Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκούρο κόκκινο ή αχνό ξεθωριασμενο?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος ellianna, στις 6 Μαϊου 2017.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Τρεις ψυχές, τρεις προσευχές

    Δοξάρι είμαι στα χέρια σου Κύριε, τέντωσέ με αλλιώς θα σαπίσω.

    Μην με παρατεντώνεις Κύριε, θα σπάσω.

    Παρατέντωσέ με Κύριε, κι ας σπάσω.

    Νίκος Καζαντάκης
    Αναφορά στον Γκρέκο.
     
  2. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Το προτείνετε αυτό;
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @charlotte : το σχόλιό μου αποτελούσε καταγραφή προσέγγισης, όχι πρόταση, για να απαντήσω όμως στην ερώτησή σας, όταν το Κ ξέρει τι κάνει ναι, αρκεί να είναι γνωστό εκ των προτέρων.

    ever heard of edge play?
     
  4. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Προσωπικά εμπιστεύομαι το ένστικτό μου και τον εαυτό μου. Θα με ειδοποιήσουν έγκαιρα για τυχόν αντικειμενικώς ανυπέρβλητα όρια κατά περίπτωση, προσωρινά, μόνιμα ή συγκυριακά, οπουδήποτε εμφανιστούν, όπως κάνουν πάντα. Έτσι ξεχωρίζω.

    Για μένα ο καθένας έχει δικαίωμα "να θέτει κάποιες κόκκινες γραμμές", όπως έχει δικαίωμα και να τις παραβιάζει ή μετακινεί αν κρίνει αργότερα ότι έτσι επιθυμεί.

    Η Κυριαρχία εμπεριέχει ευθύνη. Και όπως κάθε ευθύνη προϋποθέτει συνεχή εγρήγορση και προσαρμοστικότητα σε σταθερή ιεραρχία θέσεων και κατεύθυνση.
     
    Last edited: 6 Μαϊου 2017
  5. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Το σκούρο κόκκινο....φέρνει προς το Μπορντό...σαπίζει,χαλά...εκεί βρίσκονται οι ευθύνες και των δύο....Κ,υ....
    Μπορντό....ξεπεράστηκαν οι κόκκινες γραμμές και όχι με τον θεμιτό τρόπο...
    Αχνό ξεθωριασμένο...αδιάφορο,χωρίς συγκεκριμένο χρώμα το λες και ροζ...Η κατάληψη των παραπάνω ευθυνών...αποτυχία....
    Προτιμούσα και προτιμώ το κόκκινο αυτό που δεν το λες ούτε αχνό,ούτε σκούρο.....
    Απλά ΚΟΚΚΙΝΟ.....
    Εκεί που η γνώση του Κ συναντά την δύναμη για άφεση του υ....και το άθροισμα αυτών η ισορροπία...
    Απλά ΚΟΚΚΙΝΟ...... το λένε και το χρώμα του πάθους....
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Δεν μου αρέσουν οι μπάμιες λέμε, τι δεν καταλαβαίνεις;
    Κι ούτε θέλω ποτέ να νιώσω λεύτερος να τις γευτώ, θέλω να μείνω σκλάβος της αμπαμιαμίας μου.
    Και σκασίλα μου άμα θέλεις εσύ να τις φάω.
    Αμα πιά!
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Case study.
    Στην περίπτωση που έχει τεθεί ως κόκκινη γραμμή από ένα από τα δύο μέλη της σχέσης ή και από τα δύο η σεξουαλική επαφή με τρίτα άτομα με προφυλακτικο, έχει συμφωνηθεί και οφείλει να τηρηθεί, ως προϊόν συμφωνίας και στην συνέχεια αυτό καταπατηθεί, αποτελεί ή δεν αποτελεί λόγο λύσης της σχέσης, με αποδέσμευση, χωρισμό, ή γουοτέβα;
    Aποτελεί δικαίωμα του Κ να αποφασίζει για την καύλα και την υγεία του και να εμπιστεύεται τα πρόσωπα που ο ίδιος θεωρεί αξιόπιστα, αλλά μπορεί να το επιβάλλει αυτό στο υ;
    Eιδικά όταν έχει προηγηθεί συμφωνία;
    Kαι αν στο πλαίσιο της αρχικής συμφωνίας δεν συμπεριλαμβάνεται το να γνωρίζει ή όχι το υ τις οποιεσδήποτε δραστηριότητες του Κ, πως μπορεί να διασφαλίσει βασικά για την υγεία θέματα;
    Αν κονομήσει το υ κάποιο αφροδίσιο ή κάτι σοβαρότερο, τότε πέρα από ηθικές ευθύνες, τι άλλες ευθύνες έχει το Κ;

    Πέρα από το case study, όταν καταπατούνται τα όρια της κοινής λογικής στον βωμό των εκάστοτε επιθυμιών, μπορεί αυτό να ενταχθεί σε οποιουδήποτε είδους διεύρυνση ορίων; Ή η συζητήση περί ορίων και κόκκινων γραμμών είναι να΄χαμε να λέγαμε;
    Γιατί πολύς κόσμος, ανεξαρτήτως status, γκουρλώνει ματάκια όταν κάποιος απαιτεί τα αυτονόητα ως κόκκινες γραμμές.
    Και έχει χαθεί η μπαλίτσα με τα βασικά θέματα υγείας και προστασίας.
    Δεν θα το πάω σε πιο χοντρά ζητήματα, όπως μόνιμες σωματικές βλάβες, ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες και άλλα ντεκαυλέ καθημερινά ζητήματα γιατί θα με πείτε κινδυνολόγα.

     
     
  8. kinkynik

    kinkynik Guest

    Η κοινή λογική δεν απαντάται (συναντάται) και πολύ συχνά. Κοινώς η κοινή λογική δεν είναι και πολύ κοινή.

    Συνεπώς, για να μην παρεκτρεπόμαστε απο την κοινή λογική η απάντηση (συνάντηση) είναι μία. Συζήτηση.
    Δεν είναι άβουλα όντα τα υποτακτικά άτομα. Είναι άτομα που τους αρέσει να κυριαρχούνται απο κυριαρχικά άτομα.

    Αυτό δεν αφαιρεί την βούλησή τους στα πλαίσια της κυριαρχίας και υποταγής όμως. Το αντίθετο μάλιστα, για να μπορεί να υφίσταται κυριαρχία θα πρέπει να υφίσταται πρώτα γνώση.
    Γνώση του ατόμου που κυριαρχείς. Κι αυτό δεν είναι καθόλου εφικτό με την απουσία βούλησης του προς υποταγή προσώπου.
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Μου φαίνεται τόσο στοιχειώδες, που δεν θα το έβαζα καν σε αρχική διαπραγμάτευση.
    Εφόσον κάνεις σεξ χωρίς προφυλακτικό με ένα άτομο, είναι αυτονόητο ότι το κάνεις μόνον με ένα άτομο, άσχετο αν έχεις πολυγαμικές σεξουαλικές σχέσεις.
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Αν το έχεις δει να εφαρμόζεται απαρέγκλιτα σε όλες τις σχέσεις στον χώρο, πάω πάσο, εμένα έχουν πέσει άλλα πράγματα στην αντίληψή μου πάντως. Δυστυχώς...
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

       
     
  12. Don Corleone

    Don Corleone The Master Of Disquise

    Το έχεις προσεγγίσει τέλεια....με αφορμή το παραπάνω θυμήθηκα πριν πολλά χρόνια μια σχέση μου που όταν θελήσαμε να βάλουμε μια φίλη μας στις ερωτικες μας ανωμαλίες χάλασα 4 -5 κουτάκια προφυλακτικα γιατί το άλλαζα κάθε φορά που άλλαζα τα κορμιά τους..το αποτέλεσμα ήτανε να υπαρχει ένας εκνευρισμός στην φίλη μας που γινόταν αυτό.Τις εξήγησα ότι δεν προτίθεμαι να διακινδυνεύω την υγεία της σκλαβας μου πρώτιστος (και την δικια μου) για τις δικές τις καυλες. Όσες φορές βρεθήκαμε προσπαθούσε μονίμως να μας παρασύρει σε απροφυλακτο έρωτα με με το να προκαλεί μόνιμα τις πρώτες κινήσεις να φτιάχτουμε και να ενδωσουμε στο παιχνίδι άμεσα.Αποτελεσμα να την λύσω από την σχέση που είχαμε αρχισει να δημιουργουμε οι 3μας..δεν μου άρεσε αυτό αλλά για εμένα ήτανε κόκκινη γραμμή την δεδομένη στιγμή και παραμένει ακλόνητη η θέση μου στο ζήτημα της υγείας.Ειναι ποτέ δυνατόν να υπερέχει η στιγμιαία ευχαρίστηση την ευχαρίστηση ολόκληρης της ζωής ενός ανθρώπου;