Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΤΑΜΠΕΛΕΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astir, στις 20 Φεβρουαρίου 2006.

  1. Astir

    Astir Guest

    Ταμπέλες, ταμπέλες παντού!
    Μεγάλες, μικρές, από νέον, άλλες με λαμπάκια για να τραβάνε την προσοχή του πελάτη...
    Δε λέω, χρήσιμες είναι οι ταμπέλες.
    Ενημερώνουν, κατευθύνουν, κάποιες φορές προσανατολίζουν κιόλας.
    Άλλες φορές πάλι, απλά υποδεικνύουν το εμπόρευμα προσπαθώντας να το ανυψώσουν στα μάτια του καταναλωτή.
    Υπάρχουν κι αυτές που κρεμασμένες στο λαιμό τις περιφέρουμε για να μας προσέξουν.
    Ή μήπως για να κρυφτούμε από πίσω τους;
    Γέμισε ο τόπος ταμπέλες και μας κρύβουν το τοπίο.
    Χάνουμε τη θέα έτσι.
    Στο τέλος θα καταλήξουμε να φωτογραφιζόμαστε αναμνηστικά μπροστά σε ταμπέλες.
    Πάνε εκείνα τα παλιά καλά ηλιοβασιλέματα.
    Εσεις τις χρειάζεστε τις ταμπέλες σας;;;
    Α.
     
  2. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Aγαπητέ Astir,

    θα θελες να επεξηγήσεις λίγο?

    bdsm = ταμπέλα? Dom=ταμπέλα? sub= ταμπέλα?? Αυτο εννοείς?

    ήήή...κατα το Ελληνικότερον "ότι δηλώσεις είσαι!!" = ταμπέλα?

    για βοηθα μας λίγο....
     
  3. Astir

    Astir Guest

    MPslave
    Διαβάζοντας τα κείμενά σου, όπως και τις απαντήσεις σου, δε νομίζω πως είσαι άτομο που χρήζει βοήθειας.
    Πόσο μάλλον με την πρόταση: "για βοηθα μας λιγο...."
    Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτο.
    Α.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Είμαι λάτρης της ταμπέλας.Ο ψιλικατζής,ο αλβανός,η χαζή,το μανάρι,το παπάρι,το ξέκωλο,η γιαγιά,το σμπόινγκ,ο πακιστανός,ο φοιτητής,το ραμολί,η πίου πίου,η "λούγκρα",ο "γαμιάς",το Μαράκι,το μωρό ,ο ετοιμοθάνατος,ο str8,ο gay,η λεσβία,το χαροκαμένο,ο πρασινοφρουρός,ο φασίστας,το κουκούδι κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ είναι οι άνθρωποι που απαρτίζουν την πραγματικότητα μου και εφόσον ενίοτε αποτελούν τους δορυφόρους μου ή ίσως εγώ γίνομαι δορυφόρος τους,χωρίς κανένα ενδοιασμό τους κολλάω την ταμπέλα τους.Ίσως είναι από ανάγκη να "τακτοθετήσω" το περιβάλλον μου .Δεν ξέρω ,δεν με ενδιαφέρει.Το μόνο που ξέρω πως όλοι μας κολλάμε ταμπέλες,αλλά τους περισσότερους μας ενοχλεί,όταν αφορούν εμάς..
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Πιο ειδικά ,όμως,οι ταμπέλες είναι απαραίτητες.Str8s,gays,lesbians,transes(υφίσταται αυτός ο πληθυντικός?).
    Πως θα αναζητήσεις τον.την κατάλληλο-η σύντροφο αν δεν οριοθετήσεις την ιδιότητα σου λεκτικά?Γιατί πχ ο άλλος να μου λέει : θέλω να γμθω ,αντί να μου πει τη μαγική λεξούλα παθητικός.Και ακόμα χειρότερα :δεν κολλάμε ταμπέλα,γνωρίζω κάποιον,πάμε κάπου,μου τη βγαίνει ενεργητικός,στην καλύτερη κοιταζόμαστε,στη χειρότερη τρέχουμε γύρω γύρω από το αμάξι..Και πολλά άλλα παραδείγματα,καθιστούν την ταμπέλα απαραίτητη...
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Incomplete μ΄ άρεσε ιδιαίτερα μια φράση.
    Από κει και πέρα, πιστεύω πως όταν είμαστε σε μια κοινότητα, είναι απαραίτητο να υπάρχει κάποια κοινή γλώσσα αν μη τι άλλο για να καταλαβαινόμαστε. Αυτή είναι η πεποίθηση μου όσον αφορά τις ταμπέλες.
    Δεν αναφέρομαι σε απόλυτες μοναδικές αλήθειες κάποιων θεωριών, αλλά για απλές ερμηνείες απλών όρων.
    Αλλά ακόμη και με αυτή όμως την προσπάθεια που γίνεται από κάποιους για κοινή γλώσσα, βλέπουμε ευτράπελα πολλά.
    Βλέπουμε vanilla να δηλώνουν από βανίλλα, υποτακτικές έως και Κυρίαρχες ανάλογα με το πως αλλάζει η διάθεσή τους, είδαμε σκλάβους!!!! να μετατρέπονται σε Masters και πολλά άλλα τέτοια τα οποία είναι τουλάχιστο αστεία. Βέβαια δεν ξεγελάνε αυτούς που ξέρουν 5 βασικά πράγματα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το θέμα μας είναι να μην προσπαθούμε είτε επίτηδες είτε από έλλειψη γνώσης να δηλώνουμε κάτι που δεν είμαστε. Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο, όπως είπαμε και ξανάπαμε 1000δες φορές. Υπάρχει διαφορετικό.
    Αλλά αυτό δυστυχώς δεν μοιάζουν να το αντιλαμβάνονται οι predators και οι wannabes του χώρου οι οποίοι πληθαίνουν μέρα με τη μέρα.
    Φανταστείτε δηλαδή να μην υπήρχε αυτή έστω η προσπάθεια για κοινό κώδικα σε τι θα μετατρεπόταν ο χώρος εδώ, και πως θα ξεχωρίζαμε όταν μιλάμε για κάτι, αν τελικά λέμε και αναφερόμαστε στο ίδιο και όχι σε κάτι διαφορετικό, όταν ακόμη κι έτσι χρειάζονται σχεδόν συνέχεια διευκρινήσεις.
     
  7. serr

    serr Regular Member

    Δηλαδή τώρα εγώ αν βάλω ταμπέλα σε μένα τι πρέπει να γράφει ? Ανώμαλος ? Σκλάβος του κερατά ? Δεν ξέρω . θα το ψαξω λίγο ακόμη.
    Όλα τα παραπάνω απλώς είναι σκέψεις μου που τις γράφω εδώ για να μην τις ξεχάσω.
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Γιατί η ταμπέλα πρέπει να έχει οπωσδήποτε αρνητική έννοια???
     
  9. zinnia

    zinnia Contributor

    προσπαθω ν αποτυπωσω στο χαρτί τις σκεψεις μου..(τι χαζη που ειμαι..ακομα χαρτί λεω) και στα ματια μου μπροστα περνανε και μου κλεινουν το ματι χιλιαδες ταμπελες..Αλλες τεραστιες και προκλητικες, αλλες πιο μαζεμενες, αλλες γραμμενες σε ρομαντικο στυλ αλλης εποχης που περασε πια, κι αλλες μοντερνες, ντιζαινατες, αλλες σκετο καρακιτσαριό κι αλλες καλαισθητες..

    Σκεφτομαι πια μου ταιριαζει..με ποια θα μπορουσα να ταυτιστω.. να! θα διαλεξω αυτη τη διακριτικη, που δεν βγαζει ματι κι εχει στυλ που μου ταιριαζει γαντι.. την παιρνω στα χερια μου..μου αρεσει..

    Οχι δεν την θελω , αποφασιζω...

    Δεν χρειαζομαι πια ταμπελες, ταυτοτητα χρειαζομαι. Ανοιγω τη τσαντα μου..βγαζω το πορτοφολι μου και απο μεσα βγαζω την ταυτοτητα μου..κοιταω τη φωτογραφια ενος κοριτσιου πιο νεου απο τωρα που προσπαθει να δειχνει σοβαρο στο φακο.. με τα δαχτυλα μου χαιδευω απαλα τη φωτογραφια...

    Αυτη ειμαι. Και μου αρεσω  
     
  10. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    δηλαδή τωρα...αν αυτό δεν ειναι ΤΑΜΠΕΛΑ τι ειναι???

    μου βαλατε μια ταμπελα κυριε Αστήρ την οποια και δεν αξίζω..και να τωρα η χαζή τέως ξανθια... που δεν ξερω ποια ειμαι. Δηλώνω sub..και ειμαι μια κρυφο ...τι???


    ουφφφφ με προβληματισατε παλι!!!!
     
  11. Amazona

    Amazona Nothing More, Nothing Less - Amazona is the best!

    Γειά σας. Με λένε Κατερίνα και είμαι καλά!!! Απαντήστε μου αγαπητοί συνοδοιπόροι : ταμπέλα είναι το «Κατερίνα» ή το «καλά»; Αυτό που με προσδιορίζει ως άτομο ή αυτό που προσδιορίζει την κατάστασή μου;
    Φυσικά η ταμπέλα είναι καθαρά για χρηστικούς λόγους (βλέπε oscarwil) για να ξέρεις αν αυτό που θα πιείς είναι αυτό που παρήγγειλες. Είναι όμως και για λόγους συννενόησης (βλέπε Incomplete_) για να ξεκαθαρίζεις εν συντομία για πιό Θανάση μιλάς (ο Θανάσης ο κουλός).
    Και όπως σε όλες τις κοινωνίες οι ταμπέλες προσδιόρισαν θέσεις και απόψεις, έτσι και σε τούτη την BDSM κοινωνία οι ταμπέλες προσδιορίζουν θέσεις και απόψεις. Έτσι λες αφού διαβάσεις τί έχει γράψει ένα άτομο για να δώ το status..... αααα!!!! Sub έτσι εξηγείτε. Συμβαίνει βέβαια πολλές φορές η ταμπέλα να χρησιμοποιείτε ως στέγαστρο, ή διακοσμητικό στοιχείο, ή ακόμα και ως μέρος τοίχου κοτετσιού, αλλά σε ιδιαίτερα ξεχωριστές και λίγο σπάνιες περιπτώσεις.
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: ΤΑΜΠΕΛΕΣ