Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συμβουλές... ή μήπως όχι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 23 Αυγούστου 2016.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Είναι τελικά χρήσιμες οι συμβουλές γύρω από το BDSM ή όχι;
    Τι χρειάζεται να γίνεται & τι όχι, είναι απαραίτητο;

    Ναι σε αυτούς που δίνουν συμβουλές ή όχι άλλο σώσιμο;

    Aυτό. :- )
     
  2. Dapom

    Dapom Contributor

    Προφανώς μιλάς για συμβουλές απο αγνώστους προς άγνωστο.


    Σε αυτή την περίπτωση τοτε οι συμβουλές αν αντιμετωπίζονται ως πληροφόρηση είναι καλές...αν όμως ο δέκτης απλά τις δέχεται άκριτα τότε μπορεί να είναι επικίνδυνες.


    Με λίγα λόγια δεν έχει να κάνει με αυτόν που δίνει συμβουλές...αλλά με αυτό που τις δέχεται.


    Και οχι μονο στο BDSM αλλά παντού.
     
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αν δεν ζητήσει κάποιος συμβουλές, τότε είναι συνετό να μην δίδονται.
     
  4. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    οι συμβουλές είναι απλώς πληροφορίες. αν τις βάλεις στην πράξη και δεις οτι δουλεύουν για σένα τοτε γίνονται γνώση. αλλιώς πάνε στα σκουπίδια.
     
  5. lexy

    lexy .ti.va.

    Οι καλοπροαίρετες παρατηρήσεις - και - συμβουλευτικού χαρακτήρα, είναι καλοδεχούμενες.
     
  6. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ο πατέρας μου έλεγε: "Παιδάκι μου, δεν χρειάζεται να τα ζήσεις όοοοοοοοολα για να έχεις άποψη, μπορείς και να δεχτείς και κάποιες συμβουλές ή την εμπειρία άλλων για κάποια πράγματα"

    Δεν τον άκουγα τον πατέρα μου  
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Αποφεύγω να δίνω συμβουλές, είμαι κακή επιρροή, τους αφήνω να υποφέρουν, μεγάλη κατάρα είναι, γιατί σε θυμούνται, μόνον όταν σε χρειάζονται.
     
  8. folha

    folha deja vu

    Μου αρέσει να μου δίνουν. Όμως σε μένα ισχύει συνήθως το: αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.

    Δηλαδή, μένουν κάπου ξεχασμένες στο μυαλουδάκι μου οι συμβουλές που έχω πάρει, αλλά εγώ κάνω τα δικά μου (ίσως με κάποια επιρροή από τις συμβουλές). Κάποια στιγμή έρχεται η ώρα που θα πω "α! να γιατί μου είχαν πει να ...μπούρου μπούρου μπούρου...."

    Για τον ίδιο λόγο, όταν μου ζητάνε κάποια συμβουλή για κάτι, τη δίνω, αλλά συμπληρώνω ότι "ό,τι και να σου λέω εγώ τώρα, αν δεν σου συμβεί δεν μπορείς να καταλάβεις (τη χρησιμότητα αυτών που λέω)"

    Τέλος αν κάποιος μου το ζητήσει (και μπορώ) δίνω συμβουλές (=απόψεις που προκύπτουν απ' την εμπειρία).
     
  9. Ομορφα δωρα οι συμβουλες αλλα επικινδυνα.
     
  10. SensualityMaster

    SensualityMaster Nec temere, nec timide

    Προσωπικά πιστεύω ότι όταν κάποιος μπορεί να φιλτράρει αυτά που του λέει αυτός που τον συμβουλεύει, τότε μπορεί άνετα κρίνει αν μπορεί να αξιοποιήσει τις συμβουλές αυτές. Σε κάθε περίπτωση, προτιμώ να δίνω συμβουλές μόνο όταν χρειάζεται, αν και μόνο αν ξέρω το θέμα, και να κάνω ερωτήσεις σε περίπτωση που δεν το ξέρω, ώστε να βγάλει αυτός που με ρωτάει μόνος του την άκρη.
     
  11. ThanPerko

    ThanPerko Regular Member

    Ό,τι συμβουλές και να δώσεις, όσο λάθος ή σωστές να είναι, αν δεν χτυπήσουν νεύρο δεν υπάρχει περίπτωση να ακουστούν.

    Οπότε θέτω και το εξής ερώτημα: Πέρα από τακτικές τύπου «σκληρή αλήθεια» και το να δείχνεις σε κάποιον μια γεύση από το «πρόσεχε τί εύχεσαι»· τί άλλες περνάνε;   


    Disclaimer: *fast voice* Εξαιρούνται άτομα με κριτική και σκεπτισμό
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Αν καποιος ζητησει, ναι, δεν ειναι κακο να διδονται  
    Θα πρεπει ομως, κατα τη γνωμη μου, να ειναι παρα πολυ αφαιρετικες ουτως ωστε ο αλλος να μπορεσει να τις προσαρμοσει στα δικα του δεδομενα και στη δικη του εμπειρια.