος σε άλλο νήμα. Μπορείς να ρωτήσεις τους διαχειριστές.
     
  9. thanasis

    thanasis Contributor

    Τι ωραία που συζητάμε πάλι για βδσμ.

    Σε επίπεδο τεχνικών:
    • ο Κ μαθαίνει μελετώντας εκτενέστατα τι/πώς/πού και πόσο μπορεί να κάνει και με τι είδους εξοπλισμό μπορεί να το κάνει. Υπάρχει τεράστιος όγκος πληροφοριών εκεί έξω. Πληροφορείται για τους κινδύνους κάθε τεχνικής και προετοιμάζεται για να μπορεί να αντιμετωπίσει emergencies. Η πληροφόρηση σε βάθος είναι απαραίτητη για κάθε Κ που θέλει να ξεφύγει από το χαλαρό spanking και το δεσιματάκι με γούνινα cuffs.
    • Ρωτώντας ή/και με την εποπτεία κάποιου έμπειρου Κ. Αυτό είναι ενδεδειγμένο σε συγκεκριμένες, δυνάμει επικίνδυνες τεχνικές.

    Σε πλαίσιο εφαρμογής των τεχνικών, μπορεί ο Κ να πειραματιστεί σε κάποιο άψυχο αντικείμενο, στον εαυτό του, σε ένα έμπειρο υ ή στο υ του υπό εποπτεία. Δεν πηγαίνουμε σαν τα μουσκάρια με δοκιμή και πλάνη πάνω στο υ μας.

    Ήδη το κομμάτι της συνεισφοράς της υ και της ανάγκης για αφουγκράζεσθαι και επικοινωνείν καλύφθηκε επαρκώς.

    --------------

    Ως προς το πώς να είναι κάποιος Κ, είμαι προσωπικά τελείως αντίθετος σε μάσκες και πρωτοκολλοειδή κατασκευάσματα. Προτιμώ να είμαι τελείως ο εαυτός μου και είναι κάτι που μου βγαίνει αβίαστα. Η κυραρχικότητα προτιμώ να είναι φυσική και ξεκούραστη και ψήγματα πρωτοκόλου θέλω να προκύπτουν φυσικά και βάση την δυναμική κάθε σχέσης, όχι επειδή έτσι πρέπει να είναι. Ίσως σε weekend Dominants ή Tops να ταιριάζει καλύτερα το by-the-book ντομοφέρεσθαι.
     
  10. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως ξέρει ένας Κυρίαρχος τι πρέπει να κάνει?

    Εχεις δικιο αγαπητη. Νομιζω οτι ξεφυγα λιγο απο το ποιντ του νηματος.

    Παντως εσυ κ ο Θανασης ειστε οι μοναδικοι ισως που δωσατε καιριες απαντησεις επι του θεματος.  
     
    Last edited: 27 Ιανουαρίου 2011
  11. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως ξέρει ένας Κυρίαρχος τι πρέπει να κάνει?

    Συγνώμη αγαπητή Uther για την παρέμβαση.....είναι γυναίκα γλυκιά μου.
     
  12. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Πως ξέρει ένας Κυρίαρχος τι πρέπει να κάνει?

    ευχαριστώ και για το σχόλιο της Ivory και για την διευκρίνηση της Αστροβροχής.

    Φιλικά
    Η Uther