Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τίτλοι και ποια η αλήθεια ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος sklavin, στις 3 Οκτωβρίου 2005.

Tags:
  1. Wildchild

    Wildchild Regular Member

    Καταρχην ο τιτλος με τον οποιο αυτοαποκαλουμαστε, οπως λες δεν προσδιοριζει τα θελω και τα μπορω μας? Το ποσο πραγματικα ζουμε μεσα σε αυτο ειναι σχετικο, διαφορετικο για τον καθενα. Αν μη τι αλλο αυτο που δημοσιευεις εχει να κανει με τον χαρακτηρα,την προσωπικοτητα και γενικα την ψυχοσυνθεση σου...Αυτο που σε βολευει και σε εξυπηρετει, ναι γιατι οχι?
     
  2. Maley

    Maley Contributor

    Την αληθεια τη ζει ο καθενας μας..και ο καθενας μας ξερει την αληθεια του...
     
  3. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Τίτλοι και ποια η αλήθεια ?


    Ναι , έτσι θα έπρεπε να ήταν , να είναι !
    Τα ‘’θέλω μας ‘’ βασικά ,
    τα ‘’μπορω μας’’ όχι ,
    κατά την άποψη μου πάντα βέβαια .

    Το πόσο ζούμε μέσα σε αυτό λες είναι σχετικό .
    Η ερώτηση μου ήταν αυτή ουσιαστικά .
    Πρέπει να είναι κάτι σχετικό ? η 100% αυτό που ο τίτλος ορίζει σαν έννοια ?
     
  4. Wildchild

    Wildchild Regular Member

    Εμεις δημιουργουμε τους τιτλους και καθοριζουμε τις εννοιες τους.
     
  5. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Τίτλοι και ποια η αλήθεια ?


    Εγώ, εσύ , δεν δημιουργήσαμε κανέναν τίτλο, παρά μόνο δανειστήκαμε γιατί μας ταιριάζει !

    Σίγουρα κάποιος τους δημιούργησε , και τους έδωσε όπως έγραψες και την έννοια τους εν ουσία .

    Γι αυτήν την ουσία μιλώ ,
    και αν μπορεί να ακολουθηθεί ολοκληρωτικά και όχι μόνο τμηματικά προσαρμοσμένη
    στα ‘’μπορω μας’’ !
     
  6. Maley

    Maley Contributor

    Στεκομαι στην τελευταια σου φραση και απαντω: αυτο εξαρταται απο τον καθενα..
     
  7. Wildchild

    Wildchild Regular Member

    Το εμεις δεν αναφερονταν σε σενα και σε μενα, αλλα γενικοτερα, καταλαβες πιστευω...Maley συμφωνω
     
  8. Astarty

    Astarty Contributor

    Ένας άνθρωπος δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται από ένα και μόνο επίθετο.
    Φοράς μια ταμπέλα πχ. Master και μόνο αυτό; Όποιος θέλει να σε γνωρίσει πραγματικά θα πρέπει να ψάξει πολύ περισσότερο. Θα μάθει αν είσαι καλόκαρδος, θα δει πως είσαι τσιγγούνης, θα μάθει πως είσαι εγωϊστής.

    Ένας τίτλος δεν κάνει τον έναν και μοναδικό χαρακτήρα που είναι ο καθένας μας.

    Και στην τελική, εμείς κάνουμε τον τίτλο και όχι ο τίτλος εμάς.

    Αστάρτη
     
  9. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Τίτλοι και ποια η αλήθεια ?



    Σαφώς και το κατάλαβα Wildchild ,
    έκανα απλά την επισήμανση / διευκρινηση , μπας και πάμε πιο κάτω την κουβέντα !

     
     
  10. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    sklavin η προσωπική μου άποψη και αρκετών εδώ μέσα είναι ότι το BDSM είναι τόσο διαφορετικό όσο και οι άνθρωποι που το ζουν. Δεν νομίζω να υπάρχει δικανικός κώδικας που να αναλύει πως πρέπει να συμπερίφερεται ο οποιοσδήποτε από μας σε όποια κατηγορία κι αν ανήκει. Υπάρχει ένα γενικό πλαίσιο το οποίο μπορούμε να προσαρμόσουμε στη δική μας μοναδική προσωπικότητα, λαμβάνοντας υπ' όψην τόσο τα θέλω μας όσο και τα μπορώ μας. 5 ή 7 λέξεις που έχουν επικρατήσει σαν όροι δεν μπορούν να περιγράψουν το γενικό σύνολο άρα είναι σχεδόν απίθανο να σε καλύπτει ένας όρος στο 100%. Απλά διαλέγεις τον πλησιέστερο στον χαρακτήρα σου κι από κει και πέρα τον προσαρμόζεις στα μέτρα σου. Φαντάζεσαι να ήταν ίδιοι όλοι οι Αφέντες ή όλοι οι σκλάβοι;
     
  11. lorelai

    lorelai Guest

    Οι τίτλοι και οι έννοιες πολλές φορές μπορεί να ερμηνευτούν ανάλογα με τις επιθυμίες και τις εμπειρείες του καθενός. Οταν πας σε ένα λεξικό θα δείς δίπλα σε κάθε έννοια την εξήγησή της η οποία όμως είναι ένας βασικός οδηγός για να κατανοήσεις κάποια πράγματα. Από εκεί και πέρα προσθέτεις σε κάθε ιδέα, έννοια, θεωρία, τίτλο το δικό σου προσωπικό στίγμα. Αν ρωτήσεις τί είναι αγάπη θα πάρεις πολλές διαφορετικές απαντήσεις γιατί κάποιες έννοιες περιλαμβάνουν τόσα πολλά που τους αδικεί μόνο μία ανάλυση. Το αν εγώ ως υποτακτική βιώνω τον "τίτλο" μου to the fullest είναι κάτι που επαφύεται στην δικιά μου και μόνο κρίση. Και όταν ζεις κάτι νιώθεις ότι το ζεις όσο πιο πολύ πάει. Οταν νιώσεις ότι δεν συμβαίνει αυτό προσπαθείς να το διευρύνεις και να φτάσεις στο επιθυμητό το οποίο πάλι εσύ το ορίζεις χωρίς να ακολουθείς καμμία "χρυσή βίβλο". Η ουσία δεν βρίσκεται στο πώς σου δόθηκαν κάποιες έννοιες, η ουσία βρίσκεται κατ'εμέ στο να πάρεις αυτές τις έννοιες και να τις κάνεις δικές σου. Και πάνω από όλα να αφουγκράζεσαι τα συναισθήματά σου. Οταν νιώθεις ότι αυτό που ζεις σε ολοκληρώνει δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι αν το ζεις "σωστά" ή όπως πρέπει να το ζεις. Το ζεις όπως θέλεις και όταν παίρνεις ικανοποίηση από αυτό και ευτυχία αυτή είναι η ουσία.
     
  12. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: RE: RE: Τίτλοι και ποια η αλήθεια ?

    Το γιουσουφάκι;  
    Πασάς χωρίς γιουσουφάκι δεν γίνεται.
    Τα πάντα η φύση σε ζεύγη εποίησε.

    Αστάρτη