Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σεξουαλικότητα και Σοβαρότητα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος slicked, στις 19 Φεβρουαρίου 2017.

  1. Platonistis

    Platonistis Ερωτικός Μύστης

    Όταν σου πει κάποιος κάτι τέτοιο, ζήτα του να σου δώσει τον ορισμό της σοβαρότητας. Να δούμε τι θα πει.
    Άλλο σοβαροφάνεια και άλλο σοβαρότητα.
     
  2. gkass

    gkass τέταρτος τοίχος

    αφού ξεκαθαρίσαμε πέρα από κάθε αμφιβολία και συμφωνήσαμε με πλήρη ομόνοια τι είναι bdsm, παραφιλία,φετίχ, τι είναι διαστροφή και τι όχι (κλπ κλπ)...εμπρός να ορίσουμε και τι είναι σοβαρότητα.
     
  3. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Γιατί δυσκολεύεσαι ; Κατσε να σου... υπενθυμίσω.

    Η σοβαρότητα όπως εννοείται συνήθως στο bdsm, δεν έχει να κάνει καθόλου με την σοβάροτητα όπως εννοείται γενικά.
    Ο τύπος, το πρωτόκολλο, ο πληθυντικός, η ευγένεια και κυρίως η απόσταση που προσδίδουν ας πούμε μια σοβαρότητα.. στο bdsm είναι ερεθιστικός παράγοντας για κάποιους, και επειδή ειναι ερεθιστικός παράγοντας, εξειδανικεύεται και μοιραία συνδυάζεται με την σεξουαλικότητα. Ειναι bdsmικο φαινόμενο, νορμάλ και αναμενόμενο.

    Κατά τα άλλα σοβαρότητα και σεξουαλικότητα εγώ προσωπικά δεν το αποκλείω να συμβαδίζει, ανα περίπτωση όμως. Και σου δίνω ένα παράδειγμα (από εναν πολύ πολύ πολύ καλό και κοντινό μου φίλο)

    Πόσο σοβαρός μπορεί να είναι ένας σεξομανής (στα πρώτα του βήματα) ;
    Θεωρείς ότι η σοβαρότητα του, έχει κάποια σχέση με την παιδεία ή την καλλιέργεια του ή το πως μεγάλωσε από τους γονείς του ή το σεβασμό του γενικά ;

    Αφού βρίσκεται σε μια διαρκή μάχη με το είναι του... για να μην μας βιάσει όλους  

    Μάχη που κάποιος μη σεξομανής δεν βρίσκεται, και μπορεί να κρατήσει... τις ορμές του  , όταν για παράδειγμα βγει για καφέ γνωριμίας μαζί σου  
     
    Last edited: 21 Φεβρουαρίου 2017
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    Μπάμπλι επειδή είμαι λαίμαργη δεν σημαίνει πως θα φάω σούπα που δεν τρώγεται! Δε με ρίχνεις  

    Ο τύπος, ο πληθυντικός, η ευγένεια κλπ είναι στο πρωτόκολλο που αναφέρεις όμως δε συνιστούν σοβαρότητα μα αυτό ακριβώς: το πρωτόκολλο. Είναι περισσότερο εγκεφαλικά διεγερτικά - όχι μόνο διεγερτικά σαφώς- κι όχι σεξουαλικά.

    Ο "σεξομανής" από την άλλη δε στερείται σοβαρότητας : απλώς, νοσεί.

    Εξακολουθώ να μην βλέπω σύνδεση.
     
  5. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Η σοβαρότητα για εμένα έχει να κάνει πρώτιστα με τη σταθερότητα του χαρακτήρα. Το να δείχνεις σεβασμό στον εαυτό σου και στους άλλους με τρόπο στέρεο.

    Εγώ προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί από κάπου να θεωρείται ότι όποιος αρέσκεται στο BDSM, είτε σαν τρόπο ζωής είτε απλώς ενίοτε σαν απολαυστικό πρασάρτημα στη σεξουαλική ζωή του, αντιμετωπίζεται ως μη σοβαρός.

    Το αντίθετο πιστεύω. Μάλλον οι περισσότεροι άνθρωποι λίγο ως πολύ έχουν πλούτο φαντασιώσεων και απλώς οι περισσότεροι από όσους κατακρίνουν μάλλον φθονούν κρυφά αυτούς που κατακρίνουν επειδή απολαμβάνουν αυτό που οι ίδιοι θα ήθελαν να απολαύσουν αλλά διστάζουν να το αξιώσουν.
     
  6. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Σοβαρός δεν ειναι αυτός που πιστεύει πως μπορεί να κρίνει κάποιον από αυτο που τον εκφράζει /ερεθίζει κτλπ ...Όποτε με κάτι τέτοιους χαρακτηρες ειναι αμοιβαία τα αισθήματα
     
  7. slicked

    slicked New Member

    Πλέον δεν είμαι μέσα σε αυτό το περιβάλλον.
    Όχι ότι δε με στενοχωρεί βέβαια αλλά δε γίνεται αλλιώς όπως φαίνεται..

    Τελοσπάντων, το θέμα ήταν πιο πολύ γενικότερο και δεν ήθελα να επεκταθώ στις σχέσεις με φίλους.
     
  8. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Οκ. Παρολα αυτα ομως ως προς το θεμα "σοβαροτητα" και μονο να το παρουμε βλεπουμε οτι η σημασια της λεξης παρεκκλινει αναλογως ποιός τη χρησιμοποιει κ τελικως την "οριζει".