Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πώς και γιατί γίνεται κανείς Κυρίαρχος ή υποτακτικός;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 4 Φεβρουαρίου 2016.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ή αλλιώς: Πώς δομείται η Κυριαρχική και η υποτακτική προσωπικότητα;
    Μέσα από τα χρόνια και τις εμπειρίες...

    Είναι άραγε θέμα τύχης; Ή επιλογής; Ή ανάγκης;

    Τι είναι τελικά αυτό ή αυτά που μας οδηγούν στο να προτιμήσουμε την Κυριαρχική ή την υποτακτική πλευρά;
    ΥΓ Βρήκα και αυτό το νήμα που είχε κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις αλλά έπιανε μόνον από τη μια μεριά το θέμα  
     
  2. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Πώς και γιατί γίνεται κανείς Κυρίαρχος ή υποτακτικός;

    Αναλογα με τα γουστα της γκομενας απεναντι  
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ε χμ εννοούσα πώς γίνεται όντως, όχι πώς το παίζει  
    Αλλά καθείς με τους στόχους του αγαπητέ μου κλεφτράκο  
     
  4. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    θα στα πουνε οι πιο εμπειροι/εμπειρες  
     
  5. Xarhs

    Xarhs Hard limits: Μπουζούκια, Δράκοι και Μονόκεροι

     
     
  6. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

  7. ... γιατί έτσι καυλωνει;
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Γιατί καυλώνει, ναι-ναι!   

    +++plus απολαμβάνουν την υποταγή τους, απαιτεί χρόνο, προσπάθεια, δέσμευση και αφοσίωση.*
     
  9. Άλλος γιατί τον καύλωνει, άλλος για λόγους πειραματισμου, άλλος για ισορροπία στην ζωή του ( π.χ διευθυντής που έχει το πάνω χέρι και πολλές ευθύνες.), αλλος λόγο ανασφάλειας, κόμπλεξ και ευκολίας ( βρίσκεις καποια-ον να του πουλήσεις το παραμύθι) , άλλος καθότι ανευθυνος γενικα, άλλος γιατί έχει ανάγκη να ανήκει κάπου και είναι εύκολα προσβάσιμος στην χειραγώγηση, άλλος γιατί καύλωνει με τον πόνο ( δυστυχώς περισσότερο με τον πόνο πάρα με τον άνθρωπο που του τον προκαλεί), άλλος για να ξεφύγει από την πραγματικότητα και από τον εαυτό του οπότε φτιάχνει μια παράλληλη πραγματικότητα, άλλος για να θάψει κάποιο ενοχικό παρελθόν, και...ποιος ξέρει γιατί άλλο... 
     
    Last edited: 5 Φεβρουαρίου 2016
  10. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Όπως και όλα τα ζητήματα, βαρύτητας και μη, στις ζωές μας, έτσι και η σεξουαλική (ή καλύτερα φετιχιστική) μας προδιάθεση έχει να κάνει με ψυχολογικά κριτήρια. Τίποτα δεν είναι "απλά έτσι ή απλά αλλιώς".

    Το να ανήκει κανείς στην μία ή την άλλη κατηγορία δεν μπορεί να θεωρηθεί αρνητικό ή θετικό, ωστόσο ψάχνοντας το ιστορικό του προσώπου - και γνωρίζοντας πέντε πράγματα σχετικά με το θέμα - μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα.

    Τα κίνητρα λοιπόν, κατά βάση ψυχολογικά, μπορεί να πηγάζουν από complexes, σαδιστικές ή μαζοχιστικές προδιαθέσεις, επίπεδα αυτοσεβασμού ή ανάγκη αυτοταπείνωσης, ακόμα και από το κατά πόσο θέλει κανείς να πρέπει να σκέφτεται επί των ερωτικών του - απλοποιημένα, θέμα τεμπελιάς.

    Οι παράγοντες είναι πολλοί λοιπόν.

    Hope this helps.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μμμμμ...
    Ένα άτομο γίνεται αυτό που κάτι του το λέει και μπορεί να το ακούσει...
    Ας πούμε πως του το λένε τα γονίδια του, ένα πράμα...
    Ας πούμε πως κάτι ακούει στο βάθος - κήπος...
    Ας πούμε πως το ακολουθεί, όσο μπορεί...
    Στο δρόμο το διαμορφώνει ανάλογα με τα φορτία και τα βιώματά του κλπ...
    Όσο πιο καλά το ακούει τόσο πιο καλά διαμορφώνει και το προστατεύει...
    Αν βαριακούει ή έχει παράσιτα η ακρόαση, τότε "Χιούστον γαμιέται το σύμπαν εδώ μέσα"...
    Πρόβλημα... Από "ΟΚ άστο να παίζει μωρέ" έως "γάμησέ τα κι άστα"...
    Το ...άκουσμα δεν έχει άμεση ή στενή σχέση με την ακαδημαϊκή μόρφωση...
    Αυτά για τους ...ακροατές...!

    Υπάρχουν και οι μη ακροατές, τα φο-μπιζού, τα είδα φως και μπήκα (το φως είναι συνήθως κόκκινο μπουρδελί) ...
    Τα περισσότερα τραβάνε μια φάση deja vu στο άκουσμα... Αυτό που αντιλαμβάνονται πως βλέπουν, νομίζουν πως κάποτε το άκουσαν...
    Στη καλύτερη περίπτωση άκουγαν παράσιτα, αλλά έλα που θένε άτα...
    Είναι πάρα πολλά τα άτομα αυτά, παντού όμως, είναι αυτά που νομίζουν πως όλα γίνονται με ...μόρια.
    Τα καταλαβαίνεις γιατί:
    • τρελαίνονται για στενούς ορισμούς -επιπέδου εγχειρίδιου χρήσης-
    • τρελαίνονται να λένε πρέπει, εμφορούνται από ...πνεύμα τάξη και ηθική,
    • υπακούουν στη περιγραφή του βλάκα τρίτης και δεύτερης κατηγορίας κατά Ζαμπέλη...
    • αδυνατούν να σταθούν στο θέμα, το οποιοδήποτε θέμα, λένε τα δικά τους...
     
  12. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ένα βράδυ καθώς προσπαθούσα να κοιμηθώ άρχισα να ζεσταίνομαι υπερβολικά και να διψάω. Στριφογύρισα μία, δύο, τρεις, βγάζω τα μισοβαμμένα μαύρα νύχια των ποδιών μου έξω από το πουπουλένιο μου πάπλωμα να πάρουν αέρα και αρχίζω να τα κουνάω ρυθμικά στο δροσερό αέρα του δωματίου μου καθώς μετρούσα προβατάκια....

    Κατά τις 5.00 τα ξημερώματα, μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, βλέπω όραμα τον θειό μου τον Βρασίδα να στέκεται όρθιος περήφανος όπως τον θυμάμαι με την κοιλιά του πέρα, με την πίπα του στο ένα χέρι και στο άλλο το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης (με αυτό τον θάψαμε). Τον χάσαμε το 1992 από κοξάκι Β μετά από ένα ταξίδι που είχε κάνει στην Ιαπωνία με την θειά μου την Κούλα, το είχε κερδίσει στο μεγάλο παζάρι με τον Αντρέα Μικρούτσικο.

    Ο Ανδρέας φώναζε εκείνο το βράδυ : τα 30 χιλιάρικα, την κουρτίνα 1 ή την κουρτίνα 3;;;; Την κουρτίνα 3, τα 30 χιλιάρικα ή την κουρτίνα 1;;;;; Ο θειος μου μη ξέροντας τι να κάνει και φοβούμενος την παντόφλα της θειάς μου που θα έβλεπε το βράδυ να έρχεται κατά πάνω του από την άλλη άκρη του σπιτιού, την κοιτούσε μέσα στα μάτια έντρομος. Όλοι στην οικογένειά μου είχανε φάει τα νύχια τους από την αγωνία τους εκείνο το βράδυ μαζί με τα ποπ κορν που είχε φτιάξει η μάνα μου με ένα μηχάνημα που είχε πάρει από την κυρία Σούλα του 6ου ορόφου η οποία μας είχε κάνει τα νεύρα κουρέλια κάθε τρεις και λίγο με αυτό το μαραφέτι και με τα τάπερ της. Εγώ ζαχάρωνα τον Αντρέα καθότι ήμουνα ερωτευμένη τότε μαζί του και έβλεπα αστράκια και καρδούλες να περνάνε από μπροστά μου.

    -Τι να κάνω Κούλα μου;
    -Ότι θέλεις εσύ Βρασίδα μου, λέει η θεια μου και κατεβάζει το βλέμμα ντροπαλά στο πάτωμα σαν σωστή Ελληνίδα δούλα και κυρά, αφού του κλείνει το μάτι κρούωντας τον κώδωνα του κινδύνου.

    Γυρίζει ο θειός μου στον Αντρέα και λέει με στεντόρεια φωνή :
    -Την κουρτίνα 1 !!!!!!!!!
    -Σίγουρος Βρασίδα;;;;;;;
    -Όχι,χμ, να το σκεφτώ λίγο;
    -Έλα Βρασίδα τώρα που γυρίζει.....
    -Τα 30 χιλιάρικα!
    -Σίγουρος Βρασίδα;;;
    -Εεεε, όχι, μπορώ να το σκεφτώ λίγο ακόμα;
    -Όχι Βρασίδα αποφάσισε τώρα, έχουμε και δουλειές να κάνουμε, λέει η καψούρα μου και αρχίσει να κοκκινίζει το μάτι του.
    -Την κουρτίνα 3 Αντρίκο.
    -Ας ανοίξει η κουρτίνα 1 να δούμε τί έχασε ο Βρασίδας.

    Ανοίγει η κουρτίνα 1 και τι είναι μέσα;;;;Η γούνα του Χουντάλα. Ποιος είδε το Θεό και δεν τον φοβήθηκε εκέινη την ώρα...Γυρίζει η κάμερα στη θεια μου την Κούλα και βλέπουμε όλοι την έκφρασή της. Ήταν κάτι ανάμεσα σε λυκάνθρωπο και κόμη Δράκουλα ενώ ο θειος μου σαν τον Σαμαρά (Αντώνη) μετά την τελευταία ήττα του στις εκλογές που μας πέρασαν. Παίρνει ο Αντρέας τα 30 χιλιάρικα στο χέρι και ξαναρωτάει:

    -Βρασίδα μήπως άλλαξες γνώμη; ( τα θέλει και ο κώλος του Αντρέα τώρα)
    -Εεεεεεε, χμμμμμμμμμμμμ.........

    Σηκώνεται η θειά μου και φωνάζει : πάρτα, πάρτα!!! Αν είναι ο ζονγκ στην κουρτίνα αλίμονό σου!!!!Και αρχίζουν να πετάγονται οι φλέβες στον λαιμό της.

    Ο Βρασίδας τελικά επιλέγει την κουρτίνα 1. Αφού παίρνει βαθιές ανάσες, ανοίγει η κουρτίνα και τι να δει; Ένα ταξίδι στην Ιαπωνία για 5 μέρες όλα πληρωμένα, μία βιντεοκάμερα, ένα πλήρες σετ οικιακές συσκευές μουλινέξ και ένα πλήρες σετ Fido Dido με κολώνιες, μπλουζάκια, καπέλα, πετσέτες θαλάσσης. Δεν πρόλαβε να τα χαρεί ο έρμος βέβαια γιατί 15 μέρες αφού γύρισε από το ταξίδι τα τίναξε τα πέταλα. Η θειά μου ζει και βασιλεύει και ακόμα κλαίει (για την γούνα).

    Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα μου......
    -Τι κάνεις εσύ μικρό;
    -Τι μικρό ρε θείο; 32 χρονών γομάρα έγινα!
    -Τώρα που το λες...για να σε δω.....εσύ έγινες ολόκληρος κορίτσαρος. Ο μαντράχαλος που κοιμάται δίπλα σου ποιος είναι;
    Γυρίζω και βλέπω δίπλα μου τον τύπο που έχει μούσια, τατουάζ, μυς παντού, φέτες κοιλιακούς, παίδαρος, 1,95 περίπου και με μεγάλα προσόντα......
    -Είναι ο γιος του μεγάλου εφοπλιστή Κώστα Λεφταδάκη θείο. Πεθαίνει για εμένα, μου ζήτησε να τον παντρευτώ, αλλά δεν είμαι σίγουρη ακόμα.....
    -Ξέρω γιατί δεν είσαι σίγουρη μικρή, μου λέει ο θειος μου.
    -Γιατί;
    -Γιατί ο τύπος δεν είναι βουδουσουμιάρης και εσύ είσαι μία καθαρόαιμη υποταχτικιά!
    Πετάγομαι από το κρεβάτι, βάζω κάλτσες γιατί μετά από τόση ώρα κρύωσαν τα πόδια μου και λέω:
    -ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ ΡΕ ΘΕΙΟ;;;;;Και γουρλώνω τα μάτια.
    -Ναι μικρή, στο λέω εγώ που έφαγα τηγανιτές κατσαρίδες όταν πήγα εκείνο το γαμημένο ταξίδι στην Ιαπωνία. Είσαι μία βουδουσουμιάρα, ένα σκλαβότσουλο ολκής, μία ελεεινή και τρισάθλια σούμπα. Πρέπει να φύγω όμως τώρα, μην ξυπνήσει και ο μαντράχαλος.....
    -Μη θείο, μη φεύγεις, κάτσε να μου πεις κι άλλα, λέω με τρεμάμενη φωνή αλλά μάταια, ο θείος εξαφανίστηκε μέσα σε ένα σύννεφο καπνού.

    Προσπαθώντας να συνέλθω από το σοκ, τρέχω στην κουζίνα και πίνω μία σόδα παγωμένη, ξαπλώνω στο κρεβάτι μου και κάποια στιγμή με παίρνει ο ύπνος....Την άλλη μέρα σηκώθηκα εξαντλημένη και ταλαιπωρημένη σαν να έσκαβα όλη νύχτα και καθάριζα πατάτες να βάλω κάτω από το μάτι που είχε κάνει κάτι σακούλες ναααααααααα με το συμπάθιο.

    Συμπέρασμα : Δεν ξανατρώω κοκορέτσι για βραδινό, αγανάκτησα η γυναίκα εκείνο το βράδυ, άι στο καλό μου τα θυμήθηκα και συγχύστηκα!