Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 3 Φεβρουαρίου 2009.

  1. Lady_D_Arbanville

    Lady_D_Arbanville Regular Member

    Απάντηση: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    @--}------

    -Δεν μπορω!!! με τιποτα...
    -ΜΠΟΡΕΙΣ!! ΚΑΙ 8Α ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!! ΚΑΙ 8ΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ!!!!
    .......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................μπορεσαααα!!!!!!!

    --------{--@
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Η διατύπωση περί κυρίαρχου-αρωγού στην εκτέλεση της εντολής, εγκυμονεί την υποφώσκουσα επιθυμία να εκτελέσει ο κυρίαρχος την εντολή με την αρωγή του σκλάβου;

    Ζητώ την αρωγή, σημαίνει ζητώ βοήθεια και δη κατά έναν πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Αυτό σημαίνει πως αν μου παρέχεται αυτή η βοήθεια, θα πρέπει να μπορώ να επιτύχω. Είναι δικό μου το πλάνο, και δική μου η ευθύνη για την αποτελεσματική εφαρμογή του. Και ακριβώς γι αυτό είναι πολύ δύσκολο πράγμα το να ξέρει κανείς πώς/πότε/πού/τί βοήθεια να ζητάει.

    Ζητώ την αρωγή δεν σημαίνει, μεταφέρω την ευθύνη της εκτέλεσης μίας εντολής στον κυρίαρχο, ο οποίος θα κάνει project management, ή θα την 'σπάσει' σε άλλες επιμέρους, τις οποίες θα αντιμετωπίζω με την ίδια επίσης νοοτροπία ή ακόμη χειρότερα μέσα σε ένα πλαίσιο malus system*, γνωρίζοντας ότι τεκμαίρομαι να μην πειθαρχώ εφόσον προτίθεμαι να τιμωρηθώ γι αυτό.



    *Αν σκέπτομαι έτσι, αφήνω, ίσως, το μαζοχισμό μου να υποσκελίσει την υποταγή μου.
     
  3. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    με αφορμή το post της Syrah:

    η σκλάβα δεν είναι σε θέση να ζητήσει τίποτα... O Αφέντης οφείλει να στηρίξει (με όποιον τρόπο κρίνει Αυτός σωστό) την προσπάθεια της σκλάβας για την επίτευξη της εντολής Του
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    Κι αν ο τρόπος που θα επιλέξει ο Αφέντης δεν είναι ορθός, και το εγχείρημα αποτύχει, πού πέφτει η ευθύνη;




    .
     
  5. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    χεχ... είναι η τρίτη φορά που θα αναφέρω το σκλαβοκεντρικό μοντέλο προσέγγισης-εκπαίδευσης σε ένα 24ωρο... θεωρώ πως ένα τέτοιο μοντέλο έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας... για την όποια αποτυχία θα πρέπει να εξεταστούν οι εκάστοτε παράμετροι (ωχ, σαν τη Syrah μιλάω!)
     
  6. blindfold

    blindfold Contributor

    Re: Απάντηση: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    όταν μιλάμε για σχέση δεν μπορεί η ευθήνη να είναι μονομερής ,τότε δεν έχουν σχέση μιλάμε για δύο εγωΐσταρους που απλά βολεύοντε ...
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    Καταλαβαίνω τη σκέψη πως ο αφέντης οφείλει να μην της δίνει contrordres, να μην της δημιουργεί προσκόμματα, να μην την υποσκελίζει και εν τέλει να τη βοηθήσει αν του ζητηθεί.

    Αλλά δεν καταλαβαίνω πολύ τη διατύπωση πως εκείνη δεν είναι σε θέση να ζητήσει τίποτα. Πώς δεν είναι σε θέση, εφόσον εκείνος την καθιστά υπεύθυνη για ένα project (εφόσον ουσιαστικά της ζητά να διαχειριστεί κάτι);

    Το ρωτώ γιατί έκανα μνεία όχι σε έναν απλώς υποτακτικό άνθρωπο αλλά σε σκλάβο -ήδη εκπαιδευμένο- και δη υποδειγματικό. Που σημαίνει, κατά την αντίληψή μου τουλάχιστον, ότι είναι σε θέση να διαχειρίζεται πράγματα μόνος του, και για τούτο έχει ένα ποσοστό αυτονομίας (η D. το λέει "αυτοδιαχείριση" νομίζω). [Θέλω να πω πως κάποια στιγμή η εκπαίδευση τελειώνει και ο σκλάβος καλείται να εκτελέσει εντολές χωρίς βοήθεια. Ακούγεται ίσως κυνικό, αλλά η εκπαίδευση συνήθως στοχεύει στην παραγωγή (πέρα από τα όποια παράπλευρα οφέλη αποκομίζει κανείς από αυτήν).]

    Να διευκρινίσω επίσης πως το σκλαβοκεντρικό μοντέλο (με το οποίο κατά βάση συμφωνώ), όπως παρουσιάζεται εδώ -στην υπερβολή του ίσως, καθώς ο σκλάβος φαίνεται να τείνει σε robot-, τρόπο τινά δεν φαίνεται να εξηγεί λογικά την ανυπακοή.
     
  8. MiB

    MiB Regular Member


    Ο συσχετισμός που αναφέρεις υπάρχει και παραυπάρχει! Είναι αποκλειστικά θέμα αυτοσεβασμού. Δεν είναι τυχαίο ότι οι πλειονότητα υποτακτικών (αρσενικών/θηλυκών) παρουσιάζουν τη συγκεκριμένη ιδαιτερότητα. Η έλλειψη αυτοσεβασμού αποτελεί ένα από τα βασικότερα αίτια ανάπτυξης υποτακτικών τάσεων, όπως και της παχυσαρκίας. Αναφέρθηκε από κάποιο μέλος ότι τα γονίδια ευθύνονται για την παχυσαρκία, κάτι που εν μέρη ισχύει. Αλλά επειδή τυχαίνει να γνωρίζω περιπτώσεις υπέρβαρων ατόμων, που κατάφεραν μετά από σοβαρή προσπάθεια να φτάσουν σε φυσιολογικά επίπεδα βάρους και να διατηρηθούν εκεί, δε μπορώ να δεχτώ ότι είναι κάτι ανέφικτο, ή έστω πιο δύσκολο από το να κόψει κάποιος (πραγματικός καπνιστής) το κάπνισμα. Τ' άτομα που είναι υποτακτικής ψυχολογίας όμως, κι ειδικότερα τα πλήρως συνειδητοποιημένα προς αυτήν την κατεύθυνση, διακρίνονται γενικώς για μια έλλειψη αυτοσεβασμού κι επιλέγουν - είτε συνειδητά, είτε όχι - να λειτουργούν μέσω μιας γενικότερα παθητικής στάσης στη ζωή τους και μάλλον τους χαρακτηρίζει έντονα μια έλλειψη διάθεσης ως προς το να ενεργήσουν με αυτοπειθαρχία θέτοντας ως απώτερο σκοπό την προσωπική τους βελτίωση κι εξέλιξη σε όλα τα επίπεδα.. Γενικώς δηλ., τέτοια άτομα παρουσιάζονται περισσότερο "φυγόπονοι" ως προς το να ενεργήσουν για κάτι που απαιτεί ιδιαίτερη προσπάθεια.. ακόμα κι αν έχει να κάνει αποκλειστικά με το προσωπικό τους όφελος..

    Όλα τα παραπάνω φυσικά αποτελούν προσωπικές μου απόψεις βάση εμπειριών και σε καμία περίπτωση δε διεκδικώ το αλάθητο.. κι ούτε επιδιώκω να θίξω κανέναν ...  
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";



    Τα κατάφερες όμως θαυμάσια, να πεις πράγματα που μπορούν να θίξουν ομού και ταυτοχρόνως δύο ομάδες ανθρώπων: Τους υποτακτικούς και τους υπέρβαρους...

    Δεν έχουν αυτοσεβασμό τα άτομα υποτακτικής ψυχολογίας, και δη τα "πλήρως συνειδητοποιημένα";

    Αποτελεί η έλλειψη αυτοσεβασμού, αίτιο της παχυσαρκίας;


    Προτείνω να αναφέρεις κάποια παραδείγματα από τις προσωπικές σου εμπειρίες που σε οδήγησαν σ' αυτά τα συμπεράσματα, γιά να μας βοηθήσεις να καταλάβουμε καλύτερα αυτές σου τις απόψεις...



    .
     
    Last edited: 5 Φεβρουαρίου 2009
  10. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Θεωρώ τη χρήση της λέξης "αυτοσεβασμός" ακραία. Σίγουρα, κάποια υποτακτικά άτομα (δε μπορώ να αναφερθώ σε πλειοψηφίες ή μειοψηφίες, δεν είμαι στο μυαλό του καθενός) ίσως να μη μπορούν να λειτουργήσουν με αυτοπειθαρχία, με αποτέλεσμα να μη μπορούν να βελτιώσουν την εικόνα που έχουν για τον εαυτό τους, ή να πετύχουν την καλύτερη γι' αυτούς εξέλιξη. Όμως, η αναζήτηση κάποιου κυριαρχικού ατόμου, που θα τους οδηγήσει σ' αυτή τη βελτίωση, δεν είναι δείγμα αυτοσεβασμού; Αν δεν έχω αυτοσεβασμό, δε μ' ενδιαφέρει το εγώ μου, τότε δε θα αναζητήσω κάποιον άλλο να μου δείξει τον τρόπο να το κάνω.

    Όσον αφορά το παράδειγμα της παχυσαρκίας, η έλλειψη αυτοσεβασμού (καλής εικόνας εαυτού θα έλεγα εγώ) είναι αίτιο ή αποτέλεσμα; Άσε που υπάρχουν παχύσαρκα άτομα που απέχουν πάρα πολύ από το να χαρακτηριστούν ως άτομα με μειωμένη αυτοεκτίμηση.

    Υ.Γ. Έλεος πια με το θέμα των περιττών κιλών. Ούτε σε forum κέντρου αδυνατίσματος να ήμασταν  
     
  11. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Re: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    Συμφωνώ.
    Το θέμα είναι οι εφικτές και ευκταίες εντολές, που δεν εκτελούνται, ακριβώς γιατί απαιτούν διαχείριση από τον υπό και μάλιστα διαχείριση του εαυτού του με συνέπεια σε βάθος χρόνου.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Για να παμε τοτε σ'ενα αλλο παραδειγμα.
    Θεωρειτε οτι η εντολη του μαστερ προς τον σκλαβο να ψηφισει ενα συγκεκριμενο κομμα ,αντιθετο προς την ιδεολογια του,εφικτη και ευκταια;
    (διοτι τεχνικα δυνατη ειναι...)