Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκέψεις γύρω απ το 24/7..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος ellianna, στις 9 Νοεμβρίου 2016.

  1. ellianna

    ellianna Regular Member

    Τι είναι αυτό που κάνει έναν άνθρωπο, εναν/μια Κ να αναζητήσει και να λάβει μια τέτοια σχέση?
    Ποια ανάγκη ικανοποιείται μέσα από αυτήν?
    Αρχικά,μιλώντας για 24/7,πρέπει να έχουμε στο μυαλο μας και την ιδέα της συγκατοίκησης,από ένα σημείο κ μετά τουλάχιστον...
    Πόση αυτοπεποίθηση ή γνώση των δυνατοτήτων του και των ευθυνών που αυτή συνεπάγεται πρεπει να έχει ενας/μια Κ για να αναλάβει τον πλήρη έλεγχο της ζωής του εκάστοτε υ του?
    Πόση θέληση,πόση όρεξη και πόσο κόπο μπορεί να κρύβει μια τέτοια απόφαση?
    Και τι ικανοποίηση αντλεί από αυτό?
    Επί της ουσίας...Γιατί εσείς οι Κ διαλέγετε να μπείτε σε μια τέτοια σχέση?Ποια τα κριτήρια επιλογής σας?
    Πρώτα διαλέγετε το άτομο κ μετά την σχέση ή πρώτα την σχέση και μετά το άτομο?
    Όσον αφορά τα υ... Ποια είναι τα χαρακτηριστικά αυτά του Κ που θα σας κάνουν να ακολουθήσετε?πόσα είστε πρόθυμοι να δώσετε από τον εαυτό σας για την σχέση αυτή?
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Η ελευθερία το να είμαι ο εαυτός μου, γι αυτό και μπαίνει ο καθένας σε μια τέτοια σχέση.
     
  3. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ειλικρινά εγώ δεν μπορώ να κάνω διαχωρισμό ανάμεσα στις βανίλια σχέσεις και στις D/s σε ότι αφορά την συγκατοικηση -24/7

    Είναι δύο άνθρωποι που τα πάνε καλά , θέλουν να κοιμούνται και να ξυπνανε μαζί και να πάνε τη σχέση τους ένα βήμα παραπέρα .
     
  4. ellianna

    ellianna Regular Member

    Υπέροχο συναίσθημα αυτό,αλήθεια.τι καλύτερο από αυτό?
    Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που εσενα ως Μαντλιν θα σε προσελκύσουν όμως σε μια τέτοια σχέση?κατονομάζονται ή είναι η γενική εικόνα-ενεργεια?
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Πάντως, D/s σχέση 24/7 δεν σημαίνει απαραιτήτως και συγκατοίκηση.
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Η ανάγκη/επιθυμία μου για υποταγή/να νιώσω πλήρης, μη πεταχτείς @Guruni . Ξέρετε τι σκέφτομαι τώρα τελευταία, μια τέτοια σχέση θα δοκιμαστεί, όταν συμβιώσουν και οι 2 κάτω από την ίδια στέγη, εκεί θα είναι πρόκληση μέχρι τα μπούνια.

    Δε θα πλήξω ποτέ. :- )
     
  7. ellianna

    ellianna Regular Member

    Ε ναι,όλες οι σχέσεις εκει δοκιμάζονται πραγματικά..Τότε το 24/7 παίρνει αλλη μορφη!σου εύχομαι να το ζησεις λοιπόν!☺
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Εάν δεν υπάρχει η παράδοση ελέγχου τότε ναι, vanniλοσχέσεις είναι.
     
  9. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ναι αγάπη μου όμορφη εσύ !

    Έγω αναφερομαι καθαρά στο τι ωθεί δύο άτομα να μείνουν μαζί (ή και τρία , γουστάρετε ; )
     
  10. sylviacross1965

    sylviacross1965 Regular Member

    Δεν νομιζω ότι εχει να κανει με καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει ενας Κυρίαρχος για να προχωρησει σε μια σχεση 24/7 ενας υποτακτικος. Συνηθως ξεκινα και εξελισεται όπως και τις άλλες σχεσεις, αρχικα με καποιες συνατησεις, αργοτερα οι συναντήσεις αυτές περνουν ολοένα και περισσοτερο χρονο μεχρι που καποια στιγμη ο ενας από τους δυο αποφασιζει να μετακομισει στο σπιτι του αλλου. Αυτό προϋποθέτει βεβαια ότι ο Κυρίαρχος εμπνεει στον υποτακτικο του την αναλογη εμπιστοσυνη και ασφαλεια, όπως και από την πλευρα του υποτακτικου να θελει να αφιερωθεί ολοψυχα στον Κυριο του, να εχει διαθεση προσφορας και να αφεθει στα χερια του Κυριου του ολοκληρωτικα.
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εγώ τουλάχιστον δεν αναζήτησα ποτέ ένα τέτοιο είδος σχέσεως. Ποια θα ήταν η ανάγκη όποιου θα την ήθελε, δεν ξέρω δεν απαντώ.

    Η συγκατοίκηση δεν ισοδυναμεί απαραίτητα σε 24/7, αφού - θεωρητικά - αρκετές ώρες της ημέρας ανά την εβδομάδα είναι μακριά ο ένας απ' τον άλλο για λόγους εργασίας. Και το κόβω λιγάκι δύσκολο, να μην είναι επικεντρωμένοι στη δουλειά τους.

    Δεν θέλουν όλοι οι Κ τον πλήρη έλεγχο της ζωής του εκάστοτε υ τους. Ως προς την αυτοπεποίθηση, την αυτογνωσία καθώς και την μεγαλύτερη ή μικρότερη ροπή στην λήψη ευθυνών, αυτά πιστεύω ότι έχουν να κάνουν με τον εκάστοτε άνθρωπο ανεξαρτήτως αν θα είχε και το βουδουσουμικό status του Κ ή αν δεν θα είχε καμία καν σχέση με το bdsm.
    Πάντως για μένα τ' όποιο υ δεν θα ήταν άμοιρο ευθυνών ( αν μη τι άλλο για ότι θ' αφορούσε σε σημαντικό βαθμό τον εαυτό του ).

    Μάλλον χρειάζεται αρκετή όρεξη, η όποια θέληση λογικά τεκμαίρεται απ΄ την ύπαρξη της όποιας 24/7 σχέσεως.
    Ως προς τον κόπο, ίσως να είναι περισσότερο θέμα τρόπου παρά κόπου ( πάντα υποθέσεις κάνω ).
    Πολύ σημαντικός ο παράγοντας έτερος, αν οι δυο ταιριάζουν και τρόπος βρίσκεται και ο κόπος δεν είναι εξουθενωτικός.

    Αν ήθελα σχέση 24/7, που δεν θέλω, γιατί την θεωρώ για τα δικά μου γούστα κουραστική κι ανώφελη.
    Θα έπαυα να χαρακτηρίζω εαυτόν Κ και θα με χαρακτήριζα Α ( τουτέστιν, θα "έσφιγγα" πολύ περισσότερο το πλαίσιο ελέγχου γύρω απ' την ζωή της παρτενέρ μου, για να μην πω, ότι θα το έκανα ίσως και ασφυκτικό για κείνη. Κάτι που σε μένα δεν λέει τίποτε ). Πρώτα διαλέγω τ' άτομο και μετά την σχέση, αφού τ' άτομα θα ήταν τα υλικά με τα οποία η σχέση θα χτιζόταν.
    Αν διάλεγα πρώτα την σχέση και μετά τ' άτομο. Θα ήταν σαν να έβαζα τα γαϊδούρια μπροστά απ' την άμαξα. Ή σαν να έχτιζα ένα σπίτι ξεκινώντας απ' την ταράτσα. Τα κριτήρια επιλογής? Ίσως αρκετά και με κάθε συμπάθιο βαριέμαι να τ' αναφέρω, σίγουρα ο βαθμός υποτακτικότητας/"ορθής", "ανορθόδοξης" ή ανύπαρκτης βουδουσουμοσύνης της όποιας παρτενέρ μου δεν βρέθηκε ποτέ στην πρώτη θέση της λίστας μου. Αυτό το τελευταίο ήταν κάτι, που αντιμετώπιζα ( προβαίνοντας στο απαραίτητο για μένα "ζύγισμα" και λαμβάνοντας τις σχετικές αποφάσεις ), όταν έκρινα ότι θα ήταν ο καιρός του.
     
  12. ellianna

    ellianna Regular Member

    Μια καθ'ολα ολοκληρωμένη απάντηση η οποία έλυσε πολλές απ τις οποίες απορίες ειχα!Ποτέ δεν κουράζομαι να σας διαβάζω!Ευχαριστώ για τον χρονο!