Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σεξουαλικός προσανατολισμός και κληρονομικότητα Vol1: Σαδισμός & μαζοχισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 9 Ιανουαρίου 2009.

?

Έχετε διαπιστώσει σαδιστικές ή μαζοχιστικές τάσεις συγγενικών σας προσώπων;

  1. Έχω παρατηρήσει ανάλογη ιδιότητα (π.χ. σαδιστής - σαδιστής) σε γονέα ή σε παιδί μου.

    28,6%
  2. Έχω παρατηρήσει αντίθετη ιδιότητα (π.χ. σαδιστής - μαζοχιστής) σε γονέα ή σε παιδί μου.

    21,4%
  3. Δεν έχω παρατηρήσει συναφή ιδιότητα σε γονέα ή σε παιδί μου.

    35,7%
  4. Έχω παρατηρήσει ανάλογη ιδιότητα (π.χ. σαδιστής - σαδιστής) σε αδερφή / αδερφό μου.

    14,3%
  5. Έχω παρατηρήσει αντίθετη ιδιότητα (π.χ. σαδιστής - μαζοχιστής) σε αδερφή / αδερφό μου.

    0 vote(s)
    0,0%
  6. Δεν έχω παρατηρήσει συναφή ιδιότητα σε αδερφή / αδερφό μου.

    35,7%
Multiple votes are allowed.
  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Οι ερώτηση απευθύνεται σε σαδιστές και μαζοχιστές.

    Έχετε παρατηρήσει αντίστοιχες ή αντίθετες ιδιότητες στους γονείς ή τα παιδιά σας, ή στα αδέρφια σας;

    ΥΓ1. Επειδή σαδισμό ή μαζοχισμό σε συναισθηματικό επίπεδο μπορεί εν δυνάμει να διαγνώσει οποιοσδήποτε σε οποιονδήποτε ("Παραμένει σε μία εργασία που δεν τον ικανοποιεί, άρα είναι μαζοχιστής.") καλό θα ήταν οι όποιες θετικές απαντήσεις σας να απορρέουν από το δυνατό ασφαλέστερες διαπιστώσεις (από συζητήσεις στις οποίες σας επικοινωνήθηκαν πληροφορίες για το σεξουαλικό προσανατολισμό κάποιου, από εύρεση σχετικού εξοπλισμού κ.α.).

    ΥΓ2. Αν θέλετε, διευκρινίστε στις όποιες θετικές σας απαντήσεις αν με τα πρόσωπα αυτά συνδέεστε με βιολογική ή θεσμική συγγένεια.
     
    Last edited: 9 Ιανουαρίου 2009
  2. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    re: Σεξουαλικός προσανατολισμός και κληρονομικότητα Vol1: Σαδισμός & μαζοχισμός

    ενα λεπτο να παω να ρωτησω. 
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Σεξουαλικός προσανατολισμός και κληρονομικότητα Vol1: Σαδισμός & μαζοχισμός

    Δε νομίζω πως ο σαδισμός ή ο μαζοχισμός "μεταφέρεται" στους πρώτους απογόνους.. Κάλλιστα θα τολμούσα να πω πως "μεταφέρεται" ο δεσποτισμός κυρίως και έπειτα ο δουλισμός.Μια λαϊκή άποψη λέει "πως ο γιος παντρεύεται κάποια σαν η μάνα του και η κόρη κάποιον σαν τον πατέρα της"..και θεωρώ πως για την πλειοψηφία των ανθρώπων ισχύει ..Αν το γενικεύσουμε λίγο;
     
  4. ShyMistress

    ShyMistress Regular Member

    Απάντηση: Σεξουαλικός προσανατολισμός και κληρονομικότητα Vol1: Σαδισμός & μαζοχισμός

    Ψήφισα το πρώτο.
    Η απάντησή μου αφορά καθαρά στον σεξουαλικό προσανατολισμό καθώς οι πληροφορίες που μου δώθηκαν περιορίστηκαν σ αυτόν τον τομέα. Με το πρόσωπο αυτό μας συνδέει βιολογική συγγένεια.
    Θα ψήφιζα και το πέμπτο, αλλά νομίζω ότι δεν ήταν τόσο επαρκείς οι ανάλογες πληροφορίες ώστε να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.
     
  5. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Ποια η διαφορά στις περιπτώσεις μη συναφούς και αντίθετης (ως σαδιστή/ μαζοχιστή) συμπεριφοράς; Εκτιμώ πως κάποιος που δεν δείχνει κάποια συνάφεια με την ενόρμηση αυτή, παρουσιάζει ταυτόχρονα αντίθετη εικόνα.
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Ένας μαζοχιστής που έχει την πληροφόρηση πως ο πατέρας του είναι σαδιστής θα πρέπει να ψηφίσει το 2, ενώ ένας μαζοχιστής που δεν έχει πληροφόρηση ή που δεν έχει παρατηρήσει συμπεριφορικά στοιχεία συναφή με σαδομαζοχισμό στον πατέρα του θα πρέπει να ψηφίσει το 3.
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Σεξουαλικός προσανατολισμός και κληρονομικότητα Vol1: Σαδισμός & μαζοχισμός

    Δε με καλύπτει κάποια επιλογή,γιατί:

    Νομίζω πως τα πάντα εξαρτώνται και από τη φύση του ανθρώπου..Πχ κάποιος που έχει πέσει θύμα βιασμού μικρός ,μπορεί να γίνει βιαστής ή μπορεί να γίνει εξαιρετικά παθητικός ή μπορεί και να μη γίνει και τίποτα..

    Στην περίπτωση του σαδομαζοχισμού ,είτε η βία ασκηθεί σωματικά,είτε ψυχολογικά ,ανάλογα αποτελέσματα δε θα έχει; Δεν εξαρτάται δηλαδή και(πέραν των όλων άλλων) από τον ψυχισμό και την προσωπικότητα του δέκτη/θύματος;
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Σεξουαλικός προσανατολισμός και κληρονομικότητα Vol1: Σαδισμός & μαζοχι

    Incomplete το poll επιχειρεί να συγκεντρώσει πληροφορίες σχετικά με τις σαδομαζοχιστικές τάσεις συγγενικών προσώπων, όχι να χαρακτηρίσει τις τάσεις αυτές ασφαλώς ή/και αποκλειστικώς κληρονομικές. Γίνεται άλλωστε αναφορά και σε θεσμική, πλην της βιολογικής, συγγένεια.  
     
  9. BlackButterfly

    BlackButterfly Regular Member

    Στους γονεις μου εχω παρατηρησει τετοια στοιχεια. Ο καθενας αντιπροσωπευει κατι διαφορετικο, μαλλον στο σπιτακι μας ισχυει οτι τα ετερωνυμα ελκονται. Το αδερφι μου παλι, τιποτα δεν πηρε.