Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σχέση M/s ή D/s χωρίς S/M

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος αλεπουδάκι Του[n_g], στις 10 Ιανουαρίου 2012.

  1. Η φύση του κάθε ατόμου για μένα φαίνεται απο μικρή ηλικία.
    Αν,κάνουμε μια θετική παλινδρόμιση θα συνειδητοποιήσουμε οτι κάτι είπαμε,κάτι κάναμε στην παιδική μας ηλικία όπου εκεί διαφάνηκε η πορεία μας.

    Σε μια συζήτηση,λοιπόν,που είχα με την μητέρα μου-η οποία ξέρει τα πάντα για μένα-με ρώτησε το εξής:
    Μπορεί κάποιος να έχει σκλάβα/σκλάβο υποτακτική/υποτακτικό χωρίς τα δεσίματα,τον πόνο και ολα αυτά?(Το είπε απλοικά σε εμάς το S/M)
    Εγω της απάντησα φυσικά και μπορεί.Άλλωστε το μόνο σταθερό σε ολο αυτό(Είτε M/s είτε D/s)είναι η παράδοση του ελέγχου και η εγκεφαλική υποταγή.
    Ολα τα άλλα εξαρτώνται απο του μετέχοντες.Τις γνώμες Σας/σας παρακαλώ.
     
  2. Απάντηση: Σχέση M/s ή D/s χωρίς S/M

    Ακριβώς.Είναι το μόνο μη διαπραγματεύσιμο και μη συζητίσμο.Ολα τα άλλα εξαρτώνται.

    Επίσης να μην ξεχνάμε το brain fucking ή το brain humillation.Εσυ εννοείς μόνο σε σωματικόεπίπεδο εξάλλου.
    Ναι μπορεί να υπάρξει.
    Τέλειο θέμα!
     
  3. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Απάντηση: Σχέση M/s ή D/s χωρίς S/M

    Ειναι αδύνατο να βγεί εκτός το S/M κομμάτι απο αυτού του είδους τις σχέσεις. Είναι το οξυγόνο που
    τροφοδοτεί τη φλόγα. Αν λείψει ο μαζοχισμός απο τον/την υ και ο σαδισμός απο Τον/Την Κ , και γενικά
    η βία που ασκείται , το πράμα γίνεται ανάλατο.

    Δηλ. ο ανατολίτης σύζυγος που έχει την κυρά του δούλα μέσα στο σπίτι και όποτε θέλει της τραβάει
    κανά μανίκι , θεωρείται bdsm σχέση?.
     
  4. hateme

    hateme Regular Member

    αυτό το όπιο πιστεύω εγώ είναι,οτι οπός σε κάθε άλλη σχέση είναι υποκειμενικo το πως την βλέπει ο καθένας και πολύ μεγάλο ρόλο παίζουν και οι εμπιριες/βιώματα του καθενός ώστε να ξέρει τι ακριβός θέλει και ζητάει..
     
    Last edited: 11 Ιανουαρίου 2012
  5. Απάντηση: Σχέση M/s ή D/s χωρίς S/M

    Δεν είναι θέμα γνώμης, είναι θέμα γούστων.
     
  6. crimson moon[M_S]

    crimson moon[M_S] Regular Member

    Απάντηση: Σχέση M/s ή D/s χωρίς S/M

    Εύλογη ερώτηση από κάποια που κάνει τα πρώτα βήματά της στον χώρο (το λέω καθαρά λόγω ηλικίας) και νομίζω ότι οι περισσότερες από εμάς το ίδιο ερώτημα είχαμε όταν πρωτοξεκινήσαμε. Νομίζω επίσης ότι για αρκετές από εμάς, ο λόγος ήταν ο "φόβος", όχι τόσο του s/m όσο της έντασης και του βαθμού του. Εγώ τουλάχιστον είχα φρικάρει (και ακόμα φρικάρω κάποιες φορές) με το πόσος πολύς πόνος υφίσταται σε κάποιες περιπτώσεις.

    Μετά άπό κάποια χρόνια όμως και κάποιες εμπειρίες, αγαπητή μου νημαθοθέτρια, κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:
    - πολύ δύσκολα υπάρχει D/s ή Μ/s χωρίς s/m
    - ο βαθμός ή η ένταση του s/m μπορεί να ποικίλει ανάλογα με τον Κ που έχεις την συγκεκριμένη περίοδο ή ακόμη και εντός της ίδιας περιόδου με τον ίδιο Κ
    - ο πόνος "μαθαίνεται" ή αν προτιμάς "συνηθίζεται" με την έννοια ότι οι αντοχές σου αυξάνονται όσο περνάει ο καιρός και όσο αυξάνεται η ανάγκη να ικανοποιήσεις τον Κ σου, και σε αρκετές περιπτώσεις, όσο περισσότερο τον βιώνεις, τόσο περισσότερο τον αναζητάς (τον πόνο εννοώ  )
    - και τέλος, κάτι με το οποίο έχω διαφωνήσει αρκετά στο παρελθόν με διάφορους ανθρώπους: δεν είναι ο πόνος για όλους μας και ψυχικός και σωματικός...για κάποιους μπορεί άνετα να ισχύει μόνο η μία από τις δύο μορφές του

    αυτά από εμένα  

    crimson moon
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Σχέση M/s ή D/s χωρίς S/M

    Η γνώμη μου είναι πως για απάντηση σε μητέρα στέκει πολύ καλά αυτό που είπες  

    Σε συζήτηση μεταξύ σαδομαζοχιστών δύσκολα στέκει, ο πόνος μπορεί να είναι μικρό κομμάτι κάποιας σαδομαζοχιστικής σχέσης όσον αφορά τον χρόνο που καταλαμβάνει αλλά είναι ένα πολύ μεγάλο κομμάτι ως επικρεμάμενη πιθανότητα και αυτό που δίνει ζωή σε όλα τ άλλα.

    Μεταξύ υποτακτικών γυναικών θα σχολίαζα πως BDSM χωρίς πόνο θα κάνει κάποια στιγμή τη σχέση να "μπουκώσει" γιατί όλα αυτά, ο έλεγχος, η υπακοή και πολλά άλλα χρειάζονται δίοδο για να εκφραστούν και σωματικά, με την ερωτική επαφή αυτό δεν επιτυγχάνεται, ακόμα και από μη αλγολάγνα άτομα. Θα συνέχιζα δε πως συνήθως η σαδομαζοχιστική σχέση χωρίς πόνο είναι απαίτηση του Κυρίου, ο οποίος - λέω εγώ τώρα - δεν θέλει διόλου να ανοίξει την πόρτα προς έκφραση του σαδισμού του. Είτε δεν έχει αποφασίσει ακόμα και αμφιταλαντεύεται είτε έχει αποφασίσει να μην τον εκφράσει.

    [Τη διαχείριση του σαδισμού εκ μέρους του φέροντος δεν την έχουμε κουβεντιάσει ποτέ, είναι ο μεγάλος άγνωστος και ένα εξαιρετικά σημαντικό κομμάτι που κρίνει πως διαμορφώνεται η κάθε σχέση Κυριαρχίας - υποταγής. Υπό αυτό το πρίσμα, η έκφραση της μητέρας "μπορεί κάποιος να..." είναι ακριβής.]

    BDSM σχέση χωρίς πόνο είμαι βέβαιη πως γίνεται, δεν είναι όμως η μάρκα λαδιού φιδιού που χρησιμοποιώ οπότε δεν μπορώ να μιλήσω σχετικά.

    Συμφωνώ, είχα κάποτε κι εγώ αυτή την απορία, μου λύθηκε συν το χρόνω, απλά δεν υπάρχει καρτεσιανή σκέψη στο χώρο, μιλάει η ανάγκη και αν κάποιος έχει αυτή την ανάγκη και την αποκαλεί BDSM δεν πρόκειται να σηκώσει κουβέντα σχετικά.
     
  8. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Απάντηση: Σχέση M/s ή D/s χωρίς S/M

    Αν φτιάξει κάποιος τζατζίκι και δεν βάλει σκόρδο, εγώ το λέω "σως γιαουρτιού ". Οι ορολογίες
    υπάρχουν για να καταλαβαίνουμε όλοι το ίδιο πράμα. Επειδή ο κάθε ένας βαφτίζει τα πράγματα
    όπως τον βολεύουν γίνονται παρεξηγήσεις.
     
  9. vautrin

    vautrin Contributor

    Φυσικά και γίνεται, στις Ηνωμένες Πολιτείες μάλιστα που αποτελούν την κοιτίδα του σύγχρονου BDSM κι απ’ όπου προέρχεται όλη σχεδόν η ορολογία που χρησιμοποιούμε κι εμείς σήμερα, αυτές οι μορφές ασύμμετρων ερωτικών σχέσεων δίχως σαδομαζοχισμό έχουν ήδη ταξινομηθεί και κωδικοποιηθεί ως ξεχωριστά εναλλακτικά lifestyles.

    Aναφέρω ενδεικτικά την ήπια εκδοχή του Victorian household, το 1950s Household, το Age play και τον Κώδικα της Οδαλίσκης, μορφές ερωτικών κι οικογενειακών σχέσεων που ανακαλούν πατριαρχικές δομές του ιστορικού παρελθόντος. Σ’ αυτές τις περιπτώσεις η αλγολαγνεία δεν έχει θέση στο ερωτικό παιχνίδι κι ο πόνος είτε εκλείπει εντελώς, είτε επικρεμάται μόνο ως απειλή τιμωρίας σε πολύ σοβαρά παραπτώματα, δεν εξυπηρετεί δηλαδή την σεξουαλική απόλαυση.

    Δεν εξετάζω διόλου αν αυτές οι μορφές ανταποκρίνονται στις ανάγκες, τις επιθυμίες ή τις φαντασιώσεις μας. Ίσως ναι, ίσως όχι. Κατά τη γνώμη μου πάντως, καλό είναι ν’ αναγνωρίζονται ως ισότιμες πρακτικές στα πλαίσια του εναλλακτικού ερωτισμού, έτσι ώστε ο καθένας να μπορεί να τις γνωρίζει, να τις μελετά και να επιλέγει ότι του ταιριάζει.
     
  10. Απάντηση: Re: Σχέση M/s ή D/s χωρίς S/M

    Όπως πάντα ενημερωμένος.
    Προσθέτω και την τάση-ομπρέλλα taken in hand.
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Σχέση M/s ή D/s χωρίς S/M

    Εγώ αδυνατώ να καταλάβω γιατί ταυτίζει ο κόσμος την κυριαρχία με το σαδισμό και την υποταγή με το μαζοχισμό.

    Από προσωπική εμπειρία γνωρίζω και μαζοχιστή κυριαρχικό και σαδιστή υποτακτικό.
     
  12. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Σχέση M/s ή D/s χωρίς S/M

    @upakouh_sklava, σεβαστή η άποψή σου, αλλά κατ΄ εμέ πολύ λανθασμένη.
    Στις D/s και κυρίως στις M/s σχέσεις ο πόνος, ο εξευτελισμός, τα δεσίματα κ.λ.π. είναι η κινητήριος δύναμη αυτών των σχέσεων.
    Αν πάψει να υπάρχει ο σαδομαζοχισμός, τότε μας μένει μία κυριαρχία, την οποία όμως θα πρέπει να σου πω ότι την βλέπουμε και σε πολλές βανίλες σχέσεις, οπότε ποια η διαφορά ανάμεσα στις bdsm σχέσεις και τις βανίλα;