Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλάβα vs Υποτακτικής

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 16 Μαϊου 2006.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    lara,

    1->όχι
    2->ναι
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Σας ευχαριστώ πολύ MasterJp.
     
  3. adelina

    adelina Regular Member

    πολλες φορες εχω μιλησει με σκλαβες που θεωρουν πως δεν ειναι υποτακτικες, εννοωντας υποθετω πως δεν εχουν την συνηθισμενη υποτακτικη συμπεριφορα προς τους αλλους.
    και αρκετες σκλαβες που γνωριζω, εκπαιδευμενες αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο, γενικα δεν ειναι πειθηνιες ή ντροπαλες οπως μοιαζουν να ειναι καποιες υποτακτικες στις διαπροσωπικες τους σχεσεις.
    δεν ξερω ομως αν αυτο ειναι ενα στοιχειο απο το οποιο μπορουν να γινουν γενικευσεις.
     
  4. G_E

    G_E Contributor

    To ξέρω πως είναι έτσι. Αλλά όσο και να το βλέπω και να το παραδέχομαι, δεν το χωράει το μυαλό μου.

    Βρε κορίτσια λύστε μου μια απορία. Γνωρίζετε έναν Κυρίαρχο που είναι ευγενικός και γλυκός όπως εγώ, αλλά όταν του μιλάνε κατεβάζει το βλέμμα, είναι υποχωρητικός, κοκκινίζει…. Τι συμπέρασμα βγάζετε?

    Αντιστρέψτε τώρα την εικόνα και σκεφτείτε μια σκλάβα, έξυπνη και συγκροτημένη αλλά όταν της μιλάνε κοιτάζει κατάματα, είναι τσαούσα κι αναψοκοκκινίζει. Τι συμπέρασμα να βγάλω?

    Ξέρω πως γίνεται αλλά …. δεν το χωράει το μυαλό μου.

    (Είναι λίγο άσχετο με το thread αλλά … )
     
  5. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Πως έχει απέναντί του κάποιον που του βγάζει υποτακτικότητα... πχ την μαμά Του.

    Πως έχει απέναντι της κάποιον που της προκαλεί αντίδραση για κάποιον Χ λόγο.  
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ατομο υποτακτικής ψυχολογίας (και σε τέτοια αναφερόμουν όταν έγραψα 2->ναι, στην ερώτιση της lara), όσον μπορώ να πω βασιζόμενος σε εμπειρίες, δεν είναι αυτό που χαμηλωνει ντροπαλά το βλέμα όταν του απευθύνει κανείς (ο όποιοσδήποτε) τον λόγο, άσχετα αν αυτό είναι κάτι που πολύ συχνά ισχύει.

    Όπως έχω γράψει και αλλού, ως κυριότερο (και σαφέστερο) χαρακτηριστικό αυτού του τύπου ατόμου θεωρώ το πόσο άσχημα νοιώθει, όταν δυσαρεστεί κάποιον με το φέρσιμό του γι' αυτό και αποφεύγει να το κάνει (να δυσαρεστήσει) χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν μπορεί (το πως θα νοιώθει μετά στην περίπτωση αυτή είναι ένα άλλο ζήτημα).

    Φυσικά δεν είναι το μόνο χαρακτηριστηκό, θεωρώ όμως τα άλλα (ανάγκη για υποταγή / επιθυμία να κυριαρχηθεί, επιθυμία παράδωσης, επιθυμία αποφυγής αποφάσεων κλπ) ώς παράγωγα του βασικού χαρακτηριστικού που προανέφερα.
     
  7. G_E

    G_E Contributor

    Έχεις δίκιο MasterJp. Και ασφαλώς δεν περιμένω από την υποτακτική να χαμηλώνει το βλέμμα στον οποιοδήποτε. Έχω γνωρίσει υποτακτικές που διαχειρίζονται πολύ καλά και με δυναμισμό τις κοινωνικές και επαγγελματικές τους σχέσεις.

    Αυτό που δεν χωράει το μυαλό μου είναι μια υποτακτική που συχνά και εκ χαρακτήρος βγάζει δόντια. Εκφράζω ίσως τις ιδιαιτέρες προσωπικές προτιμήσεις μου για τις γυναίκες, και όπως είπες και στα λατινικά «περί ορέξεως ουδείς λόγος».

    Πάντως, και εκ πικράς πείρας ομιχλών, μια υποτακτική δεν εξελίσσεται κατ’ ανάγκη σε σκλάβα. Δε μπορείς να ποτίζεις μια βουκαμβίλια-νάνα περιμένοντας να καλύψει όλη την πρόσοψη του σπιτιού.Μια σκλάβα όμως, μπορεί να περάσει ένα στάδιο της ζωής της ως valilla ή ως υποτακτική.

    Και ακόμη περισσότερο, μια vanilla με κάποια χαρακτηριστικά υποτακτικότητας ή ελευθεριάζουσας σεξουαλικότητας δε σημαίνει ότι με την προπαγάνδα, την πρόκληση και την εκπαίδευση θα γίνει υποτακτική ή σκλάβα.

    Υπάρχει όμως μια κατηγορία vanilla γυναικών που με προβληματίζει ως προς «την κατάταξή τους». Είναι εκείνες που ούτε τους περνάει απ’ το μυαλό το lifestyle και να μαστιγωθούν ή να δεθούν, κλπ. αλλά υπακούουν σε κάθε εντολή, όλος ο κόσμος είναι ο άντρας τους, ανέχονται και δέχονται προσβολές και χαστούκια, εκτελούν τις εντολές του κατά γράμμα, τσακίζονται να τον περιποιηθούν, δέχονται να τις χρησιμοποιεί σεξουαλικά κατά τις ορέξεις του ακόμα και να τις βιάζει μεθυσμένος, ετοιμάζουν το φαί που του αρέσει, δεν τρώνε πριν δεήσει να έρθει, δε μιλάνε και δεν παραπονιούνται για τις εξωσυζυγικές του σχέσεις, ανέχονται και περιποιούνται τους φίλους του, δεχονται τιμωρίες και περιορισμούς, χαιρονται με την επιβράβευση. Και αυτές δεν είναι λίγες αν και λιγοστεύουν. Είναι vanilla female? Είναι υποτακτικές? Είναι σκλάβες?
     
    Last edited: 18 Ιουλίου 2006
  8. Astarty

    Astarty Contributor

    Είναι τα άτομα με νοοτροπία θύματος όπως λέω. Το συναντώ συχνά στο συγγενικό περιβάλλον. Θείες να μου διηγούνται ιστορίες μεθυσμένης νυχτός. Το πως ο άντρας τους τους έχωνε το κεφάλι ανάμεσα στα κάγκελα του κρεβατιού. Πως γυρνούσε μεθυσμένος και τις βιάζε. Ευτυχώς που έχει ο καιρός γυρίσματα.

    Αστάρτη
     
  9. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    KyriosG, οι γυναίκες που αναφέρατε δεν είναι σκλάβες. Μια σκλάβα δεν είναι μια ακόμα κακοποιημένη γυναίκα, δεν είναι ένα ακόμα θύμα. Η ανοχή της «κακομεταχείρησης» για παράδειγμα, δεν τις προσδιορίζει ως υποτακτικές και σκλάβες με την έννοια του BDSM. Άντε να πούμε πως επειδή κάπου το χαίρονται είναι raw material και να τεθεί το θέμα το πολύ πολύ σε επίπεδο υποτακτικής ψυχολογίας, προσωπικότητας, whatever.
    Η συμπεριφορά των γυναικών αυτών βρίσκεται μέσα σε πλαίσια κοινωνικώς «αποδεκτά», χωρίς συναίσθηση της εναλλακτικού τρόπου ζωής που ονομάζεται BDSM , ο οποίος διέπεται και απαιτεί συνειδητοποίηση σε σχέση με τα προκαθορισμένα, ναι, στερεότυπα, κανόνες ή οδηγούς ή όπως θέλετε πείτε το. Το BDSM σε μεγάλο βαθμό διαφοροποιείται από το vanilla έστω δυσδιάκριτα κάποιες φορές, ακριβώς χάριν της συνειδητοποίησης πως ζούμε με άλλους κανόνες και ορισμούς ακόμα και με ταμπέλες και πρωτόκολλα που το καθιστούν οριοθετημένο και όχι ξέφραγο αμπέλι.
    Να διευκρινίσω πως μιλάω πάντα για το BDSM με τον ορισμό της σχολής των Δυτικοευρωπαίων και Αμερικάνων (που και πάλι υποδιαιρείται σε υποσχολές), αφού έχει δοθεί στο φόρουμ αυτή η ταυτότητα, και η παραπάνω τοποθέτηση μου δεν αναφέρεται στην Ανατολίτικη γενικευμένη και χαοτική (για εμένα) φιλοσοφία του Δερβένακα.
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    Ίσως το έθεσα υπερβολικά και προκάλεσα τα «αντι-θυματικά» αισθήματα.

    Εκείνο που ήθελα να τονίσω είναι πως υπάρχουν γυναίκες που, χωρίς να είναι bdsm σκλάβες, έχουν όλα τα χαρακτηριστικά υπακοής και υποταγής ακόμα και σε ακραίες συνθήκες (πχ κακοποίησης).

    Αν υποθέσουμε ότι άνδρας μιας τέτοιας γυναίκας δεν είναι «κακοποιητής» και βιαστής, δε μεθάει και την προσέχει (άρα αυτή δεν είναι θύμα) τότε πως θα χαρακτηρίζαμε τη γυναίκα αυτή που έχει αφιερώσει το είναι της στον άνδρα της? Και μάλιστα χωρίς να του θέτει όρους?
     
  11. illusion

    illusion Regular Member

    submissive vs slave

    Μια πολύ ερωτευμένη γυναικα.

    illusion
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    πιθανά υποτακτικής ψυχοσύνθεσης, δεν αρκεί ο τρόπος που φέρεται στον άνθρωπο για τον οποίο τρέφει συναισθήματα για να κρίνει κανεις (δυσκολεύει παρά βοηθάει), χρειάζεται να αναλυθει ο τρόπος που αντιμετωπίζει γενικώς την ζωή, το περιβάλλον της και τον εαυτό της.

    Για όλους αυτούς τους λόγους τονίζω και θα συνεχίσω να τονίζω (μέχρι τελικής πτώσης των πλήκτρων μου, όπως λέει ο DreamMaster) πως ο έρωτας είναι άσχετος με το BDSM και την επιθυμία / ανάγκη υποταγής, όπως και οτι σε αυτόν τον τρόπο ζωής τα "πράγματα" πρέπει να είναι γνωστά, ξεκάθαρα και αποδεκτά εξ' αρχής.