Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συμπεριφορά των Dommes

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος xalakat, στις 21 Αυγούστου 2005.

  1. xalakat

    xalakat Regular Member

    Έχω κάποιες σχετικές απορίες εδώ και καιρό και παρακαλώ πολύ όποια Domme ή Mistress έχει την καλοσύνη να μου γράψει τη γνώμη Της:

    1) Ενδιαφέρεστε να κυριαρχείτε μόνο πάνω στον ένα σκλάβο που θα έχετε επιλέξει να Σας υπηρετεί (συνήθως σύζυγος ή boyfriend) ή ψάχνετε τρόπους να επιβάλεστε και να ταπεινώνετε τους άντρες γενικότερα;

    2) Αν ισχύει το δεύτερο σας ενδιαφέρει η κυριαρχία πάνω στους υποτακτικούς προς Εσάς άντρες ή βρίσκετε μεγαλύτερη πρόκληση στην καθυπόταξη και vanilla αντρών;

    3) Αφήνετε να φανεί στον έξω κόσμο ότι έχετε κυριαρχική ψυχολογία; Αν ναι, με ποιον τρόπο; Ποια είναι τα δείγματα στην συμπεριφορά σας που μαρτυρούν πως θέλετε να επιβληθείτε σε κάποιον άγνωστο άντρα π.χ. στον χώρο εργασίας Σας;

    Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
     
  2. xalakat

    xalakat Regular Member

    Τι συμβαίνει; Δεν πήρα καμία απάντηση...
    Μήπως έχουν πάει όλες οι Dommes διακοπές;  
     
  3. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    θα παρεις !
     
  4. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Ωραία ερώτηση xalakat.Δεν μπορώ φυσικά να απαντήσω εκ μέρους όλων των Γυναικών.Θα σου πω πως λειτουργώ εγώ.
    Καταρχήν σαφώς και με ενδιαφέρει να κυριαρχώ πάνω στον slave μου και σε κανέναν άλλον μέχρι ενός ορισμένου σημείου όμως.Δεν προσπαθώ να επιβληθώ σε κάποιον άλλο άνδρα αλλά δεν επιτρέπω και να μου φερθεί κανείς με αγένεια.Για παράδειγμα,αν έρθει κάποιος φίλος στο σπίτι μας και μου πει:φτιάξε καφέ,θα το αποφύγω κοιτώντας τον slave μου με ύφος που θα καταλάβει πως πρέπει να σηκωθεί εκείνος να φτιάξει καφέ και όχι εγώ,αν από τη άλλη,ο slave μου είναι απασχολημένος με κάτι άλλο,η απάντησή μου στο φίλο μας θα είναι:φτιάξε εσύ και φτιάξε και για μένα έναν(αν είμαστε κολλητοί θα αντιδράσω έτσι),διαφορετικά από ευγένεια και μόνο θα φτιάξω εγώ τον καφέ.Για το δεύτερο ερώτημα έχω να σου πω πως,η συμπεριφορά μου δεν έχει να κάνει με τη διάθεσή μου να υποτάξω ούτε υποτακτικό ούτε vanilla άνδρα,αλλά απλά πως δε δέχομαι αγενείς η "matcho" συμπεριφορές από κανέναν.Σε τέτοιες περιπτώσεις θα φανώ αυστηρή και θα προσβάλω τον οποιονδήποτε.Στη δουλειά τώρα ,ο τρόπος με τον οποίο θα δείξω σε κάποιον πως πρέπει να είναι άψογος απέναντί μου,είναι το ύφος μου,ο τρόπος που θα του μιλήσω(ευγενικά μεν αλλά ταυτόχρονα πολύ πολύ σοβαρά έως και λίγο αυστηρά.)Ο δυναμικός χαρακτήρας κάποιου,φαίνεται γενικά με τον τρόπο που κινείται και μιλάει οπότε κάθε άνδρας που γνωρίζει μία τέτοια γυναίκα, καταλαβαίνει πως πρέπει να είναι προσεκτικός στη συμπεριφορά του,να δείξει σεβασμό και όχι να φερθεί όπως στον "κολλητό" του.
     
  5. lorelai

    lorelai Guest

    Αν και το θέμα είναι για Dommes μου φάνηκε ενδιαφέρον. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να συγχέουμε τον δυναμισμό με την αυστηρότητα στην συμπεριφορά. Ενας άνθρωπος μπορεί να είναι ευγενικός και συνάμα δυναμικός ενώ πολλές φορές η αυστηρότητα είναι σημάδι συμπλέγματος ανωτερότητας και καθόλου μα καθόλου δυναμισμού. Για τις γυναίκες είναι ακόμα πιο περίπλοκα τα πράγματα λόγω της προσπάθειας τους να φανούν ότι πια δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από έναν άνδρα. Συγχέουν τον δυναμισμό με την άκρατη αυστηρότητα που πολλές φορές φτάνει και στα όρια του να γίνονται αντιπαθητικές και ο φόβος και ο τρόμος στο περιβάλλον εργασίας τους. Συμφωνώ με την Greek Mistress ότι δεν πρέπει όχι μόνο οι Dommes αλλά κανείς μας να δέχεται "macho" και αγενείς συμπεριφορές αλλά να προσέχουμε να μην φτάσουμε στα άκρα και τις αναπαράγουμε κι εμείς. Και επίσης να σημειώσω ότι ο δυναμισμός δεν είναι προνόμιο των Dommes/Doms, Masters και Mistresses. Οι υποτακτικοί/ές και οι σκλάβοι/ες μπορούν να είναι εξίσου δυναμικοί/ές σε πολλούς τομείς της ζωής τους.
     
  6. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    GreekMistress δεν είναι ντροπή ούτε προσβλητικό για οποιονδήποτε άνθρωπο να κάνει ένα καφέ σε κάποιον φίλο η καλεσμένο. εδώ υπερβάλεις λίγο κατά την γνώμη μου
     
  7. PD

    PD Regular Member

    RE: RE: Συμπεριφορά των Dommes

    Συμφωνω απολυτα με τον Konstantinos σε αυτο το σημειο. Δεν ειναι προσβλητικο να κανεις καφε σε εναν φιλο/φιλη που έχει ερθει σπιτι σου.
    Αλλωστε νομιζω οτι δεν λενε οι καλεσμενοι "φτιαξε καφε" αλλα οι οικοδεσποτες ρωτανε τι θα παρουν και οι επισκεπτες απλα απαντουν.

    Γενικοτερα ομως GreekMistress αυτα που γραφεις δεν διαφερουν απο μια απλη (ασχετη με D/s συμπεριφορα) female.
     
  8. Artemis

    Artemis Guest

    xalakat δεν μπορεις να κατηγοριοποιησεις ολες τις αφεντρες στο οτι θελουν ενα συγκεκριμενο πραγμα γιατι οι προτιμισεις και τα θελω ενος ανθρωπου ειναι διαφορετικα απο ενος αλλου. Υπαρχουν καποιες κυριες που θελουν να χρησιμοποιουν εναν και μονο σκλαβο αυτον που δηλαδη εχουν επιλεξει και η σταση τους απεναντι στους αλλους αντρες να ειναι απομακρη και αδιαφορη αλλες παλι να τους αντιμετοπιζουν φυσιολογικα και αλλες να πιστευουν τοσο πολυ στη γυναικεια ανωτεροτητα και σε αυτο που που νιωθουν που να ειναι τροπος ζωης τους οποτε να συμπεριφερονται σε ολους τους αντρες αυταρχικα. Και στη δευτερη ερωτηση σου παλι δεν μπορουμε να απαντησουμε απολυτα γιατι και παλι παιζει ρολο το πως βλεπει τα πραγματα η εκαστοτε κυρια δηλαδη με ποιο τροπο τα εχει φιλοσοφισει και τα εχει μεσ' στο κεφαλι της εν ολιγις ποιες ειναι οι αποψεις της και αν θελει να γινει κατανοητο η να κινησει υποψιες αυτο το οποιο ειναι σε ασχετους ανθρωπους (εκτος χωρου δηλ) και παρα πολλους ακομα πρωσοπικους παραγοντες. Και η τριτη ερωτηση σου παλι δεν μπορει να απαντηθει. Κοιταξε εχει να κανει με τις προσωπικες προτιμησεις του καθε ατομου εδω domination η αλλιως mistress. Εχεις αναλογιστει ποσες κυριες υπαρχουν ανα των κοσμο? Να πουμε 1000 π.χ αν και προσωπικη μου αποψη οτι ειναι πολυ περισσοτερες. Μιλαμε λοιπον για 1000 διαφορετικα ατομα απο διαφορετικα κοινωνικα στρωματα απο διαφορετικες χωρες και πανω απο ολα με διαφορετικες αποψεις και προτιμισεις πως ειναι λοιοπον δυνατον να θελουν ολες το ιδιο να συμπεριφερονται ολες το ιδιο να υποστηριζουν ολες το ιδιο στην ιδια κλιμακα δεν μιλαμε για προγραματισμενα ρομποτ αλλα για ανθρωπους. Εσυ δηλαδη πιστευεις οτι εισαι ιδια με αλλα 1000 ατομα στις αποψεις τα πιστευω σου και τις ερωτικες επιθυμιες σου?
     
  9. xalakat

    xalakat Regular Member

    Κυρία Άρτεμις, ίσως δεν εκφράστηκα καλά σ' αυτό που ζητούσα: Ήθελα τη γνώμη της κάθε Mistress ξεχωριστά. Ο πληθυντικός ήταν ευγενείας και όχι για να υπονοήσω πως όλες έχετε τις ίδιες απόψεις. Αλήθεια η δική Σας θέση πάνω στα ερωτήματά μου ποια είναι;

    Θα συμφωνήσω με την Κυρία GreekMistress στο ότι δεν έχει δικαίωμα κανένας να σου πετάξει ένα "φτιάξε μου καφέ" ούτε καν μέσα στο σπίτι σου, οπότε δικαιολογημένα θα τον έβαζε στη θέση του. Από τον παραπάνω κανόνα εξαιρούνται φυσικά οι slaves. Αν μου έλεγε μία Κυρία
    "φτιάξε μου καφέ" θα τσακιζόμουν να το κάνω αμέσως! ;-)
    Απ' όσα αναφέρετε για την συμπεριφορά Σας πάντως, ομολογώ πως θα δυσκολευόμουν πολύ να καταλάβω πως έχετε κυριαρχική ψυχολογία, μιας και με τον ίδιο ευγενικό και διακριτικό τρόπο θα μπορούσε να συμπεριφερθεί και μια vanilla γυναίκα.
     
  10. lorelai

    lorelai Guest

    Ειδικά για το θέμα του "φτιάξε μου καφέ" νομίζω ότι το παρατραβάμε. Εξαρτάται απο το ύφος που θα στο πει και απο την σχέση που έχεις με το άτομο που θα στο πει. Δεν θα μου φαινόταν καθόλου μα καθόλου προσβλητικό να έρθει ένας καλός φίλος ή φίλη στο σπίτι και να μου το πει αυτό ή οι συγγενείς μου. Εξάλλου συνήθως ρωτάει αυτός που υποδέχεται αν ο καλεσμένος θέλει καφέ. Μην φτάσουμε και στα άκρα και μεταφέρουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις και στις καθημερινές ανθρώπινες σχέσεις μας. Και επίσης xalakat τι φαντάζεσαι ότι πρέπει να κάνει μια Αφέντρα ή ένας Αφέντης στην καθημερινότητά του/της με άτομα που δεν έχουν σχέση με αυτό τον χώρο; Να πάρει το μαστίγιο και να μιλάει επιτακτικά μέχρι να γίνει αυτό που θέλει; Και μην συγχέουμε την ευγένεια με τον δυναμισμό και την Κυριαρχία. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο κατά την ταπεινή μου άποψη. Δεν θα μπορούσε ένας Αφέντης ή μία Αφέντρα να είναι τόσο μα τόσο ευγενική στις σχέσεις τους με τους άλλους ανθρώπους και στη σεξουαλική τους ζωή κάθε άλλο παρά αυτό;
     
  11. xalakat

    xalakat Regular Member

    Lorelai, δεν ξέρω εσύ αλλά εγώ πάντα συγχέω τις σεξουαλικές μου προτιμήσεις με την καθημερινότητά μου.
    Έχεις δίκιο σ' αυτό που είπες για την ευγένεια και την Κυριαρχία. Απλά διαπίστωσα πως στην περίπτωση της GreekMistress μάλλον εάν την γνώριζα τυχαία δεν θα μπορούσα να καταλάβω ότι έχει κυριαρχική διάθεση και έτσι δεν θα μπορούσα ενδεχομένως να συνάψω μια τέτοια σχέση μαζί της, παρόλο που μπορεί να το θέλαμε κι οι δύο.
     
  12. lorelai

    lorelai Guest

    Δεν νομίζω ότι υπάρχουν εγγυημένοι τρόποι για να καταλάβεις με μία πρώτη επαφή αν κάποιος είναι Αφέντης/Αφέντρα, σκλάβος/σκλάβα, υποτακτικός/υποτακτική. Συμφωνώ με την Αρτεμις στο ότι δεν μπορείς να πάρεις μία και μόνο απάντηση στο ερώτημά σου. Εξάλλου δεν υπάρχουν μόνο αυτοί όπως εσύ που μεταφέρουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις και στην καθημερινή τους ζωή. Υπάρχουν πολλοί που το κρατάνε για τον εαυτό τους και για εκείνον μόνο με τον οποίο θα το μοιραστούν. Οπως επίσης και νομίζω θα συμφωνήσεις ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις υποτακτικών και σκλάβων που κατά τα άλλα βγάζουν ένα πολύ δυναμικό ευατό προς τα έξω. Οπότε πιστεύω ότι δεν υπάρχει τρόπος, στις περισσότερες των περιπτώσεων, να καταλάβεις ποιος είναι τί παρα μόνο αφού τον/την γνωρίσεις καλύτερα.