Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Όλα τα κέρματα δυο δίεδρες τις έχουν...
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    @tithon

    Τα περί άρθρων του ΠΟΥ ούτε που τα είχα δει, μην μυγιάζεστε, δεν ασχολούμαι ποτέ με αυτά, το αστείο εκεί ήταν με το αν η ΔΟΥ δημιουργεί εξαρτητική σχέση και άρα υποκρύπτει κατά ΠΟΥ "κακοποίηση".

    Αλλά δεν προσδοκώ να καταλαβαίνετε τα αστεία μου, όχι μόνο γιατί δεν καταλαβαίνετε τα σοβαρά μου, αλλά γιατί αμφιβάλω αν καταλαβαίνετε τί γράφετε εσείς.

    Ελα μου ντε, ποιός το είπε... ποιός το είπε...

    Ουπς! Να ένας τουλάχιστον που το είπε! "αν είναι βδσμ, δεν είναι κακοποίηση, κι αν είναι κακοποίηση, δεν είναι βδσμ"

    Μήπως να το λέγαμε κατευθείαν στην θρησκευτικη διάλεκτο;

    Και λέγω υμίν, άφετε τα παιδία και μη κωλύετε αυτά ελθείν προς BDSM, ένθα απέδρα κάθε κακία, κακοποίηση και κακοποιητής... ότι εγώ ειμί ό μαρτύρων περί εμαυτοΰ....

    Το λοιπόν, εγώ όπου βλέπω τέτοια πράγματα να γράφονται στο φόρουμ, είτε καταλαβαίνει είτε δεν καταλαβαίνει τί γράφει όποιος τα γράφει, θα επανέρχομαι και θα πηγαίνω από κάτω να γράφω:

    ΨΕΜΜΑΤΑ: μια ερωτική σχέση μπορεί να είναι ΚΑΙ κακοποιητική ΚΑΙ bdsm. Επειδή ο τύπος της ερωτικής διάδρασης και ο τρόπος του σεξουαλίζεσθαι δεν προκύπτει από πουθενά να έχουν ούτε θετικό, ούτε αρνητικό πρόσημο στο αν μια σχέση είναι κακοποιητική.

    Το τί είναι κακοποιητική σχέση μπορεί κανείς να το ερευνήσει ρωτώντας (επιτέλους!) τους ειδικούς. Αν δεν του έχει αφαιρέσει κανείς τεχνηέντως την δυνατότητα να αναρωτηθεί ώστε να φτάσει σε αυτούς.

    Και επειδή σήμερα, 25 Νοεμβρίου, είναι μια ειδική μέρα για το θέμα, αντιγράφω από τα μίντια, για την πληρότητα του νήματος:

    Η Ελληνική Ιατροδικαστική Εταιρία (ΕΙΕ) εξηγεί ότι ο μόνος γιατρός που είναι ειδικός στην καταγραφή, εκτίμηση και πιστοποίηση των σωματικών βλαβών ή στην πιστοποίηση της σεξουαλικής βίας είναι ο ιατροδικαστής. «Κανένα άλλο ιατρικό πιστοποιητικό από γιατρό διαφορετικής ειδικότητας δεν έχει καμία απολύτως αξία».

    Με αφορμή την 25η Νοεμβρίου, η οποία έχει ανακηρυχθεί από τον ΟΗΕ, ως Παγκόσμια Ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών, η ΕΙE προσφέρει για μία εβδομάδα δωρεάν υπηρεσίες πληροφόρησης και συμβουλευτικής σε όλες τις γυναίκες που αισθάνονται ότι το έχουν ανάγκη.

    Συγκεκριμένα, από 25 Νοεμβρίου έως και 2 Δεκεμβρίου, τα συνεργαζόμενα με την ΕΙΕ, νόμιμα ιατροδικαστικά ιατρεία της χώρας θα δέχονται δωρεάν όλες τις κακοποιημένες γυναίκες. Για την πλήρη λίστα των συνεργαζόμενων ιατρείων που συμμετέχουν στην πρωτοβουλία οι ενδιαφερόμενες μπορούν να επισκεφτούν τον ιστότοπο της ΕΙΕ: www.hsfm.gr.
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    είχα υποψιαστεί τις πηγές σας. σας είχα επισημάνει ήδη οτι η κακοποίηση δεν είναι νομοτεχνικός όρος. δεν βλέπω να αναφέρεται κι εδώ.
    έχει ειπωθεί από ορισμένους κακοπροαίρετους οτι τα μίντια δεν εξασφαλίζουν τη σφαιρικότερη προσέγγιση.
    τα επετειακά ιδιαίτερα δεν είναι η ουσία σε όλη τη λάμψη της.

    παίρνω λοιπόν αφορμή, και βρίσκω δικαιολογία να επανέλθω, εστιάζοντας λιγότερο στη σοβαρότητα του θέματος.

    αυτό το "θα σου πω εγώ τι θέλω να είπες" νομίζω ούτε πρωτοδιόριστο πάρεδρο δεν πείθει, μ άρεσαν και τα εισαγωγικά σας!!!! τα καταχάρηκα.
    άντε άλλη μία: η κακοποίηση είναι κακοποίηση, δεν είναι βδσμ.
    για να το φέρω στα μέτρα σας: του γονιού που κακοποιεί του αποστερούν την επιμέλεια, δεν ειναι γονιός, κακοποιητής είναι.
    ευκολυνθήκατε; να το ζωγραφίσω;

    δείτε πρώτα το ζήτημα της κατανόησης της καταδήλωσης και της εστίασης στο αντικείμενο, και το περίπλοκο με το χιούμορ το κοιτάτε μετά.
     
  4. echo

    echo ***

  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    @tithon

    Σε αντίθεση με σας, εγώ πιστεύω ότι το έχετε με τα αστεία, δεν χρειάζεται να κάνετε κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια, και βρίσκω τα ποστ σας πάντα διασκεδαστικά.

    Ας δούμε τί μάθαμε σήμερα:

    Οχι, δεν χρειάζεται να το ζωγραφίσετε. Χρειάζεται να πάτε σε έναν χωρισμένο ή σε διάσταση γονιό που έχει χάσει ("αποστερηθεί" θα λέγατε εσείς) την επιμέλεια με δικαστική απόφαση και να του πείτε ότι έτσι χάνεται ("απόλλυται" θα λέγατε εσείς) η γονεϊκή ιδιότητα, δηλδ. δεν είναι πια γονιός του παιδιού του.

    Θα σας το ζωγραφίσει αυτός. Το μάτι. Μπλαβί. Δεν θα το δείτε όμως ως κακοποίηση, καθ΄όσον δεν είχε πρόθεση. Θα του βγήκε αυθόρμητα, μόλις σας γνώρισε.

    Λυπάμαι, αλλά μοιάζει να έχετε μεγάλη άγνοια νομικών για να μπορείτε να φτιάχνετε παραδείγματα. Η απώλεια επιμέλειας, για οποιονδήποτε λόγο, δεν οδηγεί σε απώλεια της γονεϊκής ιδιότητας.

    Δεν ξέρω αν έχετε διαβάσει ιατροδικαστικές εκθέσεις, αλλά το πρόβλημα δεν είναι αν η "κακοποίηση" είναι "νομοτεχνικός" ή "φοροτεχνικός" όρος ή οτιδήποτε άλλο. Και η "παντόφλα" δεν είναι, αλλά ο μέσος ελληνόφωνος καταλαβαίνει τη διαφορά ανάμεσα στο "ωραίες οι παντόφλες σου Γιωργο μου" και στο "τρώει παντόφλα απ΄τη γυναίκα του".

    Και ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ την πρώτη σημασία, χωρίς να κλονιστούν τα σα εκ των σω της δεύτερης. Δεν παριστάνει ότι δεν υπάρχει η κυριολεξία για να ισχύει η μεταφορά!

    Το πρόβλημα με την μεταφορά, είναι ότι χρειάζεται την κυριολεξία. Χωρίς κυριολεξία, μεταφορά δεν υπάρχει.

    Ο κόσμος στον οποίον υπάρχουν μόνο μεταφορές (και άρα μπορούν με κατάλληλες ερμηνείες να στηρίζουν την ιερότητα, ακόμη κι αν αναγκάζονται να αλληλοαναιρούνται οι ερμηνείες τους) είναι ένας θρησκευτικός κόσμος.

    Αλλά ο μετανεωτερικός τρόπος επιστροφής στη θρησκεία, εκτός από διασκεδαστικός, μπορεί να γίνει και επικίνδυνος.

    Ασε που επιτρέπει "γόνιμο διάλογο" μόνο με τον "προσωπικό πνευματικό" του καθενός, δλδ. με αυτόν με τον οποίον μοιράζονται τις μεταφορές και τις ερμηνείες τους.

    Οπότε, μου είναι προφανές ότι ο λόγος που δεν πρόκειται να συν-εννοηθούμε είναι ότι εσείς εκφράζεστε μες από έναν κόσμο ηθικής, όπου υπάρχει Καλό και Κακό, και οι έννοιες πρέπει να μένουν άσπιλες, αμόλυντες και παρθένες, και συνεπώς υιοθετείτε οποιεσδήποτε λεκτικές και νοηματικές αυθαιρεσίες για να στηρίξουν με την ιερότητα εννοιών (bdsm, γονέας, κλπ.) τον αγγελικά πλασμένο κόσμο σας.

    Αυτός ο κόσμος, της ηθικής, μου είναι απωθητικός και δεν έζησα ούτε πρόκειται να ζήσω σε αυτόν. Μ' ενοχλεί το λιβάνι.

    Δι' ευχών και Ευλόγησον!
     
    Last edited: 26 Νοεμβρίου 2016
  6. tithon

    tithon Contributor

    @elfcat
    πράγματι, προτάσσεται η διασκέδαση, σε ορισμένες συνθήκες.
    δεν λέγεται μεταφορά, περισσότερα σχήματα λόγου στην επόμενη τάξη· κλιμακωτά, μετά την κυριολεξία.
    τα μάτια μου τα προστατεύω, ευχαριστώ! διέκρινα και την πρόθεση.   συνηθισμένη στους ενεργούντες ανάλογα.
    διστάζω λίγο να αποφασίσω αν τελικά πρέπει να αναζητήσω το φως αποκλειστικά σε λογής λογής "ειδικούς" η στον "μέσο οτιδήποτε".
    διστάζω ή αδυνατώ και οχυρώνομαι σε οριστικές διατυπώσεις ιερών εγχειριδίων, να χουν και την ευθύνη, αυτό παράγει θρησκευτικότητα. βαθύτατη.
    να 'στε καλά πάντως.
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εγώ είμαι με τον Σοπενάουερ πάντως...
     
  8. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Τελικά το θεμα μας ειναι η κακοποίηση ή κατα ποσω το επιβάλουμε... οσω και να διαβάζω το παρόν αθρο, εκει καταλήγω.τις καλημερες μου
     
  9. echo

    echo ***

    Με αυτόν τον μισογύνη? τς τς..κακοποιητή!
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Είστε κακός άρθρωπας υμείς, θα σας εκδικηθώμεν οσονούπω, σατανικώς..!
     
  11. echo

    echo ***

    Παρακαλώ η εκδίκηση να τελειώνει με την υπογραφή " το θέμα αυτό είναι βαθύταταν πολτικόν", έχω αρχίσει και το γουστάρω πολύ αυτό !
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Χαίρομαι...!