Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πώς μπορεί να διαχειριστεί ο υ την αδυναμία του Κ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 9 Ιουνίου 2016.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν μπορεί να υπάρξει απάντηση στο εν λόγω ερώτημα γιατί κρύβει μέσα του τόσες χαοτικές μεταβλητές που η δυνατότητα οποιασδήποτε πρόβλεψης τινάζεται στον αέρα.

    Τι πάει να πει "αδυναμία" του Κ; Αδυναμία σε σχέση με τι; Σε ποιο βαθμό; Πόσο εδραιωμένη είναι η Κ/υ σχέση στο ζευγάρι; Πόσο καιρό είναι μαζί; Τι είδους "Κ/υ" σχέση έχουν; (ερωτική; μη ερωτική; 24/7; ) Πόσο δυνατή είναι η σχέση των δύο αυτών ανθρώπων αν βγάλεις το Κ/υ από τη μέση;

    Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη αλλά οι πιθανές διαδρομές είναι τόσες πολλές που μπορείς να βρεθείς Μόσχα και να αναρωτιέσαι πώς στο διάολο έφτασες εκεί.
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    στον βαθμό που η υποτιθέμενη αδυναμία παραμείνει ελεγχόμενη, στον βαθμό που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ο κ διατηρήσει έλεγχο. στον βαθμό που υπάρχει ένα ελάχιστο αντικείμενο που θα διατηρήσει την εστίαση του υ, είναι ενδεχόμενο να μην επέλθει ξενέρωμα, να μην διασπαστεί η σχέση.

    είναι βέβαιο (!) πως μετά τη διάσπαση της σχέσης θα μπορούσε στη θέση της να αναπτυχθεί μιά νέα σχέση με νέο επίκεντρο. σημαντικότερο; κάποιο κοινό ενδιαφέρον ίσως, τάβλι, θέατρο, κηπουρική, οικογένεια, επιχείρηση ή οτι να 'ναι. να ανθίσει μια φιλία. μιά συνεργασία. ένας ώμος για καταφύγιο. λέμε.
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Να οδηγήσει κατά την διάρκεια της ζώσης σχέσης..?
    Δεν προβλέπεται εξ αντικειμένου...

    Υπό ειδικές περιπτώσεις (πχ ασθένεια)..?
    Δεν έχει να κάνει με την σχέση καθεαυτή αυτό, μ' αλλα πράματα έχει να κάνει...

    Με δική του ανάθεση για ορισμένο χρόνο/σκοπό..?
    Δική του η ανάθεση δικά του και τα χτένια...
    (Σε αυτή την περίπτωση εικάζω πως υπάρχει μετατόπιση του σχεσιακού πεδίου αναφοράς, κάτι δεν, έχουν ήδη πέσει τίτλοι τέλους εν προκειμένω, το τέλος είναι μισο λεπτό δρόμος το πολύ)...
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    Αυτή την τρίτη υπόθεση είχα στο μυαλό μου, κακώς δε διευκρίνησα. Κι εγώ περίπου μισό λεπτό διαδρομής του δίνω..


    @mad_hatter
    κάπου το έχω διαβάσει πάλι εδώ τριγύρω αυτό που αναφέρεις. Νομίζω πως το "τα εν οίκω μη εν δήμω" αποτελεί στάση ζωής κι όχι διαβάθμιση σε υποτακτικόμετρα ή σκλαβόμετρα.
     
  5. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    η μόνη διαχείριση που μπορεί να κάνει ένα υ, κατά πως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, είναι να κρατήσει το Κ στη θέση του, μέσα στο κεφάλι του, για όσο κρατάει η κρίση. συμφωνώ με Arioch οτι είναι περιορισμένη η ανάλυση που μπορεί να γίνει πέρα απο μερικά γενικά.
     
  6. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    Πολυ πιθανον να το χω αναφερει ξανα στπ παρελθον. Εξαλλου ηταν γνωμη πολλων οσων γνώρισα στη ζωη μου με παρεμφερή λογια.
    Και λυπαμαι αλλα τα σκλαβο και υπομετρα δεν ειναι κατανοητα στο νοητικο μου επιπεδο. Αν θες εξηγησε το μου πιο βατα
     
  7. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Στις ερωτικές μας σχέσεις, επιλέγουμε ρόλο και θέση. Δεν είμαστε δυο άνθρωποι που απλά κάνουν παρεούλα.

    Σε μια κ/υ σχέση, ένας είναι ο κυριαρχικός και ένας ο υποτακτικός. Ανέλαβαν ρόλους. Επέλεξαν θέση.
    Ο κυριαρχικός οδηγεί, ο υποτακτικός ακολουθεί. Αν ο κυριαρχικός δεν είναι σε θέση να οδηγεί, τοτε, εξ ορισμού, ο υποτακτικός δεν γίνεται να ακολουθεί.
    Παύει πλέον να είναι μια σχέση κ/υ.
    Μπορεί να είναι ο,τι άλλο επιθυμούν, αλλά όχι κ/υ.

    Δεν γινεται να οδηγεί αυτοβούλως ο υποτακτικός και να παραμένει υποτακτικός. Σε ποιον υποτάσσεται; Στην ανάγκη του για υποταγή; Στην ανάγκη του για συντροφικότητα; Στην ανάγκη του για σεξακι;

    Ο υποτακτικός υποτασσεται στον κυριαρχικό. Για όσο μπορούν και οι δύο να στηρίζουν την θέση και τις επιλογές τους.
     
  8. lexy

    lexy .ti.va.

    @mad_hatter
    εννοούσα πως το "κλείνω τις πόρτες και το λύνω με τον άνθρωπό μου" είναι ανθρώπινη ποιότητα κι όχι ποιότητα σκλάβας. Φυσικά, αποτελεί προσωπική θέση.
     
  9. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    Φυσικα.
     
  10. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    το Κ πάντα μπορεί να οδηγεί. ακόμα και αν είναι σε κρίση. μπορεί να δώσει μερικές εντολές κι ένα πρόγραμμα. δεν είναι εκεί το θέμα.
     
  11. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Αν μπορεί να οδηγεί, όλα καλά.
    Που είναι το θέμα;
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Στη Μόσχα αδελφές μου, στη Μόσχα!