Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Gorean Angel, στις 3 Αυγούστου 2011.

  1. Απο την λιγη μεχρι τωρα εμπειρια μου ως μελος του φορουμ έχω διαπιστώσει κατα καιρους καποια ''απαραδεκτα'' ,(προσωπικη αποψη) post απο ορισμενους που δηλωνουν Κ (είτε Dom ειτε Master) , με κυριους αποδεκτες οχι απαραιτητα υ αλλα και ετερα μελη. Σαν υ θα επιγκεντρωθω περισσοτερο στην συμπεριφορα των Κ προς τις υ. Εξαιτιας της παραπανω διαπιστωσης γεννηθηκαν στο μυαλο μου ορισμενα ερωτηματα.

    Κατα την αποψη μου οι υ υπαρξεις ,ειναι πρωτα και πανω απ ολα ανθρωποι, γυναικες/θηλυκα και εκ των υστερων υ.

    Διερωτηθηκα λοιπον:

    α)Αν οι υ αισθανονται ασχημα (ισως και ντροπη),οταν ο Κ τους δειχνει κακη συμπεριφορα προσβαλλοντας με χαρακτηριστικη αγενεια τους συνομιλητες του. Οι υ αυτες δεν εχουν ως ζητουμενο τους εναν Κ που εκτός απο Κυριαρχος τους θα ειναι και καθοδηγητης, με μυαλο, συνεση, μεγαλειο ψυχης,νηφαλιοτητα χαρακτηρα και με σεβασμο απεναντι σε καθε ανθρωπινη υπαρξη...?

    β)Γιατι καποιοι Κ ενοχλουνται και μαλιστα κατα δηλωση τους χαλαει η αισθητικη τους οταν μια υ που απλα κανει το αυτονοητο σε ενα post που την προσβαλλει και την θιγει? Απαγορευεται να απαντα με σαφηνεια, αξιοπρεπεια και ψυχραιμια υπερασπιζόμενη τον εαυτο της, υπενθυμιζοντας την ανθρωπινη υποσταση της καιτα ορια της ανοχης της? Φυσικα οπως γραφτηκε και σε προηγουμενο νημα η υ αν ανηκει σε κάποιον Κ του εχει αναφερει το γεγονος τον έχει συμβουλευτει και εχει πάρει την αδεια του για να απαντησει.


    γ) Αν μια υ εξαιτιας τετοιων συμπεριφορων του Κ της θα αρχισει να χανει τον σεβασμο της σ αυτον θα κλονιστει η σχέση και σε τελικη εκβαση πρεπει να ζητήσει αποδεσμευση?

    ΥΓ
    Και για να μην παρεξηγηθουν τα γραφομενα μου ασφαλως και ειναι καταδικαστεες παρομοιες συμπεριφορες των υ. Μαλιστα οταν ανηκουν σε καποιον Κ οι ευθυνες βαρυνουν εξισου τον ιδιο διοτι μια υ ειναι "καθρεφτης¨" του Κ.
     
    Last edited: 3 Αυγούστου 2011
  2. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    αγαπητη confused angel

    ποσο δικιο εχεις ν αναρωτιεσαι για ολα αυτα ....

    μονο που θα μου επιτρεψεις μια διορθωση ,

    αυτα που θιγεις δεν αφορουν σε Κυριαρχους

    (Μη δότε τα άγια τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων.)

    αλλα σε κομπλεξικα ανθρωπαρια που κρυβομενα πισω απο την ανωνυμια

    της εικονικης πραγματικοτητος στον μικροκοσμο ενος φορουμ

    προσπαθουν να αποκτησουν την αξια που δεν μπορουν να εχουν στον εξω

    κοσμο

    καρπαζοεισπρακτορες και σπογγοκωλαριοι οντες καποιου αφεντικου

    που σε καθημερινη βαση τους πηδαει για ν αυξησουν την παραγωγικοτητα τους.

    θλιβερα κι αξιολυπητα πλασματα που μονο τον οικτο μας μπορουν ν αποπασουν ...
     
  3. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ


    Κανείς πιστεύω, δεν μπαίνει σε ένα forum για να δημιουργήσει εχθρούς και για να στενοχωρηθεί. Συγκρούσεις προκύπτουν στην διάρκεια.... μερικές φορές, χωρίς κακή πρόθεση και οφείλεται στις διαφορετικές απόψεις των ανθρώπων και στην ιδιαιτερότητα του χαρακτήρα καθενός μας. Η μόνη ελπίδα να είσαι με όλους καλά είναι να μην παίρνεις θέση σε τίποτα, και να χαιδέυεις τα αυτιά του συνομιλητή σου. Να ανέχεσαι το υφάκι του/της καθενός που για κάποιους λόγους, θεωρεί, πως είναι το κέντρο του κόσμου. Αποδέχομαι πως κάποιοι είναι περισσότερο μορφωμένοι από άλλους και άλλοι περισσότερο επιτυχημένοι στην ζωή τους. Καθένας έχει την δική του αξία και έχει το δικαίωμα να διατηρεί την αξιοπρέπειά του και την υπερασπίζει. Μην ξεχνάς πως παρεμβάλονται και προσωπικά μηνύματα, το περιεχόμενο των οποίων δεν μπορούν να γνωρίζουν άπαντες στο forum, για να μπορούν να εξάγουν ολοκληρωμένα συμπεράσματα σε οποιαδήποτε μικροσύγκρουση. "Ο αναμάρτητος, πρώτος την λίθο βαλέτο", θα έλεγα , γιατί και εγώ, έχω σίγουρα κάνει τα λάθη μου, μια και ποτέ δεν υπήρξα αόρατος, ούτε αυλικός και παρατρεχάμενος κανενός.

    Σου εύχομαι, να είσαι αγαπητή στους περισσότερους 
     
  4. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Πέρα από τις προσωπικές αντιπάθειες που είναι φυσικό να δημιουργούνται μεταξύ των μελών ακόμα και διαφορετικού φύλου, ....το πρόβλημα δημιουργείται .....από την συμπεριφορά ...όσων αρσενικών επιμένουν να .."γκομενίζουν" εκεί που δεν τους παίρνει ....και ...όσων θηλυκών ..."γαμπρίζουν" ... ασύστολα.
    Αυτά φαίνονται ...από τα ...γραφόμενά τους ...τι γράφουν, ..πόσο συχνά, ..γιατί το γράφουν, ..που αποσκοπούν ..?
    α) Υπάρχουν πολλές U που νομίζουν ότι ο άνθρωπός που έχουν δίπλα τους, είναι Κ 
    β) Γιατί εκείνοι που ενοχλούνται, νομίζουν ότι είναι Κ 
    γ) Να ζητήσει αποδέσμευση ? Από ποιόν ? Από εκείνον που δεν εμπνέει και δεν ξέρει τι θα πει Σεβασμός ?

    Υ.Γ. Όσο και "καθρέφτης" του Κ να είναι μία U δεν απαλάσσεται από προσωπικά της λάθη.
    Και οι U ...μεγάλα παιδάκια ..είναι..
     
  5. Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ


    Θα μου επιτρεψεις αλλα εμενα δεν μου προκαλουν οικτο.
    Δεν τους λυπαμαι.
    Ειναι υπευθυνοι για τις επιλογες τους.
    Δεν αποτελει ''δικαιολογια'' η οποια δυσκολια συναντουν καθημερινα στην εργασια τους.
    Ας μαθουν να διαχειριζονται τα προβληματα τους.

    Καλη σου μερα  
     
  6. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Δυστυχως σχεδον ολοι εχουμε αναγκη απο ταμπελα και γκετοποιηση.Θελουμε να ανηκουμε καπου.
    Εγω θελω να λεγομαι υποτακτικη,ο αλλος Κυριαρχικος,ο παραπερα πυροσβεστης,πιλοτος και παει λεγοντας.
    Αυτο δεν ειναι μεμπτο βεβαια....ιδιως οταν προσπαθουμε να γινουμε αυτο που επιθυμουμε ή να εκδηλωσουμε αυτο που εχουμε μεσα μας.
    Το κακο γινεται οταν παριστανουμε κατι που δεν ειμαστε και δεν θα γινουμε ποτε,γιατι απλα μας βολευει η ταμπελα για να ικανοποιησουμε διαφορα ενστικτα μας.
    Οταν καποιος-α εγγραφεται σε ενα διαδικτυακο χωρο για να βρει πελατες,εραστες και παει λεγοντας,χωρις να ειναι ειλικρινης και επειδη απλα δεν το εχει,τοτε χανει την μπαλα και γελοιοποιειται.
    Δυστυχως η ευτυχως ετσι ειναι η κατασταση.
    Το σιγουρο ειναι οτι το συνολο απομακρυνει και εξοστρακιζει τον εισβολεα,γιατι ο χωρος ειναι μικρος και ολα μαθαινονται.
    Το καλυτερο σε τετοιες περιπτωσεις ειναι να αγνοεις τον υποτιθεμενο Κυριαρχικο και να μην απαντας ή ασχολεισαι μαζι του.


     
  7. Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ


    Διαφωνιες, ενστασεις, διαφορετικες αποψεις ειναι παντα θεμιτες.
    Δεν εθεσα ποτε θεμα μορφωσης ή καλλιεργειας.
    Ακριβως την λεξη ''αξιοπρεπεια'' χρησιμοποιησα κι εγω.
    Οσο για τα pm δεν με/μας αφορουν, δεν θελουμε να τα μαθουμε, ουτε αποτελουν αλλοθι προσβλητικων απαντησεων δημοσια.
    Το δικο μου ζητουμενο ειναι να με σεβονται και οχι να γινω δημοφιλης και αγαπητη.
    Θα με ενδιεφερε πραγματικα να παρω απαντησεις στα ερωτηματα που εθεσα στο νημα.

    Καλημερα.
     
  8. Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Πολυ καλα κανει ο καθενας/μια και επιλεγει να αυτοπροσδιοριζεται.
    Επισης καθολου δεν με αφορα αν καποιος παριστανει κατι που δεν ειναι, αυτο ειναι δικο του θεμα , ας το λυσει μονος του.
    Οσο για την ''αγνοηση'' καποιων κακοβουλων , οταν δεν εισπραξουν την καταλληλη απαντηση μηπως κινδυνευουμε να χαρακτηριστουμε δειλες? Και ακομα χειροτερα αυτα που μας προσαπτουν να εκληφθουν αυτοματα ως σωστα και δικαια?

    Καλημερα κυρια ''στοματου'' 
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Και οι υποτακτικές είναι υπεύθυνες για τις δικές τους επιλογές, αυτό για μένα τα λέει όλα  

    Τα ερωτήματα που θέτεις νομίζω ότι είναι τα πολύ στοιχειώδη κοινωνικής επικοινωνίας και όχι ιδιαίτερα σχετικά με τον χώρο, μερικά από τα ώριμα παιδάκια του νηπιαγωγείου γνωρίζουν να τα χειρίζονται με άνεση.
     
  10. Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Σε ενα μεγαλο ποσοστο ισως να ειναι ετσι τα πραγματα.
    Οι απαντησεις σου με καλυψαν ως προς αυτο.
    θα μου επιτρεψεις:

    α) 
    β) 
    γ) 



    Καλημερα:innocent:
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ


    Δεν ξέρω αν την θεωρείς εκτός θέματος,αλλά έχω μιά απορία:

    οι υ είναι χαμαιλέοντες;
    αλλάζουν συμπεριφορά, προσωπικότητα ,χαρακτήρα,ανάλογα με τον εκάστοτε Κ που συνάπτουν σχέση;
    Σου θυμίζω πως -σωστά - λες πως "οι υ υπαρξεις ,ειναι πρωτα και πανω απ ολα ανθρωποι" ,πάει να πεί έχουν τη δυνατότητα να σκέπτονται,να κρίνουν...
     
  12. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Καλημερα σας....αγγελε.
    εγω συμφωνω οτι πρεπει να ξεμπροστιαζουμε και να εκθετουμε ενοχλητικους και χυδαιους δηθεν κυριαρχους.
    Αλλα να σου πω και κατι? Σιγα μην χαλαω συνεχεια την ζαχαρενια μου με τον καθε ανοο.
    Στην δυσκολη....Κωνσταντινος!