Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πώς να καθαρίζεις τα παιχνίδια σου.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Grenadieros, στις 5 Σεπτεμβρίου 2006.

  1. Απάντηση: Ανελέητα και Χωρίς Οίκτο!

    Πυροβολισμο δεν ειχε στο τελος; "τον σκοτωσε σαν το σκυλι στο αμπελι" που λενε 
    απορια: τα συνεργα με το αιμα επανω πως επαναχρησιμοποιουνται στον επομενο; αν το θυμα εχει (λεμε τωρα) AIDS τι γινεται οταν σταζει το αιμα του κατω;
     
  2. Απάντηση: Re: Ανελέητα και Χωρίς Οίκτο!

    Αρα συνεργα,σεντονια κλπ καθε φορα που ματωνουν πανε με το ξημερωμα σε κλιβανο και στον επομενο θα ειναι ΟΚ ,ευχαριστω ελυθη η απορια φιλε μου 
     
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Απάντηση: Ανελέητα και Χωρίς Οίκτο!

    Αν και δεν είμαι ειδική στο να γνωρίζω το θέμα στην βαθύτερη του έκταση (επιστημονικά) θα απαντήσω μόνο σε ότι εξ ανθρώπινης ανάγκης για προστασια έχω μάθει για την προσωπική μου ασφάλεια και φυσικά του εκάστοτε παρτενέρ μου....

    Ο HIV (ο ιός που μπορεί να οδηγήσει στο AIDS) μπορεί να αποφευχθεί αν γνωρίζουμε ότι:

    Το HIV περνά από ένα άτομο σε άλλο όταν μολύνεται απευθείας : από αίμα στο σπέρμα ή με τις κολπικές εκκρίσεις και με τους τρόπους αυτούς πηγαίνει από το ένα πρόσωπο στο άλλο, (διείσδυση, πεολειχία κλπ) και έτσι κάνει την είσοδο του στην κυκλοφορία του αίματος. (Φυσικά και αυτό μπορεί να συμβεί κάτω από κατάλληλες συνθήκες για την ανάπτυξη του ιού).
    Δεν πρέπει να ανησυχείτε για: τα ούρα, το σάλιο, τον ιδρώτα, ή τα περιττώματα (shit) που είναι έξω από το σώμα και έρχονται σε επαφή με τον αέρα.

    Ο ιός δεν "ζει" στον αέρα και δεν μεταδίδετε όταν το αίμα έχει εκτεθεί σε αυτόν.

    Άρα το S/M δικαίως θεωρείται ότι είναι από τα ασφαλέστερα παιχνίδια σεξουαλικής έκφρασης όσον αφορά τον ιό HIV (AIDS).
    Αν θυμάστε αυτές τις βασικές πληροφορίες, μπορείτε επίσης να κάνετε και το οποιοδήποτε είδος sex ασφαλέστερο.

    Όσο για τον καθαρισμό των toys και το πως θα είμαστε ασφαλείς ασκώντας τα διάφορα παιχνίδια μας (Whipping, Fisting, Piercing, Shaving, Branding, Watersports, Electricity κλπ) θα σας αναφέρω τον τρόπο αναλυτικά σε νέο thread που θα το αναρτήσω σύντομα.

    Περιεκτικά το θέμα "Προστασία στο BDSM (SSC)" το είχαμε αναφέρει σε ένα παλαιότερο post στο forum (ρίξτε μια ματιά σε αυτό...Προσωπικά πολλές ματιές θα σας έλεγα)

    Με υγεία να πορευόμαστε.
     
    Last edited: 7 Σεπτεμβρίου 2006
  4. Απάντηση: Ανελέητα και Χωρίς Οίκτο!

    Βαρατε και ματωστε τους ελευθερα λοιπον,κανενας φοβος (αν και εγω λογω δουλειας και συνεχους ανθρωπινης επαφης για μεταδιδομενες αρρωστιες κι οχι μονο το Aids ξερω αλλα)...ωραια και τα παλαιοτερα post φυσικα μια πολλη καλη μεταφραση των ξενων μονο που καλο ειναι να σκεπτομαστε και τι ζημια μπορουμε να προκαλεσουμε στους ανυποψιαστους  
    Αφου ελυθησαν απασες οι αποριες περι αιματος/μεταδιδομενων νοσηματων δεν βλεπω τον λογο γιατι να ξαναγραψω,να μην διακοπτω τον ειρμο με ιατρικου τυπου ερωτησεις - END
    Ας συνεχιστει η αφηγηση......................QUEEN: "show must go on"
     
  5. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Re: Απάντηση: Ανελέητα και Χωρίς Οίκτο!

    GRENADIEROS μην είσαι κακός...  

    Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι πολλοί από Ε/εμάς απ΄ όσο γνωρίζω, χρησιμοποιούμε ιατρικά απολυμαντικά ευρέως φάσματος για να απολυμαίνουμε τα παιχνίδια μας

    Υπάρχει τρόπος και μέθοδος να απολυμάνεις ένα μαστίγιο, αν αυτό λερωθεί με αίμα, και με αυτό τον τρόπο δεν χρειάζεται να το πετάξεις. Και με αυτή την μέθοδο δεν μένει τίποτε, παρόλο που το δέρμα έχει πόρους. Απλά είναι δύσκολο και θέλει καλή τεχνική. Και δεν θέλει πάνω από 20 λεπτά..

    Πίστεψε με, η απολύμανση υπήρξε η δουλειά μου μέχρι πολύ πρόσφατα στην συγκεκριμένη Κυρία που έθεσες την ερώτηση και έχω πολύ καλή γνώση του αντικειμένου... (και τώρα δουλεύω στον χώρο της υγείας). Και κάποια από τα συγκεκριμένα μαστίγια τα έχω "γνωρίσει" αρκετά καλά και ο ίδιος, μπορώ να σου πω... Λες να το ρίσκαρα...;
     
    Last edited: 7 Σεπτεμβρίου 2006
  6. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Χρειάζονται τα εξής πράγματα για αν καθαρίσεις τα παιχνίδια σου:
    - σαπούνι και ζεστό νερό
    - διάλυμα με 1 μέρος χλωρίνη και 9 μέρη νερό
    - 10% οξυζενέ (υπεροξείδιο του υδρογόνου)
    Επίσης, για καλύτερα αποτελέσματα:
    - Αντισηπτικά μαντηλάκια
    - Ιατρικό scrub
    - Ιατρικό απολυμαντικό

    Τι συμβαίνει αν χρησιμοποιήσεις ένα παιχνίδι και σε κάποιον και κατά λάθος βγαίνει αίμα; Τι θα κάνεις τότε;

    Δεν χρειάζεται να πετάξεις το παιχνίδι σου.

    Καθαρίζοντας το dildo ή το strap on
    Καταρχάς, πλύνε καλά με ζεστό νερό και απολυμαντικό σαπούνι. Μετά, άφησε το να μουλιάσει για 20 λεπτά μέσα στο διάλυμα της χλωρίνης. Ξέπλυνε καλά με ζεστό, καθαρό νερό και άφησέ το να στεγνώσει καλά (κατά προτίμηση, όλη νύχτα) πριν το ξαναχρησιμοποιήσεις.

    Είναι πολύ πιο εύκολο να καθαρίσεις ένα dildo ή ένα strap on αν του βάλεις προφυλακτικό πριν το χρησιμοποιήσεις. Αν είσαι top, τότε μπορείς να σκεφτείς πολλούς απολαυστικούς τρόπους να κάνεις τον bottom σου να βάλει το προφυλακτικό πάνω στο dildo. Μπορεί να ακούγεται περίπλοκο, όμως δεν είναι. Απλά πρέπει να φροντίσεις πως κάθε παιχνίδι που έχει λερωθεί με σπέρμα, αίμα, ή υπολείμματα από κόπρανα, θα καθαριστεί και θα απολυμανθεί πριν επιστρέψει σε κάποιο πρωκτό ή αιδοίο.

    Φρόντισε να απομακρύνεις τα κατάλοιπα της χλωρίνης, ή του σαπουνιού με καλό ξέπλυμα. Θυμήσου, τα βρώμικα παιχνίδια μπορεί να μεταδώσουν Σ.Μ.Ν. – κάτι που θα μπορούσε να επηρεάσει ολόκληρο το ανοσοποιητικό σύστημα σου και των παρτενέρ σου.

    Καθαρίζοντας το μαστίγιο
    Τα δερμάτινα παιχνίδια είναι λίγο διαφορετικά και αρκετά πιο δύσκολα στον καθαρισμό. Για να καθαρίσεις και να απολυμάνεις ένα δερμάτινο παιχνίδι (όπως π.χ. ένα μαστίγιο ή ένας gag) πρώτα καθάρισε τις άκρες και τις λωρίδες με ένα δυνατό αντισηπτικό σαπούνι (π.χ. Stellisept scrub) και αφού κάνει καλό αφρό, χρησιμοποίησε μια βούρτσα για να φτάσεις στις κόχες και τους πόρους που κάνει το μαστίγιο. Μετά πέρασε τις π.χ. λωρίδες του μαστιγίου με αντισηπτικά μαντηλάκια (π.χ. Sterillium Disinfectant wipe) για τουλάχιστον ένα λεπτό.

    Μετά ψέκασε με 10% διάλυμα υπεροξειδίου* ή βύθησέ το σε αντισηπτικό ιατρικό διάλυμα (π.χ. Bacillol AF). Καθάρισε το επιπλέον διάλυμα με μια χαρτοπετσέτα και άφησε τα να στεγνώσουν μερικές ώρες (ή και όλη την νύχτα) πριν τα ξαναχρησιμοποιήσεις.

    Το καθάρισμα στεγνώνει το δέρμα πολύ γρήγορα, έτσι θα πρέπει να φροντίσεις το παιχνίδι με ένα κατάλληλο conditioner για δέρμα (από καλά μαγαζιά με παπούτσια), αφού αυτό στεγνώσει, αλλιώς θα γίνει εύθραυστο και μπορεί να σπάσει.

    Μαστίγωμα

    Αν δεν υπάρχει κόψιμο στο δέρμα κατά την διάρκεια του μαστιγώματος, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ανάλογα με το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένο το μαστίγιο, το καμιτσίκι, ή ο βούρδουλας, και ανάλογα με τον τρόπο που θα χρησιμοποιηθεί, μπορεί να βγάλει αίμα αν κοπεί το δέρμα.

    Αν συμβεί αυτό κατά την διάρκεια μιας σκηνής μαστιγώματος, καθάρισε το αίμα με τον ίδιο τρόπο που θα έκανες αν έκανες piercing ή branding. Πάντα να καθαρίζεις το μαστίγιο ή το βούρδουλα μετά (βλέπε παραπάνω για τον τρόπο). Αν παίζεις μια πιο δημόσια σκηνή μαστιγώματος θα πρέπει να αποφεύγεις με κάθε τρόπο να επιτρέψεις να κοπεί το δέρμα, μια και το αίμα μπορεί να πεταχτεί από το μαστίγιο / βούρδουλα κατά την επιστροφή του χτυπήματος.



    * Όταν εφαρμόζετε διάλυμα 10% οξυζενέ, φροντίστε να μην πάει στα μάτια σας σε καμία περίπτωση, γιατί μπορεί να προκαλέσει έγκαυμα. Πρόκειται για ένα διάλυμα πολύ πιο ενεργο από το οξυζενέ που βρίσκουμε στα φαρμακεία...
     
  7. Απάντηση: Re: Απάντηση: Ανελέητα και Χωρίς Οίκτο!

    Δεν ειπα ποτε οτι ειμαι καλος εκει που δεν θελω,αν ηταν ετσι θα ημουν στο κατηχητικο:lol:

    Εσυ μπορει να ξερεις αλλα βαζεις το χερι σου στη φωτια οτι ολοι/ολες καθονται στο τελος της βραδιας να τα κανουν ΟΛΑ αυτα; δεν το νομιζω ! πανω στην φουρια της δουλειας (φυσικα θα καταλαβες μιλαω για αυτους/ες που βγαζουν λεφτα εκμεταλλευομενοι/ες τους αδυναμους) θα κατσουν να μπουν σε αυτην την διαδικασια; Νομιζεις οτι στα μασαζ που πανε μερικοι και ζητανε απο τις κοπελες να γινουν ενεργητικες καθονται να τα απολυμανουν επιμελως; Απο οτι ξερω ΟΧΙ,πεφτει ενα απλο σκουπισμα και το χωνουν στον επομενο που φυσικα οταν θα την παθει τι λες να παει να ζητησει τα ρεστα;

    Καλη η θεωρια δεν λεω αλλα δυστυχως τα ολο και αυξανομενα θυματα Σ.Μ.Ν ανατρεπουν καθε καθησυχαστικο σχολιο αγαπητε μου γιαυτο εμμενω στην αποψη μου οτι τα αντικειμενα πρεπει να ειναι του θυματος (ωστε να τα απολυμαινει αυτο και να αισθανεται σιγουρια) και αν ειναι του Τιμωρου να εχει αυτος την αποκλειστικη ευθυνη