Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλάβοι «Επαναστάτες»

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος dominaIris, στις 4 Φεβρουαρίου 2010.

  1. dominaIris

    dominaIris New Member

    Ο παραπάνω χαρακτηρισμός αφορά στα άτομα που θέλουν να υποταχτούν αλλά δεν θέλουν/μπορούν να αφεθούν. Το να αναλάβει μια αφέντρα/αφέντης ένα σκλάβο/α είναι σοβαρή υπόθεση. Απαιτεί σωστή ψυχολογία και από τα δύο μέρη, καθοδήγηση και ΠΟΛΥ προσπάθεια από το μέρος του σκλάβου!
    Στην εντεκάχρονη πορεία μου μέσα στο χώρο (δωδεκάχρονη εάν προσθέσω και τον ένα χρόνο που υπηρέτησα ως σκλάβα), έχω δει δύο «κατηγορίες σκλάβων». Οι ΔΗΘΕΝ και οι «επαναστάτες» όπως τους ονομάζω εγώ…. Με τους δήθεν δεν θα ασχοληθώ καθόλου. Και μόνο η αναφορά μου σε αυτούς είναι πολύ μεγάλη τους τιμή. Οι «επαναστάτες» είναι αυτοί που αξίζουν κάποια προσοχή και αυτό θα το τεκμηριώσω παρακάτω.
    Κάθε φορά που σκέφτομαι τους σκλάβους που είχα αναλάβει βλέπω στους περισσότερους ένα κοινό σημείο. Όλοι ήταν αρκετά δυναμικοί στην καθημερινή τους ζωή (και εννοώ στην καθημερινότητα χωρίς την παρουσία μου). Αυτή την διαπίστωση σίγουρα την έχουν κάνει και άλλες Κυρίες και ίσως το επιβεβαιώσουν όταν διαβάσουν αυτό το άρθρο. Γιατί ένας δυναμικός άντρας να θέλει να υποταχτεί….? Η απάντηση είναι απλή! Γιατί αυτό του λείπει ώστε να μπορέσει να ισορροπήσει…. Πόσοι από αυτούς όμως μπορούν στα αλήθεια να το κάνουν? Πόσοι από αυτούς αντέχουν?
    Είπαμε…. Το να είναι κάποιος σκλάβος δεν είναι ούτε εύκολο ούτε απλό! Για αυτό και δεν μπορούν να το κάνουν όλοι! Υπάρχουν σκλάβοι που ενώ έχουν την δυνατότητα να γίνουν άριστοι αφήνουν την «συμβατική» τους μεριά να τους καταβάλλει ή φοβούνται να αφεθούν! Υπάρχουν σκλάβοι που όταν ερωτευτούν την Κυρία τους ξεχνάνε την θέση τους και αρχίζουν να φέρονται σαν συμβατικοί! Υπάρχουν σκλάβοι που όσο περισσότερο χρόνο περνάνε με την Κυρία τους τόσο πιστεύουν ότι τους «ανήκει» και αρχίζουν τις συζητήσεις για αποκλειστικότητα, ή αντιμιλάνε! ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?
    Έχω αναφέρει ξανά ότι κάποιος πρέπει να είναι ΠΟΛΥ δυνατός (όχι δυναμικός) ως χαρακτήρας για να αντέξει τις πιέσεις που δέχεται ένας σκλάβος! Η χειρότερη και πιο δύσκολη από όλες αυτές είναι να ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ! Αυτή είναι για εμένα η υπέρτατη πρόκληση! ΕΚΕΙ φαίνεται ο αληθινός σκλάβος! Μπορεί ένας σκλάβος «επαναστάτης» να υποταχτεί και να γίνει ένας τέλειος σκλάβος? Μ Π Ο Ρ Ε Ι! Το έχω ζήσει αρκετές φορές! Πρέπει όμως να παλέψει αρκετά με την «συμβατική» του πλευρά! Πρέπει να είναι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ να ΣΠΑΣΕΙ τα όρια του! Πρέπει να ΑΚΟΥΕΙ, ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ, ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ! Πρέπει να ΑΦΕΘΕΙ….! Για εμένα όλοι οι αληθινοί σκλάβοι είναι άξιοι! Οι «επαναστάτες» όμως έχουν λίιιιιιγη παραπάνω αξία γιατί πάλεψαν περισσότερο και κατάφεραν κάτι ΠΟΛΥ δύσκολο! Να νικήσουν τον ίδιο τους τον εαυτό!

    Αφιερωμένο στους ΣΚΛΑΒΟΥΣ που τα κατάφεραν….!
     
  2. τασος0

    τασος0 Regular Member

    Απάντηση: Σκλάβοι «Επαναστάτες»

    με λιγα λογια ειπατε τοσα πολλα !!!!
     
  3. Storm

    Storm Regular Member

    Δήθεν σκλάβοι, ε; Με τους δήθεν αφέντες τι γίνεται;
    Όταν ο αφέντης ή η αφέντρα είναι άνθρωπος ανεδαφικός και παράλογος, ο σκλάβος πρέπει να επαναστατήσει ή όχι; Όταν ο κυριαρχικός της σχέσης είναι άτομο ουτιδανό και υποδεέστερο του σκλάβου σε όλα, ο σκλάβος τι πρέπει να κάνει όταν ο Κ ξεπερνά τα όρια;
     
  4. Steven_04

    Steven_04 New Member

    προφανως για να το λες εχεις ζησει κατι αντιστοιχο
     
  5. dominaIris

    dominaIris New Member

    Απάντηση: Re: Σκλάβοι «Επαναστάτες»

    Eίναι η δεύτερη απάντηση που σου γράφω (κάτι γίνεται σήμερα και παγώνει με αποτέλεσμα να μην στέλνοντε πράγματα..). Τέλοσπαντων, το πολύ πολύ να αναρτηθεί 2 φορές ή ίδια απάντηση με διαφορετικές λέξεις...

    Όπως είπα και πρίν πολύ σε πείραξε το"δήθεν" οπότε υποθέτω ότι όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται! Όπως μια αφέντρα έχει το δικαίωμα να διώξει ή να μην αναλάβει ένα σκλάβο, έτσι κ ένας σκλάβος μπορεί να πάψει να υπηρετεί μια Κυρία τα γούστα της οποίας δεν μπορεί να καλύψει! Δεν μίλησα στο άρθρο μου για αφέντρες που χτυπάνε ένα σκλάβο μέχρι να τον στείλουν στο νοσοκομείο, ούτε μίλησα για το bdsm στην extreme του μορφή, ούτε μίλησα για "αφέντρες"! Το άρθρο απευθύνεται σε Κυρίες που είναι σοβαρές για αυτό που κάνουν, που όταν αναλάβουν ένα σκλάβο θα ασχοληθούν με την εκπαιδευσή του, θα αφιερώσουν τον πολύτιμο χρόνο τους σε αυτόν, που θα τον καθοδηγήσουν, θα τον μάθουν, θα τον μυήσουν! ΑΥΤΕΣ λοιπόν το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πράγμα που θέλουν έιναι ένα αγοράκι με ορμές και μερικά βίτσια που το μόνο που θέλει είναι να ικανοποιήσει την κ........α του! ΣΕ ΑΥΤΕΣ αξίζει να υποταχτεί ένας σκλάβος! Επίσης όπως μια Κυρία μπορεί να καταλάβει έναν δήθεν έτσι κ ένας σκλάβος μπορεί να δει αν η αφέντρα είναι "αφέντρα"! ΠΩΣ? απο αυτά που θα του πει, μέχρι τον τρόπο που θα καθήσει! Ένα υποδεέστερο άτομο δεν κρύβεται! Μέσα απο μια αρχική συζήτηση φαίνεται τι έιναι κ τί όχι! Εάν κατασταλάξεις λοιπόν αγαπητή μου στο τί είσαι (σκλάβα ή αφέντρα, γιατί απο ότι είδα είσαι switch) θα χαρώ πολύ να σε μάθω πώς να ξεχωρίζεις τους "κανονικούς" αφέντες ή σκλάβους απο τους δήθεν και σε ποιούς αξίζει να υποταχτείς ή να υποτάξεις!

    Ίρις
     
  6. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: Σκλάβοι «Επαναστάτες»

    Ίρις πάντα τόσο μυαλό πουλάς ???? τι θα πει αν κατασταλάξει αν θέλει να είναι σκλάβα η αφέντρα ? είναι switch όπως πολύ καλά βλέπεις .
    Και πια νομίζεις ότι είσαι εσύ που θα την μάθεις να ξεχωρίζει τους πραγματικούς από τους ψεύτικους ?
    Για μαζέψου και μίλα λίγο καλύτερα λέω εγώ .
    Μάθε να σέβεσαι τους συνομιλητές σου , γιατί ακόμα δεν μπήκες αυτοανακηρύχθηκες αφέντρα όλων των μελών .
    Προσωπικά σε βρίσκω πολύ προσβλητική
     
  7. Storm

    Storm Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Σκλάβοι «Επαναστάτες»

    Αγαπητή Ίριδα
    Την πρώτη απάντηση δεν τη βρίσκω, οπότε απαντώ εδώ και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το διπλό κόπο που κάνεις να τη γράψεις.
    Σε ότι αφορά το "δήθεν", αυτό που θέλησα να πω είναι ότι όπως υπάρχει η κατηγορία υποτακτικών που ανέφερες αλλά δεν περιέγραψες, έτσι ακριβώς υπάρχει και η αντίστοιχη κατηγορία κυρίαρχων. Δε με ενδιαφέρει τι από τα δύο είναι χειρότερο, ένας "και καλά" σκλάβος ή ένας "και καλά" αφέντης. Το θέμα είναι ότι ΥΠΑΡΧΟΥΝ και οι "δήθεν" κυριαρχικοί, όχι μόνο οι "δήθεν" υποτακτικοί και ΠΡΕΠΕΙ να αναφέρεται αυτό. Γιατί λέμε λέμε λέμε για τους σκλάβους, αλλά αφήνουμε τους άλλους στο βάθρο τους να νομίζουν διάφορα, και αυτό προσωπικά είναι δυνατό να με κάνει να δυσανασχετώ. Οι σκλάβοι έχω την αίσθηση ότι λόγω της θέσης τους υφίστανται πιο συχνά κριτική, ενώ αντίθετα οι αφέντες είναι λιγάκι στο απυρόβλητο. Για να αρχίσουμε τις αποκαθηλώσεις λοιπόν.
    Κυρίες με Κ κεφαλαίο σαφώς και υπάρχουν, και είχα και τη μεγάλη χαρά να συνάψω πολύ όμορφες φιλίες με κάποιες. Και συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ στο ότι πολύ συχνά έρχονται αντιμέτωπες με μαλάκες "υπό" που απλά τις θέλουν για να τους κάνουν τα βίτσια. Και εννοείται ότι επικροτώ όταν τους στέλνουν στο διάολο. Επειδή όμως έχω δει και ένα σωρό υπέροχες σκλάβες να στραβώνονται κυριολεκτικά και να ανέχονται ανθρώπους που κανονικά δεν ανέχεσαι ούτε να τους φασκελώσεις, να περνάνε τον παθών τους των τάραχο και να φέρνουν τον περίγυρό τους σε απόγνωση, τότε τι γίνεται; Δεν πρέπει να επαναστατήσουν;;
    Προσωπικά δεν έχω τη δική σου δεκαετή εμπειρία στο χώρο. Και ισχύει τό "έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λέμε". Προσπαθώ όμως να σκέφτομαι και να κρίνω με βάση αυτά που βλέπω. Όσα γράφω (συμπεριλαμβανομένου και του προηγούμενου μηνύματος) είναι σκέψεις που περιμένουν την κριτική και την απάντηση των εχόντων γνώση -εν προκειμένω τη δική σου.
    Δεν είμαι ούτε σκλάβα ούτε αφέντρα -παραείμαι ανεύθυνη και ηλίθια για να γίνω οτιδήποτε από τα δύο. Και δε σκοπεύω να γίνω κάτι από τα δύο τώρα κοντά. Όπου με πάει ο άνεμος και δε βαριέσαι, καλά είμαι κι έτσι.

    Σ' ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή και το χρόνο σου.
     
  8. dominaIris

    dominaIris New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σκλάβοι «Επαναστάτες»



    Η ξεκαθάριση με ικανοποίησε! Θα σου πώ λοιπόν ότι είμαι από τις πρώτες που σιχαίνοντε τους δήθεν αφέντες/αφέντρες και ένα απο τα πράγματα που κάνω είναι να "καθοδηγώ" ένα σκλάβο στο πώς να διακρίνει τις αληθινές απο τα παρτάλια! Θεωρώ ότι αυτά τα άτομα υποβιβάζουν την ιδιότητα μας ώς dom και "καταστρέφουν" λόγο της ηλίθιας νοοτροπίας τους σκλάβους που θα μπορούσαν να γίνουν άριστοι! Το άρθρο αναφερόταν στους σκλάβους που ναι μεν θέλουν να υποταχτούν αλλά ο δυναμικός τους χαρακτήρας τους κρατάει πίσω. Κάποια στιγμή θα γράψω ένα άρθρο σχετικά με τους δήθεν dom και θα μου γράψεις τα σχόλιά σου εκ νέου.

    Ίρις-
     
    Last edited: 4 Φεβρουαρίου 2010
  9. dominaIris

    dominaIris New Member

    Απάντηση: Σκλάβοι «Επαναστάτες»


    Τις παρατηρήσεις στις σκλάβες σου (που προφανώς δεν έχεις για αυτό είσαι και switch μπας και δεις κ εσύ λίγο χαρά). Νοοτροπία απο νοοτροπία έχει διαφορά. Δες τι απάντησε η storm και πόσο σωστά μίλησε (οπότε και έγω της μίλησα σώστα όπως της άξιζε) και δες και τις "εξυπνάδες" τις δικές σου... "switch"!
     
  10. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Απορία: το να δηλώνει κάποιος switch τον κάνει υποδεέστερο των άλλων; Και από πού κι ως πού συνεπάγεται πως είναι λύση ανάγκης και όχι επιλογή;

    Α... και κάτι άλλο. Γιατί κάποιοι θεωρούν πως με το να γίνονται αγενείς τονώνουν το κυριαρχικό τους προφίλ;
     
  11. Animator

    Animator Regular Member

    Re: Απάντηση: Σκλάβοι «Επαναστάτες»

       
    Γραψε και ενα αρθρο για τις ωριμες και εμπεριστατωμενες απαντησεις με thought-out επιχειρηματα. Διαπρεπεις σε αυτα.  
     
    Last edited: 4 Φεβρουαρίου 2010
  12. dominaIris

    dominaIris New Member

    Απάντηση: Re: Σκλάβοι «Επαναστάτες»


    Αγαπητέ durcet,

    Θα συνιστούσα να πρόσέχεις καλύτερα αυτά που διαβάζεις ώστε τα σχόλιά σου να μην είναι ξεκάρφωτα. Δεν έγινα αγενείς πρίν ο αγαπητός danos γίνει αγενείς μαζί μου! Το επίπεδό μου τήνει να προσαρμόζεται ανάλογα με το επίπεδο του συνομιλητή μου!

    Ίρις-