Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πώς να διακρίνετε έναν-μια Κυρίαρχο.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Soraya, στις 14 Δεκεμβρίου 2015.

  1. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    @Tenebra_Silente


    Έτσι, σβήσ' τα να φαίνομαι ότι μονολογώ με φανταστικούς φίλους...!
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    ''Η ανάγκη να εξαπατούμε αδιάκοπα τον εαυτό μας δημιουργώντας μια πραγματικότητα –μια για τον καθένα και ποτέ την ίδια για όλους, που αποδεικνύεται κάθε τόσο μάταιη και φανταστική'', αυτό πίστευε ο Πιραντέλλο. Η μόνη διαφορά του πρώτου από το δεύτερο είναι ότι το πρώτο ωσεί ''επιχείρημα'' είναι απόλυτο, ενώ το δεύτερο αναγνωρίζει τον αυτο-υποκειμενισμό του μέσα στην απουσία της απόλυτης αλήθειας.
    Στην περίπτωση του νήματος και της αλληλο-αντιπαράθεσης, θεωρώ ότι ταιριάζει γάντι.
    Προσωπικά κατάλαβα τι εννοείτε, αλλά επειδή η δεύτερη είναι μία από τις αγαπημένες μου εκφράσεις, θεωρώ ότι δεν ταυτίζονται ούτε εννοιολογικά, ούτε επιχειρηματολογικά. Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση, παρ΄όλα ταύτα.
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @AliceInChains08 αν είναι να μονολογείς με φανταστικούς φίλους, τ' αφήνω. Σιγά μην σ' αφήσω να περάσεις για βαρεμένη. Απλά, ακόμα και αυτά που έγραψα κι εγώ, μέρος του "τσίρκου" είναι, όχι λύση.
    Ποιος περισσότερο, ποιος λιγότερο σ' αυτή την αηδία που γίνεται σταθερά και ακούραστα, βάζουμε όλοι το χεράκι μας. Τεσπα, ειλικρινά δεν έχει πια κανένα νόημα να γράφει πια κανείς σ' αυτό το νήμα.
    Εκτός και αν έχει διάθεση να "πλακώνεται" με μια οθόνη.  
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Το επιχείρημα αποτελείται από ένα συμπέρασμα, μια, δύο ή περισσότερες προκείμενες και κάποιους λογικούς συνδέσμους ανάμεσα σε όλα αυτά. "Λόγος" και "συλλογισμός" δεν ορίζουν τίποτα, είναι truisms - σειρά σου να γκουγκλάρεις.

    Ό,τι λες εσύ είναι ένα επιχείρημα; Εμένα μου φαίνονται για επιφωνήματα. Δεν βρήκα λογικούς συνδέσμους π.χ. στην απάντησή σου προς εμένα, κακίες πολλές αλλά διόλου λογική.

    Και τι θα πει "θυμώνεις σαν δεν σε παίρνουν στα σοβαρά", ποιος νοιάζεται και γιατί να νοιαστεί;

    Έτσι και αλλιώς μονολογείς.

    @Tenebra_Silente

    Αν εσένα σου άρεσε αυτό το νήμα υποτίθεται ότι έπρεπε να αρέσει σε όλους; Λογικές διαφωνίες - καθαρά λογικές, δεν μπορούσε να έχει κανείς; Εξέφρασα θέσεις, ρώτησα ποιο το πλαίσιο αναφοράς και άκουσα για σφυριά και για δικαστές. Γιατί, επειδή είπα πως και οι Κυρίαρχοι είναι απλοί άνθρωποι και ότι οι περιγραφές της νηματοθέτηδας δεν μπορούσαν να ταυτοποιήσουν και πολύ περισσότερο να ερμηνεύσουν καμία συμπεριφορά και κανέναν ρόλο;

    @brenda,

    έχεις διαβάσει το "έτσι είναι αν έτσι νομίζετε"; Δε νομίζω. Ο συγγραφέας απλά σάρκαζε την συνήθεια να παρασέρνεται κανείς από το συναίσθημα σε βαθμό που να μην τολμά να κάνει τον παραμικρό έλεγχο της πραγματικότητας από φόβο ότι η πραγματικότητα θα τον άδειαζε απλά και εύκολα.

    @ κάθε ενδιαφερόμενο,

    Δεν μπορείτε, αν δεν σας το επιτρέψει ο συνομιλητής με τη στάση του, να κάνετε να σιγήσουν απόψεις που βασίζονται όντως σε επιχειρήματα, όσο και να το θέλετε, όσο και να φωνάζετε, όσο και να βρίζετε.
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @brenda: δεν τις ταυτίζω, συμφωνώ με όσα λέτε, η πρώτη δηλώνει την (απόπειρα) επιβολής της ίδιας υποκειμενικότητας, αδιάφορο βάσιμης ή αβάσιμης, η δεύτερη την "αποδοχή" της υποκειμενικότητας του άλλου επίσης αδιάφορο βάσιμης ή αβάσιμης, και τα δυο αποτελούν σχήματα λόγου βασισμένα στο θυμικό, μπορούν να δράσουν συμπληρωματικά, δεν αποτελούν ούτε κατά διάνοια όμως ορθολογικά επιχειρήματα.

    Μετανεωτερικότητα... (once again)
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @gaby όποιος/α πιστεύει ότι οι διαφωνίες είναι προς απαγόρευση, ή ότι πρέπει να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα, είναι τουλάχιστον μωρός. Εγώ καταφέρθηκα κατά του πολλοστού σιχάματος που εκτυλίχθηκε εδώ και δεν έβγαλα ούτε την ουρά μου απ' έξω.
    Η ειρωνεία - πολλές φορές τσάμπα και βερεσέ - , το κράξιμο της δεκάρας, τα χωσίματα, γι' άλλη μια φορά έδωσαν και πήραν. Μετά απ' ένα σημείο καταφέραμε να έχουμε όλοι άδικο. Αυτό κι αν είναι κατόρθωμα.
    Καβαλήσαμε τόσο πολύ ο ένας τον άλλον, που χάθηκε το παραμικρό νόημα.
     
  7. Soraya

    Soraya Guest

    καλά που δεν θα απαντούσες ξανά... Χαχαχα
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Χαίρομαι που εκτός από τα δικά σου κίνητρα και ενορμήσεις, γνωρίζεις και τα δικά μου. Πολύ ενορατικό αυτό...
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Υθλόδαιος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αυτός που χρησιμοποιεί την λέξη ανορθόγραφα απλά για να κάνει φιγούρα.
    Προφανώς την άκουσε και την μετέφερε από τα αγγλικά, χωρίς να καταλαβαίνει τι λέει.
    Ο Υθλοδαίστατος φαίνεται, δεν μπορεί να κρυφτεί.
     
    Last edited: 20 Δεκεμβρίου 2015
  10. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Μα τι ευκολη ερωτηση. Μοιαζουν σαν δυο σταγονες νερο με τους Μπαμπλουνε, δεν γινεται να κανεις λαθος, θα τους καταλαβεις σιγουρα      
     
  11. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    Λυπάμαι που μόνο στα αγγλικά κατάφερες να την βρείς, όταν το γκούγκλαρες.

    Από πότε το δέος γράφεται με άλφα γιώτα;
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Κουκιά έφαγες κουκιά μαρτυράς.