Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαβουρογαμία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος cider, στις 8 Αυγούστου 2008.

  1. cider

    cider Kitchen master

    Ορμώμενος από ένα νήμα του μέλους emma στο πολ-ποταμό περί μονογαμίας/πολυγαμίας, θα ήθελα να θέσω στους αγαπητούς συμφορουμίτες το ζήτημα τι νομίζουν ότι σημαίνει σαβουρογαμία.

    Προσωπικά, δεν θεωρώ σαβουρογάμη (-ισσα) εκείνον(-η) που πηγαίνει με ένα σωρό γυναίκες (άντρες) που εγώ θεωρώ χάλια, εφόσον εκείνου (-ης) του (της) αρέσουν.
    Το πρόβλημα όμως ανακύπτει όταν το εν λόγω άτομο δηλώνει ότι πηγαίνει με άτομα που το ίδιο θεωρεί χάλια επειδή δεν βρίσκει άλλη λύση ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο.

    Τι λέτε;
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    Αχμμ... Δεν ήταν δικό μου το νήμα 1ον και 2ον δεν μίλησα εγώ για σαβουρογαμίες. Το point μου δεν είχε να κάνει με το αν γαμάς ωραίους/άσχημους και πόσους.

    Όσον αφορά το δικό σου νήμα τώρα, λίγο με νοιάζει τί γαμάει ο καθένας και αν αρέσουν σε μένα ή στον ίδιο ή όχι. Το ζητούμενο είναι ένα σε όλες τις περιπτώσεις: Η ανακούφιση της καύλας. Απ' τη στιγμή που αυτό συμβαίνει, όλα τα άλλα είναι νά ΄χαμε να λέγαμε.
     
  3. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Η έννοια του ωραίου ή έστω του αισθητικά ανεκτού είναι εντελώς υποκειμενική. Επομένως, δε μπορώ να θεωρήσω κάποιον σαβουρογάμη επειδή το γούστο του δε συμπίπτει με το δικό μου (ίσως να τον πω κακόγουστο, αλλά και πάλι θα είναι προσωπική μου άποψη). Για μένα, σαβουρογάμης είναι αυτός που προκειμένου να ικανοποιήσει την καύλα του είναι διατεθειμένος να πάει με το πρώτο διαθέσιμο άτομο που βρίσκει μπροστά του, όσο χάλια κι αν ο ίδιος το θεωρεί.
     
  4. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Σαβουρογαμια= Ο καλος ο μυλος ολα τα αλεθει, ή το γνωστο ολοι κουτσοι στραβοι στον Αγιο Πανελεημωνα.
    Τωρα βεβαια τα γουστα του καθενος ειναι προσωπικα, κατι που σε καποιον φανταζει μπάζο καποιον αλλον μπορει να τον ερεθιζει αφανταστα.
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Θα συμπλήρωνα στην πρόταση του Durcet

    ....κι επειδή οι όμορφες γυναίκες δεν κάθονται συνήθως εύκολα (ιδίως σε μη όμορφους άνδρες), πηγαίνει με αυτές που κάθονται συνήθως ευκολότερα.
    Δηλαδή τις σαβούρες.
     
  6. cider

    cider Kitchen master

    Συγγνώμη, συγγνώμη, συγγνώμη! Ποστ, ήθελα να πω. Και 2ον απλώς αρπάχτηκα από εκεί. Δεν γινόταν να μη δώσω ένα κάποιο credit. Σαφώς δεν αναφερόταν στη σαβουρογαμία το ποστ σου, απλώς μου έδωσε πάτημα για τούτο δω.

    Θενκς, παίδες, μ' αρέσουν οι απόψεις. Keep up the good work.
     
  7. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες  
     
  8. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    μάλλον πρόκειται περί κάποιου ειδεχθούς φετίχ:suspect:
     
  9. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Προτείνω τη δημιουργία του Σαβουρογάμ fetish!
     
  10. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Σύμφωνα με το νεοελληνικό λεξικό, η λέξη σαβουρογάμης είναι σύνθετη και αποτελείται από το ουσιαστικό σαβούρα και το ρήμα γαμώ.

    σαβούρα η [savúra] Ο25 : (οικ.) 1. πρόσθετο βάρος που τοποθετείται κυρίως σε πλοίο για τη ρύθμιση της ευστάθειάς του· έρμα. 2. (μτφ.) α. πράγματα άχρηστα, χωρίς αξία, που καταλαμβάνουν ωφέλιμο χώρο: Πρέπει να αδειάσεις την αποθήκη από όλη αυτή τη ~. Πέταξα πολλή ~. β. πράγματα ευτελή και κακής ποιότητας, που αγοράζονται σε πολύ χαμηλή τι μή: Mόνο σαβούρες αγοράζει και γι΄ αυτό είναι πάντα κακοντυμένη. || (επέκτ.): Διαβάζει σαβούρες, κακής ποιότητας έντυπα. Όλο σαβούρες έχει η τηλεόραση, κακής ποιότητας προγράμματα. γ. (υβρ.) για γυναίκα που δε χαίρει εκτιμήσεως: Άντε από δω, μωρή ~!

    γαμώ [γamó] & -άω, -ιέμαι Ρ10.11 : (χυδ.) 1α. για άντρα που έρχεται σε σαρκική επαφή με γυναίκα: Tη γάμησε. Έχει πολύ καιρό να γαμήσει. Tους έπιασαν να γαμιούνται. β. (παθ., υβρ.) για γυναίκα με ελαστική ηθική ή για παθητικό ομοφυλόφιλο. 2. (μτφ., λαϊκ.) α. για κπ. ή για κτ. που μας ταλαιπωρεί, μας γίνεται φορτικό(ς), ενοχλητικό(ς): Mε γάμησε αυτή η δουλειά. Γαμήθηκα σήμερα απ΄ το πρωί. Στο τέλος θα μας γαμήσει κιόλας!, για κπ. με υπερβολικές απαιτήσεις. ΦΡ ~ και δέρνω, επιβάλλομαι τελείως, κυριαρχώ. τη γάμησα / την έχω γαμήσει, βρίσκομαι σε απελπιστική κατάσταση: Φίλε, άμα ξαναπειράξεις την γκόμενα, τη γάμησες. (και) ~, για να δηλώσουμε ότι κάποιος ή κτ. είναι πολύ καλός, ωραίος, ξεχωριστός στο είδος του: Aυτό το μαγαζί είναι και ~. Είναι (και) ~ τις γκόμενες. γάμησέ τα / γάμα τα, για να δηλώσουμε τα ιδιαίτερα προβλήματα, τις μεγάλες δυσκολίες που παρουσιάζει μια υπόθεση, μια κατάσταση. δε γαμείς / δε γαμιέται, για κτ. με το οποίο δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς, παράτα το. || (υβρ.): ~ το σόι σου / τη φάρα σου / τη μάνα σου. Άι γαμήσου! || (υβρ., ως βλαστήμια) με λέξεις που αναφέρονται στα θεία χρησιμοποιείται από ορισμένους σε εκφράσεις που προσκρούουν στο θρησκευτικό συναίσθημα. β. (μππ.) εξευτελισμένος, πρόστυχος. || αναθεματισμένος: Kάθε μέρα χαλάει αυτή η γαμημένη η μηχανή.

    Τα πράγματα λοιπόν είναι σαφή. Το μόνο που πρέπει να διερευνηθεί είναι το ποια είναι τα κριτήρια που κατατάσουν κάποια ή κάποιον στην κατηγορία του σαβουράνθρωπου.
     
  11. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    το παλιο μου το αφεντικο ειχε μια ομορφη γυναικα.εκει που λεγαμε οτι αυτο ειναι ευτηχια,ο μαλακας πιδουσε οτι εσκυβε.ετσι τον βγαλαμε σαβουρογαμικουλα.....ο ορισμος τις λεξεις για μενα ειναι να μην εκτημας αυτο που εχεις.....στο τελος τον παρατησε και και τον τυληξε μια που την βγαλαμε ..πουτανα τις φασολαδας.....
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Σαβουρογαμία



    …. Και άλλο ? πιο απλά …
    Γιατί δεν ρωτάς τον α γνωστό μας με πόσες γυναίκες από εδώ μέσα έχει πάει ?
    ψηλές , κοντές , αδύνατες χοντρές , άσχημες όμορφες , με επίπεδο , ψυχασθενείς κλπ κλπ ,
    και την α γνωστή μας τα ιδια ?

    Δεν μου αρέσουν οι άνθρωποι που είναι τόσο ‘’χρησιμοποιημένοι’’ ,
    - η λέξη σαβουρογαμια δεν μου αρέσει , προτιμώ την λέξη αυτή ,-
    που δεν έχουν σεβασμό στον ίδιο τους το πουτσο και αντίστοιχα στο μουνι τους οι γυναικες .
    Εντάξει όλα για την καυλα ? δεν λέω , όλα αν το θέλουν κάποιοι
    αλλά και να είσαι επιλεκτικός και να σέβεσαι τον εαυτό σου , δεν είναι κακό .

    Θεωρώ τους πολύ χρησιμοποιημένους ανθρώπους ,
    ανθρώπους με ημερομηνία λήξης .
    Μετά … αρχίζει η πραγματική δυστυχία …. αλλά τότε είναι αργά ….


    ... καλησπερα φορουμ ... Wake up , δεν ειναι αργα γι αυτο τουλαχιστον