Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πόσο κρατάει; Γιατί;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος female, στις 1 Μαρτίου 2007.

  1. female

    female Contributor



    Μέσα από ένα παράλληλο σύμπαν πολυήμερου πυρετού και παραισθήσεων, μου φούντωσε η εξής απορία -

    Πόσο κράτησε ή κρατάει μια σχέση sm, Ds, ή Ms ; (κατά μέσο αλλά και απόλυτο όρο)

    Δηλαδή η δική σας σχέση πόσο καιρό έχει αντέξει; 'Άλλων σχέσεις; Που αποδίδετε το ότι κράτησε τόσο λίγο ή ότι κρατάει τόσο πολύ;

    Όποτε μίλησα με κάποιους, "πολύ ευχαριστημένοι" ήταν από τη σχέση, αλλά ... πάντα ένας εξωτερικός παράγοντας έφταιγε που χωρίσανε... Λες και διάβαζα Άρλεκιν. Σπάνια άκουσα σχέση πάνω από ενάμιση χρόνο. Διαψεύσεις δεκτές.

    Νομίζετε πως οι άρρενες και τα θήλεα έχουν την ίδια προσέγγιση στο θέμα "τι είναι σχέση (sm, Ds, ή Ms)" και κατά πόσο ενδιαφέρει η διατηρησιμότητά της; Σας ενδιαφέρει να κρατήσει ή όχι; Μια σειρά "σχέσεων" του ενός έτους, των 6 μηνών, ή μια-δυο παράλληλες με το γάμο σας είναι μια χαρά;



     
  2. hermis

    hermis Regular Member

    Απάντηση: Πόσο κρατάει; Γιατί;

    Το γιατί να κρατάει τόσο μια σχέση αναφέρετε στα άτομα που πλαισιώνουν εκείνη.
    Τα άτομα όσο λιγότερο εγωισμό διατηρούν , όσο περισσότερη αυτοεκτίμηση και εκτίμηση για τον άλλο , αλλά και ειλικρίνεια είναι μια αρχή για να σκεφτείς πόσο θα διαρκέσει και γιατί. Επόμενος παράγοντας και καταλυτικός σε αυτές τις σχέσεις κατά υποκειμενική μου άποψη είναι η ωριμότητα σώματος και όχι μυαλού…

    Όταν αυτά τα ξεπερνάμε αρχίζουμε να μιλάμε για ιδανικούς παράγοντες που βοηθάνε στο να πάει καλά…

    hermis
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Πόσο κρατάει; Γιατί;

    Μεγάλες σχέσεις για μένα .
    Για τους άλλους δεν έχω δικαίωμα να μιλήσω,
    αν και ξέρω πως αρκετοι βλέπουν και ψάχνουν και ενεργουν .
    Οποιος θέλει θα πει γι αυτόν, για το πώς και το γιατί του.

    ( Πόσο κράτησε ή κρατάει μια σχέση sm, Ds, ή Ms ; (κατά μέσο αλλά και απόλυτο όρο) )

    Ανάλογα πως αντιλαμβανεται ο κάθε ένας αυτό που λεμε σχεση στο bdsm ,
    ανάλογα και την κραταει ….

    ( Δηλαδή η δική σας σχέση πόσο καιρό έχει αντέξει; 'Άλλων σχέσεις;
    Που αποδίδετε το ότι κράτησε τόσο λίγο ή ότι κρατάει τόσο πολύ; )

    2μιση χρόνια η πρωτη μου σχεση , 5μιση η άλλη ,
    Μ/ς, 24/7 και η δυο .
    άλλη μια , D/s 8 μήνες , καταδικασμένη από την αρχή ότι θα τελείωνε
    με δική μου πρωτοβουλία επειδή δεν με καλύπτει το D/s.
    Οι επιλογες είναι μετρημενες ομως και αναγκαστικα την εκανα λόγω ότι δεν υπαρχουν Μαστερς .
    Οι σχεσεις μου κρατανε γιατί απλά είναι σχεσεις , γιατί Εκεινος ηταν αυτό που ηθελα τοτε και εγώ ,
    αυτή που ηθελε . Περνούσαμε καλα και είμαστε ευτυχισμενοι . Μου έδινε αυτά που ηθελα και του έδινα αυτά που ηθελε .

    ( Όποτε μίλησα με κάποιους, "πολύ ευχαριστημένοι" ήταν από τη σχέση,
    αλλά ... πάντα ένας εξωτερικός παράγοντας έφταιγε που χωρίσανε... Λες και διάβαζα Άρλεκιν.
    Σπάνια άκουσα σχέση πάνω από ενάμιση χρόνο. Διαψεύσεις δεκτές. )

    Η ζωή είναι ένα Αρλεκιν . Καποιες φορες έχει καλό τέλος καποιες κακό , καποιες ουδετερο .
    Παντου δεν συμβαινει εξαλου αυτό ? σε όλες μας τις σχεσεις ?
    Φυσικα και δεν είναι ετσι όπως τα γράφεις .
    Σαν και μενα υπαρχουν αρκετες και αρκετοι που είχαν μεγαλες σχεσεις ,
    και που έχουν ακόμα , και εδώ μεσα .
    Δεν είναι οι πλειοψηφια , αλλά υπαρχουν .

    ( Νομίζετε πως οι άρρενες και τα θήλεα έχουν την ίδια προσέγγιση στο θέμα "τι είναι σχέση (sm, Ds, ή Ms)"
    και κατά πόσο ενδιαφέρει η διατηρησιμότητά της; Σας ενδιαφέρει να κρατήσει ή όχι;
    Μια σειρά "σχέσεων" του ενός έτους, των 6 μηνών, ή μια-δυο παράλληλες με το γάμο σας είναι μια χαρά; )

    Οι σοβαροι άνθρωποι , αυτοί που γνωριζουν το bdsm ,
    εγω δεν τους διαχωριζω σε αντρες και γυναικες .
    Η σοβαροτητα είναι μια , και έχουν ακριβως την ιδια προσσεγγιση στο θέμα σχεση
    ( οποια και αν είναι αυτή ) .
    Προσωπικα , αφού ρωτάς αν μας ενδιαφερει να κρατησει,
    εγω δεν ξεκινάω σχέσεις της μιας εβδομάδας η του ενός μήνα ,
    ούτε αρέσκομαι σε session της μιας βραδιάς με τον όποιο κάτσει .
    Είμαι πολύ πουριτανή .
    Συνήθως είμαι έξυπνη και βλέπω από την αρχή αν κάτι θα πάει η δεν θα πάει ,
    οπότε κινούμε ανάλογα .
    Καποια πραγματα φωναζουν , μη πω κραυγαζουν απο τις πρωτες ωρες .
    Φυσικά υπήρξαν και περιπτώσεις ( ελαχιστες ευτυχως ) ,
    που φάνηκα ιδιαίτερα χαζή και πόνεσα πολύ . Αλλά this is life …
    Εν ολίγοις προτιμώ να είμαι μόνη μου παρά να αναλώνομαι σε ανούσιες σχέσεις με ανούσιους ανθρώπους ,
    η να πηδιέμαι από εδώ και από εκεί
    και να κάθομαι να με χτυπάει ο κάθε ένας για την καύλα της στιγμής η για να πω ,
    πως κάτι έκανα !
    Δεν το κατηγορω σε κανένα αν το κάνει,
    δικαιωμα του καθενα να απολαμβανει την ζωη του και το κορμι του όπως θελει ,
    απλα δεν είναι για μενα , δεν με κανει να ειμαι καλα με μενα .
    Όσο για τις παραλληλες με γαμο σχεσεις , δεν ειμαι αρμοδια να σου απαντησω ,
    μια και ειμαι κατά του γαμου , γι αυτό και δεν εχω παντρευτει ,
    αλλα υπαρχουν παρα πολλοι εδώ μεσα ,
    που ζουν παραλληλα τετοια κατασταση και ελπιζω να σε διαφωτησουν ,
    ( στο θεμα μου παντως ‘’ παντρεμενος αντρας … ψαχνει ‘’ , δεν απαντησε
    αν θυμαμαι σωστα κανεις αντρας η γυναικα παντρεμενη που εχει παραλληλα σχεση D/s ,
    η απλά αρέσκεται σε session . Eλπιζω να μην συμβει και εδώ το ιδιο … )
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Καλησπέρα female. Δεν δύναμαι να απαντήσω στις ερωτήσεις που αφορούν σε εξωσυζυγικές σχέσεις γιατί δεν είμαι παντρεμένη ούτε πολυγαμική.

    Οι δικές μου σχέσεις, είναι πάντα μονογαμικές, 24/7 και πλην του bdsm περιέχουν ό,τι και ενός vanilla ζευγαριού. Οι μακροβιότερες κράτησαν περί τα 3,5 έτη, τα οποία δεν θεωρώ ούτε πολλά, ούτε όμως και λίγα δεδομένων δύο παραγόντων: Της ηλικίας μου και πρωτευόντως της δυσκολίας να συμβιβάσει κανείς το Bdsm με το 24/7.

    Πιστεύω ότι ο δεύτερος, είναι η συνηθέστερη αιτία χωρισμού ενός D/s ζευγαριού. Θα ήθελα να σου γράψω περισσότερα σχετικά με αυτό αλλά φοβάμαι ότι θα είμαι εκτός θέματος.
     
  5. female

    female Contributor



    Ευχαριστώ anasia...

    Dame, το θέμα είναι ακριβώς και το "γιατί". Παρακαλώ συνέχισε.

     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Όταν το "γιατί" εκπίπτει στα "επειδή", λησμονεί κανείς ότι οι σχέσεις διαρκούν ακριβώς μέχρι να λήξουν.

    Αγαμικός πολυ-ύπανδρος 7/24 (τις υπόλοιπες ώρες ασχολούμαι με το ζατρίκιον).



    ΥΓ Ο ασφαλέστερος δρόμος για την επιτυχή διακοπή μιας σχέσεως είναι η αυτοκτονία. Ορισμένοι ισχυρίζονται ότι η αυτοκτονία είναι, ταυτοχρόνως, ο μοναδικός τρόπος για τη διατήρηση της ίδιας σχέσεως.
     
  7. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Παντρεμένη δεν έχω υπάρξει οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη για το συγκεκριμένο.
    Όσο για τις σχέσεις μου όντως δεν ήταν μακροχρόνιες όμως το γιατί και σε μένα είναι αναπάντητο.
    Το σίγουρο είναι πως δεν έφταιγα μόνο έγώ ή μόνο εκείνος.
    Το γιατί εξ ολοκλήρου είναι δύσκολο να απαντηθεί όμως υπάρχουν λόγοι που πολλές φορές γίνονται εμφανείς.
    Ναι θα το πω.... Είμαι αδύναμη μπροστά σε πολλά πράγματα, ακόμα κι όταν προσπαθώ υψώνονται τοίχοι και με εμποδίζουν. Φταίω εγώ για αυτό; Φταίνε άλλοι; αυτό δεν μπορώ να το ξέρω ή ίσως να μη θέλω να το ξέρω γιατί έτσι με βολεύει.... ( ωχ τι έπαθα απόψε , με έπιασε τάση ειλικρίνιας).....
    αυτά..... 
     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Το μόνο "αναπάντητο": Πώς είναι δυνατόν να "φταίει" κανείς, όταν ευεργετεί ταυτόχρονα τον εαυτό του και την ανθρωπότητα;
     
  9. Δεν υπάρχει πιστεύω κάποιο στάνταρ γύρω από το πόσο πρέπει να διαρκεί ή πόσο διαρκεί μια σχέση D/s. Yπάρχουνε σχέσεις (εδώ μιλάω γενικά) που κρατάνε μήνες και άλλες χρόνια ολόκληρα (και δεκαετίες).
    Επίσης δεν κατατάσω κατεμέ στην κλίμακα του καλύτερο/χειρότερο τους Doms Dommes/ Masters/Mistress και αντίστοιχα subs/slaves που θέλουνε η σχέση τους να κρατά πολύ και δεν ασχολούνται καθόλου με ευκαιριακά sessions. Kαι εγώ (όπως και στο παρελθόν) επιθυμώ μια D/s σχέση που να κρατήσει χρόνια (όπως 6 χρόνια κράτησε και η 1η μου) αλλά πλέον βλέπω ότι όσο ψάχνω (και πιστέψτε με τα στάνταρς που επιζητώ δεν είναι δα και τόσο απλησίαστα σε σύγκριση με πολλά - κουφά - που έχω διαβάσει εδώ μέσα) και με βάση το τι "κυκλοφορεί" στο χώρο (μιλάω για γυναίκες) λεω οκ... άλλη κάνει για 5 σέσσιον για μένα, άλλη είναι πολύ μεγάλη σε ηλικία (ΝΑΙ πρέπει κάποια στιγμή να διαιωνιστώ και εγώ), άλλη είναι στο αλλού, άλλη ακόμα ψάχνεται στο τι είναι και τίποτα δεν την καλύπτει... εντάξει ας συνευρίσκομαι περιστασιακά για να εξασκώ τα skills μου και αν είναι να ρθει αυτό που ψάχνω (ή τουλάχιστον κοντά σε ποσοστό σε ότι ψάχνω) έχει καλώς, αν όχι εδώ θα είμαστε. Είμαι πάντα ειλικρινής και κάνω ξεκαθάρισμα εξαρχής.
    Σαφώς πάντος πέρα από κάποια sessions το να δεις αποτελέσματα στους στόχους που έθεσες ξεκινώντας μια D/s σχέση (όπως και M/s) προυποθέτει χρόνο (και μάλιστα πολύ)... αυτό φαντάζομαι πρέπει να το γνωρίζουνε όσοι εμπλέκονται.
    Κάθε συνεύρεση είναι ένα δώρο πάντος και δεν πρέπει να είμαστε αχάριστοι, άσχετα από το πόσο κράτησε....
    Τέλος, Οι σχέσεις D/s κατά τη γνώμη μου σταματάνε όταν το ένα από τα 2 μέρη (ποιό σύνηθες το sub) αποπροσανατολίζεται τακτικά ακούγωντας 3ους και αντί να κοιτά το δίπολό του, το παίζει πριμαντόνα. Αυτά!
     
  10. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Πόσο κρατάει; Γιατί;

    Εγώ θα απαντήσω μόνο σε αυτή την ερώτηση. Ναι με ενδιαφέρει να κρατήσει μια σχέση διότι μόνο μέσα σε βάθος χρόνου μπορώ να δώσω αλλά και να φτάσει η σχέση σε ένα επίπεδο ικανοποιητικό.
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    female σου γράφω ως παράδειγμα μία δυσκολία που αντιμετώπισα στις σχέσεις μου, προσπαθώντας να συγκεράσω το bdsm με το 24/7.

    Ήταν τα ripples ενός session, στην 24/7 σχέση.

    Καταρχήν αυτό που αποζητώ όταν είμαι ερεθισμένη δεν είναι αυτό που με ικανοποιεί όταν είμαι νηφάλια (το αντίστοιχο ισχύει και για το σκλάβο μου). Από τη μία πλευρά θέλω έναν άνδρα υποτακτικό, σε άθλια σωματική και ψυχική κατάσταση, να τον κάνω να υποφέρει, να πονάει, να κλαίει, να τον χτυπάω μέχρι λιποθυμίας. Να εξαρτάται απολύτως από εμένα και να του φέρομαι μητριαρχικά. Από την άλλη πλευρά θέλω έναν άνθρωπο αισιόδοξο, θετικό, ακμαίο, που να μπορεί να με στηρίξει όταν λυγίσω, και όχι το κουρέλι που έχει απομείνει από αυτόν στο τέλος ενός session.

    Θα χρειαστεί να δώσω όλη μου την ενέργεια για να συνέλθει, γιατί τον αγαπώ και θέλω να είναι καλά. Για να μην ντρέπεται, να μην μετανιώνει για αυτά που έκανε, για να ανακτήσει την αυτοεκτίμησή του, για να αισθάνεται καλύτερα. Μετά από κάθε session, μετά από κάθε μικρό βήμα, θα πρέπει να γιατρέψω τις πληγές του. Το πόσο δύσκολο είναι αυτό, το γνωρίζει όποια έχει αντιμετωπίσει θυμωμένο σκλάβο. Τα συμπλέγματά και η ντροπή του γίνονται καταπέλτης εναντίον μου. Ξεκινάει έναν πόλεμο, επειδή τελικά δεν μπορεί να τον αγαπώ και να του φέρομαι έτσι. Εκείνος ερεθισμένος με παρακάλεσε να τον κόψω κομματάκια, αλλά εγώ δεν έπρεπε να το κάνω, αν τον αγαπούσα. Διότι όταν είναι ερεθισμένος είναι εκτός εαυτού, σε αντίθεση με εμένα που όταν είμαι ερεθισμένη δείχνω το πραγματικό που πρόσωπο, εκείνο δηλαδή της σκύλας.

    Προφανώς όταν τελειώνει μία συνεδρία, σαν λογικός άνθρωπος σοκάρομαι από τις πράξεις μου, όμως εγώ δεν έχω κανέναν να μου πει πως κατά βάθος είμαι καλή και ευγενής και πως κανείς δεν φταίει για το σαδισμό του. Αντιθέτως έχω να αντιμετωπίσω κατηγορίες.

    Και ο σκλάβος για κάθε σταγόνα σκληρότητας που εισπράττει παράγει έναν ωκεανό δηλητήριο, και κάθε σταγόνα δηλητήριου χρειάζεται έναν ωκεανό τρυφερότητας για να αντισταθμιστεί.

    Και όλο αυτό είναι εξαιρετικά ψυχοφθόρο για να επαναλαμβάνεται καθημερινά.

    Αναφέρθηκα στα ripples (θα μπορούσα να τα ονομάσω και σχάση τελικά) επειδή θεωρώ ότι ανήκουν στις σημαντικές δυσκολίες, και ελπίζω το παράδειγμά μου να σε βοηθήσει.
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    οσο πολυορκεις το καστρο εισαι ο ιπποτης στο αλογο του , που με το σπαθι σχιζει τον αερα και κανει την εφοδο του με δυναμη πανω στα τειχη .... μπαινεις μεγαλοπρεπα στην σπασμενη πυλη και το βλεμμα σου σταζει δυναμη και σοφια , τα χερια σου κραταν τα χαλιναρια και οδηγουν το αλογο μπροστα στην γοννατιστη βασιλισσα ..... λιγο μετα εχεις ντερλικωσει 5 προβατα 2 μοσχαρια 3 γουρουνια και 20 λιτρα κρασι .... η κλανια σου μαραινει τους ανθους στο απεναντι δασος και το ρεψιμο σκεπαζει την μουσικη ... στα αλωτε δυνατα σου μπρατσα , ενα δευτερο τσιμπουσι εχει στηθει απο τις μυγες που τρωνε τα υπολειματα της κρεπαλης .. 2 απο αυτες εχουν εγκλωβιστει σε κομματια απο τζατζικι πανω απο τον αντιχειρα ... η βασιλισσα γραφει : "αγαπητο ημερολογιο.... και ο Νο 354 απεδειχθηκε οτι τσαμπα χαλασε την πορτα ..ξανα... νομιζω οτι θα πρεπει να κατσω του ξυλουργου τελικα ... το σεντουκι αδειασε με την αγορα της τελευταιας προβατινας ... και ομως ηταν τοσο διαφορετικος οταν χτυπουσε με το αστραφτερο σπαθι του την πορτα... το μονο μυστηριο που τον καλυπτει πλεον ,ειναι να δω πως διαολο γυαλιζει το σπαθι του με την τεμπελια που τον δερνει ..."

    λοιπον ξερετε κατι ?.... φαινεται οτι την φυση δεν την ενδιαφερει καθολου αν θα περναμε καλα ... παρα μονο να αναπαραχθουμε .....