Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συνειδητοποιημένοι/o υπό + BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 14 Δεκεμβρίου 2016.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μετά το [Ορθολογικό/Συναισθηματικό νήμα] , μου δημιουργήθηκαν αυτές οι ερωτήσεις:

    Ξέρω δεν είναι πρωτότυπο, άπειρα τα νήματα και άνοιξα άλλο ένα, πειράζει; ;- )
    ..παίρνω πολύ feedback από τα μέλη και τις απαντήσεις τους χρόνια τώρα, πάω παρακάτω:

    • Πότε συνειδητοποιεί μια/ένας υπό να ''χαρίσει'' την υποταγή της/ου στον/ην Κ;
    • Τι την/ον ωθεί στο να το κάνει;
    • Τι σχέση έχει ο έρωτας με την υποταγή;
    • Δως μου τον Έρωτα να σου δώσω την υποταγή μου ( ; )
    • Υπάρχουν συνειδητοποιημένα υπό;
    • 24/7 ή έρωτας;
     
  2. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Καλημέρα @Μαντλίν, πολύ ωραίο θέμα. Επειδή είμαι στη δουλεία όμως δεν μπορώ να το αναπτύξω όπως θέλω. Θα απαντήσω στην 4η κουκίδα σου, για την ώρα, αλλά θα επανέλθω.
    Δώσε μου τον έρωτα να σου δώσω την υποταγή μου. Δεν νομίζω πως τείθεται θέμα ανταλλαγής. Θεωρώ ότι για να χαρίσεις υποταγή, ο Κ σε έχει κάνει να τον ερωτευθείς, εχεί κερδίσει τον θαυμασμό σου και τον σεβασμό σου.
    Φτάνεις λοιπόν στο σημείο να θέλεις, να έχεις ανάγκη να υποταχθείς σε Εκείνον..χωρίς αντάλλαγμα. Θές να είσαι κοντά του και απλά σου αρκεί να σε νοιάζεται...έστω.
    Το ρεζουμέ αυτο είναι θα επανέλθω όμως πιο αναλυτική.
     
  3. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    24/7 ή ερωτας.
    Εγω δε θα μπορουσα και δε θα ηθελα να κανω τιποτα ουτε σε κυριαρχικη φαση ουτε σε υποτακτικη για 24 ωρες και τις 7 μερες σε καποιον που δε θα αισθανομουν κατι ιδιαιτερο.Δε θα αναλωνα τοσο χρονο και σκεψη για καποιον "αδιαφορο" για μενα.Θεωρω οτι γι αυτο υπαρχει η εννοια του 24/7 και του session,αλλιως (για μενα παντα) 24/7 χωρις ερωτα δε λεγεται 24/7 αλλα συνεχομενο session.Δε λεω οτι δε μπορει να γινει κι οτι δε γινεται,απλως εγω το βλεπω αλλιως.Επισης δε πιστευω οτι η υποταγη κι η κυριαρχια γινονται με κριτηριο τον ερωτα παντα,για καποιους ομως γινεται με κριτηριο αυτο και δεν ειναι κακο,γουστα ειναι αυτα.Δεν αλλαζει το συνολο του bdsm απο μια προθεση,ενα παραπανω συναισθημα.Συνειδητοτητα στο τι σου αρεσει σαφως κι εχεις αλλα μπορεις να εχεις συνειδητοτητα και πως θες να το πραγματοποιησεις,πως αυτο που σου αρεσει θα ταιριαζε σε αυτο που εισαι και θες.πχ ενα υπο ή κ ατομο πολυγαμικο προσαρμοζεται διαφορετικα απο ενα μονογαμικο.Δεν ειναι λογικο;Το φετιχ ειναι ενα λιθαρακι,υπαρχουν τοσα αλλα που συνδεουν τη πολυπλοκοτητα του ειναι μας και του θελω μας.
    Τα πραγματα αυτα ετσι κι αλλιως δε μπορουν να ειναι στον πληρη ελεγχο μας γιατι παιρνουν το δικο τους δρομο....
     
  4. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Νήμα ταρα   .. θα απαντήσω σχετικός . (( feedback.. = ανατροφοδότηση ,ανάδραση ,αναπληροφόρηση , αντιδράσεις , )
     
  5. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    • Πότε συνειδητοποιεί μια/ένας υπό να ''χαρίσει'' την υποταγή της/ου στον/ην Κ;
    • Τι την/ον ωθεί στο να το κάνει;
    • Τι σχέση έχει ο έρωτας με την υποταγή;
    • Δως μου τον Έρωτα να σου δώσω την υποταγή μου ( ; )
    • Υπάρχουν συνειδητοποιημένα υπό;
    • 24/7 ή έρωτας;

      Ερωτευμένος και υποτακτικός ειναι τοσο κοντα , σαν έννοιες . οχι συνώνυμα , απλα ερωτοτροπούν
     
  6. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    1*Το έχει πάντα μέσα του αλλά το αποφασίζει όταν μπορέσει να το αποδεχθεί(δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο).
    2*Τον/την ωθεί η ίδια η φύση του/της...αν δεν το κάνει δεν θα ηρεμήσει ποτέ...
    3*Η υποταγή και ο έρωτας είναι οι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος
    4*χχμμμ...Δεν κατάλαβα ακριβώς το point...
    5*Φυσικά και υπάρχουν
    24/7 φυσικά...
     
  7. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Νομίζω ότι κάποιες μορφές έρωτα είναι ότι πιο κυριαρχικό μπορεί να βάλει κάποιος στην ζωή του. Είναι αυτό που δύναται να καταλύσει οποιαδήποτε λογική και όριο και κόκκινη γραμμή.

    Με τον δικό μου τρόπο σκέψης, συνειδητοποιημένο/η υποτακτικός/η είναι αυτός/η που ξέρει τι είναι αυτό που μπορεί να δώσει. Τα ξέρει όχι σε φαντασιακό επίπεδο ή ως επιθυμίες αλλά στην πράξη. Έχει δοκιμάσει και έχει εμπειρία στο τι θέλει να του/την κάνουν τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποιότητα, σε ποιο βαθμό μπορεί να παρέχει έλεγχο και να αντέξει εξουσία και είναι ειλικρινής στις δηλώσεις του/της. Ακριβώς επειδή τα όρια και δυνατότητες του καθενός μας και στο τι παρέχουμε και στο τι ζητάμε είναι δυναμικά θεωρώ την συνειδητοποιήση της υποταγής πολύ σημαντικότερη της διάθεσης για υποταγή. Συνειδητοποιημένες υποτακτικές υπό αυτή την έννοια έχω συναντήσει, οπότε ναι υπάρχουν.

    24/7 για αρχή μετά έρωτας και μετά βανίλα αγάπη και 24/7 σχεσιακή εξάρτηση.
     
  8. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Και αν ξεφλουδίζοντας τον έρωτα με τον καιρό ανακαλύψεις ότι ο σεβασμός και ο θαυμασμός ήταν μια απλή σπατάλη?
    Καλύτερα δεν είναι κάποιος που θαυμάζεις και σέβεσαι να κερδίσει και τον έρωτα σου στην πορεία ?
     
  9. Αν ο υποτακτικος δεν λατρεύει το άτομο στο οποίο έχει δώσει τα κλειδιά της ζωής του, πως είναι δυνατόν αυτό να κρατήσει για πάντα; (όσο είναι δυνατό να κρατήσει το πάντα)
    Εγώ στην πραγματικότητα, το σκέφτομαι ένα κλικ παραπέρα.Ξερω άτομα που έχουν ερωτευτεί ένα ζευγάρι παπούτσια, μια τοστιέρα ή ένα βραδινό φόρεμα..
    Εμένα δεν με ενδιαφέρει ένα εύκολο συναίσθημα σαν τον έρωτα,θεωρώ ότι η απόλυτη υποταγή και η 24/7 σχέση έρχεται τη στιγμή που εμφανίζεται η αληθινή βαθύτερη αγάπη του υποτακτικου προς τον ιδιοκτήτη του. Τη στιγμή που το "εγώ" του εξαφανίζεται και δίνει τη θέση του στο "τα πάντα για την/τον Κυρία /Κύριο μου". Εφημεροι έρωτες και μεγάλα λόγια,κενά,είναι πολύ συνηθισμένα στο χώρο και εγώ προσωπικά τα αντιπαθώ όσο τίποτα άλλο. Η ύπαρξη θαυμασμού για την εμφάνιση, τους τρόπους, τις γνώσεις, τη σκληρότητα μιας Κυρίας ή ενός Κυρίου είναι άλλο πράγμα και είναι ευπρόσδεκτα και αναμενόμενα από το ξεκίνημα μιας γνωριμίας..αυτά εντελώς φυσιολογικά θα προκαλέσουν τον έρωτα του σκλαβου προς τον ιδιοκτήτη του..Με την ελπίδα αυτό το συναίσθημα να καταλήξει στο τέλος σε λατρεία - αγαπη.Το σημείο μηδέν σε αυτή τη σχέση ή το σημείο χίλια, αναλόγως πως το βλέπει κανείς, είναι η στιγμή που το υποτακτικο ατομο παραδίνει τα κλειδιά της ύπαρξης του και η αυταπάρνηση γίνεται η πρώτη φύση του..
    Αγάπη - ερωτας 4-0 από το ημίχρονο!
    Καλή μας μέρα!
     
  10. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ολα αυτα που εξεφρασες,δεν ειναι ερωτας;
     
  11. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    και το επεξα οβερ ο λακαμας χαχαχαχα
     
  12. Η αγάπη είναι ΚΑΙ έρωτας. Ο έρωτας δεν είναι και αγάπη..Αυτό εκφράζω στο προηγούμενο μήνυμα μου.