Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σεβασμός (Respect)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 13 Ιουλίου 2005.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Η λέξη έχει μυριάδες διαφορετικές έννοιες για το καθένα.
    Πρόκειται να εξηγήσω εδώ το πώς βλέπω το σεβασμό μέσα από τους όρια της D/s σχέσης και όχι μόνο.

    Σεβασμός είναι κάτι που δίνω σε Ο/οποιοδήποτε συναντώ.

    Σεβασμός είναι κάτι το οποίο Κ/κάποιος έχει από μένα ανεξάρτητα από αντιθέσεις, κοινά ενδιαφέροντα η Φ/φίλους. Αλλά για να κρατήσω το σεβασμό μου είναι κάτι το τελείως διαφορετικό.


    Σέβομαι αυτούς που με σέβονται σαν άτομο, αυτούς που συμφωνούν ότι η ομορφιά του ανθρώπινου είδους είναι ότι δεν είμαστε όλοι όμοιοι.

    Σέβομαι αυτούς οι οποίοι καταλαβαίνουν ότι μερικές φορές τα μεγαλύτερα μαθήματα στη ζωή, οι καλύτερες ιδέες, έρχονται από την αλληλεπίδραση που μπορεί να έχεις με κάποιο του οποίου οι ιδέες δεν ταιριάζουν με τις δικές σου.


    Σέβομαι την ευφυΐα, το χιούμορ την ανοχή και τη τιμιότητα.


    Σέβομαι τις ειλικρινείς συγνώμες από αθέλητα λάθη.


    Σέβομαι όταν Κ/κάποιος παίρνει η δίνει ένα κολάρο. Α/αυτοί έχουν αρκετά σκεφτεί την έννοια του τι συμβολίζεται με ένα κολάρο.


    Σέβομαι το δρόμο που έχουν διαλέξει να περπατήσουν.


    Περιμένω την ίδια ανταπόδοση του σεβασμού.


    Περιμένω ότι οι ιδέες μου & σκέψεις, οι θέσεις και τα πιστεύω μου θα είναι σεβαστά όπως τα δικά μου. Τον περιμένω είτε το Α/άλλο πρόσωπο συμφωνεί με αυτά είτε όχι.


    Δεν σέβομαι τη δολιότητα.


    Δεν σέβομαι τους Κυρίαρχους οι οποίοι υποθέτουν επειδή κάποιος είναι υποτακτικός, πιστεύουν ότι είναι κατά κάποιο τρόπο μειονεκτικότεροι από Αυτούς, λιγότερο επιδέξιοι, λιγότερο δυνατοί.


    Δεν σέβομαι τους Κυρίαρχους οι οποίοι αντικρίζουν ένα καλό *v/t* υποτακτικό σαν κάποιο που να πέφτει στα γόνατα Της/Τους με τα πόδια απλωμένα, τις παλάμες επάνω, έτοιμο να σερβίρει ένα ποτό η να υπηρετήσει σεξουαλικά Κάποιο ο οποίος είναι κατ΄ουσία...ξένος.


    Σέβομαι Κ/κάποιο που μπορεί να πει "δεν ξέρω την απάντηση σε αυτό...Μου δείχνεις; Με βοηθάς;"


    Σέβομαι αυτούς που ειλικρινά θα πουν "Δεν θέλω δεσμό, είμαι εδώ μόνο για παιχνίδι" γιατί τελικά αυτό είναι τιμιότητα.


    Σέβομαι τους ανθρώπους που μπορούν να πουν "Ειλικρινά είμαι μπερδεμένος. Το αναγνωρίζω και είμαι έτοιμος/η να κάνω οτιδήποτε δυνατόν να αποδείξω ότι θέλω να αλλάξω".

    ΣΕΒΟΜΑΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΙΤΕ ΚΥΡΙΑΡΧΟ/Η, ΕΙΤΕ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟ/Η


    Σεβασμός είναι να ακούς και να λες "Σε ακούω"

    Σεβασμός είναι να σταματάς όταν σου λέει να σταματάς.

    Σεβασμός είναι να λες "Ακούω τι λες αλλά άκουσε και την άποψή μου σε αυτό" αντί του " τι ..@#$%^ κλπ κοσμητικά επίθετα".

    Σεβασμός είναι να κάθεσαι να ακούς ακόμα και όταν θα ήθελες να πας για ύπνο.

    Σεβασμός είναι να ανοίγεις τη καρδιά σου αντί να κρύβεις σημεία του εαυτού σου τα οποία φοβάσαι να δείξεις.

    ΣΕΒΑΣΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ...

    Έγραψε και επιμελήθηκε...
     
  2. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Mistress ΕΥΑ,
    σε ευχαριστουμε για το κειμενο αυτο που νομιζω χρειαζοτανε. Δυστυχως, γενικοτερα ακουγεται η αποψη "ο σεβασμος κερδιζεται" η οποια αν κε σωστη, χρησιμοποιειται συχνα ως αναλογο του "δεν σου χρωσταω να σου φερθω σωστα γιατι δεν σε ξερω" Ειδικα στον χωρο μας υπαρχουνε αρκετα μεγαλα εγω κε ιδιαιτερες ευαισθησιες στο κατα ποσον οφειλει καποιος να φερεται με καποιον βασικο σεβασμο στους αλλους (και ως αλλους εδω αναφερομαι σε αγνωστους του.)
    Νομιζω οτι δυστυχως για καποιους Κυριαρχους υπαρχει αναγκη επιβολης, η ακομα επιδειξης δυναμης (και η παρανοηση οτι το να μιλανε ευγενικα η με σεβασμο για τις αποψεις αλλων δεν ειναι "αρκετα" Κυριαρχικη σταση), για τους υποτακτικους, αυτο συνηθως προκυπτει απο μια αναγκη να διακυρηξουνε σε ολους οτι "ειμαι υποτακτικη μονο στον Κυριο μου, δεν ειμαι υποτακτικος σε ολους" κλπ. Κε οι διο αυτες στασεις ειναι πιστευω σε καποιον βαθμο θεμα εμπειριας μια και καποια με περισσοτερη εμπειρια να μην χρειαζεται να αποδειξει ποια ειναι με τετοιες συμπεριφορες. Δεν περιοριζεται μονο σε απειρα ατομα μονο κε γι'αυτο χαιρομαι που θιχτηκε αυτο το θεμα.