Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σε αγαπώ αλλά είμαι ερωτευμένη με άλλον...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Assamite, στις 29 Δεκεμβρίου 2010.

  1. Απάντηση: Σε αγαπώ αλλά είμαι ερωτευμένη με άλλον...



    γι αυτό σε λατρεύω μικρό μου ανώμαλο πλάσμα και μιλάμε τόσα χρόνια
          
     
  2. mariagp1

    mariagp1 New Member

    Απάντηση: Σε αγαπώ αλλά είμαι ερωτευμένη με άλλον...

    νομίζω ότι ο έρωτας φοβίζει μετά από μία ηλικία.
    πρέπει να νοιώθεις νέος για να τον χαρείς και να δεχτείς χωρίς ενδοιασμό όλα του πάθη. Καθώς η λογική αυξάνεται και πέρνει την θέση του συναισθήματος, βγαίνουν όλες οι ανθρώπινες ανασφάλειες. Η αγάπη συνδέεται με κάτι το παγιωμένο. Ο έρωτας είναι όλο φωτιά. Η αγάπη προϋπέθετε έρωτα. Ο έρωτας θα καταλήξει στην αγάπη;
    Ποιός θέτει περισσότερο τα ερωτήματα αυτά; Ο άντρας; Η γυναίκα; Πάνω από 40; κάτω από 40;, κάτω από 30;
    Όλα παίζουν το ρόλο τους.

    Προσωπικές εμπειρίες;
    είμαστε ερωτευμένοι ο ένας με τον άλλο 2 χρόνια. Γνωριζόμαστε πολύ περισσότερο. Όμως είμαστε 'παράνομοι'. Δύσκολο να ξεφύγεις από τις καθημερινές κοινωνικές υποχρεώσεις. Η Μ (συγγνώμη που δεν αναφέρω ανοιχτά τα όνοματα, αλλά οφείλεται στο 'παράνομοι') επιλέγει να ζει με την οικογένειά της. Ο Γ το αποδέχεται (παρόλο που ζηλεύει). Η Μ νοιώθει εγκλωβισμένη. Θέλω και πρέπει συγκρούονται.

    Εδώ έχουμε δύο τάσεις:
    Α) θα πεθάνεις! Μέχρι τότε ζήσε!
    Β) Θα πεθάνεις! Κάνε τους άλλους χαρούμενους και πάρε τα μυστικά μαζί σου. Είναι ρομαντικό!
     
  3. DRKN

    DRKN Regular Member

    Απάντηση: Σε αγαπώ αλλά είμαι ερωτευμένη με άλλον...

    την αγαπη διαλλεξα.
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Σε αγαπώ αλλά είμαι ερωτευμένη με άλλον...

    τεθηκα χιουμοριστικα στην αρχη του νηματος διοτι μου φανηκε πολυ εκτος πραγματικοτητας (δικης μου) ...
    εχοντας ωσ προτυπο ζευγαριου τον θειο και την θεια μου , ατομα δηλαδη που ζω και γνωριζω και οχι απο τυχον αφηγησεις τριτων , μπορω να πω με απολυτη βεβαιοτητα ενα πραγμα :
    Ο ερωτας ειναι ενα σταδιο της αγαπης , οχι απαραιτητα το πρωτο , η κατι που θα συμβει μονο μια φορα ... μπορει να επαναλαμβανεται , να κορφυφωνεται , να κρυβεται περιμενοντας τους εραστες να τον ανακαλυψουν ξανα ... γιγαντωνει κατα την απουσια του συντροφου , εκφραζεται με την παρουσια του και αναζητα μια ακομη στιγμη μαζι του , εστω και αν το ζευγαρι συνυπαρχει για 60 και πλεον χρονια ...
    Η αγαπη ειναι κατι σαν την Ακροπολη και ο Ερωτας ο Παρθενωνας ...
    Πως θα σας φαινοτανε ο Παρθενωνας μονος του καπου αλλου .. ή την Ακροπολη διχως αυτον ...

    τωρα θα μου πειτε για την Ακροπολη μιλαμε που ειναι μνημειο μοναδικο ή για την αγαπη που ειναι συναισθημα που το μοιραζονταε ολοι οι κατοικοι του πλανητη ? ...
    Μα η αγαπη ειναι μαναδικη , αγνοει καθε αλλη εικονα καθε αλλο ερεθισμα και απλα και μονο ζει για να γευτει μια ακομη φορα την γνωριμη ανασα.... αλλιως δεν ειναι αγαπη αλλα κατι αλλο
    και ο ερωτας ειναι καρπος αυτης της μοναδικης αγαπης ...
    Η αγαπη ειναι η υγιεστερη εξαρτηση .

    προφανως το νημα πραγματευται ανθρωπινες σχεσεις που περιγραφοντε με αλλες λεξεις και οχι με το τι οριζουν η αγαπη και ο ερωτας
     
  5. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Η «αγάπη» ειναι η χειρότερη μορφή βίας...
    Η «αγάπη» ειναι η χειρότερη μορφή εξουσίας...
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Re: Σε αγαπώ αλλά είμαι ερωτευμένη με άλλον...

    αν με τις αγκυλες που μεσα τοποθετεις την λεξη αγαπη , εννοεις την οποιαδηποτε ερμηνεια της λεξης πλην της πραγματικης ... τοτε συμφωνω απολυτα
     
  7. Julliet

    Julliet New Member

    Απάντηση: Σε αγαπώ αλλά είμαι ερωτευμένη με άλλον...

    Αγάπη η έρωτας?

    Η αγάπη είναι το φαγητό που νοστιμεύεται από τον έρωτα..
    Θέλει τέχνη και προσπάθεια η αγάπη.. Αλλά αν το πετύχεις..!

    Ο έρωτας! Σαρωτικός! Δεν υπολογίζεις τίποτα μπροστά του...
    Αλλά όταν πέσουν οι μάσκες..?

    Την πρώτη φορά που βρέθηκα σε αυτήν τη κατάσταση, διάλεξα την αγάπη.
    Είπα ότι ήταν πιο δυνατή..
    Και από τότε η αγάπη δεν ήταν ποτέ πια η ίδια.

    Ο έρωτας έχει την ικανότητα να σε στοιχειώνει, βρίσκεται μέσα στις σκέψεις και τα όνειρα σου..
    Ακόμα δεν έχω ξεπεράσει αυτόν τον έρωτα...
    Την αγάπη όμως προ πολλού!

    Τώρα προσπαθώ να ξαναβρώ τον έρωτα από την άλλη μου αγάπη..
    Αλλά αν ποτέ ξαναβρεθώ στο ίδιο σταυροδρόμι...
     
  8. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Σε αγαπώ αλλά είμαι ερωτευμένη με άλλον...

    εννοω το στερεότυπο που επιβάλλει η εκκλησία, το στερεότυπο που επιβάλλει η διαφήμιση, το στερεοτυπο που επιβάλλει το χόλυγουντ, και οποιοδηποτε αλλο αφιλοσόφητο στερεότυπο.
     
  9. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σε αγαπώ αλλά είμαι ερωτευμένη με άλλον...

    Το στερεότυπο της θρησκείας αν το ψάξεις λίγο είναι πολύ διαφορετικό απο αυτό που προάγεται απο την συνήθη αντίληψη και την οποία έχει ενισχύσει η εκκλησία.

    Πάντως έχω την εντύπωση πως όλα τα άλλα Μαζικά Μέσα που ανέφερες ή προάγουν// διαφημίζουν// επιδεικνύουν στερεότυπα του έρωτα και της αρχής της σχέσης ή στερεότυπα προβληματικών σχέσεων περιστρεφόμενες γύρω απο το πρόβλημα , ή στερεότυπα καθημερινότητας διακοπών// υπεραφθονίας και όχι της λειτουργικότητας αυτής καθεαυτής της αγάπης και τι ρόλο παίζει και πως δομεί την ουσία της οικογένειας..
     
  10. lotus

    lotus Silence

    Μπορεί η καρδιά και το μυαλό να έχουν τόσο αντίθετες θέσεις;
    Ναι μπορεί όταν δεν είμαστε στο κέντρο μας.

    Τι διαφορά έχει η αγάπη από τον έρωτα;
    Ας πούμε συγκοινωνούντα δοχεία...
    Συνήθως ο έρωτας είναι κάτι στο οποίο "κουμπώνονται" ανάγκες μας. Συνειδητές δύσκολα, ασυνείδητα και υποσυνείδητα περισσότερο.
    Αν δουλέψουμε και φέρουμε τον έρωτα σε συνειδητό επίπεδο μπορούμε να "δημιουργήσουμε" αγάπη (μπορεί να λειτουργήσει σαν ομογενοποιητής ο έρωτας διότι δεν είναι απαραίτητο συστατικό της αγάπης αν όμως εμπλακεί αναπτύσσουμε και τρυφερότητα, και σεβασμό κλπ κλπ)

    Μπορείς να αγαπάς κάποιον, να θες να είσαι μαζί του, αλλά να είσαι ερωτευμένη με κάποιον άλλο;
    Φυσικά και μπορείς διότι έχεις ξεχάσει πως είνα να είσαι ερωτευμένος με αυτόν που αγαπάς και φεύγεις από τα κέντρα σου.

    Ποιόν θα επιλέξεις, αυτόν που αγαπάς ή αυτόν που είσαι ερωτευμένη;
    Αυτό είναι ένα καθαρά υποκειμενικό ερώτημα και αφορά και τα δυο μέλη και των δυο καταστάσεων...

    Το ισχυρό ερώτημα δεν είναι τι θα επιλέξεις εσύ αλλά τι θα επιλέξει να κάνει το μέλος της σχέσης που αγαπάς κα πως θα συμπεριφερθεί
    Υπάρχουν σχέσεις αγάπης που ο ένας είναι εκεί σταθερά, κι επειδή αγαπά αναγνωρίζει τα πως και τα γιατί των ερώτων του άλλου (ειπωθούν δεν ειπωθούν) και αναμένει την εξάτμιση.
    Χωρίς τη σταθερά του ενός ο άλλος δεν θα είχε την επιλογή τι να διαλέξω....

    (Έχω κάνει πολλές συζητήσεις με γιαγιάδες και θείες δικές μου και τρίτων και μου έχουν διηγηθεί πολλές τέτοιες ιστορίες)
     
  11. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Το μοτίβο της "υπομονής" και της "καρτερικότητας" όπου τα κεντρα-γυναικες περίμεναν τους άνδρες τους να γυρίσουν ξανά κ ξανά στην εστια, κάτι τρομερά διαδεδομένο παλαιότερα, βασίζεται σε πολύ διαφορετικές αιτίες, κοινωνικές κ οικονομικές κυρίως.

    Δεν αναφερθηκες σε αυτό σε όλο σου το μήνυμα, αλλά στο τέλος η αναφορά σου σε γυναίκες μεγαλύτερων ηλικιών εμπεριέχει και αυτό θεωρώ.
    Το "η γυναικα κρατάει το σπίτι" που λεγόταν παλαιότερα.

    Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει ένα κέντρο, υπάρχει ένας στόχος από ένα σημείο της σχέσης κ έπειτα. Υπάρχουν ανάγκες κ προτεραιότητες . Αναλόγως την ιεράρχηση, κάλυψη ή ματαίωση αυτών, πορευόμαστε.
     
  12. entelweis

    entelweis Regular Member

    Μήπως το να αγαπάς κάποιον και να θες να είσαι μαζί του,ενώ είσαι ερωτευμένος/η με κάποιον άλλον είναι λίγο συμβιβασμός;
    Και τους φίλους σου τους αγαπάς και τους γονείς σου τους αγαπάς και Ρα αδέρφια σου τα αγαπάς.
    Είναι σαν αυτό που λέει ένα ανέκδοτο και αν είναι καλό παιδί να το κεράσουμε καμία πάστα  
    Το να αγαπάς κάποιον και να μπαίνεις σε σχέση μαζί του ενώ είσαι ερωτευμένος με άλλον και τον άλλον αδικεί γιατί ενδεχομένως δε θα του δώσεις όσα πράγματα θα έδινες σε κάποιον που και αγαπάς και είσαι ερωτευμένος.Αλλα και τον εαυτό σου αδικείς γιατί πάντα θα έρχεται στη σκέψη σου το τι θα γινόταν αν ήσουν με τον άλλον...Άλλωστε μια σχέση που ξεκινάει με ένα τέτοιο ερωτηματικό είναι καταδικασμένη από την αρχή για τη συνέχεια της.
    Βέβαια σε ένα δίλλημα που είχα παλιότερα ένας άνθρωπος μου είχε πει ότι οι γυναίκες ήμαστε συναισθηματικά όντα και δενόμαστε πολύ εύκολα από τη φύση μας άρα καλύτερα να είσαι με κάποιον που σε αγαπάει πραγματικά και τον αγαπάς και εσυ Γτ ο έρωτας μπορεί να έρθει παρά με κάποιον που είσαι απλά ερωτευμένη και δεν υπάρχει αγάπη από την πλευρά του.Δεν την ακολούθησα εκείνη την άποψη δεν ξέρω αν ήταν καλό ή κακό αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι έζησα μια δυνατή εμπειρία που αλλιώς ενδεχομένως θα έμενε ως απωθημένο...