Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΣΧΕΣΕΙΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Δημητρης Ποσειδωνας, στις 29 Απριλίου 2017.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Να δίνουμε ποσοστό στην ειλικρίνεια, έχει την culture του, δεν λέω. Όπως και να την τεμαχίζουμε, βάζουμε κάτω απ' τον μεγεθυντικό φακό.
    Και να θεωρούμε, ότι όλοι ακολουθούν τον ίδιο "δρόμο".
    Απ' την στιγμή που η ειλικρίνεια δεν αγγίζεται, δεν μετριέται με γραμμάρια ή εκατοστά, ο καθένας μπορεί - βάσει κριτηρίων του -, να της δώσει την ποσόστωση που θέλει.
    Τώρα, αν είναι σίγουρος, ότι τα ίδια κριτήρια θα ίσχυαν για όλους, de gustibus.
    Ήξερα ήδη πριν μπω στον χορό αυτού του νήματος, ότι δεν θα έπειθα κανέναν για τίποτε. Όπως και ότι κανείς δεν θα μ' έπειθε για τίποτε.
    Με όσους θα συμφωνούσα, απλά θ' ανταλλάσσαμε μονολόγους.
    Με όσους θα διαφωνούσα, τα ανωτέρω με πατάτες. Απ' όλο αυτό το "μαγείρεμα" ίσως κάτι να μου έμενε, κάτι που να μ' έβαζε σε σκέψεις. Όπως και μπορεί, να μην μου έμενε τίποτε ( κάτι που θα ίσχυε και για τον όποιο συνομιλητή μου ).

    Και αφού ξανά έγραψα τα πιστεύω και για σένα αυτονόητα, σ' ευχαριστώ για το σύντομο λεκτικό πινγκ πόνγκ και αν θα ήθελες να το "κλείσεις" εσύ, ευχαρίστηση μου.

    Υ.Γ.

    Η συμπάθεια για την ηλεκτρονική σου περσόνα είναι δεδομένη. Εκείνη γνωρίζω, εκείνη συμπαθώ. Αύριο ποιος ξέρει? Μπορεί να μου γυρίσουν τα μάτια και να την "αντιπαθήσω". Τον άνθρωπο πίσω απ' την lotus δεν θα τον συναντήσω ποτέ, άρα δεν θα υπάρξει ούτε συμπάθεια, ούτε αντιπάθεια.

    Πώς σου φαίνεται σαν ειλικρίνεια?
    Χιούμορ κάνω με την τελευταία πρόταση, άκυρο μα χούμορ   
     
  2. lotus

    lotus Silence

    Αγαπώ τη μεταξύ μας ειλικρίνεια (και όχι μόνο σε αυτό το νήμα) μέχρι εκεί μπορώ να μιλήσω.
    Μ αρέσει που υποστήριζεις τα λεγόμενα σου και που σ' αρέσει που υποστηρίζω τα δικά μου  
    Προτιμώ τις όμορφες και ειλικρινείς "διαφωνίες μας" παρά να συμφωνούσαμε γλυκαναλάτως ....
    Δεν ταιριάζει άλλωστε το γλυκανάλατο και με το δικό μου γούστο στις πατάτες !!!

    Βρε αντιπάθαμε αύριο αν έτσι νιώθεις δεν έχω θέμα χα χα είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου  
    Προς το παρόν θα επαναπαυθώ στις δάφνες της συμπάθειας  
    (και ναι θα πρέπει να το κλείσουμε εδώ γιατί θα μας κάνουν παρατήρηση για παρεκτροπή θέματος του νήματος)
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Σου το αφιερώνω, μαζί με μία σοκολάτα σκούρα, για να καθήσεις να το δεις, εσύ φταις που τα συνέδεσα με την παρούσα συζήτηση.

    https://www.ted.com/talks/amy_cuddy_your_body_language_shapes_who_you_are?language=el#t-101480

    Η τύπισσα αυτή μου αρέσει πολύ, μιλάει γενικά για την επικοινωνία, κυρίως την εξωλεκτική, έχει κάνει μελέτες με άκρως ενδιαφέροντα αποτελέσματα, δεν μπορώ να πω ότι γενικά είμαι fan των Ted Talks, αλλά η συγκεκριμένη λέει κάποια αρκετά διαφωτιστικά πράγματα που αξίζουν την προσοχή μας, νομίζω.

    Η πλάκα είναι ότι έφτασα σ΄αυτήν εντελώς τυχαία, ψάχνοντας αντικαταθλιπτικές ασκήσεις γιόγκα, στα πλαίσια μίας έρευνας που κάνω και αναφέρθηκε σε ένα βίντεο, κάπως σκωπτικά, η στάση του super hero ως μία άκρως ενδυναμωτική στάση σώματος κατά της κατάθλιψης, βαφτισμένη έτσι από την κυρία Κάντι, μιας και στην γιόγκα η στάση του ήρωα είναι εντελώς διαφορετική. Με ιντρίγκαρε όμως αρκετά ο συσχετισμός της στάσης αυτής και άλλων ''ανοιχτών'' στάσεων με την τεστοστερόνη και την κορτιζόλη, γι΄αυτό το έψαξα λίγο παραπάνω. Για όποιον έχει περιέργεια, θα πω ότι δεν είναι 20 χαμένα λεπτά, αντίθετα είναι πολύ συμπυκνωμένος ο λόγος και δυνατά τα νοήματα που μεταφέρει.

    Σε ότι αφορά το μήνυμα λοιπόν που στέλνουμε και την επίδρασή του, κάποια στιγμή λέει τα εξής:
    <<Τα σώματά μας αλλάζουν το μυαλό μας και το μυαλό μας μπορεί ν΄αλλάξει την συμπεριφορά μας και η συμπεριφορά μας μπορεί να αλλάξει το αποτέλεσμα...
    Διαμορφώστε τον εγκέφαλό σας ν΄ανταποκριθεί όσο το δυνατόν καλύτερα στην περίσταση.>>

    Επειδή η εδώ επικοινωνία μας είναι εντελώς προσχεδιασμένη και συνειδητά κωδικοποιημένη, δεν μπορώ να δω ούτε τον συνομιλητή μου, ούτε την στάση σώματός του, ούτε αν χαμογελάει, ούτε αν αμύνεται ή επιτίθεται, κάτι που θα μπορούσα ενδεχομένως να κατανοήσω δια ζώσης, μένουμε στην αξία του λόγου αυτού καθεαυτού και των εννοιών που περιέχει και δυνητικά μεταφέρει. Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα στην περίπτωση των σχέσεων, διέπονται κυρίως από το υπόλοιπο περίπου 94% όπως ανέφερες εσύ.

    Fake it till you make it? (υποθέτοντας ότι μπορούμε να τροποιήσουμε, να βελτιώσουμε, έως και να αλλάξουμε εντελώς τον εαυτό μας, εάν εκπαιδεύουμε σώμα και μυαλό σε αυτήν την κατεύθυνση).

    Δεν χρειάζεστε εμένα να σάς πω ότι μία εικόνα είναι χίλιες λέξεις. Αν βλέπατε την ''Σούπερ Ηρωίδα'', νομίζω ότι επ΄ουδενί δεν θα την χαρακτηρίζατε υποτακτική, φέρνει στο μυαλό μία Κυριαρχική γυναίκα.

     

     

    Αφήνω λοιπόν στις άκρη τις προσωπικές μου κοσμοθεωρίες και μιλώ για το αυταπόδεικτο, σε ότι αφορά το κομμάτι της επικοινωνίας στο σύνολό της. Για λειτουργικές σχέσεις, είναι καλό να γνωρίζουμε ότι το σώμα μας μιλά πολύ πιο εύγλωττα από το στόμα μας. Όπως λοιπόν βουτάμε την γλώσσα στο μυαλό -στην καλύτερη των περιπτώσεων- πριν μιλήσουμε, έτσι είναι καλό να γνωρίζουμε πως μπορούμε να προσαρμόσουμε την στάση του σώματος μας στο πραγματικό μήνυμα που θέλουμε να περάσουμε.

    Αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι σε τόσο βαθύτερο επίπεδο που να περάσουμε ένα ουσιαστικά διαφορετικό μήνυμα, τότε ας αναλογιστούμε τι είναι αυτό που θέλουμε πραγματικά.
    Το βέβαιο είναι, ότι επηρεάζονται οι ορμόνες μας και το είναι μας ολόκληρο από την σωματική μας τοποθέτηση. Άρα γίνεται αδιάψευστος μάρτυρας της α-λήθειας μας, με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

    Ίσως γι΄αυτό στην Gorean κουλτούρα, οι στάσεις της σκλάβας πάντα δηλώνουν διαθεσιμότητα, ετοιμότητα για συγκεκριμένη χρήση. Ενδεχομένως, εξ΄αιτίας αυτού επίσης, υπάρχει μία σαφής, συνειδητή, ή υποσυνείδητη τάση για διόρθωση της στάσης σώματος του υ από το Κ, μέσω εντολών.
    Αξία έχει βέβαια σε αυτό το σημείο, να παρατηρήσει κανείς την φυσική στάση σώματος των Κ και των υ αντίστοιχα και το αν συνάδει με αυτό που λένε.

    Αλλά κάπου εδώ, θαρρώ ότι το ποστ μου ξεφεύγει από τις ΣΧΕΣΕΙΣ και την επικοινωνία και βαδίζει σε άλλα μονοπάτια (παρόλ΄αυτά μου έφερε διάφορες υπομειδιαματικές σκέψεις ο συνειρμός).
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Aυτά που λέει η καλή τύπισα λοιπόν, στο πλαίσιο ενός ανοικτού ακροατηρίου, είναι πράματα που έχουν προσεγγιστεί από την δεκαετία του '60 με μεγάλη σοβαρότητα.
    Σε κάμποσα από αυτά έχω αναφερθεί σε ανύποπτο χρόνο, σιγά μη θυμάμαι πού, κι εδώ και αλλού...
    Ουσιαστικά αποκωδικοποιεί μια σειρά στάσεων, εκφράσεων και κινήσεων, που έχουν να κάνουν με το πώς νιώθουμε σε κάποια φάση και πώς αυτά αποκωδικοποιούνται από το κοινό μας εκείνη την στιγμή.

    Έχω "πάει σχολείο" γι' αυτό το θέμα, μεταξύ άλλων, κι έχω κάτσει στο θρανίο κάμποσο καιρό...
    Ήταν καλό σχολείο, διγιότι κάπου το '95 μελετούσαμε πολύ -και με επιπλέον αρκετά δεδομένα- την δυνατότητα αντιστροφής, δηλαδή υιοθετώντας μια χ/ψ στάση να ισχυροποιήσουμε την θέση μας σε μια δοσμένη κατάσταση.
    Ο κακός άνθρωπας λοιπόν, που ήταν ο "εισηγητής" έλεγε πως σίγουρα κάτι τέτοιο μπορεί να επιτευχθεί, το εγχειρίδιο χρήσης υπήρχε, τα πώς και τα γιατί είναι γνωστά από το '80 με το νί και με το σίγμα, σιγά τα ωά...

    Φυσικά και μπορούν να παραχθούν οφέλη από την διαδικασία αυτή.
    Το πρόβλημα είναι πως "στον δρόμο" θέλοντας και μη, θα υπάρξουν οι συνθήκες που θα βρεθείς "ξεβράκωτος στ' αγγούρια", δεν θα έχεις ούτε 2,3,5 10 λεπτά για να "συμμαζευτείς" ούτε οι συνθήκες θα είναι πεπερασμένου χρόνου (π.χ μια συνέντευξη ή μια συνάντηση κλπ). Επίσης πρόβλημα είναι, αν δεν ξέρεις τα αντίμετρα ενός άλλου "εκπαιδευμένου" και την ικανότητά του να σού "χαλάσει" την μανέστρα σε 5 δευτερόλεπτα, γεγονός που αναγκαστικά σε αυτή την καρτεσιανή αναμέτρηση κάνει σημαντική διαφορά το πόσο καλός είσαι και πόσο απόξω κι ανακατωτά, γνωρίζεις το μάνιουαλ, γεγονός που για προφανείς λόγους δεν οδηγεί πουθενά κανέναν από τους δυο.
    (Τακτικά οφέλη σε μικροκαταστάσεις φυσικά και μπορεί να αποκομιστούν)...

    Τα πολύ "παλιά παιδιά" (σταδιάλα τα μαλακιασμένα) κάπου στην Ανατολή την μακρινή, τον είχαν βρει τον μηχανισμό όμως...
    Ώπα, θα πει κάποιος, και ποιος είναι αυτός..?

    Η απάντηση δεν μπαίνει στο καρτεσιανό μάνιουαλ, φτού γαμώ το κέρατό της...
    Μένει κάπου σε αυτό που λέγεται αυτογνωσία και χτίζεται ζόρικα, διγιότι το προσωπικό κλοτσομπουνίδι πονάει χειρότερα από κάθε άλλο, αλλά έχει και πολλή χαρά, ναι..?
    Και, το κυριότερο, δεν χτίζεται με αντικαρτεσιανά μάνιουαλ ανατολίτικης καταγωγής και προελεύσεως per se, copy - paste και τραλαλα και τσίου - τσίου...

    To να καταλάβεις πώς πάει το πράμα μέσα σου είναι παγκόσμιο, η προέλευσή του και η αλά καρτ προσέγγισή του κάνει την ανατολή να θέλει να μας κάνει μήνυση...

    [...Παράδειγμα για τροφή για σκέψη...
    Δεν σε κάνει Έλληνα ούτε η ταυτότητα ούτε το να μιλάς ελληνικά ούτε το να έχεις πάει σε ελληνικό σχολειό (πανάθεμά το)...
    Έλληνα σε κάνει το να θες να είσαι Έλληνας, και ζητάει να έχεις "γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων σου" την ταυτότητα και το τι λέει, να γνωρίζεις Ελληνικά και να θες να μπορείς να βρεις το σχολειό που θα τα μάθεις...
    Και μερικά άλλα ακόμα, αλλά δεν είναι για χόρταση...]

    Ουφ!
    _____________
    Και ένα σχόλιο για τα παιδγιά που θα σουφρώσουν μύτες διαβάζοντας τα παραπάνω..!
    Είδες γερό τρελό..?
    Ήταν κι απ' τα νιάτα του..!
     
  5.   
     
  6. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

     
    Δε με ενδιαφέρει να μ’αγαπάς όλες τις προβλέψιμες στιγμές. Έτσι μ αγάπησαν κι άλλοι. Εσύ θέλω να με αγαπάς αλλιώς. Θέλω να με αγαπάς όταν σου κάνω τη ζωή δύσκολη. Tις ώρες που γκρινιάζω, που παραπονιέμαι, που δεν είναι όλα αγάπες και λουλούδια. Να με αγαπάς όταν αποτυγχάνω παταγωδώς, όταν χάνω τη γη κάτω από τα πόδια μου και δεν ξέρω αν θα βγάλω τη μέρα. Και κλαίω. Ίσως και χωρίς λόγο.

    Θέλω να είσαι εκεί όταν προσπαθώ να σε καταλάβω μα δεν μπορώ, όταν κάνω ηλίθια λάθη ακόμη και εκφραστικά και σου ζητάω συγγνώμη. Να μου κρατάς το χέρι και να πολεμάς για μένα, ακόμα κι αν ξέρουμε και οι δύο πως μ’ έχεις κερδίσει από καιρό. Θέλω να προτιμάς χειμώνες μαζί μου, παρά καλοκαίρια μακριά μου και να με κάνεις να πιστεύω πως θέλεις αυτή τη σχέση περισσότερο απ’ όσο τη θέλω εγώ. Θέλω να με επιλέγεις ακόμα και τις μέρες που βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή που με γνώρισες, θέλω να μη φοβάμαι να γίνω βαρετή κοντά σου. Να με αγαπάς ερωτευμένα, αυτό θέλω από εσένα.

    Δε θέλω θαύματα και πάει καιρός που δεν πιστεύω σε μαγικά χαλιά. Απλά πράγματα σου ζητάω, απλά και κατανοητά.

    Να μ αγαπάς τις στιγμές που δε μου αξίζει. Τότε είναι που σ’ έχω ανάγκη.

    Όνειρο; Μπορεί και ουτοπία.
    Πόσες φορές δε νίκησε ο εγωισμός; Πόσες φορές για να δούμε ποιος θα είναι από πάνω και ποιος θα περάσει το δικό του;
    Ανοιχτείτε τώρα που υπάρχουν οι άνθρωποι που σας αγαπούν δίπλα σας.
    Αφεθείτε…μόνο τότε θα πάρετε τον καρπό της ολοκλήρωσης σε ένα κομμάτι του εαυτού σας. Αφεθείτε κ ευεργετηθείτε. Η ζωή ξέρει να επιστρέφει τα πάντα. 
    https://www.cracked.gr/agapi-ti-dyskolo-pragma/
     
  7. Υπέροχη η λέξη και ονομασία..."σχέση"