Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκέψεις και προβληματισμοί για τις BDSMικές συζητήσεις στο forum

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 14 Μαρτίου 2017.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Καταλαβαίνω τι λες, αλλά μεταξύ μας, δεν είναι ο αποτελεσματικότερος τρόπος για να φανεί δόξη και τιμή ο/η λεβεντομαλάκας ο σπάνιος, ο μάλαξ ο συγκλονιστικός ο χρυσοφτέρουγος...
    Άσε που στο καπάκι υπάρχουν οι μουχρίτσες (κλασομπανιερομαλακοπίτουρες)...
    Που θα βάλουν και κανά λάικ ή θα πούν μια σποντιτσουλίτσα για να "δώσουν γνωριμία" μπας και δεν πιστοποιηθούν ως μαλάκες λάιτ...
    Και συμπληρώνεις την λίστα ignore ή εξασκείσαι στο αυτόματο pass με το που θα τους δεις να γράφουν οτιδήποτε...
    Αν και για μένα θα έπρεπε να ήταν θέμα μοντερέσιο, αλλά με τις δεδομένες παραδοχές λογικό είναι πως δεν μπορεί να γίνει πλην κραμπινάτων περιπτώσεων.
    Οπότε μια χαρά...
     
  2. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Πολύ ωραία παρατήρηση   Εδώ υπάρχει προβληματισμός ...

    Υπάρχει ένα παράδοξο εδώ. Που δημιουργείται από τη συγκριση κοινωνικού τηλεβδσμ (φόρουμ) με το κοινωνικό βδσμ (συγκέντρωση για μπύρες)
    Σε πρόσφατη συγκέντρωση που πήγα, σαν όπως εδώ στο φόρουμ δηλαδή, κοινωνικό βδσμ δηλαδή, ήταν όλοι με το χαμόγελο στα χειλη.
    Χαλαρές συζητήσεις και πειράγματα παντού.

    Προσωπικά κατόρθωσα να κάνω συζητήσεις επί του σπορ, σε πολύ χαλαρό κλίμα στην συγκέντρωση αυτή.
    Και όχι μόνο εγώ αλλά και άλλοι.

    Τουτέστιν, η αυστηροποίηση στο φόρουμ τι ακριβως εξυπηρετεί ;
    Διότι την στρέβλωση την βλέπω.Δημιουργείται διάσταση με την πραγματικότητα.
    Αλλο θα δεις στο φόρουμ, άλλο στην εκδήλωση.

    Τι κερδίζουμε δηλαδή από την αυστηροποιήση εδώ στο φόρουμ ;

    Οποτε πρέπει να απαντηθεί το ερώτημα :
    Αφού δεν είναι αυστηρά τα πράγματα στις κοινωνικές συγκεντρωσεις γιατι να είναι στο φόρουμ ;
    Και απο κει και πέρα να το συζητήσουμε για να το λύσουμε.

    Και να τονίσω την διαφορά. Μιλάμε για το κοινωνικό βδσμ.
     
  3. gazza

    gazza Regular Member

    φιλαρακι τα ειπες ολα με λιγες γραμμες respect απλα απο μενα  
     
  4. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Το πρόβλημα είναι ότι στις συναντήσεις δεν έρχονται και όλα τα άτομα που δημιουργούν προβλήματα.
    Επίσης στις συναντήσεις για κάποιο παράξενο λόγο μπορεί να έρθει ο μεγαλύτερος διαδικτυακός εχθρός σου και να μην πείτε κουβέντα για τα πράγματα που έχετε διάφορες.
    Το φόρουμ πρέπει να έχει αρχές και κανόνες γιατί ο γραπτός λόγος είναι απρόσωπος.Οποτε και εύκολα παρεξηγήσιμος.
     
  5. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Εγω παλι ποσο χαζος ειμαι και δεν μπορω να καταλαβω γιατι θα πρεπει να χαλιομαστε οταν καποιος εχει διαφορετικη αποψη απο εμας;
    Ο καθενας ζει τη ζωη του οπως θελει κι οπως μπορει.
    Επισης ο καθενας εχει την αποψη του.
    Σε τι μας εμποδιζει να ζησουμε αυτο που μας αρεσει η γνωμη των αλλων;
    Χρειαζομαστε την καθολικη αποδοχη για να αισθανομαστε καλα;
    Και να δεχτω πως ενα Κ ατομο επηρεαζεται απο το πως καποιος αλλος αντιλαμβανεται τα της ζωης του;
    Ποσο Κ το κανει αυτο;
    Εννοω θα αλλαξει κατι αν η κοσμοθεωρια μου και το πως ζω, για να μιλησω προσωπικα, γινεται αποδεκτη ή οχι απο καποιους;
    Σε καμμια περιπτωση απαντω.
    Αποψεις ανταλλασουμε, πληροφοριες, γουστα, τεχνικες, ποιος ο λογος να δημιουργουνται κρισεις κι επικρισεις και αντιπαλοτητες;
    Τα παραπανω ειναι καθαρα ακαδημαικα ερωτηματα, δεν απευθυνονται καπου και παρακαλω δεν θα ηθελα να εμπλακω σε συζητησεις χωρις νοημα.
    Απλα ηθελα να τα βγαλω απο μεσα μου.
    Ευχαριστω.
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Nαι το θέμα δεν είναι όταν απλά καταγράφεται διαφορά απόψεων. Το θέμα είναι όταν οι άλλοι σε προσβάλλουν προσωπικά, αντί να ασχοληθούν με τις απόψεις σου, όταν ξεχειλίζει ο λόγος τους μισαλλοδοξία και προσωπικές επιθέσεις, όταν σε ειρωνεύονται, σαρκάζουν και στάζουν χολή σε κάθε λέξη. Κάποιοι επιτίθενται, κάποιοι άλλοι νιώθουν την ανάγκη να αμυνθούν. Εκεί υπάρχει πρόβλημα. Και παιδείας και διαχείρισης κατά τη γνώμη μου. Εγώ λέω ν΄ανοίξει το τσατ, οι ορμόνες αυτές οι ανεκτόνωτες, διαλύουν σιγά-σιγά τον κόσμο... 
     
  7. Elric m

    Elric m Leave No Cross Unturned

    Εδώ μέσα υπάρχει ο πραγματικός εαυτός. Εκεί έξω μάσκες και γελάκια. Δεν ισχύει για όλους αυτό βέβαια.
     
  8. Νομίζω συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο . Εδώ μέσα σοβαροφάνεια ,απόλυτες απόψεις και έξω η στα μηνύματα διαλλακτικοι και γλυφτες όσο δεν φαντάζεσαι !
     
  9. Elric m

    Elric m Leave No Cross Unturned

    Ναι παίζει κι αυτό κοπελιά.
     
  10. desire

    desire No one like you https://youtu.be/aZcXD6bCK8U

     
  11. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Ας μιλήσουμε για τον τρόπο συζήτησης στο φόρουμ λοιπόν, σε κατάλληλο νήμα.
    Μπερδεύεσαι. bullying είναι η παρενόχληση του άλλου χωρίς επιχειρήματα, μόνο γιατί κάποιος μπορεί. Ένα παράδειγμα είναι αυτό που έγινε σήμερα στο νήμα περί πεολειχίας με το σβήσιμο απανωτών ποστ στον διάλογο σου με τον @Arioch, @thief και εμένα, ξεκινώντας από τα δικά σου (να υποθέσω γιατί ήταν άβολα να υπερασπιστούν; ).
    Αυτή είναι μια μορφή πραγματικού bullying: κατάχρηση δύναμης και εξουσίας. Σβήνω γιατί μπορώ. Δεν είναι η πρώτη φορά που φαίνεται ότι χρησιμοποιείται η ιδιότητα σου για να αποφευχθούν άβολες καταστάσεις - με κάποιο πανικό, όπως δείχνει η κίνηση να σβηστεί και ένα ποστ μου στο Εκτός θέματος που δεν είχε αποδέκτη, δεν είχε quote, ανέφερε απλώς "Ο πανικός είναι κακός σύμβουλος, χαχα". Το μόνο που δείχνει μια τέτοια κίνηση είναι πανικός.

    Άλλο ένα παράδειγμα που έμεινε στην οθόνη μου:
    Αντεπιχειρήματα;
     
  12. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Διαφωνείς στο ότι δεν πρέπει να υπάρχει διάκριση φύλου στην ελευθερία στην σεξουαλική έκφραση;
    Θέλεις να μας το εξηγήσεις;