Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πώς αναγνωρίζουμε μια Κυρίαρχο Γυναίκα στην αληθινή ζωή

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος latexduck, στις 1 Φεβρουαρίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Γλυκύτατη μου carissa[L_T] δεν νομίζω το post μου να έδωσε αυτήν την εντύπωση της αναίρεσης της Γυναικείας Κυριαρχίας.
    Ότι συναντάς σε μια Γυναικεία παρουσία που δεν ξέρεις τι κρύβεται πίσω αυτήν το συναντάς επίσης και αντίστοιχα σε μια αντρική παρουσία.
    Δηλαδή άντρες δυναμικούς και επιβλητικούς εγώ προσωπικά τους έχω "ποδοπατήσει" και αντίθετα άντρες που με μια ματιά λες " Α, καλά αυτός είναι του χεριού μου, (ποδιού μου) " εκεί και τα βρίσκεις μπαστούνια!

    Aντε βρες άκρη λοιπόν!      

    Εγω τελευταία το γραφω στο κούτελο, κυκλοφορώ με πλακάτ και γράφω είμαι Domina Προσκυνήστε με .
    Άστε που υπάρχει και η τεχνολογία και το Bluetooth που με προσδιορίζει στο χώρο!      
     
  2. Mistress_Vanda

    Mistress_Vanda Regular Member

    Μάλλον εννοείς τη EVIL BANDA του Sport Billy καί όχι Vanda (άλλο όνομα).

    Τα κίνητρα που ωθούν τους ανθρώπους σε οπιαδήποτε μορφή του BDSM είναι διαφορετικά, και εξαρτώνται κατά πολύ από το cultural, politismical and environmental background and social influences του καθενός (συγνώμη για τα Αγγλικά αλλά δέν μπορώ να εκφραστώ πολύ καλά στα Ελληνικά κάποιες φορές). Το εάν κάποιος είναι σεξουαλικά καταπιεσμένος ή έχει ιστορικό βίας, τότε αυτοί σιγουρα δέν είναι σωστοί λόγοι για να ασχοληθεί με το SM ή το BDSM, διότι θα βγάλει επικίνδυνα απωθυμένα.

    Οπου ακούς πολλά κεράσια....Συμφωνώ απολύτως, και προσθέτω, όπου ακούς πολλές ανακρίβειες...

    Mistress_Vanda.
     
  3. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    RE: RE: RE: Πώς αναγνωρίζουμε μια Κυρίαρχο Γυναίκα στην αληθινή ζωή

    Χαίρομαι που σε κάλυψε το σχόλιό μου αγαπητή SM_Art_Lady, δηλεί ομοιότητα προσέγγισης επί του θέματος. Ασφαλώς δεν αποδίδω αξιωματική βαρύτητα ή αντικειμενική ισχύ στις απόψεις μου μα δεν έχω ενδοιασμό να απορρίπτω όσες αποκλίνουν και να τις επιβάλω.

    Όσα γράφεις παραπάνω επιβεβαιώνουν την πάγια θέση μου. Διαφέρει η κυριαρχία και η επιβολή από την δυνάστευση και καταπίεση. Ας μου επιτραπεί ως παραπομπή για το πρότυπο του κυρίαρχου σε διαπροσωπικό επίπεδο μια αναγωγή στο πολιτικό πρότυπο του 'πεφωτισμένου δεσπότη'. Του ανώτερου ανθρώπου που έχοντας ξεπεράσει αδυναμίες και μικρπρέπειες επιβάλεται στους άλλους προς όφελος των ιδίων.
    Τα παραδείγματα που ανέφερες λοιπόν, είναι δηλωτικά της απόκλισης των ατόμων αυτών από το ιδεατό ηθικό μοντέλο του κυρίαρχου. Θα μου επιτρέψεις δε μια αυθαίρετη ( ; ) υπόθεση: οι 'άνδρες' που αναφέρεις κατείχαν διοικητικές θέσεις ισχύος σε εταιρίες. Θέσεις οι οποίες έχουν ως προαπαιτούμενο την απουσία στοιχείων που συνθέτουν τον ανδρικό χαρακτήρα. (ορθοί όσοι αναγνωρίζουν 'μανατζέρια' στην παραπάνω περιγραφή μα δεν απαντώνται μονάχα εκειά- εναλλακτικά δοκιμάστε άλλα επαγγέλματα από Δ...)

    Μεταξύ αστείου και σοβαρού, μεταξύ ώριμης τοποθέτησης και trolling, θα παρατηρήσω πως δεν αναγνωρίζονται οι κυριαρχικές γυναίκες ως μη υπαρκτές. Πλην κάποιων- ελαχίστων- εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
    (αντέστε, διότι πολύ συναίνεση διακρίνω στο εν λόγω νήμα)

    Και μια ερώτηση προς ομοϊδεάτες/-ισες.
    Πόσοι άνθρωποι σας έχουν ξανοίξει στα μάθια δίχως να χαμηλώσουν το βλέμα σε εύλογο χρόνο;

    (Incomplete_, όχι, δεν είναι ο Μιχάλης Κόρακας. Ευκαιρία να διαβάσεις κρητική ιστορία.   )
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: Πώς αναγνωρίζουμε μια Κυρίαρχο Γυναίκα στην αληθινή ζωή

    Στο μεταγλωτισμένο Sport Billy της ΕΡΤ Βάντα την έλεγαν..



    Τέτοιες ευκαιρίες στη ζωή μου είχα πολλές  
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: RE: RE: Πώς αναγνωρίζουμε μια Κυρίαρχο Γυναίκα στην αληθινή ζωή

    Mavrobasilis κάνε μου την χάρη σε παρακαλώ να μιλάς στην γλώσσα που μιλάμε όλοι oι Έλληνες.
    Η αλήθεια είναι ότι πολύ μου αρέσει η Κριτική διάλεκτος αλλά πολλές λέξεις δεν τις καταλαβαίνω και ίσος χάνω επεισόδια  
    Τι σημαίνει τώρα αυτό που ρωτάς ,,,, για κάνε το λιανά 
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Ξανοίξει=κοιτάξει
    μάθια=μάτια

     
  7. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    RE: RE: RE: RE: RE: Πώς αναγνωρίζουμε μια Κυρίαρχο Γυναίκα στην αληθινή ζωή

    Για τούτο μπεγιεντίζω περίττου τις έξυπνες γυναίκες!
    Ασφαλώς καταλαβαίνεις το νόημα της πρότασης, είναι τόσο έκδηλο από τα συμφραζόμενα. Έμμεση διαβεβαίωση για την ομορφιά της διαλέκτου, η δε επιταγή μεταμφιέζεται σε χατήρι. Επίσης μου αρέσει ο ανταρτοπόλεμος, λεπτομέριες που ακόμη και έμπειρος σημειολόγος δεν μπορεί να ερμηνεύσει δηλωτικές επιβολής (σαν τα 'στανικά' φιλιά στο μάγουλο βαρύ άνδρα).

    Αλήθεια, έχεις αποστρέψει ποτέ το βλέμα;

    (Χαίρομαι Incomplete_. Μακεδονικός Αγώνας. Καπετάν Ρούβας.)
     
  8. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Κυρία SM_Art_Lady την αναίρεση την είδα όχι σε δικά Σας πόστ.... όπως και νάχει ίσως μια μέρα ο κόσμος να δει το BDSM για αυτό που είναι και όχι μόνο αυτό που καλύπτει τον καθένα μεμονωμένα.
    Θα μαλλιάσει η γλωσσίτσα μου και μετά ποιός με σώζει αλλά πότε θα χωνέψει ο 'Ελληνας πως η γυναικεία Κυριαρχία δεν έχει σχέση με την ανδρική? Πότε θα χωνέψει ότι δεν μπαίνουμε εδώ για να αναιρέσουμε ρόλους? Δύσκολα πράγματα αυτά για τον Έλληνα, για αυτό και πάτωσε το thread σχετικά με τον σεβασμό στον αυτοπροσδιορισμό του άλλου...
    Γιατί γίνεται τόσος ντόρος ποιά με τις γυναίκες και όχι με τους άνδρες?
    ουφφ τα είπα... πάμε παρακάτω....

    .... Καπετάν Μαυροβασίλη Sir, παρακαλώ η γλώσσα να γίνει πιο αναγνωρίσιμη.... δεν είμαστε όλοι από την όμορφη Κρήτη και χάνουμε πολλά στην μετάφραση.
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Που είναι ο Κύπριος(και καλά) να ρίξουν μια λογομαχία??????

    Α!Ξέχασα!Μπεγιεντίζω=κουμαντάρω  
     
  10. ioustini

    ioustini New Member

    Συμφωνώ με την SM Art Lady.
    Είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς, από την εικόνα που βγάζει μια γυναίκα προς τα έξω, είτε αυτή είναι Κυρίαρχης είτε υποτακτικής ψυχολογίας. Γνωρίζω γυναίκα η οποία στο χώρο της εργασίας της είναι υπερβολικά δυναμική ενώ στην προσωπική της ζωή είναι η προσωποποίηση της υποτακτικότητας. Δεν έχω γνωρίσει γυναίκα Κυριαρχικής ψυχολογίας. Κάποτε είχα μια φίλη η οποία ήταν ερωτευμένη με κάποιον υποτακτικής ψυχλολογίας και για να μην τον χάσει προσπαθούσε να γίνει η Αφέντρα του. Για μένα αυτή η κοπέλα ήταν σκλάβα του σκλάβου της.
     
  11. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: RE: RE: RE: RE: Πώς αναγνωρίζουμε μια Κυρίαρχο Γυναίκα στην αληθινή ζωή

    Πολλοί άντρες με κοιτούν στα μάτια στην καθημερινότητα μου και το επιδιώκω και το επιβραβεύω...!
    Θεωρώ ότι είναι σημαντικό το να σε κοιτούν στα μάτια.
    Και το δικό μου βλέμμα είναι καθαρό και έχει το ίδιο στόχο ...τα μάτια.
    Το θέμα είναι όμως ότι όταν θέλω να κάνω μάτια που με καρφώνουν, ίσα στα δικά μου μάτια να χαμηλώσουν, το κάνω (το καταφέρνω).
    Αν και πολλά βλέμματα χαμηλώνουν από μόνα τους σε μια face to face συζήτηση
    Έχω τον τρόπο μου να το περνάω!

    Δεν είμαι σίγουρη αν αυτό ρωτήσατε διότι δεν κατέχω την Κρητική διάλεκτο αν και την λατρεύω!
     
  12. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Πώς αναγνωρίζουμε μια Κυρίαρχο Γυναίκα στην αληθινή ζωή

    Ενδιαφέρουσα απόκριση σε αυτό που ρώτησα.

    Αγαπητή carissa, η γλώσσα συν τω χρόνω θα γίνει περισσότερο αναγνωρίσιμη.
    Προσπάθησε όμως να αποφύγεις τον τίτλο Sir- τρέφω μεγάλη απέχθεια για τους άγγλους.

    Τέλος, να διευκρηνίσω πως προτιμώ τον ενικό.

    ΥΓ: Incomplete_, μπεγιεντίζω σημαίνει κάμω κέφι, μαϊνάρω είναι το ελέγχω