Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τιμωρίες...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Astarty, στις 19 Οκτωβρίου 2005.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ίσως στην φράση σου "δεν καταλαβαίνω" να βρίσκεται η διαχωριστική γραμμή του bdsm με τον vanilla χώρο . Περίμενα να ρωτήσεις για αυτό δεν το εξήγησα πιο πριν (ελπίζω να μην θυμώσεις για το μικρό παιχνίδι) .
    Ο sub πρέπει να μάθει να δέχεται την τιμωρία δίχως να αναρωτιέται το γιατί , να υπακούει όχι λόγω κανόνων λογικής αλλά συναισθηματικής ανάγκης . Να υπακούει τυφλά , δίχως γιατί . Το ίδιο και στο στρατό .
     
  2. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: Τιμωρίες...

    Δεν θυμώνω όταν με "παίζουν"  Αντιθέτως μου αρέσει.

    Πάντως έτσι όπως τα γράφεις τα πράγματα, νομίζω πως θα πέσουν οι άλλοι κυρίαρχοι να σε "φάνε"! Λογική και κρίση του υποτακτικού ατόμου που πάνε; Περίπατο;
    Εκτός και αν αναφέρεσαι στην μετέπειτα περιόδο αποδοχής της κυριαρχίας των. Μπερδεμένα μου τα λέτε παίδες! Ο καθένας έχει την άποψη του!

    Αστάρτη
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η άποψη μου είναι ότι όταν θέλεις να κυριαρχήσεις κυριολεκτικά θα πρέπει πρώτα να έχεις αποδομήσεις την λογική και την κρίση του άλλου . Να έχεις κερδίσει την εμπιστοσύνη του και να μην αναρωτιέται για το σωστό και το λάθος . Απλά να ακολουθεί . Αν δεν το έχεις καταφέρει τότε δεν σου ανήκει .
     
  4. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    Ενδιαφερον θεμα οτι εχει να κανει με τιμωρια... ομως ολα εχουν να κανουν με το πως το βλεπουμε εμεις ως διαδικασια και σιγουρα οι αποψεις μπορει να ειναι κοινες η αντικρουομενες.
    Ως αρχη και μονο για το θεμα θα ηθελα να ξεκαθαρισω την θεση μου οτι απεχω αρχικα απο την σωματικη τιμωρια. Ο λογος απλος για μενα H κατακτηση μιας ψυχης μιας σκεψης και ο τροπος να γδυθει μπρος σου ειναι σημαντικοτερος απο την επιφανειακη τιμωρια ενος σωματος.
    Ενα γυμνο μυαλο μια σκεψη που χρειαζετε δεκανικη για να προχωρηση και την οποια ακομα και τοτε τιμωρεις σιγουρα ειναι μεγαλυτερη ηδονη . Βλεποντας τετοιου ειδους αποτελεσμα μπρος σου και γνωριζοντας πως Εσυ το εχεις καταφερει κανει την τιμωρια ουσιαστικη και απολυτη.
    Η astarty ανεφερε τον ευκολο δρομο . Νομιζω πως καθε ειδους τιμωρια αναφερομενη σε καταστασης ηδονης μπορει να μην ειναι τοσο τιμωρια αλλα να εχουν μεσα και ικανοποιηση-αυτοικανοποιηση εκεινου που δεχετε την τιμωρια...
    Προτιμω λοιπον καθε ψυχολογικη τιμωρια που καθιστα κτημα Μου το μυαλο του παρα οτι αναφερετε σε καθε αλλου ειδους τιμωριες....
     
  5. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    RE: RE: Τιμωρίες...

    Θα διαφωνήσω.... και θα μιλήσω για μένα προσωπικά. Για να έχει αξία η τιμωρία για μένα ( απο όπου κι αν προέρχεται) ΠΡΕΠΕΙ να καταλάβω το ΓΙΑΤΙ.
    ΠΟΙΟ το σφάλμα μου ... ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ να διορθώσω.... Αν δεν καταλαβαίνω γιατί΄μου επιβάλλεται μια τιμωρία θα αντιδράσω με 2 τρόπους.

    1) Θα το υποστώ αν δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά και δεν θα καταλάβω γιατί όλα αυτά - και ο άνθρωπος που με βάζει σε τέτοια διαδικασία θα μοιάζει στα μάτια μου το λιγότερο παράλογος ( κάτι που ένας Κυρίαρχος δεν θα το ήθελε πιστεύω)
    Σαν αποτέλεσμα της παραπάνω περίπτωσης 2) θα άρχιζα να αμφιβάλλω αν πρέπει να συνεχίσω να έχω επαφές με την πηγή των αδικαιολόγητων παθών μου . Με απλά λόγια ο Κυριαρχος σε αυτήν την περίπτωση θα έπρεπε σύντομα να αρχίσει να αναζητά νέα sub.
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Όχι , όχι pleasing   , προφανώς ο ορθός Κύριος θα σου εξηγεί γιατί σε τιμωρεί για κάποιο συγκεκριμμένο παράπτωμα . Αλλά να είσαι σίγουρη ότι για να ελέγξει και την υπακουή σου θα σε τιμωρήσει και κάποιες φορές παράλογα . Αν δει ότι αποδέχεσαι δίχως να διαμαρτύρεσαι τότε θα έχεις την ανάλογη ανταμοιβή σου και ίσως και τους πραγματικούς του λόγους .
     
  7. ioanna

    ioanna Regular Member

    Οι τιμωρίες δεν έχουν θέση σε D/s σχέσεις. Θα σας πω τι είπε ένας πολύ καλός μου φίλος στον Αφέντη μου όταν είχαν μια παρόμοια συζήτηση: Οι τιμωρία όπως το λέει και το όνομα της είναι η επιτίμηση της μωρίας*, αν και φιλόλογος εγώ δεν το είχα καταλάβει τότε ότι είχε απόλυτο δίκιο. Οταν όμως είδα την πορεία των υποτακτικών που βρίσκονταν γύρω από τους δύο κατάλαβα ότι η Κυριαρχία δεν είναι κάτι που το πετυχαίνεις με την επιτίμηση των μωρών αλλά με την αποδοχή απο τους μή μωρούς.

    * Μωρία = ανοησία
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Οι λέξεις όταν για πρώτη φορά προσδιορίζουν μία κατάσταση ίσως να μην ήξεραν και για ποιούς άλλους λόγους θα χρησιμοποιηθούν . Ίσως να χρειάζεται λες Ιωάννα να βρούμε μία νέα λέξη για τις συγκεκριμένες καταστάσεις ;
     
  9. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: Τιμωρίες...

    Ιωάννα να γιάσει το χέρι σου που τα έγραψε και στον φίλο που τα είπε!

    Αστάρτη
     
  10. ioanna

    ioanna Regular Member

    RE: RE: Τιμωρίες...

    Με αυτόν τον άνθρωπο slave-shadow δεν ένοιωσα ποτέ ανόητη με πήρε μια απλή κοπέλα και με μεταμόρφωσε σε έναν άνθρωπο με κύρος στη δουλειά του με μεγάλο γνωστικό πεδίο με αυτοεκτίμηση και σκέψη. Το BDSM δεν είναι δικό μας δημιούργημα ,το βρήκαμε, αλλά ανήκει σε μια άλλη εποχή, υποχρέωση μας λένε κάποιοι που ξέρουν μερικά πράγματα δεν είναι να εφαρμόζουμε αυτά που βρήκαμε , αλλά να προχωράμε αυτό που μας δόθηκε παρακάτω , με ένα και μόνο σκοπό , όπως το είπε η Astarty “ να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι” Δεν ξέρω αν βρούμε νέες λέξεις σίγουρα όμως πρέπει να βρούμε νέους ορίζοντες και πάντα θα υπάρχουν Κυρίαρχοι που θα αδιαφορούν για την “Nadu ή Tower” αλλά θα ενδιαφέρονται για τη Ζωή.
     
  11. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: RE: Τιμωρίες...

    Αναβίωση μιας σκληρής εποχής. Κυρίων και σκλαβών. Το καμτσίκι που χτυπούσαν τα άλογα. Τα μπουντρούμια που σε αυτά παρατούσαν δεμένους τους υποτακτικούς τους. Ερωτικές φαντασιώσεις. Ως φαντασιώση καλή είναι δε λέω αλλά παραέξω χάνει αν δεν γίνεται η προσαρμογή στους τωρινούς χρόνους και ρυθμούς. Νέες λέξεις. Νέες προσεγγίσεις.

    Αστάρτη
     
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δεν αναβιώνουμε κάτι Αστάρτη . Απλά ζούμε κάτι που προσαρμόζεται σε οποιαδήποτε εποχή . Σε όλους τους χρόνους και σε όλους τους κόσμους υπήρχε ο κόσμος του Bdsm . Ακόμα και στα σύγχρονα γραφεία μια αυστηρή προιστάμενος γεννάει φαντασιώσεις στους υπαλλήλους της και θα μπορούσα να συνεχίσω αντιπαραθέτοντας πολλές παρόμοιες εικόνες . Αλλά θα πω μόνο ένα τελευταίο . Ποιος ερωτευμένος δεν γονάτισε μπροστά στο αντικείμενο του Πόθου ; Δεν λαχτάρησε το άγγιγμα του , που αυταρχικά θα στοίχειωνε τα όνειρα του . Ποιος παθιασμένος δεν αφέθηκε στα δεσμά του ατελείωτου οργασμού φωνάζοντας για λύτρωση , ενώ ταυτόχρονα από μέσα του εκλιπαρούσε ο ερωτάς του να τον βασανίσει κι άλλο . Για την ακρίβεια με τα μαστίγια της ηδονής να τον χτυπάνε αιώνια , τα χέρια της Ακριβής Του.