Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πώς η Βικτοριανή εποχή επηρέασε το πώς βιώνουμε το BDSM σήμερα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος trterterterterter, στις 16 Σεπτεμβρίου 2018.

  1. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Οπότε εν ολίγοις μου λες ότι είναι δικά σου πιστευω;
     
  2. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!

    Και ναί και όχι, και. Κατήγγειλε ανοικτά την διαφθορά των θεσμών και την υποκρισία τους, διαφθορά και σεξουαλικά όργια πάνε μαζί κατά την γνώμη μου.
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Έχεις διβάσει κάποια από αυτές;
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Εμείς δηλαδή εδω μέσα που κάνουμε σεξουαλικά όργια, κατά την γνώμη σου είμαστε διεφθαρμένοι;
     
  5. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    ειμαστε/ Εισαστε βασικα εγω δεν κανω τπτ οι εχοντες και κατεχοντες τις εποχης μας
     
  6. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Μάλιστα.
    Σέβομαι την άποψη σου
    Θα μελετήσω λίγο παραπάνω μιας και την ιστορία του την ξερω απλά αναφορικά
    (Τα βασικά δλδ)
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αν ο τίτλος του τόπικ ήταν "πως επηρέασε ο De Sade το BDSM" ή "Πώς επηρέασε ο 19ος αιώνας το BDSM" πιθανώς θα είχες λιγότερες διαμαρτυρίες.

    Το πρόβλημα είναι ότι ο τίτλος του νήματος (BDSM και πως επηρεάστηκε από τη Βικτωριανή περίοδο) είναι άσχετος με το περιεχόμενο καθώς ο Ντε Σαντ *ΔΕΝ* έζησε στη Βικτωριανή περίοδο.

    Είναι σα να έχεις τίτλο νήματος "Πως η περίοδος του Μεσοπολέμου στη Γερμανία επηρέασε την ιστορία" και στο κυρίως κείμενο να γράφεις για τον Ότο φον Μπίσμαρκ και την ενοποίηση της Γερμανίας το 1890.
     
    Last edited: 17 Σεπτεμβρίου 2018
  8. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Είσαι αμαρτωλή δεν σε θέλω πια, είσαι αμαρτωλή φύγε μακρυά.
    Σωτήρης Χριστοδουλόπουλος
    Κάτι που δεν ήξερα, και με κάποια δυσφορία, ανακάλυψα μόλις τώρα είναι οτι το tickling υπάρχει από την Βικτωριανή εποχή και για κάποιο λόγο από τότε θεωρούταν σαδομαζοχισμός. Καθώς και ότι το τώρα birching ονομαζόταν flogging τότε.

    Ο Μαρκήσιος Ντε Σαντ μπήκε φυλακή επειδή ο λιμπερντινισμός του τον οδήγησε σε παραβατική, για την εποχή του, συμπεριφορά. Μπορεί σε όλο αυτό να άθροισε και η φιλοσοφία του αλλά δεν φαίνεται να ήταν αυτός ο κύριος λόγος, δεν είδα ποτέ πουθενά να εκδικάστηκε για κάτι τέτοιο.

    Η μόνη επιρροή που προσωπικά έχω δει από την Βικτωριανή εποχή είναι η Βικτωριανή θεματική στην bdsmική πορνογραφία. Όλα τα άλλα τα οποία πραγματώνονται στο bdsm προυπήρχαν.
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    οι άνθρωποι γαμιουνται ακατασχετα από την αυγή της προϊστορίας. κι επιπλέον δεν είναι κάτι που ανακάλυψαν οι ίδιοι.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    ...ὥσπερ λίθοι τε καὶ πλίνθοι καὶ ξύλα καὶ κέραμος ἀτάκτως μὲν ἐρριμμένα οὐδὲν χρήσιμά ἐστιν...
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το παραπάνω περιέχει τοποθέτηση προϊόντος. Η φράση αποδίδεται στον Κάδμιο Πίμιο-Πίσιο μετά το review της πρώτης έκδοσης του Φωτοεργαστηρίου της Πλίνθος α.ε σε υπολογιστή Μανδύα της Μήλον α.ε.