Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σημάδι ή αντίδραση;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 14 Οκτωβρίου 2010.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ο/η είναι σαδιστής. Αρέσκεται στο να προκαλεί σημάδια ή πληγές, συνήθως με αίμα ή και μελανιές ώστε να τα βλέπει είτε να τα νιώθει με την αφή. Από αυτά αντλεί ευχαρίστηση. Οι εκφράσεις του πόνου του άλλου του/της είναι αδιάφορες. Ίσως και ανασταλτικές για το ζητούμενο. Για αυτό το λόγο χρησιμοποιεί και τεχνικές που μετριάζουν τον πόνο για να μπορεί να φτάνει πιο μακριά.

    Ο/η είναι σαδιστής. Θέλει να ακούει και να βλέπει τις εκφράσεις του πόνου από τον άλλον. Επιλέγει τεχνικές που προκαλούν τον πόνο δίχως να απασχολείται από την πρόκληση κάποιου σημαδιού. Την ευχαρίστηση την λαμβάνει από την αντίδραση του άλλου και μόνο.

    Είναι τελικά και οι δύο σαδιστές; Γιατί πιστεύετε υπάρχει διαφοροποίηση; Θα ήθελα τις απόψεις σας, είτε ανάλογες εμπειρίες που μπορεί να έχετε;
     
  2. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Προσωπικα μου αρεσουν τα μη-μονιμα σημάδια απο cane, μαστίγιο ή flogger. Κατα κυριο λογο οταν το δερμα κοκκινίζει και πρήζεται ελαφρώς δημιουργώντας ενα κοκκινο «σαμαρακι». Μ' αρεσει να το χαϊδευω με τα χειλια μου και να νιωθω επανω τους τη θερμότητα του.
    Ομως δε μπορω να πω οτι οι ηχητικές εκφρασεις πόνου και ηδονής με αφήνουν αδιαφορο, και σιγουρα δε με απωθούν. Αντιθέτως με φτιάχνουν οσο δε παει.
    Ακόμη περισσότερο ομως μου αρεσουν οταν βγαινουν πίσω από ενα φίμωτρο.

    Δε ξερω αλλα δεν εχω αντιληφθει καποιο διαχωρισμό κατα τον τρόπο που το θετεις Ηλία.
     
  3. kali crow

    kali crow Guest

    σαδιστής ο [saδistís] Ο7 θηλ. σαδίστρια [saδístria] Ο27 : 1. (ψυχιατρ.) αυτός που στη σεξουαλική του ζωή έχει σαδιστικές τάσεις. 2. αυτός που αισθάνεται ηδονή, όταν βασανίζει τους άλλους ή όταν τους βλέπει να υποφέρουν. || (ως επίθ.): ~ δολοφόνος.

    [λόγ. < διεθ. sad(isme) = σαδ(ισμός) -iste = -ιστής· λόγ. σαδισ(τής) -τρια]

    δεν ξερω εαν ο σαδισμος περιλαμβανει και την αναγκη του να βλεπει καποιος σημαδια η να αγγιζει τα σημαδια που χει προκαλεσει πανω στον αλλον.
    πιστευω οτι περισσοτερο ειναι σαδιστης αυτος που αρεσκεται στις αντιδρασεις του αλλου οσο του προκαλει πονο και σημαδια...
     
  4. thanasis

    thanasis Contributor

    Δεν βλέπω κάποιο λόγο διαφοροποίησης. Σε κάποια άτομα και σε κάποια timing προτιμά κανείς αντίδραση, σε κάποια σημάδια, σε κάποια τα χωράει και τα 2 κατά το δυνατόν.
     
  5. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: Σημάδι ή αντίδραση;

    χμμμ τα σημάδια τα αντιλαμβάνομαι σαν ένδειξη κτητικότητας ... οπότε θα μπορούσε να λεχθεί ότι η 1η περίπτωση δεν αφορά σαδισμό αλλά κυριαρχία ...

    φυσικά μπορούν να συνηπάρχουν και οι δύο περιπτώσεις  
    θυμάμε ένα νήμα για το branding τώρα ...

    εμπειρίες ; από προσωπικές θέλω να πω ότι και στο "θύμα" αρέσκετε να χαϊδεύει τα σημάδια του   αλλά από την άλλη να σε φθάνει στα όρια σου ,και να πηδά από την άλλη μεριά είναι επίσης ερεθιστικό-εθιστικό .. έτσι τα βίωσα εγώ τουλάχιστον .
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Απάντηση: Re: Σημάδι ή αντίδραση;

    Δεν σημαίνει ότι κάποιος ανήκει σε μία μόνο από τις δύο κατηγορίες. Απλά νιώθω ότι πηγάζουν από διαφορετικά κίνητρα.
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Απάντηση: Re: Σημάδι ή αντίδραση;

    Σχεδόν έχουμε την ίδια άποψη. Ο σαδιστής κατά την γνώμη μου θέλει τις αντιδράσεις.
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Απάντηση: Σημάδι ή αντίδραση;

    Ενδιαφέρον, έχεις ένα δίκιο.

    Όταν όμως το άτομο αυτό το ερεθίζει και το αίμα που θα στάξει από την πληγή;
     
  9. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: Σημάδι ή αντίδραση;

    ή να ράβει σκισμένη σάρκα και να παρακολουθεί καθώς το βελόνι τρυπά το δέρμα και σέρνετε η κλωστή , τότε μάλλον έχουμε να κάνουμε με εικαστικό ... (εφόσον δεν τον ενδιαφέρουν οι αντιδράσεις τρόμου/φόβου/πόνου) ναι δεν είναι παρά ένας εικαστικός που απλά δημιουργεί μία εικόνα .
     
  10. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: Σημάδι ή αντίδραση;

    Άλλο είδος... περί ορέξεως...
    εγώ, ως Κ, δε θα ήθελα η υ μου να έχει σημάδια... όταν τελειώνει το session να μην έχει κίνδυνο να προδοθεί...
     
  11. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Σημάδι ή αντίδραση;

    καταλαβα τι λες αλλα αν παρεις υποψιν κ την απαντηση μου δεν ειναι οτι πηγαζουν απο διαφορετικα κινητρα, αλλα οτι τα σημαδια και οι εκφρασεις δημιουργουν διαφορετικα συναισθηματα.
     
  12. Απάντηση: Σημάδι ή αντίδραση;

    πιστευω οτι και οι δυο ειναι σαδιστες-απλα το εχουν πιασει απο διαφορετικες πλευρες-διαφορετικες εκφανσεις του ιδιου πραγματος