Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σταύρωση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος john_slave96, στις 12 Οκτωβρίου 2005.

  1. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Αυτό που με βασανίζει είναι μέχρι τώρα δεν έχω μπει σε σταυρό. Μόνο μια φορά σε σταυρό σε σχήμα "Χ". (Λένε ότι είναι ο σταυρός του αγίου Αντρέα.) Μήπως κανένας έχει ανάλογη εμπειρία; Πήπως δε γίνεται επειδή είναι πολύ επικίνδυνο; Αν έχετε ανάλογες εμπειρίες, γνώμες ή πληροφορίες καλοδεχούμενες.
     
  2. Kapritsio

    Kapritsio New Member

    Πολυ καλη τιμωρια η συγκεκριμενη πανω στον σταυρο και σιγουρα προσφερει μεγαλη ηδονη και στις 2 πλευρες !!! Δεν το εχω κανει ακομα πραγματικοτητα και ο λογος ειναι οτι, αντι του σταυρου σε σχημα Χ, δενω τον σκλαβο μου ορθιο χειροποδαρα (με δερματινες χειροπεδες για να μην σφιγγουν πολυ) με τα χερια και τα ποδια δεμενα ανοιχτα και τεντωμενα, οποτε ειναι ακριβως και αυτο ενα σχημα Χ, οπως και ο σταυρος ! Το αν ειναι επικινδυνο να περασουμε ! Δεν το νομιζω, εκτος του γεγονοτος οτι ο σκλαβος μουδιαζει ευκολα στα χερια, λογω που ειναι ψηλα σηκωμενα. Γενικα ετσι και αλλιως προκειται για μια αβολη σταση δεσιματος και δεν την συνιστω για πολυωρη τιμωρια. Παντως αξιζει πολυ σαν θεαμα ο σκλαβος ετσι δεμενος, που σε τραβαει σαν μαγνητης να τον τιμωρησεις κι αλλο  
     
  3. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Επικυνδινότητα δεν νομίζω να υπάρχει. Απλά είναι ένα tool που δεν είναι εύκολο να υπάρχει σε κάθε σπίτι. Δυστυχώς ούτε εγώ το έχω ζήσει, αν και θα το ήθελα πολύ.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Στάυρωση

    Ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει σε σταυρό, αλλά αυτό που περιγράφει η Kapritsio το κάνουμε σχετικά συχνά, με απόλυτα ακινητοποιημένα χέρια πόδια στο σχήμα αυτό, και επίσης ακινητοποιημένο κεφάλι.

    Αυτό εύκολα γίνεται στο άνοιγμα μιας πόρτας όπου βάζεις κρικάκια πάνω/κάτω, αριστερα/δεξιά, και ενα ψηλά πάνω απ το κεφάλι και με τις δερμάτινες χειροπέδες στα χέρια και τα πόδια κι ένα κλιπ που πιάνει απ τα κρικάκια και το κεφάλι με ένα λουράκι που πιάνει από το D-ring του κολλάρου.

    Προσωπικά το λατρέυω.

    Τώρα το γιατί είναι ευκολότερο να το κάνεις μ αυτό τον τρόπο αντί να έχεις St Andrew Cross απάντησε η little slut  
     
  5. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Σας ευχαριστώ που απαντήσατε. Αν κάποια Αφέντρα επιθυμεί να εξασκηθεί πάνω μου σε αυτή την τιμωρία, θα το ήθελα πολύ. Ευχαρστώ την Αφέντρα Kapritsio που μπήκε στον κόπο να απαντήσει. Τελευταία ευχαριστώ στις σκλάβες που μας είπαν τη γνώμη τους (ειδικά τη lara που είναι πάντα γλυκειά.).
     
  6. inlx

    inlx Regular Member

    Με άλλα λόγια, σε βασανίζει που δεν μπήκες σε σταυρό για να σε βασανίζουν  

    Μάλιστα...
     
  7. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Είναι μια έντονη φαντασίωσή μου η σταύρωση. Μιλάμε βέβαια χωρίς καρφιά, αλλά με τα χέρια δεμένα σε σχήμα σταυρού (Τ). Δεν ξέρω αν γίνεται και με καρφιά χωρίς να υπάρχει πρόβλημα, αμφιβάλω πολύ. Προσωπικά μου έχει κάνει σταύρωση μια Αφέντρα, αλλά σε σταυρό σε σχήμα Χ, το λεγόμενο και σταυρό του Αγ. Ανδρέου. Ήταν υπέροχο να με μαστιγώνει ενώ ήμουν δεμένος στο σταυρό. Σε μια φίλη σκλάβα την είχαν σε κανονικό σταυρό δέσει για δύο μέρες, μετά δεν μπορούσε να περπατήσει και μόνο με το έντονο μαστίγωμα κατάφερε να σταθεί ξανά στα πόδιά της, απ'οτι μου είπε. Αν κάποιος έχει εμπειρία ας μας πει, όπως επίσης και για τους κινδύνους.
     
  8. HumiliationFactorX

    HumiliationFactorX New Member

    Η σταυρωση ειναι μια τεχνικη που χρονολογειται απο την εποχη της Περσικης Αυτοκρατοριας και εξελισσεται απο τότε, ακμαζοντας κατα την περιοδο της Ρωμαιοκρατιας. Οι πρωτες γνωστες απο την Ιστορια σταυρωσεις γινονταν πανω σε δεντρα (infelix lignum). Επρεπε να περασουν αρκετα χρονια για να εξελιχθει ο πρωιμος αυτος σταυρος στους βαρυσημαντους η υψησημαντους σταυρους (crux humilis, crux sublimis), τους οποιους προτιμησαν οι Εγυπτιοι αλλα και ο Μακεδονας κατακτητης Αλεξανδρος ο Μεγας. Πριν ο σταυρος παρει την μορφη που ολοι γνωριζουμε σημερα απο το μαρτυριο του Κυριου, περασε απο ενα ενδιαμεσο σταδιο, οπου ειχε μορφη "Τ", ο γνωστος και ως crux commissa, για να ακολουθησουν οι προαναφερομενοι crux immissa και crux capitata. Παράλληλα με αυτους φαινεται πως αναπτυχθηκε και ο σταυρος "Χ" (crux decussata), o οποιος ομως χρησιμοποιουταν ως μεσο ανακρισης και εξευτελισμου παρα ως θανατικο μεσον. Ολα αυτα τα ειδη σταυρων ειχαν εναν και μοναδικο σκοπο: βασανισμος του θυματος και δημοσιος εξευτελισμος, ηταν δε σχεδιασμενοι ωστε να οδηγουν σε αργο θανατο μεσα απο μαρτυρικο πονο.

    Η τυπικη διαδικασια σταυρωσης κατα τους Ρωμαϊκους χρονους ηθελε το θυμα να κουβαλαει τον σταυρο πανω στον οποιο θα μαρτυρουσε, απο το σημειο του δημοσιου μαστιγωματος μεχρι τον τοπο του μαρτυριου. Κατα την διαρκεια της σταυρωσης, το θυμα ηταν γυμνο, εκτος αν απαγορευοταν απο τα τοπικα εθιμα. Επειδη ολοκληρος ο σταυρος ηταν υπερβολικα βαρυς (γυρω στα 150 κιλα) για να τον σηκωσει το θυμα, φορτωνοταν μονο την μια δοκο (το οριζοντιο μερος του - patibulum), η οποια ζυγιζε περιπου 50 κιλα και τοποθετουνταν πισω απο το κεφαλι του θυματος, πανω στο οποιο τυλιγοταν προχειρα τα χερια του, ωστε να ισορροπησει. Ενας στρατιωτης εφερε μια πινακιδα (titulus) πανω στην οποια αναγραφοταν το ονομα του θυματος καθως και το εγκλημα για το οποιο καταδικαστηκε σε θανατο. Αργοτερα, αυτη η πινακιδα τοποθετουνταν στο πανω μερος της καθετης δοκου του σταυρου.

    Στο σημειο της εκτελεσεως υπηρχε μονιμως τοποθετημενη η καθετη δοκος, πανω στην οποια ασφαλιζε η οριζοντια, την οποια κουβαλουσε μεχρι εκει το θυμα. Για να επιμηκηνθει το μαρτυριο της σταυρωσης, ορισμενες φορες στο μεσον του σταυρου τοποθετουνταν ενα ξυλινο καθισμα (sedulum). Πολυ αργοτερα εισηχθει το σκαλοπατι (suppedaneum) πανω στο οποιο ακουμπουσαν τα ποδια.

    Στον τοπο του μαρτυριου, δινονταν στο θυμα ενα πικρο ποτο, αποτελουμενο απο ξυδι αραιωμενο σε μυρο, το οποιο ειχε ηπια αναλγητικη δραση. Επειτα το θυμα ριχνονταν στην γη ανασκελα, με τα χερια τεντωμενα πισω απο την οριζοντια δοκο του σταυρου. Επειτα, τα χερια του καρφωνονταν ή δενονταν πανω στην οριζοντια δοκο με σιδερενια καρφια, μεγεθους 15-20 εκ. τα οποια κατεληγαν σε μια τετραγωνη κεφαλη διαμετρου 1 εκ περιπου. Το καρφωμα αυτο γινονταν στο υψος του καρπου και οχι της παλαμης οπως πιστευεται, εχει αλλωστε αποδειχθει οτι η παλαμη δεν θα μπορουσε να κρατησει το βαρος του σωματος πανω σε καρφια. Αφοτου το θυμα ειχε καρφωθει πανω στην οριζοντια δοκο, αυτη υψωνονταν απο τους στρατιωτες ωστε να κλειδωσει πανω στην σταθερη επι βασεως καθετη δοκο. Το επομενο βημα ηταν το καρφωμα (ή σπανιοτερα το δεσιμο) των ποδιων. Αν και ορισμενες φορες τα ποδια ακουπουσαν πανω σε ενα σκαλακι, ο κανονας ηταν οτι καρφωνονταν στο εμπροσθιο μερος της καθετης δοκου. Για να επιτευχθει αυτο, τα ποδια λυγιζονταν ελαφρως και στρεφονταν προς τα πλαγια.

    Οταν το καρφωμα ολοκληρωνονταν, ο σταυρος συρναμολογειτω πληρως, με καρφια και κορδονια. Το πληθος αποδοκιμαζε το θυμα, βριζοντας, φωναζοντας και φτυνοντας το, ενω οι στρατιωτες μοιραζαν μεταξυ τους τα ρουχα τα οποια του ειχαν αφαιρεθει στον τοπο του μαστιγωματος. Η διαρκεια της εν σταυρω επιβιωσης ποικιλε απο 3 με 4 ωρες, μεχρι 3 με 4 μερες, και φαινεται οτι ηταν αντιστροφως αναλογη της εκτασης των πληγων που ειχαν προελθει απο το μαστιγωμα νωριτερα. Ακομα ομως και στην περιπτωση που το μαστιγωμα ηταν ηπιο, οι στρατιωτες επιταχυναν τον θανατο σπαζοντας τα ποδια κατω απο τα γονατα του θυματος (crurifragium).

    Διαφορα εντομα καθονταν πανω στις ανοιχτες πληγες του θυματος, καθως και στα ματια, στα αυτια, στην μυτη του, οπως επισης και ορνια που το περιτρυγιριζαν. Η τελετουργια της σταυρωσης απαιτουσε το πτωμα να μεινει πανω στον σταυρο εως οτου να καταναλωθει απο σκουληκια και ορνια. Πρακτικα, η πολιτεια εδινε το δικαιωμα τις περισσοτερες φορες στην οικογενια του θυματος να αποκαθηλωσει το πτωμα και να το θαψει. Το θυμα φρουρουνταν ακομα και πανω στον σταυρο. Οι φρουροι του, στρατιωτες, πριν το εγκαταλειψουν σιγουρευονταν οτι ειναι νεκρο, τρυπωντας το στο σωμα με σπαθι ή λογχη. Συνηθως, αυτο ηταν ενα διαμπερες θανατηφορο τραυμα στην καρδια, το οποιο ξεκινουσε απο την δεξια πλευρα του στηθους.
     
  9. HumiliationFactorX

    HumiliationFactorX New Member

    Ισως καποιοι απο εσας να μην μπορουν να συσχετισουν αμεσα το προηγουμενο μου thread με το bdsm ή να το θεωρουν υπερβολικο ή ασχετο με το θεμα.. Ενα μοναχα θα σας πω: οι καιροι αλλαξαν, τα ενστικτα οχι. Και ειναι το ιδιο αυτο αρχεγονο ενστικτο που μας οδηγει σημερα στο bdsm, ισως σε αλλους καιρους εκδηλωνοταν με διαφορετικο τροπο. Αν ενδιαφερεται καποιος για περεταιρω λεπτομερειες, οπως π.χ. το πως επερχεται ο θανατος πανω στον σταυρο και κατα ποσον ειναι ασφαλεις οι διαφορες τακτικες που εφαρμοζονται σημερα στα πλαισια του bdsm, ας απαντησει σε αυτο το post, ειδαλλως κλεινω εδω.
     
  10. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Εμείς δεν θέλουμε τέτοια άγρια πράγματα ρε παιδιά. γιατί να μιλάμε για πραγματικά βασανιστήρια (που εμένα προσωπικά, μου είναι μισητά) εμείς μιλάμε για παιχνίδι, για βασανιστήρια και πόνο που προκαλούν ηδονή και που γίνονται με τη θέληση του ΄΄θύματος΄΄ και μέσα στα όρια του. Οσο μ αρέσουν μ αυτές τις προϋποθέσεις άλλο τόσο κι ακόμα περισσότερο με κάνουν να νιώθω φρίκη τα πραγματικά. HumiliationFactorX με ξενέρωσες με τις φρικαλεότητες που περιέγραψες... κάνε καμιά περιγραφή για βασανιστήρια που εκτοξεύουν τη καύλα στα ύψη...

    john_slave96 θα ήθελες να δοκιμάσεις σταύρωση με κάρφωμα; Μπρρρρρ... Ούτε να το σκέφτομαι... με δέσιμο όμως... ααααχχχχχ!!!!!!

    Να όπως αυτή η κοπελιά
     
  11. HumiliationFactorX

    HumiliationFactorX New Member

    sakiss3000 σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Πηγαινε βαθυτερα, λενε, και θα βρεις απαντησεις σε συμπεριφορες, ενστικτα, παθη, που γεννηθηκαν αιωνες πριν, κυριαρχουν ομως σημερα πανω σου. Δεν εχει νοημα να ανακαλυψεις ξανα τον τροχο, οταν ολα ειναι εκει, ετοιμα, για σενα.
     
  12. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    HumiliationFactorX θέλω να σε ρωτήσω το εξής: θα βασάνιζες κάποιον που δεν το θέλει; αν όχι για ποιο λόγο; Από φόβο προς το νόμο, εξ αιτίας της λογικής που λέει ότι είναι κακό και καταφέρνει να καταπιέσει τις επιθυμίες, ή στη σκέψη ότι είναι κακό παύει να υπάρχει επιθυμία; Αν αρχίσεις να βασανίζεις με συναίνεση, αλλά αντιληφθείς οτι έπαψε να συναινεί, στη σκέψη ότι κάνεις κακό θα χρειαστεί να πιεστείς από τη λογική για να σταματήσεις, θα συνεχίσεις, ή θα σταματήσεις αυτόματα γιατί θα σου έχει χαθεί κάθε διάθεση να συνεχίσεις; Ακόμα και το χάδι ή ένα απλό άγγιγμα αν δεν γίνεται δεκτό, κάνει κακό.