Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ταπείνωση - Εξευτελισμός (Humiliation)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 6 Ιουλίου 2005.

  1. lexy

    lexy .ti.va.

    "Η μάσκαρα σου έχει φτάσει μέχρι τον λαιμό, πολύ άσχημο".

    Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία του κειμένου-μαρτυρίας να διασωθεί, ΑΝ αντί για τη λέξη "άσχημο" είχε επιλεγεί η λέξη "όμορφο".

    Συμφωνώ με τις κυρίες @Madeleine Rk και @Θρυαλλίς
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor


    ... κι άλλη μουσική υπόκρουση για το παραπάνω κείμενο.

     
  3. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Δεν ήταν αρκετά σαφές πως δεν ήθελα να πω τίποτα θετικό; Τέτοιες καταστάσεις σίγουρα είναι αισθητικά ευχάριστες, όμως ο σκοπός δεν ήταν να νιώσει καλά με την κατάσταση της.

    Όσο για τις μουσικές επιλογές, τι να πω, όπως την βρίσκει κανείς.
     
  4. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    πριν πολλά πολλά χρόνια .. διακοπές στο ναύπλιο σε ένα μπαράκι γεμάτο κόσμο ..
    Της λέω: πήγαινε στο WC βγάλε το βρακάκι και έλα πάλι πίσω κρατώντας το στο χέρι ..
    όσοι την παρατήρησαν μείνανε με το στόμα ανοιχτό (και το σχολιάσανε μεταξύ τους)
    Το έφερε, έβρεξα λίγο στο ποτό μου και το έβαλα στην τσέπη μου ..
    (αυτή είχε κοκκινίσει και δεν σήκωσε το βλέμμα από το πάτωμα μέχρι να φύγουμε)
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Εντός θέματος :

    Humiliation - καταγγελία : Bullying των αρσενικών Κ από τα θηλυκά υ εδώ μέσα.  
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    επαφίεται στον κύριο να συνεκτιμήσει εύστοχα το επίπεδο υποτακτικότητας, τις συνθήκες, και το μέτρο της έκθεσης σε δημόσια "γελοιοποίηση" ώστε το αποτέλεσμα να είναι
    η περιστολή του αυτανοφορικού εγώ της υποτακτικής κι όχι η καταρράκωση της προσωπικότητας της προς επίδειξη εξουσίας. Αν ευστοχήσει σε αυτό, πέρα απ την υπέρβαση
    αναστολών κερδίζει η υποτακτική αυτοεκτίμηση, εκδηλώνοντας τη βεβαιότητά της για τις επιλογές της, βεβαιώνοντας τες βαθύτερα. Αν αστοχήσει, μαζί με την προσωπικότητα της
    υποτακτικής υποσκάπτει δραστικά και το δικό του ρόλο.
     
  7. G_E

    G_E Contributor

    Εχω κάνει πολλά πράγματα που για εναν lifestyler κυρίαρχο θεωρούνται υποτιμητικά γιατί η προτενσταντική ενοχική λογική του bdsm τα απαγορεύει. Υπάρχουν 2 στιγμές στη ζωή μου που ένιωσα πραγματικά να αυτοεξευτελiζομαι. Όταν το 1978 μια φεμινίστρια με ανάγκασε σε γλυφομούνι και αρνήθηκε να την πηδήξω (ήταν πολύ βαρύ και έκτοτε δεν πηδάω φεμινίστριες) και όταν έγινα λιώμα από ζήλεια για μια γυναίκα. Θεωρώ τη ζήλεια πολύ υποτιμητική για τον ευατό μου.
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Πράγματι, η ταπείνωση έχει να κάνει με την απομάκρυνση του "εγώ" και την ενίσχυση της ταπεινότητας. Ο εξευτελισμός απο την άλλη, χτυπά εσωτερικές ζώνες όπου είναι μπολιασμένες με κοινωνικά στερεότυπα, ενισχύοντάς τα.
     
  9. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    και με ποιο τροπο σε αναγκασε δηλαδης?
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    "δηλαδή"
    ημουν 22-23 τότε. Παιδάκι. Μετά έμαθα
    ΥΓ.Τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι σεβαστά. Αλλά οι δυτικές φεμινίστριες το έχουν παρακάνει και απλώς είναι στη blacklist μου. Μην ξχνας πως αγαπω υποτακτικές γυναίκες.
     
    Last edited: 6 Αυγούστου 2016
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @G_E: Ενδιαφέρουσα η σύνδεση με την προτεσταντική λογική, κατανοώ τι εννοείτε ασχέτως αν διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Γεγονός πως η επιρροή κάθε είδους θρησκευτικής λογικής είναι μεγάλη μεν, πεδίον δόξης λαμπρόν δε, όσον αφορά τις τεχνικές εξευτελισμού, όπως και κάθε λογική "οπαδού" (αθλητικής ομάδας και δη ποδοσφαιρικής συμπεριλαμβανομένου).
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αυτό ίσως να ίσχυε εκτός βδσμ. Το να τα βγάλει πέρα ένας Σαδιστής με 4 δεν το βλέπω ιδιαίτερα δύσκολο.