Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδισμός- Κυριαρχία και Μαζοχισμός - Υποταγή. Είναι παντα έτσι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 25 Αυγούστου 2006.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Αν και εν κατακλείδι συμφωνώ με τη @Μισιρλού για το ότι περιττεύει η όποια διάγνωση αν το άτομο είναι οκ με τον εαυτό του και δεν προξενεί βλάβη στους άλλους… Επειδή πολλές φορές αυτή η ισορροπία αργεί να έρθει εντός τε και εκτός μας (ή δεν έρχεται και ποτέ), θα αποπειραθώ να πω πώς σκέφτομαι τα ερωτήματα του νήματος.

    Ο σαδισμός είναι κάτι που το έχουμε όλοι ανεξαιρέτως. Έχει να κάνει με τα πιο «ζωώδη» κομμάτια μας (για αυτό νομίζω ότι οι σαδιστές βιώνουν άγρια χαρά ή άγρια ικανοποίηση όταν τους βγαίνει ο σαδισμός τους). Την τάση για κυριαρχία την έχουμε επίσης όλοι και έχει να κάνει τόσο με τα ζωώδη κομμάτια μας όσο και με τα πιο πνευματικά – νοητικά.

    Στον καθένα μας αυτές οι δυο τάσεις περιπλέκονται και βρίσκουν διαφορετικά σημεία ισορροπίας ανάλογα με ν παράγοντες (βιώματα, ιδεολογία, τύχη κλπ κλπ). Για αυτό και εκφράζονται περίπου με τόσους τρόπους όσοι και οι άνθρωποι.

    Αυτοί οι ν παράγοντες μπορούν και να διαστρέψουν και να διαστραφούν και να χώσουν άλλα πράγματα που είμαστε/μας συμβαίνουν στις δυο αυτές τάσεις (σαδισμός και κυριαρχικότητα).

    Θα φέρω το αγαπημένο μου παράδειγμα που ακούει στο όνομα «ενοχές». Οι ενοχές ας πούμε μπορούν σε έναν άνθρωπο να γεννήσουν μια τάση μαζοχισμού. Αυτή η τάση μπορεί με τη σειρά της, στο κυνήγι της ικανοποίησης της, να ενδυθεί μορφές που θα είναι πιο λειτουργικές στην υπηρεσία της ικανοποίησης της, όπως ας πούμε ο μαζοχισμός να μεταμφιεστεί σε υποτακτική τάση, δηλαδή την τάση να «υπαχθούμε» σε κάποιον που θέλει να ασκήσει δύναμη, με τη μορφή της βίας πάνω μας.

    Για αυτό συχνότερα ο μαζοχισμός κλίνει προς την υποταγή, γιατί έτσι ικανοποιείται πιο εύκολα και συμπλέκεται και σε κάποιες μεθόριες περιοχές που έχουν αυτές οι τάσεις. Αντιστοίχως και ο σαδισμός με την κυριαρχικότητα.

    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ταυτίζονται, ούτε ότι είναι αναγκαία συνθήκη (ούτε καν ικανή θα έλεγα), το ένα για το άλλο.

    Βλέπω μια στατιστικά αναπόφευκτη κατάσταση στο να υπάρχουν κάποια στοιχεία s/m στο D/s και το M/s. Αλλά τα βλέπω πιο πολύ ως εργαλειακά. Ή επιφαινόμενα άλλων τάσεων και καταστάσεων.
     
  2. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Αυτο θα μπορουσατε να το αναλυσετε λιγο περισσοτερο;
    Ρωταω γιατι η εικονα που εχω αποκομισει οσο βρισκομαι στο φορουμ, ειναι πως η μεγαλη πλειοψηφια ταυτιζει τη κυριαρχικοτητα με τον σαδισμο, οπως και την υποτακτικοτητα με τον μαζοχισμο.
    Δεν μπορω να παρω θεση, δεν εχω τις γνωσεις για να το κανω, οταν διαβασα αυτο το νημα, αυτο ηταν το κυριαρχο ερωτημα που μου δημιουργηθηκε παντως.
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Mπορώ να προσπαθήσω  

    Ένας σαδιστής επιβάλλει κάτι σε κάποιον άλλο, πόνο για την ακρίβεια (σωματικό ή ψυχολογικό, αυτό είναι δευτερεύουσας σημασίας εν προκειμένω). Αυτή η πράξη επιβολής νομίζω είναι που κάνει πολλούς να συγχέουν ή και να ταυτίζουν σαδισμό και Κυριαρχία.

    Αντιστοίχως, στον μαζοχισμό το άτομο επιζητά να του ασκηθεί βία και πόνος. Αυτή η παθητική (και με την έννοια που έχει στη γραμματική ο όρος) κατάσταση νομίζω κάνει πολλούς να τον συνδέουν με την υποταγή.

    Ελπίζω να τα έγραψα πιο κατανοητά  
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Να προσθέσω πως αυτό που λέμε ενοχές, ισχύει το ίδιο και για τα κυριαρχικά άτομα, μόνο που για τους όποιους λόγους, έχει διαφορετική έξοδο.
    Με αυτή την οπτική μπορούν προκύψουν σχήματα/συνδυασμοί φαινομενικά αντιτιθέμενοι, κ/μ, υ/σ υπό κάποιες προϋποθέσεις...
    Η συνειδητότητά μας μπορεί να διαχειριστεί τις ενοχές μας σε σημαντικό βαθμό...
    Το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ καλής ποιότητας απόσταγμα από όποια μεριά και να το δεί κάποιος.
     
  5. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Κατανοητα ηταν για μενα εξ αρχης αυτα που γραψατε.
    Αυτο που με μπερδευει ειναι το πως ο σαδισμος ειναι η κυριαρχη ταση στον χωρο και θεωρειται εν πολλοις δεδομενος ως αποδειξη Κυριαρχικοτητας και αντιστοιχα ο μαζοχισμος, ως αποδειξη υποταγης.
    Θελω να πω, πως αναμεσα στη σωστη κατα τη ταπεινη μου γνωμη, αναλυση σας και στην συνηθη πρακτικη, υπαρχει μια μεγαλη αποσταση.
    Αρα το αποδιδουμε στην συγχυση που αναφερατε;
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Εγώ εκεί το αποδίδω  
    Συν του ότι είναι αυτή η common knowledge δηλαδή "λένε οι περισσότεροι ότι είναι έτσι άρα έτσι είναι και δεν το ψάχνω".
     
  7. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Εδω ομως ειμαστε επειδη το ψαχνουμε! Νομιζω... 
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    @Γερακι
    Προσπάθησε να δεις τον σαδισμό και τον μαζοχισμό και λίγο πέρα από την αλγολαγνεία.
    Ακριβώς όπως το λες για την common knowledge για τον πόνο, δες μηπως και βρεις πράγματα και πέρα από αυτό που πιστευουν οι "πολλοί".
    Η ταπείνωση, η στέρηση, ο περιορισμός, το δέσιμο, δεν έχουν απαραίτητα πόνο, αλλά είναι σαφώς σαδομαζοχιστικές πρακτικές.
    Για να τα επιβάλεις ή να τα υποστείς χρειάζεται να είσαι κατά κάποιο τρόπο σαδιστής ή μαζοχιστής αντίστοιχα.
     
    Last edited: 9 Νοεμβρίου 2017
  9. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Δεν θα διαφωνησω μαζι σας.
    Απλα η εικονα που εχω για την Κυριαρχια, δεν περικλειει τον σαδισμο, ή τουλαχιστον δεν την συνδεει τοσο αμεσα.
    Η δικη μου εικονα, εχει να κανει με τον Κυριαρχο που "επιβαλλει" τα θελω του, με τη προσωπικοτητα του, τον λογο ή τη σιωπη του. Με την εν γενει σταση του.
    Αλλα αυτη ειναι η δικη μου εικονα και προφανως μπορει να μην ειναι σωστη.
     
  10. lexy

    lexy .ti.va.

    Προσφέρομαι ως case study  

    Είμαι υ, δεν είμαι μαζοχίστρια, ωστόσο για την απόλαυσή του - γίνομαι, απολαμβάνω τρελλά, όποτε μου δοθεί η ευκαιρία, να σαδίζω. Προϋπόθεση, η παρουσία του.

    Τι έχω;
     
  11. espimain

    espimain Contributor


    Να ξέρεις, υπάρχει μια ανεπίσημη συμβουλή προς νέους Dom "αν την υποτακτική σου ξεχνάς να την δέρνεις θα σου φύγει"      
     
  12. lexy

    lexy .ti.va.

    ωωω τι καλό!