Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σύνδρομα ή μήπως όχι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Soraya, στις 24 Ιουνίου 2016.

  1. Soraya

    Soraya Guest

    Με αφορμή της απάντησης της @Madeleine Rk στο νήμα της "τι Δεν είΝαι BDSM" ανοίγω το συγκεκριμένο νήμα προς συζήτηση.

    Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί αν τελικά όλες αυτές οι "τάσεις" και τα "θέλω" μας προέρχονται από ερωτική "διαφορετική" επιθυμία ή από κάποιο ψυχολογικό κομμάτι μέσα μας το οποίο είναι καλά κρυμμένο και δεν το έχουμε ανακαλύψει.
    Σκεπτόμενη τα πολλά και διαφορετικά φετιχ που υπάρχουν και πολλές φορές αποδίδονται στην παιδική μας ηλικία ερωτώ:

    πως μπορεί κάποιος να διακρίνει ότι μια υποτακτική δεν έχει το σύνδρομο της Σταχτοπούτας;
    ή το σύνδρομο της Πολυάννας;

    ομοίως πως μπορεί να αποτραπεί ή να αποφευχθεί το σύνδρομο της Στοκχόλμης; κι αν συμβεί τελικά πως μπορεί να το αντιληφθεί;
    Πως μπορεί κάποιος να αποδώσει την επιθυμία του για Daddy/girl ή Mommy/boy "σχέση" σε απλή ερωτική φαντασίωση αντί στην στέρηση πατρικής ή αντιστοίχως μητρικής φιγούρας;

    Δεν θα ήθελα να μακρηγορήσω αναφέροντας περισσότερα.
    Πιστεύω πως πιάσατε το νόημα της απορίας μου. Φυσικά μπορείτε να αναφέρετε και περισσότερα παραδείγματα από τα δικά μου.
    Όπως και να έχει θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας
     
     
    Last edited by a moderator: 24 Ιουνίου 2016
  2. Προτείνω να αφήσουμε την Ψυχολογία και τις αναλύσεις στην ησυχία τους. Ποιος ο λόγος να βάζω ένα "γιατί" μετά από κάθε "θέλω", εφ' όσον είμαι καλά με τον εαυτό μου και τους άλλους?
    Αν πάλι δεν είμαι καλά, είναι προτιμότερο να αφουγκραστώ πρώτα τις βαθύτερες επιθυμίες και ανάγκες μου, παρά να σπεύσω στους "ειδικούς".

    Οι αναλύσεις σκοτώνουν το μυστήριο. Αρκεί ένας "δήμιος του έρωτα". Δε χρειαζόμαστε "δήμιο του bdsm"...
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    θα βιαστώ να προβάλλω την αίρεση:
    είναι τόσο ασφαλές το αξιακό μας σύστημα; τόσο καθαρό, τόσο απόλυτη αναφορά; τόσο βέβαιο;
    είναι απαραίτητη η διάγνωση; αν κάτι λειτουργεί ή ισορροπεί γιατί χρειάζεται επαναρρύθμιση;
    η μητρότητα ιεροποιήθηκε για να μην διαγνωσθεί ως σύνδρομο, πλησιάζω να βεβαιωθώ.
    τι ακριβώς προσφέρουν οι ταξινομήσεις; πλην της λοβοτομής, τα λοιπά είναι παθογενή;
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    αλλά καθυστέρησα  
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ωραίο νήμα  
    Κατά τη δική μου γνώμη κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει τίποτε. Καμία επιλογή δεν είναι αμιγής και απολύτως "καθαρή".
    Το ζήτημα όμως δεν έγκειται - για μένα- στο να εντοπίσουμε αν υπάρχει και κάποιο σύνδρομο πίσω από τις επιλογές. Το ζήτημα έγκειται στο τι υπερτερεί, τι είναι αυτό που βρίσκεται πάνω - πάνω και ορίζει τα υπόλοιπα, τι βρίσκεται στην κορυφή της ιεραρχίας.
    Όσο πιο συνειδητά τα πράγματα, τόσο λιγότερο πειράζει τι βρίσκεται από κάτω.  
    Αλλιώς η είσοδος στο χώρο της νοσηρότητας και της διαστροφής είναι απλά το πέρασμα μιας γραμμούλας...
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ό,τι είχα να πω το είπα στο νήμα που στάθηκε αφορμή γι' αυτό.
    Σε αυτό δεν καταλαβαίνω το ερωτηματικό καν που τίθεται...
    Αν βγάλεις στο νήμα-αφορμή την όγδοοη βούλα και την κάνεις επικεφαλίδα μια χαρά μαστιχοβανίλα είναι...
    Συμβαίνουν και εις Παρισίους...
    Πα να πει όταν ορίζουμε με "δεν" και όχι με πώς και τι, έχει δρόμο το πράμα...
    Πολλώ δε μάλλον να μιλάμε για Στοκχόλμες, Πολυάνες, Λολίτες, Τζοάνες, μάνες, πατέρες και παιδιά...
    Προτιμώ αυτό με τον Τοτό...
     
  7. Soraya

    Soraya Guest

    λατρεύω τις αναμενόμενες απαντήσεις σας και την βιασύνη σας να ξορκίσετε το "κακό" .
    είναι βασικός γνώμονας των ανθρώπων να μην συζητάνε ότι δεν αντιλαμβάνονται η οτι φοβούνται... Σάμπως και το κρύψουνε... Σάμπως και αν παψουν να μιλούν για αυτό θα πάψει να υπάρχει...
    σας ευχαριστώ όλους έναν έναν ξεχωριστά.
    ειδικά την @margarita_nikolayevna για την υπέροχη απάντηση της.
    υπογραφή"η δήμιος του BDSM"
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αγαπητέ δήμιε,

    ποιος των παρευρισκομένων πιστεύετε πως διαθέτει τις απαιτούμενες γνώσεις, εμπειρία και "διαπιστευτήρια", όταν οι ίδιοι οι επαγγελματίες της ψυχικής υγείας διαφωνούν μεταξύ τους στο θέμα και το υποτιθέμενο ευαγγέλιο επί του θέματος (DSM) υπέστη το 2013 την 5η του αναθεώρηση, για να αποτρέψει, αν ω μη γένοιτο χρειαστεί, το νήμα σας από το να εξελιχθεί σε κυνήγι μαγισσών;
     
  9. Soraya

    Soraya Guest

    υπέθεσα πως εφόσον μπορούμε να κρίνουμε τι δεν ειναι bdsm (χωρίς να θέλω να προσβάλω το νήμα της Μαντλεν, ίσα ίσα) θα μπορούσαμε και να διακρίνουμε τα συγκεκριμένα σύνδρομα με κάποιον τρόπο και να τα αποφύγουμε...
    υπέθεσα όμως εγώ... ο δήμιος...
    όμως έχετε απόλυτο δίκιο.
    να με συγχωρείτε για το άκυρο και άτοπο νήμα...
    αφήστε το να θαφτεί.. η σβήστε το...
    υπόσχομαι την επόμενη φορά να είμαι πιο προσεκτική στην επιλογή μου για θέματα προς συζήτηση
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    άλλοτε καταφεύγουμε στην απώθηση, από φόβο;
    άλλοτε στην επινόηση, για απενεχοποίηση;
    άλλοτε ασφυκτιούμε, απο την ανία της επανάληψης;
    όλα βιαστικά, πράγματι.
     
  11. Soraya

    Soraya Guest

    πράγματι...
     
  12. tithon

    tithon Contributor


    η ιδέα του καθοριστικού παράγοντα εντός λειτουργούσας δομής, συνταρακτική!
    η γραμμή που χωρίζει την ισορροπία απ' τη διαταραχή είναι λεπτή και ασαφής, κι αυτό αφορά σε κάθε συμπεριφορά, δεν περιορίζεται στα "καθ' ημας", χρειάζομαι να το τονίσω αυτό.