Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τελικά η επιθυμία έχει όρια; (Ένα case study)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 29 Δεκεμβρίου 2016.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Έχει συζητηθεί παραπλεύρως ή και στοχευμένα σε πολλά θέματα. Αυτή τη φορά όμως λέω να το θέσω με ένα case study (ας το πούμε έτσι).

    Κυριακή. 25 Δεκεμβρίου. Οικογενειακό γεύμα σε σπίτι συγγενών. Εκεί λοιπόν είναι κι ένας "θείος" (δεν ξέρω τι συγγένεια ακριβώς αλλά δεν είμαι καλή σε αυτά), πάντως είναι συγγενής εξ αγχιστείας.

    Τον είχα δει και πέρυσι στο αντίστοιχο τραπέζι. Γενικά ο βίος του δεν τον κάνει και πολύ "αγαπητό" στην οικογένεια, αλλά αυτό μου είναι αδιάφορο. Αυτή που είναι αγαπητή είναι η γυναίκα του κι ακριβώς επειδή είναι αγαπητή, ο "κακός" του βίος τον κάνει έτι λιγότερο αγαπητό. Επίσης μου είναι αδιάφορο αυτό.

    Είναι λοιπόν αυτός. Αν και δεν παίρνω εύκολα χαμπάρι από αυτά, μου είναι απολύτως σαφές ότι αυτός έχει στο μυαλό του πολλά και διάφορα για "μας". Ίσως με κάποιο τρόπο να βρίσκεται και στα πέριξ του "χώρου" (θα γελάσω αν διαβάζει αυτό το νήμα         ). Είναι αυτό που λέει το τραγούδι :

    "Με ένα μόνο oui σας, μαντάμ...
    Στο κρεβάτι θα γίνει το μπαμ...
    Σας γουστάρω αναντάμ παπαντάμ...
    ".

    Σκέφτομαι το στίχο. Και παράλληλα τους υποστηρικτές της άποψης ότι η επιθυμία δεν έχει όρια. Ή και αυτούς που λένε ότι έχει. Και ποιος τα βάζει εν προκειμένω; Και τι θα έκανε ας πούμε ένας "θιασώτης" της επιθυμίας χωρίς όρια στην περίπτωση του εν λόγω θείου;

    Ανοικτό σε σκέψεις και κάθε σενάριο το νήμα  

    Θα χαρώ να διαβάσω μια μεγάλη ποικιλία προτάσεων κι απόψεων!

    Ευχαριστώ  

    Και καυλωτική χρονιά να έχουμε!!
     
  2. Lazycat

    Lazycat Αριστόγατα

    Τι να πω με τις απορίες σου...Αυτό που περιγράφεις είναι causus belli. Πρεπει να συνυπολογίσεςι τις απώλειες.
    Οι επιθυμίες δεν έχουν όρια η εφαρμογή τους όμως, οι πράξεις μας, έχουν.
     
  3. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Χχμμμ....Αν συνέβαινε κάτι αντίστοιχο σε εμένα με κάποια μακρινή συγγενή (που καταλάβαινα πως ειναι Κ και δεν ήμουν σε D/s σχέση )λίγο δύσκολο να το απέφευγα ...Δύσκολη απόφαση !
     
  4. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Η επιθυμία σαν σκέψη μπορεί πραγματικά να μην έχει όρια, εξαρτάται καθαρά από τον χαρακτήρα του κάθε ατόμου, τις απόψεις του...

    Στην πράξη, περιορίζεται από τις αποφάσεις του ατόμου που την έχει.
     
  5. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Η επιθυμία δεν έχει όρια, όχι... Θεωρώ οτι ειναι ανεξέλεγκτη και δε μπορείς ούτε να την ορίσεις, ούτε να την εξηγήσεις. Είναι το "επειδή έτσι!" στην ερώτηση "γιατί;"....

    Παρόλα αυτά η ικανοποίηση της επιθυμίας, ναι έχει όρια.

    Αυτό ειναι κάτι παντελώς διαφορετικό. Το να μπορώ να εστιάσω στο σημαίνον και στο σημαινόμενο είναι αυτά που καθορίζουν την κρίση και την πράξη μου.
    Και μέσα σε αυτά βαραίνουν η κρίση, η εμπειρία, η λογική, το συναίσθημα, χίλιοι δύο παράγοντες που τελικώς οδηγούν στην τελική απόφαση. Στην ικανοποίηση της επιθυμίας ή μη. Στην εκδήλωση αυτής ή όχι. Στην επιδίωξη μιας κατάστασης ή στην παραίτηση.

    Στην προκειμένη, στο δικό σου case, θα ήθελες να σχολιαστεί από τους συμμετέχοντες και το συμβάν με τον θείο εξ αγχιστείας ή απλά μας τροφοδοτείς τη συζήτηση, θέτοντας το πρώτο "case"?
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    @margarita_nikolayevna


    Παιχνίδια ενηλίκων...

    1. Γουστάρ΄ς (γιατί έτσι)...
    2. Δεν τον γουστάρ'ς (για άλλο έτσι)...
    _____
    1α. Κάνει το πρώτο βήμα
    1β. Δεν κάνει το πρώτο βήμα (πα να πεί κωλώνει για προφανείς λόγους), πάπαλα, τέλος.

    1α1. Ανταποκρίνεσαι και η μπάλα πάει στο δικό του γήπεδο (μπας και τσιμπήσει κάτι η συμβία του, μπας κι οτιδήποτε). Τσεκάρει.
    Ανάλογα με το πώς θα τσεκάρει:
    1α1α. Γελάς από τον τρόπο του ή γουρλώνεις μάτι ομοίως (πάπαλα γι' αυτόν)
    1α1β. "Φακ μπάντης ala mode Τ/b" κατά περίπτωση. Η μπάλα στο δικό σου γήπεδο.
    ____
    2. Δεν..:
    2α. Με το μαχαίρι (εντ οβ στόρι).
    2β. Τσεκάρεις να δεις πώς θα λειτουργήσει ο ίδιος στο τσεκάρισμά σου.

    2βα1. Κάνει μαλακίες (εντ οβ στόρι).
    2βα2. Εξαντλεί περιθώρια προσέγγισης, δεν υπάρχει ανταπόκριση (εντ οβ στόρι).
    2βα3. "Γυρίζει" το παιχνίδι. Οπότε προκύπτει επανάληψη του (1), άρα υιοθετείς (2β).

    2βα2α. Τσεκάρει την εχεμύθειά σου (χωράει παιχνίδι εκεί, σπέαρ χιμ δη τόρτσουρ στα ίσα και σταράτα)...
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Η επιθυμία δεν έχει όρια για αυτούς που έχουν ασκηθεί να την αναγνωρίζουν και να την ακολουθούν. Όταν δεν είναι αντίδραση στην καταπίεση, πηγαίνει χέρι χέρι με τον λιμπερτινισμό, όχι ότι αρκεί η ανόρια επιθυμία για να είναι κάποιος λιμπερτίνος, αλλά χρειάζεται και αυτή.

    Εγώ σε μια τέτοια περίπτωση, απλά θα απολάμβανα τα επιθυμητικά που θα ένιωθα και δεν θα έκανα απολύτως τίποτα κατά τα λοιπά. Θα ένιωθα μόνον. Αναγνωρίζοντας ότι η αναγνώρισή μου (πως ο άλλος "το έχει") ενδεχομένως να ήταν προβολική.

    ΥΓ. Πάντα σε τέτοια περιβάλλοντα υπήρχε κάποιος με τον οποίο έπαιζαν σπινθήρες, όποτε και αν συναντιόμασταν.
     
  8. whisperer

    whisperer Regular Member

    εντιτ ,
    νομιζω δεν εχει τοσο σημασια η επιθυμια αλλα τα ρισκου που εισαι διατεθιμενος να παρεις για να την εκπληρωσεις
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Όχι, δεν το έβαλα για να σχολιαστεί.  
    Και να τονίσω ότι είναι παντελώς εκτός του πεδίου ενδιαφέροντός μου ο θείος.
    Απλώς το έβαλα για να τροφοδοτήσω τη συζήτηση όπως εύστοχα επισημαίνεις  
    Ωστόσο αν κάποιος θέλει να σχολιάσει ο,τιδήποτε για την περίπτωση, είναι ευπρόσδεκτα τα σχόλια καλά, κακά, χιουμοριστικά, καυστικά...  
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ενδιαφέρουσα τροπή στη συζήτηση δίνει αυτή η τοποθέτηση κι ευχαριστώ  
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει ποτέ επιθυμία χωρίς όρια, υπ' αυτή την έννοια και ο λιμπερτινισμός ελέγχεται αν υπάρχει.
    Εφόσον το άτομο ζει μέσα σε μια οποιαδήποτε κοινωνία - ομάδα, πιστεύω αναγκαστικά βάζει όρια στην επιθυμία του.

    Ναι, ναι αυτό παίζει πάντα  
    Γέλασα πάντως με τη σκέψη να είναι εδώ μέσα και να διαβάζει το νήμα χχιχιχιχιχιχιχιχι  
     
  11. Platonistis

    Platonistis Ερωτικός Μύστης

    Ποπόο! Φαντάζεσαι ?

    Χμ. Κάτι τέτοιο όχι με θεία, αλλά με άλλο πρόσωπο έχω νιώσει και εγώ κάποτε. Δεν έκανα κάτι όμως ποτέ για αυτό.
     
  12. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Εισέρχομεθα, στα χωραφια των Παικτών τώρα. Πόσο καλή κλέφτρα είσαι @margarita_nikolayevna ; Αυτό είναι το όριο.

    Να δες αυτόν :