Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τιμωρία και εκδίκηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Durcet, στις 29 Οκτωβρίου 2008.

  1. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Με αφορμή μια αναφορά που έγινε σε πρόσφατο νήμα σχετικά με το "θυμωμένο" μαστίγωμα θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα. Έχει γίνει αρκετός λόγος για τη χρήση της τιμωρίας ως μέσο εκπαίδευσης, ως μέσο συνετισμού του υποτακτικού, ακόμα και για την ικανοποίηση και των δύο μερών της σχέσης. Σε όλες αυτές τις εκφορές της τιμωρίας, πάντα, κατά μία έννοια, κερδισμένος βγαίνει ο υποτακτικός.

    Ρωτώ λοιπόν, κατά πόσο η τιμωρία θα μπορούσε να είναι μια μορφή εκδίκησης του Κυρίαρχου απέναντι σε κάποιο σφάλμα του υποτακτικού. Κοινώς, κατά πόσο θα μπορούσε να τη χρησιμοποιήσει "για να πάρει το αίμα του πίσω", χωρίς να λαμβάνει υπόψη του κατά πόσο θα ωφελήσει αυτή τον υποτακτικό. Αν ναι, ποια θα ήταν η συνέπειά της στη σχέση; Θα οδηγούσε τον υποτακτικό στο να χάσει την εμπιστοσύνη του απέναντι στον Κυρίαρχο; Θα το ανεχόταν, δεχόμενος απλά πως εκτελεί την επιθυμία του Κυρίαρχου;

    Υ.Γ. Έχω βαρεθεί ν' ακούω τα περί ανωτερότητας και αλτρουϊσμού των Κυριάρχων και ψάχνω να δω αν κινούνται και από ταπεινά κίνητρα  
     
  2. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    χμ

    εντάξει να θυμώσει αν κάνω κάτι που μου είχε πει να μην κάνω,κάτι που δεν μου είχε πει να κάνω κλπ.
    και οκ,να με τιμωρήσει.και αυτό σίγουρα θα τον βοηθήσει να ξεθυμώσει
    αλλά να με εκδικηθεί?? όπως θέλω εγω να εκδικηθώ την τύπισσα που μου πήρε τον γκόμενο?
    θα πρέπει να έκανα κάτι κακό σε αυτόν προσωπικά(και δεν νομίζω οτι θα πληγωθεί κάποιος Κ αν εγώ κάνω κάποια στιγμή του κεφαλιού μου και παραβώ εντολή*)


    *κάποιος κάπου κάποτε μου είχε πει οτι είναι πραγματικά άσχημο να μην σε υπακούει η υποτακτική σου. πληγώνεται ο Κ όταν δεν υπακούω ή απλά θυμώνει και εκνευρίζεται(και απογοητεύεται)? και πληγώνεται τόσο πολύ ώστε να θέλει να με εκδικηθεί?


    σοβαρή λέξη η εκδίκηση. πιστεύω οτι αν ένας Κ τρέφει τέτοια αισθήματα προς μια υ αυτή θα είναι είτε πρώην είτε άσχετη(γενικά εκτός σχέσης)
     
  3. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Τιμωρία και εκδίκηση

    Δεν θα σε ξεμαλλιάσει κιολας....
     
  4. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Γιατί dear Georgia; Η τιμωρία απλά και μόνο για να ξεθυμώσει ο Κ δεν είναι μια μορφή εκδίκησης; Παίρνει το αίμα του πίσω για το σφάλμα της υ του, βγάζει τα νεύρα του πάνω της, αδιαφορώντας για το κατά πόσο συνετίζεται η υ μέσω αυτής της τιμωρίας.

    Δε μιλώ φυσικά για ακραίες περιπτώσεις (π.χ. μου έφαγε το γκόμενο/τη γκόμενα, μου έκανε κάτι το πολύ χοντρό). Άλλωστε, προσωπικά, σε τέτοιες περιπτώσεις προτιμώ την προσφιλή μου μέθοδο της αδιαφορίας  
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    Mιλάμε για ισορροπημένους ανθρώπους ή με εκατό κιλά κόμπλεξ πάνω τους;


    ΥΓ. Η εκδίκηση είναι πολύ μεγάλη λέξη..

    Αντε να βάψει τις κουρτίνες στο χρώμα που μισώ  


     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Χμ... εσύ τι λες;  
     
  7. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    πιστεύω οτι με την τιμωρία και παίρνει το αίμα του πίσω και βγάζει τα νεύρα του πάνω μου και με συνετίζει.
    απλά η λέξη "εκδίκηση" μου είναι λίγο βαριά και μου ταιριάζει για πιο ακραίες περιπτώσεις όπως είπες.

    θέμα καθαρά ερμηνείας της λέξης . κατα τ'άλλα, ναι, με "εκδικείται" όταν με τιμωρεί. (ωραίο αυτό..βοηθά και στο drama queening)
     
  8. atasai

    atasai Regular Member

    Αν ο στόχος της εκδίκησης είναι η πρόκληση βλάβης στον άλλο, δεν βλέπω πού θα ωφελούσε τον/την Κυρίαρχο, και κατ' επέκταση τη σχέση τους, κάτι τέτοιο.

    Εκτός αν μιλάμε για μια οργισμένη απονομή δικαιοσύνης σε κάποιον που διέπραξε ύβρη (Νέμεσις).

    Θα βοηθούσε αν όριζες κάπως τη λέξη εκδίκηση.
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Νομίζω πως είναι πάρα πολύ δύσκολο να κάνεις έναν Κυρίαρχο να θυμώσει. Προσπάθησα πάρα πολλές φορές (και μία φορά το κατάφερα, αν και εκείνη τη φορά δεν το έκανα επίτηδες). Δεν έκανε τίποτε φοβερό, μόνο μια μπάτσα μου έριξε. Αλλά ήταν ανθρώπινη, θυμωμένη μπάτσα.

    Όσον αφορά την εκδίκηση, είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο. Αυτό ισχύει για όλους μας.
     
  10. cider

    cider Kitchen master

    Άντε, το πολύ να το βάλεις στο φούρνο μικροκυμάτων.
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Αμέσως εσύ, μην χαθεί η αλληλεγγύη. Α ρε D που θέλετε όλοι σας. Έχετε χάρη που με εκπαίδευσαν και έγινα γλυκύτατη και πειθήνια. 
     
  12. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Απειλή είναι αυτό;