Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σεξουαλικές Διαταραχές

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_in_Black, στις 16 Αυγούστου 2008.

  1. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?p=189548#post189548



    Με αφορμή το παραπάνω post που διάβασα προ ολίγου (αρκετά ενδιαφέρον) και μένοντας σε μια πρόταση η οποία μου δημιούργησε απορίες, θα ήθελα να μάθω, αναφέροντας «σεξουαλικές διαταραχές του μυαλού» που αναφερόμαστε…?Από πού και από τι προκύπτουν αυτές?

    Ομολογώ ότι πρώτη φορά διάβασα κάτι τέτοιο και με ενδιαφέρει να ακούσω απόψεις είτε σε bdsm κομμάτι είτε εκτός.
     
    Last edited: 16 Αυγούστου 2008
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Θες την αποψη μου για την ωμη αληθεια του συγκεκριμενου χωρου ... ή το ζαχαρωμενο χαπι περι εσωτερικων αναζητησεων και διαδρομων που κατεληξαν σε απλευθερωση της αληθειας και σχετικα ; .....
     
  3. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

    Με ενδιαφέρουν και τα δυο αλλά αν μου έλεγες να επιλέξω θα πρωτιμούσα την ωμη αληθεια του συγκεκριμενου χωρου  
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    η ωμη αληθεια με μπολικη ζαχαρι ..... ειναι πως δεν υπαρχει τιποτα ιδεολογικο ή βαθια πνευματικο ... παρα μοναχα ανεκπληρωτες αναγκες και χαμηλη αυτοπεποιηθηση ...
    ανθρωποι που πιστευουν λανθασμενα οτι δεχομενοι και οικοιοποιουμενοι τα βιτσια του αλλου , θα μπορουν να εχουν μια θεση στο μικρο του συμπαν .... εχει επιτυχια αυτο ; .. οχι .. γιατι ΚΑΙ αυτες οι σχεσεις δεν διαφερουν σε τιποτα απο τις βανιλα ...
    ΠΟΙΟΙ εχουν μια BDSM σχεση μεσα εδω ; ... ΠΟΙΟΙ ; ..... ενα ζευγαρι ; ... αντε 2 το πολυ .....
    τεσπα .. δεν θα επεκταθω αλλο ...
     
  5. cider

    cider Kitchen master

    Φίλε Ιζνογκούντ, μέχρι τη λέξη "πνευματικό" συμφωνώ. Από κει και έπειτα αρχίζουν οι διαφωνίες μου, κυρίως επειδή γενικεύεις. Γενικεύεις ασυγχώρητα (με την έννοια ανεπίτρεπτα).
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Cider ... ξερω τι γραφω ... γιατι αμα ειχαμε αυτοπεποιθηση δεν θα καθομασταν εδω μεσα να περιμενουμε ποτε και αν καποιος θα συμφωνησει μαζι μας για να βρουμε συμπαραστατες στην τρελα ... θα ειμασταν εκει εξω και θα ειχαμε υγειεστατες σχεσεις με τα καταλληλα ατομα ...
    Τον χωρο σε μεγαλο βαθμο τον γνωριζω . Και οσους εχω γνωρισει χαρακτηρες απο φιλικη αποψη ειναι ολοι και ολες μια χαρα παιδια ... αλλα εσυ ποσους ξερεις με πραγματικες BDSM σχεσεις ; γιατι αυτες που ξερω εγω ειναι λιγοτερες απο τα δαχτυλα του ενος χεριου ...
    εδω ο ενας βγαζει την τρελα του πανω στο τομαρι του αλλου ΕΙΝΑΙ Ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ; και ολοι μαζι συμφωνουμε πως ειναι μια χαρα αυτο που κανουμε .....
    Αν δεν υπηρχε η αυτη η ελειψη αυτοπεποιθησης , αυτος που γουσταρει το στραπον απο την συντροφο του θα απαιτουσε κατα τα αλλα απολυτο σεβασμο ως συντροφος ζωης , και η αλλη με 10-20 κιλα παραπανω θα μπορουσε να πει : "ακου μαγκα και σωστη μανα ειμαι και σωστη νοικοκυρα ειμαι και σωστη συντροφος ειμαι και οι εξτρα καμπυλες μου με κανουν χαρουμενη διοτι δεν ειμαι στριφνη απο την ασυτια" .... εχουν ομως χασει το τσαμπουκα και με το slave "λυσανε" το προβλημα ....
    Εχω περασει υπεροχες στιγμες με γυναικες που δεν ηταν κοντα στα πρατυπα μου για την τελεια εμφανιση ... ειναι η χαμηλη μου αυτοπεποιηθηση που με κανει να εξακολουθω να υπηρετω την ιδεα της καλης εικονας εξω στον δρομο απο τις καλες στιγμες μεσα στο σπιτι μου ...
    ο καθενας εχει διαφορετικο τροπο που νοσει απο την χαμηλη αυτοπεποιθηση ... αλλα η αρωστια ειναι παντα η ιδια ...
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Σεξουαλικές Διαταραχές

    isnogood, συμφωνώ απόλυτα με το cider, διευκρινίζοντας όμως επιπρόσθετα, ότι αν και προσωπικά δεν πιστεύω κι εγώ, ότι υπάρχει τίποτε "ιδεολογικό ή βαθιά πνευματικό" όπως λες, αυτο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όντως (γιά κάποιους ή κάποιον) δεν υπάρχει...

    Τα υπόλοιπα που έγραψες, αν και πιθανώς μπορεί να έχουν βάση σε κάποιες περιπτώσεις, αποτελούν τελικά πράγματι -έτσι όπως τα έγραψες- ανεπίτρεπτες γενικεύσεις.
    Το προσωπικό σου "μικρό σύμπαν" είναι αυτό που μεγεθύνεις υπέρμετρα (και μάλιστα, πιστεύω πλέον, ηθελημένα, και σ' αυτό το ζήτημα όπως και αλλού), έτσι που να καλύπτει πλήρως το όποιο "οπτικό πεδίο" σου, εμποδίζοντάς σε να διακρίνεις οτιδήποτε πέραν αυτού που έχεις προαποφασίσει ότι είναι η μοναδική (η "θεόπνευστη" θα μπορούσα να πω) αλήθεια...

    Μπορεί να νομίζεις ότι γνωρίζεις το "χώρο" σε μεγάλο βαθμό. Αυτό που αδυνατείς όμως -γιά άλλη μιά φορά- να κατανοήσεις και να σεβαστείς, είναι ότι, σε εξ ίσου μεγάλο βαθμό, δεν τον γνωρίζεις...

    Κατ' αρχάς, δεν μπορώ να σκεφτώ ποιός θα ήταν περισσότερο αναρμόδιος εσού, γιά να κρίνει ποιοί και πόσοι από εμάς έχουμε BDSM σχέσεις και δη "πραγματικές".

    Έπειτα, και μόνον ο αφορισμός "ο ένας βγάζει την τρέλλα του πάνω στο τομάρι του άλλου", θα έπρεπε να αρκεί γιά να αποβληθείς απ' αυτό το χώρο ο οποίος, ευτυχώς, διακρίνεται από πολύ μεγαλύτερο σεβασμό μεταξύ των "μελών" του, από όσο εσύ, προφανώς, μπορείς να αντιληφθείς... 'Οχι λοιπόν, μάγκα μου, "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ", τουλάχιστον όχι έτσι γενικά κι απόλυτα. Καλό είναι να προσέχεις λοιπόν περισσότερο τι γράφεις και πώς το γράφεις (ιδίως εάν, όπως διατείνεσαι, "ξέρεις τι γράφεις") και να μην μας προσβάλλεις όλους συλλήβδην και ανεξαιρέτως, τοποθετώντας μας στην ίδια συνομοταξία ασπονδύλων όντων στην οποία, αν κατάλαβα καλά, θεωρείς ότι εσύ ανήκεις...

    Περί της "χαμηλής αυτοπεποίθησης", γενικεύεις φυσικά και πάλι, εξ ίσου ασύστολα και ανερμάτιστα. Το πρόβλημα βεβαίως υπάρχει και είναι διαδεδομένο. Γι' αυτό ακριβώς και είναι κρίμα το να το πραγματεύεται κανείς τόσο επιπόλαια. Σε πληροφορώ πάντως, ότι δεν πάσχουμε όλοι από έλλειψη αυτοπεποίθησης. Πώς θα μπορούσε άλλωστε, να συνυπάρχει κάτι τέτοιο, μαζί με το "κόμπλεξ ανωτερότητος" γιά το οποίο κάποιοι από εμάς, έχουμε πρόσφατα βληθεί;
     
    Last edited: 16 Αυγούστου 2008
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    μαλλον τωρα εσυ υπερβαλεις με την κριτικη σου MindMaster .... και την αναγεις σε θεματα ευθιξιας ενος ολοκληρου φορουμ ....
    εφοσον μιλαω γενικα και δεν απευθυνομαι προσωπικα , αν κανεις νομιζει οτι φωτογραφιζεται η συμπεριφορα του στα λεγομενα μου ... ξυδι ..... απο μηλο και σε γυαλινο μπουκαλι ειναι το καλυτερο ....
    το αν σεβομαι ή οχι το φορουμ εχει κατωχυρωθει απο τα 3 χρονια που ειμαι εδω ...
    θα θεωρησω λοιπον οτι η ενοχληση σου , προεκυψε απο κακη ερμηνεια του υφους μου και του νοηματος των οσων ειπα ... και για χαρην του νηματος δεν θα επεκτεθω στο γιατι δεν θεωρω οτι προσβαλω συλληβδην κτλ που μου αποδιδεις ....
    υπαρχει αρκετο υλικο για να θειχτει το φορουμ αν θελει να το κανει ......

    ωστοσο θα υποχωρησω ως προς την γενικευση (που τοσο σε πειραξε) και θα περιοριστω σε ενα τουλαχιστο μικρο ποσοστο οτι αυτα που αναφερω συμβαινουν ..

    ΤΕΛΟΣ , το να χαρακτηριζονται αποψεις ΜΟΥ ως "ανεπιτρεπτες" ή "ασυγχωρητες" , χωρις να εχω δωσει το αναλογο φιλικο δικαιωμα , το θεωρω τουλαχιστο ... μη ευγενικο ...


    στο θεμα τωρα ....

    " Μπορεί να νομίζεις ότι γνωρίζεις το "χώρο" σε μεγάλο βαθμό. Αυτό που αδυνατείς όμως -γιά άλλη μιά φορά- να κατανοήσεις και να σεβαστείς, είναι ότι, σε εξ ίσου μεγάλο βαθμό, δεν τον γνωρίζεις... "

    πολυ σωστο ... εχεις δικιο ... πολλα δεν γνωριζω .... αλλα συνηθως ... αυτα που ΔΕΝ γνωριζουμε , ειναι αυτα που δεν θελουμε να μαθευτουν ... ειναι συνηθως χειροτερα απο εκεινα που γνωριζουμε ... εκτος και αν προκειται για απαγωγες απο εξωγηινους που με τα πειραματα τους , τα "θυματα" εφτασαν στην σημερινη τους συμπεριφορα ..
    οποτε τα οσα ΔΕΝ ξερω ... αστα δεν παιζουν ... διοτι αν ηταν κατι καλο θα φροντιζαν να ειχαν μαθευτει ...

    τελικα σχετικα με την χαμηλη αυτοπεποιθηση ... με μπερδεψες .. συμφωνεις ή διαφωνεις ; ... και μην τρελενοματε τωρα με αυτο το "γενικευεις" .. εννοειται πως η καθε αποψη αφορα παντα εναν μεγαλο αριθμο και το πληρες συνολο ....
    μολις εκφερει καποιος μια αποψη , μερικοι σεληνιαζονται ... "οχι ... , δεν ειναι ολοι ετσι ... , δεν ξερεις ... , μας προσβαλεις ... " .. κα ... ηρεμηστε .... cool down ...
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Σεξουαλικές Διαταραχές

    Ο Richard Freiherr von Krafft-Ebing στο προαναφερθέν βιβλίο του "Psychopathia Sexualis", αναφερόταν σε "εγκεφαλικές νευρώσεις" όπως η ομοφυλοφιλία, ο σεξουαλικός φετιχισμός, ο σαδισμός, ο μαζοχισμος, η παιδεραστία κ.α.

    Ο όρος που χρησιμοποιείται πλέον ευρύτατα είναι "παραφιλίες" (σεξουαλικές τάσεις και συμπεριφορές που είναι ασυνήθιστες ή αποκλίνουν από το "κανονικό").

    Το "Διαγνωστικό και Στατιστικό Εγχειρίδιο Διανοητικών Διαταραχών" του 1980, κωδικοποιεί σαν παραφιλίες την επιδειξιομανία, το φετιχισμό, τη εφαψιομανία, την παιδοφιλία, τον σαδισμό και το μαζοχισμό, τον τρανσβεστιτικό φετιχισμό και την ηδονοβλεψία. Επίσης, ως διαδεδομένες μορφές παραφιλίας αναφέρονται η νεκροφιλία, η ζωοφιλία, η κοπροφιλία, η ουροφιλία και η εμετοφιλία. Η λίστα πάντως, των "παραφιλιών" είναι, ουσιαστικά, ατέρμονη:

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_paraphilias

    Βεβαίως, η πεποίθηση περί του ότι οι "παραφιλίες" αποτελούν όντως "διανοητικές διαταραχές", μακράν απέχει, από του να είναι κοινά αποδεκτή...
     
    Last edited: 17 Αυγούστου 2008
  10. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

    Θα παρακαλούσα τους χρήστες να μην χαλάσουν το νήμα ξεφεύγοντας από το ζητούμενο.



    Δεκτά όλα τα παραπάνω αλλά επί της ουσίας:

    Ποια άτομα που ασχολούνται με bdsm αποκαλούνται «Σεξουαλικά διαταραγμένα στο μυαλό» ?
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    γι αυτο σε ρωτησα αν θες την ωμη αληθεια .......
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Σεξουαλικές Διαταραχές

    Δες λίγο ξανά, το κομμάτι που έκανες quote στην αρχή:

    "Κατά την υπόθεση" λοιπόν πολλών επιστημόνων, όλα τα παραφιλικά γενικώς άτομα, πάσχουν από διανοητική διαταραχή. Βεβαίως, δεν χαρακτηρίζεται παραφιλικός, όποιος περιστασιακά καταφεύγει σε κάποια βίτσια, γιά να ποικίλλει τη σεξουαλική του ζωή. Σύμφωνα με τη διαγνωστική που χρησιμοποιείται, παραφιλικός είναι αυτός που το βίτσιο του τον καθορίζει, με την έννοια ότι δεν μπορεί να ερεθιστεί διαφορετικά, πράγμα που δεν του επιτρέπει να έχει μιά "φυσιολογική" σεξουαλική και κατ' επέκταση κοινωνική ζωή.

    Σημειώνω πάντως, ότι το τί θεωρείται ως αποκκλίνον από το φυσιολογικό επιδέχεται διαφόρων αντίθετων ερμηνειών που, όπως εγώ τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι, επηρρεάζονται από κριτήρια όχι μόνο επιστημονικά αλλά και κοινωνικά (η ομοφυλοφιλία δεν θεωρείται πλέον -εδώ και μερικά χρόνια- ως παραφιλία).


    Αυτά βεβαίως, εάν σ' ενδιαφέρει η λιγότερο ή περισσότερο "επιστημονική" πλευρά του πράγματος...
    Εάν όμως αυτό που ρωτάς, είναι το ποιούς ο καθένας από εμάς θεωρεί ως διανοητικά διαταραγμένους τότε, η διαφωνία μου με τον isnogood είναι σχετικότατη με το θέμα του νήματος.
    Καθόσον, προσωπικά θεωρώ ως σαφέστατα διαταραγμένο όποιον "βγάζει την τρέλλα του πάνω στο τομάρι του άλλου" ή αντίστοιχα "ανέχεται την τρέλλα κάποιου άλλου πάνω στο δικό του τομάρι, λόγω έλλειψης αυτοπεποίθησης" (πράγματα που προφανώς θεωρεί ότι ισχύουν γιά -αν όχι όλους- την πλειοψηφία τουλάχιστον μεταξύ των "μελών" του "χώρου μας"). "Βγαίνω από τα ρούχα μου λοιπόν", μιά και εγώ θεωρώ ότι πολλοί εξ ημών έχουν τη δυνατότητα να ζουν μιά αρκετά φυσιολογική τόσο σεξουαλική όσο και κοινωνική ζωή και παρ' ότι δεν με απασχολεί ιδιαίτερα εάν θα φέρω τη "ρετσινιά" του "παραφιλικού" ή όχι, με απασχολεί πάρα πολύ το εάν η σεξουαλική ιδιαιτερότητα που πολλοί από εμάς εδώ μοιραζόμαστε, θα πάψει πιθανώς κάποια στιγμή στο μέλλον να δαιμονοποιείται και να θεωρείται ασθένεια, που χρήζει θεραπείας...