Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναισθηματική Αποθεραπεία και Ανάπτυξη της Προσωπικότητας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος doul0s, στις 16 Ιουνίου 2005.

  1. inlx

    inlx Regular Member

    Όχι, όχι έχεις δίκιο, δεν είπες κάτι τέτοιο... ούτε κι εγώ κατάλαβα να είπες κάτι τέτοιο, γενικά μιλάω...
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Υ.Γ. τα bold είναι δική μου παρέμβαση


    Όταν γνώρισα Τον Κύριο μου, ήμουν πολύ διαφορετικό άτομο στις εξωτερικές μου εκφράσεις, απ΄αυτό που είμαι τώρα.
    Όπως Ανέφερε και Ο MasterJp για μια σκλάβα οι βανίλλα σχέσεις μπορούν να αφήσουν πολλά κατάλοιπα και μεγάλα τραύματα.
    Όταν λοιπόν με Πήρε, κουβαλούσα πολλές ανοιχτές πληγές, απίστευτα πολλές ανασφάλειες, αλλά όλα αυτά ήταν πολύ καλά κρυμμένα πίσω από μια σκληρή απόλυτη στάση ζωής και πολύ θυμό.
    Είχα μάθει να μην δίνω τίποτα σχεδον από τον πραγματικό μου εαυτό..κλείδωσα.

    Στο 1ο μεγάλο μας session με Έδεσε, με Μαστίγωσε, Έπαιξε με το μύαλό και το σώμα μου πολύ...και μετά με Αγκαλιασε όπως ήμουν δεμένη και άρχισε να με Χαϊδεύει...

    Δεν ήξερα τι μου συνέβαινε...μέσα μου ένιωθα διάφορα συναισθήματα να παλεύουν ψάχνοντας διέξοδο και ξέσπασα σε λυγμούς.
    Δεν ήξερα γιατί έκλαιγα..και΄ήξερα πως έκλαιγα για όλα...όλα όσα με έκαναν να κλειδώνω, να είμαι ανίκανη να αφεθώ να δώσω αυτό που ποθούσα, να είμαι συναισθηματικά ανάπηρη.....

    Με Άφησε να κλάψω...μετά με Πήγε και με ξάπλωσε και γω δεν μπορούσα να πάψω το κλάμα.

    Εκείνη τη μέρα, έπνιξα μέσα στο κλάμα πολλά...ξεφορτώθηκα κάποια, επουλώθηκαν κάποια άλλα...

    Κι από τότε μέρα με τη μέρα, βήμα με το βήμα, μέσα από την εκπαίδευση ανακαλύπτω ένα εαυτό σε πολλά σημεία άγνωστο ξένο σε μένα.

    Η συνεχής δουλειά, το ψάξιμο, η οδύνη της ανακάλυψης, το πένθος κάθε μικρού θανάτου, και η λύτρωση και η ελαφρότητα όλου του είναι μετά απ΄αυτό είναι απίστευτα το τι έχουν κάνει και πόσο μ έχουν θεραπεύσει΄.

    Και βέβαια με έχουν κάνει πολύ καλύτερη στο να αντιμετωπίζω πράγματα και καταστάσεις και ανθρώπους, χωρίς θυμό, μια και δεν χρειάζεται πια να είμαι θυμωμένη για να απαιτήσω το δίκαιο, είμαι πιο σωστή στην επιστήμη μου μια και έχει αλλάξει ακόμη και η απόδοσή μου με την καινούρια μου αυτοπεποίθηση, έγινα καλύτερη μαμά και μέσα μου άρχισε να γεννιέται η γαλήνη, κάτι που παλιά μόνο να ονειρευτώ μπορούσα.

    Οπότε η απάντηση είναι ναι!
    Μπορεί το D/s Lifestyle να αποτελέσει ευκαιρία για την αποθεραπεία προβλημάτων που συνδέονται με παλιότερα βιώματα, να φέρει στην επιφάνεια άγνωστα κομμάτια του εαυτού μας και να βοηθήσει στην περαιτέρω ανάπτυξη της προσωπικότητας.

    Αυτό τουλάχιστο βιώνω εγώ  
     
  3. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Πιστευω οτι το Bdsm μπορει να χαρισει συναισθηματική εκτόνωση και να προκαλεσει απελευθέρωση συναισθημάτων βαθεια κρυμένων κατω απο στρώματα ενοχών , ανασφαλειών και φόβου.
    Ωστοσο αυτο που χαρίζει ειναι ανακούφιση απο τα συμπτώματα οχι θεραπεια. Ειναι συμπτωμτική θεραπεια δηλαδή δεν εξαλειφει την βαθύτερη αιτία μιας ενδεχόμενης διατραραχής.
    Αλλωστε ειναι αδικο να υπαρχουν αξιώσεις ψυχοθεραπευτή απο τον Κυρίαρχο.
     
  4. magda37

    magda37 Regular Member

    Απάντηση: Συναισθηματική Αποθεραπεία και Ανάπτυξη της Προσωπικότητας

    Αν, όμως ,θεωρείται ως ένας δρόμος για ψυχοθεραπεία και η (αυτο)αποδοχή της διαφορετικότητας.. τότε δε συμβάλλει το BDSM προς αυτήν την κατεύθυνση..;;
     
  5. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Ναι πιστευω οτι συμβαλλει βοηθητικά στην ψυχοθεραπέια υπο την προυποθεση πως διπλα της βρίσκεται ενας Κυριαρχος με τρομερη ακεραιότητα χαρακτηρα , ετσι ωστε να μην εκμεταλευτει τις στιγμες αδυναμίας της.
    Το bdsm σε μια ειλικρινη σχέση οπου υπαρχει αληθινο ενδιαφερον του Κυριαρχου για το ευ ζην της υποτακτικης του τοτε ναι μπορει να βοηθήσει αλλα μονο του δεν ειναι πιστευω αρκετο . Χρειαζεται και η συνδρομη επαγγελματια της ψυχικής υγείας.
     
  6. adelina

    adelina Regular Member

    ισως δεν χρειαζεται παντοτε να γνωριζουμε τις αιτιες για να θεραπευτουμε απο κατι. δεν χρειαζεται να ανατρεξω σε καθε γεγονος που συνεβη στην παιδικη μου ηλικια για να "θεραπευτω".
     
    Last edited by a moderator: 2 Μαϊου 2007