Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τελικά το βδσμ αφορά πάντα στην κυριαρχία και την υποταγή;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος folha, στις 16 Σεπτεμβρίου 2017.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Μωρέ όταν πας στο Νεπάλ ή στο Μποτάν στα Ιμαλάια είσαι, αλλά πήγα στο Νεπάλ θα πεις.
    Αν ανέβεις στο Έβερεστ έχεις ανέβεις στην πιο ψιλή κορφή των Ιμαλαΐων.

    Και προπαντός αν σου πασάρουν αλάτι Ιμαλαΐων για φεγκσούι, θα είσαι πολύ μαλάκας αν πιστεύεις ότι το μάζεψαν στο Έβερεστ.  
    Ε λοιπόν η Κυριαρχία υποταγή δεν ειναι αλάτι Ιμαλαΐων, είναι το Έβερστ.
     
  2. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Φοβάμαι ότι επιβεβαιώνεις τους φόβους μου, μάλλον έχω πιαστεί μαλάκας στο συγκεκριμένο, το είδα ροζ και είπα εδώ πρέπει να επενδύσω.


    Δεκτό. To bdsm τι είναι δεν λες, είναι μόνο το Έβερεστ ή ολάκερα τα Ιμαλάια και το αλάτι μαζί ?
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    "Ολάκερα" τα Ιμαλάια.
    Να φανταστείς ότι και οι αλατωρύχοι στα αλατωρυχία του Πακιστάν, μπορεί να είναι πεπεισμένοι πώς βρίσκονται στα Ιμαλάια. Κι ας βρίσκονται σε μια πελώρια σπηλιά 300 χιλιόμετρα μακριά από τα Ιμαλάια.

    Όπως αυτοί που παίζουν "περνά περνά η μέλισσα με τα μελισσόπουλα" και λένε ότι όχι μόνο κάνουν BDSM αλλά απολαμβάνουν την σχέση Κυριαρχίας υποταγής, με τον δικό τους τρόπο, το δικό τους BDSM, το δικό τους D/s.
    Δηλαδή σαν να λέει ο Πακιστανός Αλατωρύχος, ότι δουλεύει στην κορφή του Έβερεστ.
    Τόσο BDSM και άλλο τόσο D/s.
     
    Last edited: 18 Σεπτεμβρίου 2017
  4. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    το αλάτι ιμαλαίων κι ο πακιστανός Μάστερ με την παντόφλα που το μαζεύει... κάτι ήξερε ο @Iagos τελικά... να πως συνδέονται όλα!
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Μερικοί το Έβερεστ ούτε με τα κιάλια δεν θα δουν.
    Μην ασχολείσαι, εκείνο το ροζ που φαντάζει στο βάθος είναι αλάτι Ιμαλαΐων.
    Και ο Πακιστανός Μάστερ με την παντόφλα 300 χιλιομετρα από τα Ιμαλάια βρίσκεται.

    @lizard_
    Θα προτιμούσα να μην ασχολείσαι μαζί μου, ούτε να κουοτάρεις αυτά που γράφω. Ζήσε ευτυχισμένος στον κόσμο σου.
     
  6. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Μία απ'όλα με τζατζίκι λοιπόν το bdsm.
    Θα πάρω.
     
  7. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    δεν μ' απασχολεί τι θα προτιμούσες...
     
  8. folha

    folha deja vu

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις  

    Σε ευχαριστώ για το παράδειγμα @AuroraBorealis! Διατύπωσες πολύ εύστοχα την άποψή μου  

    Νομίζω ότι πλέον μπορώ να καταλάβω και την "ελιτίστικη" άποψη του @espimain και πιθανόν κι άλλων (χωρίς παρεξήγηση για το "ελιτίστικη"):
    Ήμουν αθλήτρια του στίβου για πολλά χρόνια. Μετά τις σπουδές κι αφού είχα παρατήσει το στίβο, αποφάσισα να επιστρέψω στην άθληση με κάτι λιγότερο απαιτητικό. Αμ δε... ό,τι δοκίμασα μου φαινόταν λίγο! Είχα, κι εξακολουθώ να έχω και ως φίλαθλος, μια σνομπ συμπεριφορά ως προς τα άλλα αθλήματα: Στίβος ιζ δε μπεστ  , φακ δε ρεστ  . Εντάξει, δεν κοντράρομαι κιόλας για να πείσω τους άλλους ότι εχω δίκιο, αλλά μια στάση του "αυτοί δεν ξέρουν" την έχω.  

    Όπως λοιπόν, εν γνώσει μου αθλητισμός = στίβος και για κάποιους άλλους Ιμαλάια = Έβερεστ, αντίστοιχα εδώ για μερικούς bdsm = ds. Οπότε κατανοητό γιατί οι συζητήσεις περί bdsm καταλήγουν σε συζητήσεις περί ds.

    Αλλά... (συνεχίζεται)
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Για το συγκεκριμένο σαδιστή εθελούσια υποταγή = ντεκαβλέ καθώς για το συγκεκριμένο σαδιστή η ηδονή της εξουσίας πηγάζει από τη βίαιη, χωρίς συναίνεση, επιβολή της.

    Άρα στα πλαίσια του BDSM ο συγκεκριμένος σαδιστής αρκείται με το να προκαλεί πόνο στο παρτενέρ του ελπίζοντας στην αντοχή του δεύτερου χωρίς να έχει φαντασιώσεις κυριαρχίας πάνω του.

    Οι άλλοι σαδιστές δεν ξέρω τι κάνουν.
     
  10. folha

    folha deja vu

    (...συνέχεια, με απορίες κ.ά.)

    ...Αλλά,

    αν καταλαβαίνω σωστά, @gaby_m κι @elfcat, λέτε ότι άλλο κάνω bdsm κι άλλο έχω σχέση bdsm (συμφωνώ) κι ότι οι σχέσεις bdsm είναι πάντα σχέσεις κ-υ (@elfcat) ;

    Οπότε (δικό μου συμπέρασμα), είναι αναμενόμενο οι συζητήσεις περί σχέσεων bdsm να οδηγούνται στην συζήτηση περι κ-υ!

    Δεν έχω ιδέα  
    Ωστόσο - και χρησιμοποιώντας το AuroraBorealisτικο παράδειγμα - θα πω ότι τις τοποθετούσα στα Ιμαλάια!
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Arithmetics...
    Statistics...
    Νάχαμ' ένα κόμμα να μαζεύαμ' ποσοστά, λέγανε οι αριστεροί εξωκοινοβουλευτικάριοι παλιά κοροϊδεύοντας τους Κνίτες...
    Το κόλπο τόπιασαν όμως τα γατόνια Λεβεντό και Τζημερό...
    Ήξεραν τα νούμερα βλέπεις...
    Αν αποτύπωναμε σε σύνολα (διαγράμματα) αυτά που έχουν ειπωθεί από τα ίδια άτομα, θα τινάζαμε τα μαθηματικά στον αέρα...
    Πείτε ένα "έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε" να τελειώνουμε, να κρατιούνται και τα προσχήματα διάολε...
    Έχει και μια αίγλη, ένα κάτι τις ο Πιραντέλο...
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    8 χρόνια πάνε από τη κουβέντα Ντι-Ες vs Εμ-Ες, ακόμα τα ίδια...
    Γραμμένα είναι απ' όλους πάνω - κάτω...
    Νομίζω πως αρχίζω να βαριέμαι το γύρω - γύρω όλοι...
    Ακόμα στη μέση κάθεται ο Μανολάκης...
    Και η μικρή Ελένη, το μούλικο, ομοίως, ακόμα αποχαιρετάει...
    Σαν μαλάκας πολιτικός σε συγκέντρωση ή παρέλαση...
    Σαν τα χωριά της Τσαρίνας ένα πράμα...