Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τα όρια του υποτακτικού

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 3 Ιουλίου 2017.

  1. Η υπογράμμιση δική μου.

    Αυτό ακριβώς. Συμφωνώ απολύτως με την gaby_m.

    Σέβομαι απόλυτα τις απόψεις κι εμπειρίες που εκφράστηκαν, αλλά φοβούμαι μήπως με μερικές από αυτές τις απόψεις τίθεται έν αμφιβόλω η αξία των ορίων και, τελικά, της διαπραγμάτευσης.

    Αγαπώ τα όρια, στηρίζω τα όρια, αποτελούν δικλείδες ασφαλείας. Ασφαλείας του υ, σωματικής και ψυχικής. Για 'μένα, the safest is not safe enough... (Τί να κάνω; Δηλώνω "άρρωστος" με την ασφάλεια, σε κάθε περίσταση της ζωής, όχι μόνο στο B.D.S.M. ...)

    Τα "μαλακά όρια" λοιπόν, είναι αυτά που το Κ (εάν είναι ικανό, συνετό και άξιο) μπορεί να εμπνεύσει το υ να ξεπεράσει και να γουστάρουν κι οι δύο, και τα "σκληρά όρια" είναι αυτά που αποτελούν δικλείδες ασφαλείας.

    Εί δε μή, τί αξία έχουν τα όρια και η διαπράγματευση εάν είναι να τά αγνοούμε ένεκα μίας αόριστης κι επισφαλούς "Κυριαρχικής συμπεριφοράς τάχα απελευθέρωσης του υ από τα δεσμά των ορίων";...

    Αλλιώς (με την ίδια ή έστω παρόμοια λογική), τί έχει σειρά; Η υπονόμευση της αξίας και σημαντικότητας του aftercare, ώς, ενδεχομένως, "τεκμήριο μαλθακότητας του Κ";!!!...  




    (Τα ανωτέρω αποτελούν την προσωπική μου γνώμη, χωρίς να ισχυρίζομαι ότι κατέχω το αλάθητο... Είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνομαι τα πράγματα. Δίχως να θέλω σε καμμία περίπτωση να προσβάλλω κανένα από τα μέλη που εκφράστηκαν διαφορετικά. Το μήνυμά μου αυτό αποτελεί τη δική μου επιθυμία για έκφραση, στα πλαίσια του υγιούς διαλόγου. Με κάθε σεβασμό στα μέλη και την Κοινότητα.)
     
    Last edited: 12 Ιουλίου 2017
  2. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Υπάρχουν όρια σε ένα υ και καλώς υπάρχουν ...Αλλιώς θα μιλούσαμε για ένα άτομο αμφιβόλου ισορροπίας (μιλάμε πάντα για το αρχικό στάδιο διαπραγμάτευσης μιας D/s σχέσης ).
    Στην πορεία βρίσκω λογικό κάποια όρια να σβήνουν σιγά -σιγά εφ όσον υπάρχει εμπιστοσύνη και χημεία μεταξύ των 2 πλευρών .
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Τώρα το είδα αυτό.

    δεν είναι σκέτο κατούρημα είναι golden, αμ πως! Πότε μη λες ποτέ και πρόσεχε τι εύχεσαι λένε. Τα όρια σβήνουν με το που μπαίνει ένα υπό σε μια τέτοια σχέση, θα αφεθεί γιατί αυτό θέλει, αυτό λέγεται παράδοση.
     
  4. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    @Μαντλίν η αντίρησή μου είναι ως προς αυτό, κι αυτό ως προς τη διατύπωση. Δεν το δέχομαι, την υποταγή, ως τη μόνη ευχαρίστηση, δεν διαφωνω με αυτά που λέτε στο συνολό τους αλλά με τη διαφορετικότητα μας ο καθένας το ζούμε και το δεχόμαστε σε διαφορετικό βαθμό και ρυθμό. Στο κάτω κάτω, στο παράδηγμά μου δεν έγραψα, ποτέ, ο χρόνος διαφέρει. Και ένα παράδηγμα δεν αφορά εμένα προσωπικά.  
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μάλιστα, δεκτό. Τόση διαφορετική υποτακτικότητα, πρώτη φορά βλέπω. :- )
     
  6. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    @Μαντλίν δεν ήταν τυχαίο που οι παλιοί έλεγαν ότι ο υποτακτικός υποτάσσεται από ανάγκη και, εξ αντιδιαστολής, ο Κυρίαρχος κυριαρχεί από επιθυμία.
     
  7. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Κι εγω που νομιζα οτι διαβαζεις τα ποστ του φορουμ!!!!!.......
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    όχι όλα, why?
     
  9. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Γι αυτό βλέπεις καποια πραγματα πρωτη φορα....ισως!!!!  
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    το ποστ σου ήταν ξεκάθαρο, το νήμα οκ γνώριμο.
     
  11. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Απο τις ερωτησεις και τον σχολιασμο τους δεν ειμαι σιγουρη για το ποσο ξεκαθαρο ειναι τελικα για σενα
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    μη με μπερδεύεις, τι θες να πεις?