Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκέψεις και προβληματισμοί για τις BDSMικές συζητήσεις στο forum

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 14 Μαρτίου 2017.

  1. RAIN

    RAIN nefelibata


    Ελευθερία λόγου...ταύτιση απόψεων... ...κατάχρηση...προσβολή...σεξισμός...;;;;
    Τόσο απλά;
    Τον χάνω τον συλλογισμό σου.

    Αλλά πάλι ελευθερία λόγου έχουμε ο καθένας γράφει ότι πιστεύει....
     
  2. skia

    skia Contributor

    Όχι, δεν έχει κανένας το δικαίωμα να κρίνει τη σχέση άλλων και το τρόπο που εξελίσσεται. Κι ο λόγος είναι ότι δε μπορεί να γνωρίζει το δέσιμο, την επικοινωνία και τη σύμβαση που έχουν ορίσει αυτοί. Οποιοσδήποτε τρίτος κρίνει με βάση των δικών του κριτηρίων κι όχι με το σκεπτικό εκείνων που απαρτίζουν τη σχέση. Τη στιγμή που είναι ενήλικοι, έχουν την ικανότητα να κρίνουν ανάλογα και να αποφασίσουν τι είναι καλύτερο για εκείνους και τι τους εκφράζει και γιατί όχι να επωμιστούν και τις συνέπειες αυτών.
     
  3. dark_princess

    dark_princess Regular Member

    κανεις λαθος. οταν κανεις τα εν οικω, εν δημω, πρεπει να υποστεις τις συνεπειες, τις οποιες... απο το μπραβο μεχρι το πως εισαι ετσι.
     
  4. dark_princess

    dark_princess Regular Member


    δεν εχεις δικαιωμα να ασκησεις κριτικη σε κατι που δεν θεωρεις οτι σου ταιριαζει ή οχι;

    αλλιως να το κλεισουμε το μαγαζακι και να παμε σπιτια μας
     
  5. skia

    skia Contributor

    Άλλο το λέω τη γνώμη μου, άλλο το κρίνω. ΄Αλλο το '' εμένα δε μου ταιριάζει, δε συμφωνώ και δεν ξέρω πώς θα το έπαιρνα αν το επωμιζόμουν'' κι άλλο το ''α, εσένα σε τιμώρησε με αυτό το τρόπο, άρα είναι μαλάκας ο Κ σου''.
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Η κάθε απάντηση έχει "συνέπειες", άρα και η δική σου και η δική μου.. εσύ είπες την γνώμη σου και εγώ την γνώμη μου για την γνώμη σου κτλ. Που κάνω λάθος ακριβώς?
     
  7. dark_princess

    dark_princess Regular Member

    προσωπικα δεν θα χαρακτηριζα καποιον που δεν τον ξερω με τετοια προσφωνηση. αλλα για μενα ειναι κριτικη και τα δυο.
     
  8. dark_princess

    dark_princess Regular Member

    στις περιπτωσεις που ευσταθει. εκτος και αν καταλαβα κατι λαθος.
     
  9. skia

    skia Contributor

    δε μιλώ για σένα προσωπικά, να το ξεκαθαρίσω αυτό. απλά συζητάμε πάνω στη κριτική.
    όχι, δεν είναι κριτική. με το πρώτο δεν κρίνει κάποιος, θέτει τα όρια που έχει ο ίδιος. με το δεύτερο κρίνει καθαρά. άποψη μου φυσικά.
     
  10. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Δε συμφωνώ, αν ήταν έτσι έπρεπε όλοι να κοιτάμε τα του οίκου μας μόνο και να μην μπορούμε να εκφέρουμε κριτική άποψη για ότι γίνεται γύρω μας. Νομίζω πως όλοι έχουμε το δικαίωμα της κριτικής, η οποία βεβαίως με τη σειρά της κρίνεται από τους άλλους.
     
  11. skia

    skia Contributor

    Αυτό πρέπει να γίνεται, πρώτα από όλα να κοιτάμε τα του οίκου μας, να λύνουμε τα θέματά μας και τα προβλήματά μας κι όχι να αναλωνόμαστε σε κριτικές για πράγματα που πιθανά δε καταλαβαίνουμε ή δεν ταιριάζουν στην ιδιοσυγρασία μας. Το αν κρίνουμε την ποιότητα ενός χαρακτήρα χωρίς να τον γνωρίζουμε αυτό καθιστά εμάς του ίδιους λάθος όχι εκείνον που φέρει το χαρακτήρα.
    Με αυτό που λέτε,μου δίνετε το δικαίωμα να πιαστώ από τα post σας και να σας κρίνω δηλαδή ως χαρακτήρα, ως Dom, κτλ, παρόλο που δε σας γνωρίζω. Κι αν δεν συμφωνώ με τις τακτικές σας να πω ότι είστε άχρηστος. Αυτά δεν γίνονται, με συγχωρείτε. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι μπορώ να κρίνω μόνο ότι έχει να κάνει με μένα και ανθρώπους που γνωρίζω προσωπικά και οι πράξεις τους έχουν επιπτώσεις σε μένα κι όχι σε τρίτους. Οι τρίτοι μπορούν να κρίνουν για τους εαυτούς τους.
     
    Last edited: 5 Ιουλίου 2018
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Συμφωνώ, όταν η κριτική αφορά απόψεις, ή δραστηριότητες που έχει κάποιος συμμετάσχει, με τι "προσόντα" όμως μπορεί κάποιος να κρίνει τα βιώματα τρίτων;