Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλάβα vs Υποτακτικής

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 16 Μαϊου 2006.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Συχνά μοναχικός όντως, ακόμη και αν συμβιβαστεί προσωρινά κάποια στιγμή θα φύγει αν, όπως λες έχει συνειδητοποιήσει τις ανάγκες της. Νομοτελειακά.
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Η κοινωνική πλευρά Μαστερ δεν με αφορά για να είμαι ειλικρινής. Αυτή που βλέπουμε στον εαυτό μας απ΄ την άλλη, εαν κι εφόσον μας καλύπτει, δεν μπορεί να είναι λανθασμένη, μπορεί?

    Αλλά, το άσπρο - μαύρο, το όλα 'ή τίποτα, μήπως αναρωτιέμαι Κύριε μας στερεί από πράγματα που θα μπορούσαν αν τους δίναμε ευκαιρία και δεν απαιτούσαμε το απόλυτο να μας κάνουν ίσως όχι απόλυτα αλλά κοντά στο να είμαστε ευτυχισμένοι?

    Μήπως αυτό το απόλυτο είναι ουτοπικό? Μήπως υπάρχει μόνο στο μυαλό μας, σαν άλλο ένα ουσιαστικό αλλά αδιόρατο εμπόδιο να φτάσουμε κάπου? Μήπως θέτουμε το απόλυτο ως στόχο, για να μην μπορεί να τελιώσει ποτέ το ταξίδι?
    Μήπως το ταξίδι δεν θα τελίωνε είτε έτσι είτε αλλιώς, απλά ίσως αν κατεβάζαμε λίγο τον πύχη θα μπορούσαμε να απολαύσουμε πιο ουσιαστικά το ταξίδι?

    Παλιά πίστευα πως μπορώ τα πάντα, πως μπορώ να κάνω ότι πραγματικά επιθυμώ. Έλεγα πάντα, πως δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω.
    Μεγαλώνω, και μεγαλώνοντας άρχισα να αποδέχομαι σιγά σιγά, με ένα σωρό ενοχές αρχικά και με απόλυτη παράδοση στη συνέχεια, πως η πίστη πως το "σημαντικό" είναι εκεί μπροστά, πως είμαι ξεχωριστή και κάπου υπάρχει κάποιος που θα με "δει" όχι όπως με βλέπουν όλοι, όχι αυτό που δείχνει η μάσκα που φορούσα και η ελπίδα πως όπου νάναι θα γίνει εκείνο το γύρισμα του τροχού που θα φέρει την ευτυχία και ολοκλήρωση, δεν θα συμβεί ποτέ.
    Με λυπεί ακόμη το γεγονός πως δεν ισχύει στα πάντα, το δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω. Θέλω πολλά, αλλά δεν τα μπορώ.
    Δεν μπορώ να κοντρολάρω τον εαυτό μου μόνη μου. Όσες φορές προσπάθησα, ήταν όπως Λέει και Ο MasterJp, απλά μπαλώματα που δεν κρατούσαν για πολύ.
    Γι΄ αυτό αντιδρώ έντονα, όταν γράφουν πως απώτερος σκοπός της εκπαίδευση είναι να γίνει μια σκλάβα Κυρίαρχη.
    Γιατί ποτέ δεν μπορεί μια σκλάβα να γίνει οτιδήποτε πέρα απ΄ αυτό που είναι. σκλάβα. Είναι η ευχή και κατάρα της.
    Μπορεί να τα μπαλώσει για λίγο όλα και να "μοιάζει" με οτιδήποτε επιλέξει να βάλει σαν μάσκα, αλλά η ουσία της δεν αλλάζει.
    Και ναι είναι απίστευτα μοναχικός δρόμος όπως λέει και η σκια, αλλά δεν έχεις άλλη επιλογή, όχι αν στόχος σου είναι να μείνεις πιστή προς την ουσία σου.

    Και όλα είναι μαυρόασπρα...
     
    Last edited: 16 Ιουνίου 2006
  3. skia

    skia Contributor

    ο δρόμος που διαλέξαμε είναι μοναχικός,δε βρίσκεις εύκολα αυτό που μπορεί να σε γεμίσει.
    ούτε μπορείς εύκολα να εμπιστευτείς τον εαυτό σου στα χέρια του άλλου.από εκεί και μετά όταν υπάρξει αυτό που σε καλύπτει τα όρια,πιστεύω, τα βάζεις εσύ.
    προσωπικά,άργησα πολύ να μάθω τον εαυτό μου και τον μαθαίνω ακόμα όπως επίσης και τα όριά μου.είμαι στο σημείο που αυτοπροσδιορίζομαι.ήξερα όμως,από μικρή,ότι διέφερα από τους γύρω μου,μόνο που δεν ήξερα να το χαρακτηρίσω.δυστυχώς, το περιβάλλον μου δε βοηθά στο να δείξω τη φύση μου και αναγκάζομαι να φοράω "μάσκα".όλο αυτό με καταπιέζει πάρα πολλές φορές, με άμεσο αποτέλεσμα να μη μπορώ να λειτουργήσω και να έχω ξεσπάσματα.αλλά, όντως, είναι απλά μπαλώματα προσωρινά. 
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ναι είναι και είναι πολύ πιο μοναχικός απ΄ ότι μοιάζει. Δεν είναι μόνο το ότι δεν μπορείς να αφεθείς σε Κάποιο. Είναι που πρέπει να ανέχεσαι να σε βρίζουν τοξικά απόβλητα, είναι που δέχεσαι και λιθοβολισμό από όσους όχι απλά δεν καταλαβαίνουν αυτό που είσαι, όχι απλά δεν μπορούν να δεχτούν μια ειλικρινή δική σου άποψη, χωρίς να την βρωμίσουν με την ψευτοηθική τους που στην ουσία δεν είναι τίποτα άλλο από ηθική φαρισαίων που δεν ανέχονται να υπάρχει οτιδήποτε πέρα απ΄ αυτό που βλέπουν στους κυρτούς τους καθρέφτες.

    Είσαι ειλικρινής σκιά και έχεις το θάρρος να είσαι, χωρίς να προσπαθείς να κερδίσεις εντυπώσεις για το πόσο τέλεια είσαι εσύ προσπαθώντας να μειώσεις έτσι όλους τους άλλους.
    Συγχαρητήρια και καλοσώρισες. Χαίρομαι να γνωρίζω ειλικρινής ανθρώπους, έχουν απομέινει πολύ λίγοι.  
     
  5. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Πολύ ενδιαφέροντες απόψεις. Κανα 2 σχόλια/απορίες

    1) Μια σχέση Μ/s σημαίνει απαραίτητα πως δε θα υπάρχει και συζήτηση περί των συναισθημάτων της s παρά μόνο τιμωρία, έλεγχος κτλ ή αυτό υποβιβάζει την σχέση σε Dom/sub;

    2) Έχω την εντύπωση ότι όλες οι Μ/s σχέσεις ξεκινάνε ως Dom/sub ή αυτό είναι συνεπαγωγή της εκπαίδευσης (του επίπεδου) των ατόμων και μπορεί να υπάρχει η αρμονία της M/s σχέσης από την αρχή;
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Μέσα σε μια Ms σχέση υπάρχει συζήτηση, απλά το πότε δεν το αποφασίζει η σκλάβα. Δεν μπορεί μια Ms σχέση να υποβιβαστεί μια και η Ds σχέση δεν είναι υποβαθμιση μιας Ms αλλά απλά διαφορετική.

    Οι Ms σχέσεις δεν είναι ούτε καλύτερες από τις Ds και σίγουρα όχι το ανώτατο τους στάδιο.
    Όπως Ο Dom δεν είναι ανώτερο στάδιο από τον Top και ο Μαστερ δεν είναι το ανώτατο στάδιο του Dom.
    Όπως και ο sub δεν είναι ανώτερο στάδιο του bottom και ο σκλάβος δεν είναι το ανώτερο στάδιο του sub.
    Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο, κατώτερο και ανώτερο. Υπάρχει απλά διαφορετικό.

    Έτσι ανάλογα με την τοποθέτηση Του MasterJp για το TPE, θα έλεγα πως οι σχέσεις Ms αρχίζουν ως τέτοιες, δεν εξελίσσονται σε τέτοιες.

    Η εξέλιξη μιας Ds σχέσης μπορεί να είναι από πολύ περιορισμένη σε βαθιά και απόλυτη. Μια για μένα βασική διαφορά τους είναι το θέμα ιδιοκτησίας.
    Διαφορετικές ανάγκες.

    Για τα διαφορετικά επίπεδα σχέσεων και υποταγής υπάρχει ένα αξιόλογο άρθρο, τα 9 επίπεδα υποταγής, το οποίο βρίσκεται στο https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=4902
     
  7. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    οπότε για να δημιουργηθεί μια Μ/σ σχέση πρέπει να βρεθούν ένας έμπειρος Μάστερ και μία έμπειρη slave; Ή τουλάχιστον ένας Μάστερ που θα αφιερώσει χρόνο στο να εκπαιδεύσει μια sub που επιθυμεί να γίνει slave;

    όσο για το θέμα ανωτερότητας, δεν είναι πιο fulfilling μια Μ/σ σχέση από μια D/s και για τους δύο or is it just me;
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    and it's a full time job WildOne, όσον δε αφορά στο θέμα fulfilling, περι ορέξεως ...
     
  9. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Προφανώς, γενικώς όμως;
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Τίποτε δεν είναι γενικό σε κάτι τό τόσο ειδικό όπως η "όρεξη"
     
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Το χαρέμι...η υποτακτική....η σκλάβα...Ποία η διαφορά;
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Είναι οι υποτακτικές εν δυνάμει σκλάβες?
    Είναι όλες οι σκλάβες υποτακτικές?